Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ανεβηκε το ph.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55684)

stratigos24 08-09-11 17:36

Ανεβηκε το ph....
 
Καλησπερα. Σημερα εκανα ενα τεστ σε χαρτακια που εχω για να δω το gh και το kh μιας και ειναι τα μονα τεστ που δεν εχω αγορασει σε υγρα. Τα χαρτακια αυτα εχουν gh kh ph no2 no3 και χλωριο. Οπως κοιταζα το τεστ στα gh και kh που με ενδιεφεραν, επεσε το ματι μου και στο ph και ηταν ανεβασμενο. Λεω καλα θα λεει λαθος. Κανω τεστ με το τεστ μου της sera το υγρο για ph και μου εβγαλε 2 φορες 8. Το τεστ ληγει το 2013, απλα για να το αναφερω. Παντα 7,5 ειχα, οσο καιρο τρεχει το ενυδρειο. Βεβαια ειχα να μετρησω το ph κανα μηνα, ισως λιγο λιγοτερο. Απο τι μπορει να ανεβηκε? Τι μπορω να κανω?

Tα ψαρακια μου θα εχουν προβλημα?

Εδω λεει 6,5 - 7 : http://freshaquarium.about.com/cs/cy...zebradanio.htm

Και εδω λεει 6 -8 : http://www.seriouslyfish.com/profile...s=rerio&id=206

S O T I R I S 08-09-11 17:43

Το καλοκαίρι λόγω της εξάτμισης του νερού και ταυτόχρονης αναπληρωσής του από νερό της βρύσης έχει ως αποτέλεσμα την ταυτόχρονη αύξηση της σκληρότητας και συνεπώς και του ph.

stratigos24 08-09-11 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από S O T I R I S (Μήνυμα 616665)
Το καλοκαίρι λόγω της εξάτμισης του νερού και ταυτόχρονης αναπληρωσής του από νερό της βρύσης έχει ως αποτέλεσμα την ταυτόχρονη αύξηση της σκληρότητας και συνεπώς και του ph.

Των σκληροτητων το γνωριζω μιας και το εχουμε πει σε αλλο θεμα μου. Του ph ομως γιατι?


EDIT: Με βαση αυτο εδω,φαινεται να ειναι αλληλενδετα τελικα και διαβαζω για να καταλαβω....:D



delta66 08-09-11 19:32

Ποση Gh KH εχεις τελικα?

stratigos24 08-09-11 19:39

Το gh εχει παραμηνει 7d, το kh ανεβηκε απο 6d σε 10d.

delta66 09-09-11 00:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 616693)
Το gh εχει παραμηνει 7d, το kh ανεβηκε απο 6d σε 10d.

Γιαυτο ανεβηκε το πεχα.

stratigos24 09-09-11 02:49

Tι θα μπορουσα να κανω τωρα? Τα ψαρακια μου μπορει να εχουν προβλημα σε αυτες τις συνθηκες μεχρι να αλλαξω το ph? Ημουν στη δουλεια απο τις 7 (βεβαια ειχα ιντερνετ αλλα....) και δεν εχω διαβασει ακομα πως θα μπορεσω να ριξω το gh παλι και αν καταφερω να το ριξω αν θα πεσει και το ph κλπ....:(

delta66 09-09-11 03:53

Με τυρφη ή ΑΟ πεφτει η KH

Εχεις μια ανωμαλια ομως, (οχι εσυ... το νερο :D)
Εχεις χαμηλη GH και πιο ψηλη KH,
Συμβαινει καμια φορα, αν και η KH (ανθρακικη ή προσωρινη σκηροτητα) συμπεριλαμβανεται μεσα στη GH (γενικη σκληροτητα) και λογικα πρεπει να ειναι μικρoτερη της GH.
Tα τεστ ομως μετρανε ουσιαστικα alcalinity (αλκαλικοτητα) και ετσι μπορει να βλεπουμε τετοιο φαινομενο.
Η αλλη περιπτωση ειναι να κανουν λαθος τα τεστ. Ιδιως τα χαρτακια, δεν ειναι δυσκολο να κανουν.

Αν βαλεις λοιπον τυρφη ή ΑΟ, θα πεσει και η GH μαζι με την KH και δεν νομιζω να πρεπει για τα ψαρια σου ιδιως τωρα που ειναι σε νεαρη ηληκια που ακομα και στα ψαρια που ζουνε σε μηδενικες σκληροτητες, στα νεαρα χρειαζονται πιο ψηλη GH για σωστη αναπτυξη.
Αν γινει αυτο πρεπει να προσθεσεις μετα ηλεκτρολυτες για αναβασεις μονο την GH.
Πιστευω οτι η ανισορροπια στις τιμες οφειλεται στην αναπληρωση του εξατμιζομενου με βρυσης.
Σιγουρεψου πρωτα αν ειναι σωστες οι μετρησεις.

