Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   βοήθεια για συσκευή Co2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14233)

roti 15-11-06 18:43

βοήθεια για συσκευή Co2
 
βοήθεια παρακαλώ...
πήρα μια συσκευή από τον Αμαζώνιο (Θεσ/κη) για την παραγωγή Co2. Αν και ακολούθησα τις οδηγίες και ετοίμασα τα πάντα από χθες, σήμερα 24 ώρες μετά καμία φουσκαλίτσα δεν έσκασε μύτη...
Τί φταίει; πρέπει να περιμένω περισσότερο; Για πόσες μέρες θα λειτουργεί μέχρι να ανανεώσω το υλικό;
Σημειώνω ότι τα υλικά που χρησιμοποίησα ήτανε τα υλικά που το κουτί περιείχε

PascM 15-11-06 18:50

Αν μας έλεγες και ποια συσκευή πήρες!? Λογικά έτσι όπως τα λες πήρες την συσκευή της Nutrafin! Είναι έτσι?

roti 15-11-06 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Αν μας έλεγες και ποια συσκευή πήρες!? Λογικά έτσι όπως τα λες πήρες την συσκευή της Nutrafin! Είναι έτσι?

Ακριβώς αυτή τη συσκευή πήρα.
Τώρα την έβαλα μέσα σε ένα κουβά με χλιαρό νερό μήπως και ξεκινήσει

klaz 15-11-06 19:02

οχι,οχι μανωλη....νομιζω οτι ο φιλος μας εννοει το carbon plus.........
αλλα ας μας πει ο ιδιος καλυτερα....:rolleyes:;)

roti 15-11-06 19:04

παιδιά είναι η συσκευή NUTRAFIN, προς το παρόν δεν έχω διαχυτήρα.... μετά από 24 ώρες κανένα σημείο ζωής

PascM 15-11-06 19:07

Δεν έχεις δηλαδή τη σκάλα? και να ξεκινήσει τότε δεν νομίζω οτι θα κάνει κάτι, θα βγουν κάποιες φυσαλίδες Co2 αλλά δεν θα διαχυθούν! Οπότε δώρον άδωρον! Βάλε τουλάχιστον μια αερόπετρα ή την εξαγωγή στην είσοδο του φίλτρου σου!

roti 15-11-06 19:52

η σκάλα έλλειπε και θα την πάρω σε λίγες μέρες..
είναι καλό το σύστημα, έχει αποτέλεσμα;
μετά από πόσες μέρες πρέπει να ανανεώσω το μείγμα και σε τι αναλογίες;

PascM 15-11-06 19:53

Το μείγμα κρατάει περίπου για είκοσι μέρες ίσως και περισσότερο! Σε πόσα λίτρα ενυδρείο το χρησιμοποιείς?

Juan 15-11-06 20:47

Κοίτα και εδώ από μια παλιότερη κουβέντα.
http://www.greekaquarist.com/vb/show...light=nutrafin
Όπως θα δεις σε μερικούς δούλεψε και σε άλλους, όχι.
Δεν θυμάμαι να είναι κάτι το δύσκολο στην παρασκευή και την χρήση του, για να πούμε ότι κάνουμε λάθος...:smt090

Περίμενε λίγο ακόμα και βλέπεις. Αν δεν δουλέψει θα φτιάξεις καινούργιο μίγμα και θα είσαι οκ ;)

PascM 15-11-06 20:51

Το διάστημα που έγραψα ποιο πάνω έχει να κάνει όταν χρησιμοποιείς τα υλικά που περιλαμβάνονται στην συσκευασία ή αν αγοράσεις ανταλακτικά!

roti 17-11-06 18:11

ευχαριστώ για τις σκέψεις....
άλλαξα το μείγμα και λειτουργεί,΄βέβαια βγάζει μια φυσαλίδα κάθε 5 δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω αν είναι αρκετό μια και το ενυδρείο μου είναι 350 λ.
¨Οσον αφορά το ph που είναι 8,2 πρέπει να αναμένω κάποια πτώση έτσι δεν είναι;

leonm 17-11-06 18:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από roti
ευχαριστώ για τις σκέψεις....
άλλαξα το μείγμα και λειτουργεί,΄βέβαια βγάζει μια φυσαλίδα κάθε 5 δευτερόλεπτα. Δεν ξέρω αν είναι αρκετό μια και το ενυδρείο μου είναι 350 λ.
¨Οσον αφορά το ph που είναι 8,2 πρέπει να αναμένω κάποια πτώση έτσι δεν είναι;

