Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Ασπρες βουλες... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42791)

akis7 10-08-10 11:04

Ασπρες βουλες...
 
δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο topic.το θεμα μας ομως..
ελειπα γυρω στον ενα μηνα για διακοπουλες..
επιστρεφοντας λοιπον εκτος απο τη μπολικη βρωμια που ειχε μαζευτει οι 2 ριζες που εχω μεσα εχουν γεμισει μικρες ασπρες βουλες σαν σπυρακια ειναι.
εδω και μια βδομαδα εκανα καθημερινα μεγαλες αλλαγες νερου για να καθαρισει επιτελους ομως αυτα δε λενε να φυγουν..
τι μπορει να ειναι??τι μπορω να κανω??
οι μετρησεις ειναι καλες πλεον και μονο με τη θερμοκρασια εχω προβλημα.
και επισης εξαφανιστηκαν και 2 ψαρακια... :(

tsilojohn 10-08-10 12:56

Εχεις κανενα σαλιγκαρι neritina μεσα?

akis7 10-08-10 19:15

πιο ειναι αυτο??εχω 3 zebra snail και κατι μικρα λαθρομεταναστες..
-------------------------
τωρα το ειδα οτι ειναι το ιδιο..ναι εχω 3.
τι παιζει τωρα δλδ???

kostas82 10-08-10 19:20

Μήπως γένησαν τα σαλιγκάρια αυγά ίσως για αυτό σε ρωτάει μιάζουν με αυγά;;

akis7 10-08-10 19:29

ξερω γω τι να πω..δεν ειχα πιο παλια τετοια σαλιγκαρια..οτι μοιαζουν μοιαζουν.
για να ρωταει κατι παραπανω θα ξερει.οταν μπει πιστευω να μου απαντησει..

exelix 10-08-10 20:04

Αυτά εννοεί, zebra nerite.Αν μιλάμε για μικρούλικα άσπρα μπιμπικάκια, αρκετά σκληρά που μπορείς όμως να τα σπάσεις με το νύχι είναι αβγουλάκια από αυτά τα σαλιγκάρια! Άμα σε ενοχλούν και μπορείς καθάρισέ τα, είναι σχεδόν απίθανο να δεις σαλιγκαράκια δυστυχώς.

akis7 10-08-10 20:16

ναι αυτα ειναι!
κι γω νομιζα ηταν καμια ασθενεια..
εχουν γεμισει ολες τις ριζες και μιλαμε για πολυ πραμα!

tsilojohn 10-08-10 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 470148)
Αυτά εννοεί, zebra nerite.Αν μιλάμε για μικρούλικα άσπρα μπιμπικάκια, αρκετά σκληρά που μπορείς όμως να τα σπάσεις με το νύχι είναι αβγουλάκια από αυτά τα σαλιγκάρια! Άμα σε ενοχλούν και μπορείς καθάρισέ τα, είναι σχεδόν απίθανο να δεις σαλιγκαράκια δυστυχώς.

συν οτι δεν καθαριζονται ολοκληρωτικα..:rolleyes:

Raven 11-08-10 01:23

Συν οτι εγω τις πεταξα τις ριζες και τα ξυλα γιατι εγιναν χαλια και ορκιστηκα να μην ξαναβαλω zebra.:rolleyes:

tsilojohn 11-08-10 01:31

συν οτι δεν κρατηθηκες και ξαναπηρες τα olive :D:D:D

Raven 11-08-10 01:38

Συν οτι τα εριξα στη γλαστρολιμνη και αστα να μπιμπικιαζουν οσο θελουν εκει μεσα...:D:D

akis7 11-08-10 02:28

:mad::mad::mad::mad:
μην μου λετε τετοια τωρα !!!!!
ηδη εχουν γεμισει παντου!
αντε να χαρω δλδ που ναι αυγα θα μου σπασουν τα νευρα???
καμια λυση???
αν βρω(τυχαια) και βγαλω το αλλο φυλο και το βγαλω με το καιρο δε θα φυγουν οι βουλες???(δε θα σκασουν καποια στιγμη κι ας μη βγει και τπτ τελικα??)
ειναι ασχημο ρε γαμωτο..σαν αρρωστιαρικες φαινονται οι ριζες μου...:(:(:(:(

alex 11-08-10 10:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 470216)
:mad::mad::mad::mad:
μην μου λετε τετοια τωρα !!!!!
ηδη εχουν γεμισει παντου!
αντε να χαρω δλδ που ναι αυγα θα μου σπασουν τα νευρα???
καμια λυση???
αν βρω(τυχαια) και βγαλω το αλλο φυλο και το βγαλω με το καιρο δε θα φυγουν οι βουλες???(δε θα σκασουν καποια στιγμη κι ας μη βγει και τπτ τελικα??)
ειναι ασχημο ρε γαμωτο..σαν αρρωστιαρικες φαινονται οι ριζες μου...:(:(:(:(