Γιώργος Κ 09-09-11 04:12

Γνωμη μου ειναι να σιγουρεψεις τις μετρησεις και με ενα αλλο τεστ ... Αν δεις οτι ειναι σωστες τοτε σιγα σιγα (μην τα στρεσσαρεις) ριξε τις σκληροτητες και το ph θα ακολουθησει!

Η βρυση τι τιμες εχει?? :confused:

stratigos24 09-09-11 04:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 616789)

Εχεις μια ανωμαλια ομως, (οχι εσυ... το νερο :D)
Εχεις χαμηλη GH και πιο ψηλη KH,
Συμβαινει καμια φορα, αν και η KH (ανθρακικη ή προσωρινη σκηροτητα) συμπεριλαμβανεται μεσα στη GH (γενικη σκληροτητα) και λογικα πρεπει να ειναι μικρoτερη της GH.

Παντα, οσες φορες εχω μετρησει το ενυδρειο απο το στρωσιμο και μετα (γιατι πριν, κατα την διαρκεια του στρωσιματος, τις πρωτες πρωτες μερες, μεχρι την 15η - 20η ας πουμε, ειχε τυχει να εχω και 14d gh και 10d kh και αν δεν κανω λαθος και 21d gh εχω δει σχεδον, χωρις να ειμαι σιγουρος βεβαια) ειχα 7d gh και 6d kh.

Ισως και τα τεστ να κανουν λαθος, για αυτο το λογο και εγω ανεφερα οτι ειναι χαρτακια (αν και μιας και τοσες φορες εδιχναν 7 και 6 gh και kh αντιστοιχα, που και τοσο να μην ηταν, αφου το εβγαζαν μονιμα, δεν παει να πει οτι τωρα που βγαινει kh 10 εχει μια αυξηση η kh, εστω και λαθος αμα κανουν αριθμητικα)? Θα ξανακανω και ενα αυριο παλι χαρτακια να δω και μαλλον πρεπει να αγορασω καποιο υγρο τεστ και για αυτα καποια στιγμη.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 616796)
Γνωμη μου ειναι να σιγουρεψεις τις μετρησεις και με ενα αλλο τεστ ... Αν δεις οτι ειναι σωστες τοτε σιγα σιγα (μην τα στρεσσαρεις) ριξε τις σκληροτητες και το ph θα ακολουθησει!

Η βρυση τι τιμες εχει?? :confused:

Μετραω τωρα βρυση με χαρτακια και λεω gh και kh.

Εdit: Στη βρυση εχω gh 7 και kh 6. Κανω και ενα υγρο τεστ ph αν και θυμαμαι ειχα 7,5.

Tελικα οντως ph: 7,5 η βρυση.

Με αλλαγες νερου, υπαρχει περιπτωση να πεσει η kh μιας και θα μπαινει νερο με 6d και οχι 10d και κατα συνεπεια να ερθει και το ph στο κανονικο?

stav 09-09-11 10:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 616780)
Tι θα μπορουσα να κανω τωρα? Τα ψαρακια μου μπορει να εχουν προβλημα σε αυτες τις συνθηκες μεχρι να αλλαξω το ph? Ημουν στη δουλεια απο τις 7 (βεβαια ειχα ιντερνετ αλλα....) και δεν εχω διαβασει ακομα πως θα μπορεσω να ριξω το gh παλι και αν καταφερω να το ριξω αν θα πεσει και το ph κλπ....:(

Πιστευω οτι τα ψαρια σου δεν εχουν προβλημα.

stratigos24 09-09-11 13:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 616825)
Πιστευω οτι τα ψαρια σου δεν εχουν προβλημα.

Kαι εγω αυτο ελπιζω και ευχομαι.

Απο εκει και περα, με τις αλλαγες νερου που ρωταω πιο πανω, υπαρχει περιπτωση να αλλαξει σταδιακα η kh και κατα συνεπεια και το ph να ερθει εκει που ηταν πριν?

Raven 09-09-11 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 616825)
Πιστευω οτι τα ψαρια σου δεν εχουν προβλημα.