Με μια φυσαλίδα ανα 5sec στα 350 λίτρα μην περιμένεις τίποτα.Η λύση στα λίτρα σου είναι μόνο η φιάλη CO2.Το CO2 το θες για φυτά;Τι ψάρια έχεις;

roti 17-11-06 18:24

για τα φυτά που βέβαια είναι λίγα αλλά και να κατεβάσω το ph.
έχω γκάμπυ, αγγελόψαρα, 2 δισκάκια, πλατύστομους 2, παγκάσιο,
κλόουν, ξιφοφόρους.... απ΄όλα τα καλούδια :smt026

klaz 17-11-06 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από roti
για τα φυτά που βέβαια είναι λίγα αλλά και να κατεβάσω το ph.
έχω γκάμπυ, αγγελόψαρα, 2 δισκάκια, πλατύστομους 2, παγκάσιο,
κλόουν, ξιφοφόρους.... απ΄όλα τα καλούδια :smt026

πρεπει να σκεφτεις πολυ-πολυ σοβαρα την συνθεση των ψαριων σου.....αν θελεις να κανεις δισκοενυδρειο..ολα μα ολα πρεπει να χτιστουν πανω σ'αυτα τα ψαρια...
γκαπις(εντελως διαφορετικες συνθηκες νερου...),παγκασιους(γινονται τεραστια,επισης αλλες συνθηκες..),ξιφοφοροι(το ιδιο με τα γκαπις),και αγγελοψαρα πρεπει να αποχωρησουν..εκτος και αν δωσεις αλλου τους δισκους.....
αληθεια τι μετρησεις εχεις.....εχεις...???

leonm 17-11-06 18:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από roti
για τα φυτά που βέβαια είναι λίγα αλλά και να κατεβάσω το ph.
έχω γκάμπυ, αγγελόψαρα, 2 δισκάκια, πλατύστομους 2, παγκάσιο,
κλόουν, ξιφοφόρους.... απ΄όλα τα καλούδια :smt026

Η σύνθεση των ψαριών πρέπει να αλλάξει το συντομότερο.Αν αποφασίσεις να άσχοληθείς με δίσκους βγάλε γκάπυ, ξιφοφόρους,αγγελόψαρα, παγκάσιους και φρόντισε να κατεβάσεις πολύ το ph για αρχή
Klaz μαζί γράφουμε, συνέχισε εσύ

mikele 17-11-06 21:03

εγω ρε ****** μου θελω να μου πεις ποιος σου προτεινε αυτη τη συνθεση πες μου σε παρακαλω....πολυ????????????????

roti 17-11-06 23:25

παιδιά να με συμπαθάτε..ξέρω ότι είναι ιεροσυλία και σας λέω κουφά πράγματα, αλλά καινούργιος στο είδος δεν ήξερα ο έρμος... θα μου πεις δεν ήξερες δε ρώταγες; αμ ρώταγα αλλά να πουλήσουν θέλαν οι άνθρωποι και έτσι καταλήξαμε στην παγκοσμιοποίσηση του ενυδρείου:smt106 Βέβαια να πω την αλήθεια δεν υπάρχει ρατσισμός μεταξύ των ιχθύων, συμβιώνουν αρμονικά και χαίρουν άκρας υγείας τουλάχιστον φαινομενικά.....
Δε ξέρω τι να αποχωριστώ και τι να κρατήσω...προς το παρόν θέλω να ρίξω το ph για να μπορώ να διατηρήσω φυτά...ψάχνομαι για τα ψάρια...προσπαθώ να ξεστραβωθώ λίγο διαβάζοντας και πέρνοντας από τις γνώσεις σας, και θέλω να σας ευχαριστήσω για τον όγκο πληροφοριών που δίνετε αφιλοκερδώς. Τελικά τα καλύτερα τα μαθαίνεις όχι από τους πωλητές αλλά από τους χομπίστες. Μπράβο

klaz 17-11-06 23:37

δυστυχως ομως θα πρεπει συντομα να αποφασισεις τι θελεις τελικα,γιατι τα ψαρακια σου δυστυχως δεν εχουν φωνη να σου πουνε οτι υποφερουν....
πρεπει να αποφασισεις...και γρηγορα,αλλιως θα βρεθεις με πολυ δυσαρεστα προβληματα......

leonm 17-11-06 23:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από roti
Δε ξέρω τι να αποχωριστώ και τι να κρατήσω...προς το παρόν θέλω να ρίξω το ph για να μπορώ να διατηρήσω φυτά...ψάχνομαι για τα ψάρια...

