Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY diffuser (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37293)

prospathw 27-01-10 23:41

DIY diffuser
 
Χθες το απόγευμα έσπασε ένας από τους δοκιμαστικούς σωλήνες μου.έτσι ρώτησα σήμερα το χημικό μου(τρελό ενυδρειά από τον οποίο πήρα και μπόλι)που μπορώ να βρω.αυτός μου έδωσε ένα ακριβώς ίδιο απλά χωρίς γραμμές για τα μλ και δεν είναι γυάλινος αλλά πλαστικός πολύ καλής ποιότητας(οπτικά είναι σαν γυαλί).δεν με πειράζει αφού ούτος η αλλιώς χρησιμοποιώ σύριγγα.τότε του είπα να μου δώσει ακούς 2-3(από το εργαστήριο του σχολείου).μου ήρθε λοιπόν η ιδέα να κάνω μια τρύπα στον πάτο να περάσω το σωλήνα του διοξειδίου να βάλω υαλοβάμβακα ενυδρειακής χρήσης και να το χρησιμοποιώ ως διαχύτη...εχω ελπίδες???μπορεί να δουλέψει???:)
-------------------------
Κανείς???
-------------------------
...κανείς δεν ενδιαφέρεται για ντι αι γουάι διαχύτη???δεν το πιστεύω!!!:)

kwstas_original 28-01-10 00:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 410043)
-------------------------
Κανείς???
-------------------------
...κανείς δεν ενδιαφέρεται για ντι αι γουάι διαχύτη???δεν το πιστεύω!!!:)

θα μας δειρεις κι ολας μηπως?
για να δουλεψει αυτο που θελεις να κανεις χρειαζεται να εχεις ενυδρειο με αρκετο υψος.

almost 28-01-10 00:23

Νομίζω ότι ο σωλήνας που λες είναι πολύ μικρός, δεν θα χωράει το Co2 που χρειάζεσαι και τελικά δε θα σου δουλέψει.

prospathw 28-01-10 06:57

1.γιατί θα θέλει ύψος???
2.έχει διάμετρο 2.5 εκατοστά...δε φτάνει???τόσο έχουν και οι κανονικοί διάχυτες

almost 28-01-10 10:23

Δεν σε ενδιαφέρει η διάμετρος ή το ύψος αλλά ο συνδιασμός τους, δηλαδή ο όγκος. Πρέπει να έχει έναν ικανοποιητικό όγκο να χωράει αρκετό Co2.
Μόλις μέτρησα τον παλιό μου διαχυτήρα της Tetra έχει διάμμετρο 3,3cm και ύψος 15cm.

prospathw 28-01-10 15:11

Διάμετρος 2.8 εκ. Ύψος 10 εκ.:)

potami 28-01-10 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 410043)
Χθες το απόγευμα έσπασε ένας από τους δοκιμαστικούς σωλήνες μου.έτσι ρώτησα σήμερα το χημικό μου(τρελό ενυδρειά από τον οποίο πήρα και μπόλι)που μπορώ να βρω.αυτός μου έδωσε ένα ακριβώς ίδιο απλά χωρίς γραμμές για τα μλ και δεν είναι γυάλινος αλλά πλαστικός πολύ καλής ποιότητας(οπτικά είναι σαν γυαλί).δεν με πειράζει αφού ούτος η αλλιώς χρησιμοποιώ σύριγγα.τότε του είπα να μου δώσει ακούς 2-3(από το εργαστήριο του σχολείου).μου ήρθε λοιπόν η ιδέα να κάνω μια τρύπα στον πάτο να περάσω το σωλήνα του διοξειδίου να βάλω υαλοβάμβακα ενυδρειακής χρήσης και να το χρησιμοποιώ ως διαχύτη...εχω ελπίδες???μπορεί να δουλέψει???:)
-------------------------
Κανείς???
-------------------------
...κανείς δεν ενδιαφέρεται για ντι αι γουάι διαχύτη???δεν το πιστεύω!!!:)

το εχω δοκιμασει με σφουγκαρια με βαμβακια κλπ και δεν κανει τιποτε

για να πιασει κατι τετοιο θελεις μεγαλη ποσοτητα βαμβακι σε ενα μεγαλο σωληνα και απαραιτητα να εχει και ροη νερου απο μεσα, δηλαδη να το εχεις στην εξοδο του φιλτρου-κυλκοφορητη.
Αν δεν εχει ροη νερου τοτε οι φουσκαλες ενονωνται μεσα στην πορεια του βαμβακιου και βγαινει στο νερο μια μεγαλη (και παπαλα).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01327 seconds with 11 queries