Συμφωνω απολυτα !
Μεγαλη αναλυση και ανησυχια για τα zebra danio που στον φυσικο τους βιοτοπο τραβανε τα μυρια οσα απο τις δυναμεις της φυσης.
Την εποχη της ξηρασιας επιβιωνουν σε αποκομμενες λιμνουλες οπου η συνεχης εξατμιση ανεβαζει (οπως και στην περιπτωση σου) τις σκληροτητες.
Γενικα ειναι ενα ειδος ανθεκτικο και ευπροσαρμοστο και δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητη η διατηρηση αυστηρης σταθεροτητας στις τιμες νερου.
Το ΡΗ της βρυσης το μετρησες; μερικες φορες και στο δικτυο μας αλλαζει εποχιακα. Αυτο που συμβαινει στο ενυδρειο μας , συμβαινει και στον Μορνο (εξατμιση);)

stratigos24 09-09-11 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 616849)
Συμφωνω απολυτα !
Μεγαλη αναλυση και ανησυχια για τα zebra danio που στον φυσικο τους βιοτοπο τραβανε τα μυρια οσα απο τις δυναμεις της φυσης.
Την εποχη της ξηρασιας επιβιωνουν σε αποκομμενες λιμνουλες οπου η συνεχης εξατμιση ανεβαζει (οπως και στην περιπτωση σου) τις σκληροτητες.
Γενικα ειναι ενα ειδος ανθεκτικο και ευπροσαρμοστο και δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητη η διατηρηση αυστηρης σταθεροτητας στις τιμες νερου.

Μακαρι να ειναι ετσι...και εγω αυτο θελω να πιστευω. Αλλα το αναλυω τοσο πολυ, μιας και γεννηθηκαν στο δικο μου ενυδρειο και τα μεγαλωνω τοσο καιρο (ειναι 83ων ημερων για την ακριβεια) σε 7,5 ph και ισως αυτη η αλλαγη να μην τους κανει καλο. Απο εκει και περα, σιγουρα ειναι ανθεκτικα ψαρια και το ξερω και σε πειραματα εχω διαβασει οτι τα χρησιμοποιουν αλλα απο τη φυση μεχρι τα zebra danio του ενυδρειο μας, δεν υπαρχει διαφορα? Βεβαια μια χαρα τα βλεπω τα ψαρια, οπως πριν παιζουν και χαιρονται, αλλα και χρυσοψαρο να δουμε σε γυαλα χωρις φιλτρο κλπ, παλι δεν νομιζουμε οτι χαιρεται και ας τραβαει αυτο τα μυρια οσα?

Και ακομα, κανω αυτη τη συζητηση για να μαθω κιολας αν στο μελλον μου τυχει κατι παρομοιο με αλλα ισως ψαρια που μπορει να εχω τοτε, να ξερω πως θα μπορεσω να αντιμετωπισω την κατασταση.

Mετρησα και το νερο της βρυσης οπως λεω πιο πανω ναι, και μου εδειξε gh 7 kh 6 και ph 7,5. Oι μετρησεις εγιναν με τα ιδια τεστ που εγιναν και στο ενυδρειο (gh-kh χαρτακια jbl 6in1) και ph με sera υγρο.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και συγνωμη αν σας ζαλιζω.;):D

delta66 09-09-11 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 616851)
Και ακομα, κανω αυτη τη συζητηση για να μαθω κιολας αν στο μελλον μου τυχει κατι παρομοιο με αλλα ισως ψαρια που μπορει να εχω τοτε, να ξερω πως θα μπορεσω να αντιμετωπισω την κατασταση.

:smt023:cool:

stratigos24 12-09-11 17:17

Πηρα και υγρα τεστ της sera σημερα, gh και kh και θα κανω μετρηση αυριο,γιατι τωρα παω για δουλεια και δεν ειμαι στο σπιτι, να δουμε πιο ακριβη αποτελεσματα απο οτι τα χαρτακια.:p

stratigos24 15-09-11 23:43

Eκανα πριν λιγο αλλαγη νερου το 40-50% του νερου του ενυδρειου και κατοπιν εκανα τεστ για το kh. Για gh δεν εκανα, γιατι τελικα το τεστ που αγορασα ειχε ληξει απο τον 5/11 και θα παω να το αλλαξω αυριο μεθαυριο.

Το αποτελεσμα ηταν 7. Εγω πριν παρω το υγρο τεστ, εκανα μετρησεις με χαρτακια για gh και kh και το kh μου εβγαινε 6 παντα ενω οταν ειδα το ph που πηγε 8 απο 7,5 που μετραγα παντα, το kh ειχε παει 10. Θα ειναι λογικα επειδη εκανα και αλλαγη νερου ε, το 7 που μου βγαζει τωρα....ξεχασα να κανω πριν την αλλαγη νερου....