εγω ειχα φροντισει να ντυσω τα ξυλα με μος και απεφυγα την καταστροφη τους αλλα μου χουν κανει τον κυκλοφορητη της διαχυσης co2 σκ@τα...

δε βαριεσαι, παιδια ειναι...:D

exelix 11-08-10 10:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex (Μήνυμα 470257)
εγω ειχα φροντισει να ντυσω τα ξυλα με μος και απεφυγα την καταστροφη τους αλλα μου χουν κανει τον κυκλοφορητη της διαχυσης co2 σκ@τα...

δε βαριεσαι, παιδια ειναι...:D


Άντε πες αυτά να τα καταλάβεις, να τα συγχωρήσεις, να τους δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία βρε αδερφέ! Όταν όμως πάνε και σου γεννάνε πάνω στα μηλοσαλίγκαρα τι να τους πεις;!:smt120:p:D

alex 11-08-10 10:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 470261)
Άντε πες αυτά να τα καταλάβεις, να τα συγχωρήσεις, να τους δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία βρε αδερφέ! Όταν όμως πάνε και σου γεννάνε πάνω στα μηλοσαλίγκαρα τι να τους πεις;!:smt120:p:D

χολι σιτ...πρεπει να το δω αυτο...:D:D

exelix 11-08-10 11:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex (Μήνυμα 470263)
χολι σιτ...πρεπει να το δω αυτο...:D:D

Εγώ δεν έχω πια το ενυδρείο να σου βγάλω φωτογραφία. Άμα πας από τον Αντώνη κοίτα στο ενυδρείο που έχει μπαίνοντας στο σπίτι, αν θυμάμαι καλά σε αυτόν γέννησαν πάνω σε tuberculata!

alex 11-08-10 11:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 470266)
Εγώ δεν έχω πια το ενυδρείο να σου βγάλω φωτογραφία. Άμα πας από τον Αντώνη κοίτα στο ενυδρείο που έχει μπαίνοντας στο σπίτι, αν θυμάμαι καλά σε αυτόν γέννησαν πάνω σε tuberculata!


καλα με ποια λογικη μπορει να συμβει αυτο??

εμενα παντως τους πλαστικους αχαρους σωληνες τους γαζωνουν γυρω γυρω και τους διακοσμουν με ωραιους μπρασελεδες με αυγα, ειναι μια μορφη εκφρασης οπως
τα γκραφιτι στους τοιχους θελω να πιστευω...:D

exelix 11-08-10 11:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex (Μήνυμα 470269)
καλα με ποια λογικη μπορει να συμβει αυτο??

εμενα παντως τους πλαστικους αχαρους σωληνες τους γαζωνουν γυρω γυρω και τους διακοσμουν με ωραιους μπρασελεδες με αυγα, ειναι μια μορφη εκφρασης οπως
τα γκραφιτι στους τοιχους θελω να πιστευω...:D

Ε, δεν καταλαβαίνεις;! Κινούμενος στόχος! Το ίδιο είναι να τα αφήσουν σε ένα σταθερό σημείο και να τα βλέπουν οι θηρευτές και το ίδιο να είναι πάνω σε αυτή την υπερταχεία του βυθού;! Να είμαστε και λογικοί βρε παιδιά!:grin:

Πάντως άρχισε να βγάζεις φωτογραφίες, εδώ άλλοι τα κονομάνε επειδή δίνουν ένα πινέλο σε ελέφαντες!

akis7 11-08-10 19:22

αν βγαλω τα σαλιγκαρια θα φυγουν με το καιρο τα αυγα ή πρεπει να τα σκασω εγω??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01795 seconds with 11 queries