Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-05-12, 21:10
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή νεον τετρα πεφτει λιγο ξυλο :(

γεια σε όλους είναι η πρώτη φορα που γράφω ύστερα από πολύ καιρό που διάβαζα στο forum έχω τα παρακάτω προβλήματα θα ήθελα να μου δώσετε θάρρος και μερικές συμβουλές ζητω συγγνώμη για την ιστορία που έχω γράψει παρακάτω
Πληροφορίες

Διαστάσεις:60x30x44
Όγκος:80lt
Κατηγορία:
Φυτά:cabomba caroliniana,Hemianthus callitrichoides,java moss,Echinodorus tenellus,2x Cladophora aegagrophila,Egeria densa,κερατοφυλλο
Ψάρια / Άλλα είδη:2x german blue ramirezi,10x neon tetra,1x panda cory,3x amano shrimp,1x spotted hillstream loach,1x gappy,1x pleco mini,2x Malabar Puffer(αλλα σήμερα τα επέστρεψα γιατί μετά από 7 ημερες ξεκίνησαν δαγκώνουν την ουρα του πάντα και των ramirezi και το βραδυ το βγάλανε στην αποχη γιάννα μην επιδεινωθεί η κατάσταση)
Διακοσμητικά υλικά: pvc 7cm
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)μια μικρη γεφυρα καρυδας με java moss,2 ξυλα mangrove
Φόντο:-
Φωτισμός:1χ T5 High-Lite DAY 24w 438mm,1x T5 High-Lite NATURE 24w 438mm,1x T5 High-Lite COLOUR 24w 438mm
Διάρκεια φωτισμού: 8-9h
Φιλτράρισμα:450lt/hr εσωτερικο φιλτρο
Θερμοστάτης: 50lt / 2χ ανεμιστηρακια για ψυξη
Λίπανση:flourish εδω και 4 ημέρες το γυρισα σε excel
Παροχή CO2: ναι (σπιτικη κατασκευη)

Παράμετροι:

pH:6,5-7
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4.5-6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού: 1 φορα την εβδομαδα 30%-40%
Θερμοκρασία:26-28
Άλλες πληροφορίες: 2χ ανεμιστηρακια για ψυξη
Φωτογραφία:
http://img259.imageshack.us/img259/690/dsc00593f.jpg
http://img41.imageshack.us/img41/2205/dsc00633na.jpg
http://img840.imageshack.us/img840/6092/dsc00636mw.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/6761/dsc00634hr.jpg
http://img12.imageshack.us/img12/6897/dsc00631hr.jpg