delta66 16-09-11 00:42

Οταν το νερο της αλλαγης ειναι πολυ διαφορετικο απο το νερο του ενυδρειου χρειαζεται αναλογη προσοχη στο ποσοστο αλλαγης και στο ρυθμο εισαγωγης του νερου στο ενυδρειο, γιατι υπαρχουν τα θερμικα και οσμωτικα σοκ που μπορουν να επιφερουν μεχρι και αμεσο θανατο αναλογα το μεγεθος των διακυμανσεων και το χρονο που διαρκουν.
Συνηθως ενοχλει περισσοτερο, η αποτομη πτωση του πεχα και η αποτομη ανοδος της θερμοκρασιας, απο το αντιθετο.

stratigos24 16-09-11 01:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 618584)
Οταν το νερο της αλλαγης ειναι πολυ διαφορετικο απο το νερο του ενυδρειου χρειαζεται αναλογη προσοχη στο ποσοστο αλλαγης και στο ρυθμο εισαγωγης του νερου στο ενυδρειο, γιατι υπαρχουν τα θερμικα και οσμωτικα σοκ που μπορουν να επιφερουν μεχρι και αμεσο θανατο.
Συνηθως ενοχλει περισσοτερο, η αποτομη πτωση του πεχα και η αποτομη ανοδος της θερμοκρασιας απο το αντιθετο.

Απο θερμοκρασια το ενυδρειο ειχε 25,8 και οταν μπηκε το νεο νερο ειχε 26. Το νερο το προετοιμαζω ωρες πριν στο ιδιο περιβαλλον που ειναι το ενυδρειο, με αεραντλια και το αντιχλωριο. Πχ σημερα το νερο προετοιμαζοταν απο τη 13:00 και η αλλαγη εγινε στις 11:40. Τι θα προτινες οσον αφορα το θεμα με το ph και τις αλλαγες? Πχ. ειχα ph 8 στο ενυδρειο και στο βαρελι 7,5. Μπορει να υπαρχει περιπτωση να γινει καποιο προβλημα? Να εκανα μικροτερες και πιο συχνες αλλαγες νερου παρα μια ανα 7-10 μερες που κανω της ταξης των 15-20 λιτρων? Τα no3 μου δεν τα εχω δει πανω απο 5 με τα ψαρακια τοσο καιρο που μεγαλωνω. Τις αλλαγες τις κανω πιο πολυ για φρεσμαρισμα του νερου. Μπορει να υπαρχει περιπτωση να γινει καποιο προβλημα? Οταν λες οσμωτικα σοκ τι εννοεις? Το νερο το βγαζω με λαστιχο σε βαρελι και το ''φτιαγμενο'' το βαζω με κανατα. Δηλαδη γεμιζω μια κανατα 1,5 λιτρου και την ριχνω σε χρονο περιπου 10-15 δευτερολεπτων καθε φορα και ολη την ωρα αυτο, μεχρι να γεμισει το ενυδρειο.

delta66 16-09-11 01:12

Αυτες οι διακυμανσεις που γραφεις δεν αποτελουν προβλημα.
Μια αλλαγη με 0.5 πιο χαμηλο πεχα, σε 50% ποσοστο αλλαγη θα κατεβασει θεωρητικα, μονο 0,25 το πεχα στο ενυδρειο. Δεν υπαρχει προβλημα, αν και το σταθερο πεχα ειναι το τελειο.
Η διαφορα στην KH του νερου της αλλαγης που αναφερεις, μπορει να επηρεασει το πεχα επισης στο ενυδρειο μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.

stratigos24 16-09-11 01:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 618588)
Αυτα που γραφεις δεν αποτελουν προβλημα.
Μια αλλαγη με 0.5 πιο χαμηλο πεχα, σε 50% ποσοστο αλλαγη θα κατεβασει θεωρητικα, μονο 0,25 το πεχα στο ενυδρειο. Δεν υπαρχει προβλημα, αν και το σταθερο πεχα ειναι το τελειο.
Η διαφορα στην KH του νερου της αλλαγης που αναφερεις, μπορει να επηρεασει το πεχα επισης στο ενυδρειο μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.

Με τον καιρο δηλαδη και τις αλλαγες, πιστευεις θα ερθει παλι σιγα σιγα το ph στο 7,5 οπως ηταν παντα και το kh παλι στο 6?

Παντα σταθερο ph ειχα πριν το μετρησω τωρα τον σεπτεμβρη μετα απο τις αρκετες συμπληρωσεις νερου λογω της εξατμισης, με νερο βρυσης...αχ...ωραιες εποχες...:)

delta66 16-09-11 02:09

Ναι, λογικο ειναι.
Μην πανικοβαλεσαι.
Οτι εγραψα ηταν απλα ενημερωτικο για να ξερεις τι μπορει να παιχτει.

stratigos24 16-09-11 02:13

Ευτυχως...:p

Να εισαι καλα, ευχαριστω ακομα μια φορα..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02219 seconds with 11 queries