Ετσι όπως είναι τώρα το ενυδρείο τα φυτά έρχονται δεύτερα.Αποφάσισε πρώτα τι ψάρια θες να κρατήσεις και σ αυτό θα σε βοηθήσει το διάβασμα. Οπως έγραψες υπάρχουν εδώ πολλά, όρεξη να χεις για+-4 και θα βρεις ότι πληροφορίες ψάχνεις.Το ενυδρείο σου δεν ξεκίνησε σωστά αλλά αφού προς το παρόν δεν έχεις προβλήματα μπορείς να διορθώσεις τα λάθη που έχουν γίνει.

george 17-11-06 23:44

Και η συσκευή που αγόρασες (ή που σου πάσαραν) είναι κατάλληλη για ενυδρείο μέχρι 75 λίτρα.

PascM 18-11-06 13:13

Μπορεί να φτάσει και σε περισσότερα λίτρα Γιώργο αλλά με το ανάλογο ΚΗ. (Σίγουρα όμως όχι στα 350 λίτρα με τίποτα). Τεσπα αυτό δεν είναι το θέμα! το θέμα είναι οτι η σύνθεση του φίλου μας πρέπει να αλάξει σίγουρα! Αλιώς αργά η γρήγορα θα έχει σοβαρά προβλήματα!

mikele 18-11-06 21:12

σορυ αφεντικο για την σχεδον βρισια αλλα τρελενομαι εχω βαρεθει τους ελεηνους πετσοπαδες που φορτωνουν (οπως και μενα καποτε) με τα παντα για οικονομησουν..........φιλε χαρισε σε καποιον φιλο σου η μελος του φορουμ καποια απο τα ψαρακια σου και σκεψου καλα ποια θελεις να κρατησεις και ποσο χρονο μπορεις να τους αφιερωσεις ......

PascM 19-11-06 00:36

Εγώ πάντος ως και κάπως φανατικός να προτείνω να χαρίσει τα υπόλοιπα εκτός των δίσκων?

klaz 19-11-06 02:49

θα συμφωνησω μαζι σου,αλλα αναποδα....!!!!!!!!!!!!!!

msigouros 19-11-06 08:28

θα συμφωνίσω με τον κ.Καθηγητή(klaz).
Δώσε τους δίσκους για αρχή και μετά από κανά δύο χρόνια με πιό συμβατά ψαράκια για την εμπειρία σου κάνεις αυτό το δύσκολο άλμα.
Οι Δίσκοι είναι ιδιαίτερα Ψάρια και χρειάζονται πολύ φροντίδα, τεχνική υποστήριξη, ΓΝΩΣΕΙΣ και χρόνο.
Καλή Αρχή :rolleyes:

mikele 19-11-06 11:08

αν εχεις καλη παιδεια και σχεση με το χομπυ και εχεις στρωσει καλα το ενυδρειο σου ξεκινα με τους δισκους και παραμεινε στους δισκους αν εσυ νομιζεις οτι μπορεις και θελεις φυσικα.......και απο οτι διαβασα εχεις ενυδρειαρα ....εχεις ορεξη προχωρα για δισκους ....παρε και μια συσκυη α/ο και διαβασμα ....οτι χρειαστεις εδω υπαρχουν αρκετοι που θα σε βοηθησουν οτι ψαρια και να βαλεις....

roti 20-11-06 00:42

Λοιπόν παιδιά για νάχουμε μια αρχή....
τί χρειάζεται να κάνω για να κατεβάσω το ph; 8,2 έχω τώρα και 7,8 είναι της βρύσης μου. Προσπάθησα χημικά αλλά δεν τα κατάφερα.
Μια άλλη σκέψη, μήπως θα ήτανε καλύτερα να βάλω κιχλιδες που ταιριάζουν με το νερό της βρύσης μου;
Θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03025 seconds with 11 queries