νομίζω πως έχουν δυσκοιλιότητα γενικός δίνω την τροφή sun. προχθές έδωσα αρακά εχθές έδωσα bloodworms(μάλλον εκάν λάθος μιας και τα bloodworms είναι καθαρή πρωτεΐνη και σε περίοδο δυσκοιλιότητας προσπαθούμε όσο λιγότερο πρωτεΐνη) σήμερα έδωσα πάλι αρακά αλλα τον έλιωσα έτσι ώστε να διαλυθεί λιγάκι στο νερό για να τον φάνε πριν πέσει κάτι γιατί μετά δεν ασχολούνται παρα μονο τα ramirezi και οι αμάνο.που και που πλακώνονται σχεδόν από την αρχή που τα πήρα(εδώ και 3 μήνες) δείχνουν σαν να διεκδικούν την θέση στο κέντρο εκεί που η roh τις αντλίας είναι λίγο μεγαλύτερη και συνήθως περνάνε μικροτροφες όταν ταΐζω τα ramirezi σαν ζεύγος έχουν και αυτά το κυνηγητό τους εκεί φαίνεται το αρσενικό να μην αφήνει το θηλυκό μερικές φορες που υπάρχει τροφή στον πυθμένα να κατεβει και να φάει( έξυπνο το θηλυκό ώρες ώρες τον παίζει άσχημα και του κρύβεται) μερικές φορες την προλαβαίνει και φαίνεται να την τσιμπάει στο κάτω και πίσω πτερύγιο τις περισσότερες φορες χωρίς να κάνει ζημια αλλα είναι τόσο συχνό αυτό το φαινόμενο που έχει κάποια κοψιματακια το θηλυκό. είχα 2 gappy αρσενικά είχαν ξεμείνει από το μικρό 25lt ενυδρείο και αναγκαστικά τα έβαλα στο μεγκάλο μου ενυδρείο το ένα πέθανε πριν λίγες μέρες άγνωστος λόγος ίσος είχε λίγο πρησμένη κοιλια αλλα χωρίς να είμαι βέβαιος μιας και συνήθως όταν τα ψαρια πεθαίνουν αλλάζουν πολλά χαρακτηριστικά τους(όσο ζούσε κυνηγιόταν με το άλλο αρσενικό και πολλές φορες ήθελε την ηρεμία του σε σχέση με το άλλο) αυτό με έχει βάλει σε υποψίες σε αύξηση στρές είχα και gappy όπως είπα και παραπάνω εχθές το βραδυ ξεκίνησαν να δαγκώνουν τα έβαλα σε αποχη μέσα στο ενυδρείο κατευθείαν και σήμερα τα επέστρεψα (ένας λόγος παραπάνω για να μειώσω την ιχθιοφορτιση μιας και ήταν σίγουρα λάθος κίνηση όσο όμορφα και να ήταν) πριν μια εβδομάδα είχα προσπαθήσει να βάλω κάποιες αμάνο που δεν ήταν τόσο καλά από την αρχή που τις αγόρασα η μια πέθανε την έβγαλα επιτόπου η άλλη είχε κρυφτεί σε μια κουφάλα του ξύλου... για μέρες και άργησα να την πάρω χαμπάρι 5-ημερες έδωσα λίγο χρόνο( χα χα όσο περνάει ο καιρός αρχίζω και μαθαίνω μέχρι και τις κουφάλες που έχει το ξύλο μου laughing out loud). είχα κάνει και μια προσπάθεια με 6 red cherry στην αρχή και αργότερα με 9 red cherry αλλα όλες γίνανε τροφή για τα ram και τα neon ( μια κρυβόταν 20 μέρες την φάγανε σήμερα laughing out loud τις τους ήθελα εγώ τους υπερπληθυσμούς και genes red cherry.. τσάμπα τα λεφτά...όνειρο απατηλό) κάτι τα κλαδέματα πριν 1,5 εβδομάδα πιστεύω πως όλα έχουν παίξει τον ρολο τους στο στρές και μάλλον αυτό έχει φταίξει στην δυσκοιλιότητα των neon( πριν ένα μηνα πέρασα και θεραπεία(όλα το ενυδρείο) εικ (puffer πάλι το πρόβλημα που δεν επίζησαν) και μέσα σε όλα αυτά ένα φυτό δεν θυμάμαι το όνομα μπόρεσα και έσωσα ένα κορμό φύτεψε "χεφυτεψε" μεταφορά ενυδρείου από το 25lt ενυδρείο (χωρίς co2 ήμουν νέος )είχε bba (μονο επάνω στο συγκεκριμένο φυτό) παλαιότερα είχα κόψει τα φιλα που είχαν.φαίνεται να μεταφέρθηκε στο μεγάλο ενυδρείο μου για αυτόν τον λόγο το γύρισα σε exchel να δω πως θα πάει (χωρίς υπερδοσολογία) αν και πιστεύω πως εδώ έπαιξε ρολο η ιχθιοφορτιση (αλλα δεν είχα nh4-νύξ-no2 όλα 0) λίγο τα χεράκια μέσα στο ενυδρείο κλαδέματα κλπ λίγο και οι βαλίτσες Cladophora aegagrophila ίσος και η χαμένη στην κουφάλα αμάνο large άρχισε να βγαίνει επάνω στο τζαμι 7 τριχούλες στην ίδιο σημείο πλάτη και "εμπροστιο" τζαμι ακριβώς στο κέντρο του φωτισμού.(περίεργο ε? επάνω στο τζαμι με roh από την αντλία..) σήμερα η bba η Cladophora φαίνεται να μεγαλώνει αλλα όχι να εξαπλώνεται(έχω βάλει 2 φορες exchel ως τώρα) η java moss είχε λίγο χρυσή άλγη αλλα φαίνεται με το echel να παίρνει τα πάνω της αυτές τις τελευτές ημερες.. bba η η Cladophora.. προχθές αγοράς βαρελάκι για ελιές να παλαιώνω λίγο το νερό πριν μια εβδομάδα κατέβασα με achid buffer το ph μου κατά 0,5 με μια δόση γενικός μάλλον έχω κάνει πολλά λάθη και έχω φτάσει σε ένα σημείο που πρέπει να αντιμετωπίσω bba,δυσκοιλιότητα,puffer(ευτυχώς ξεμπέρδεψα)ph μπας και δούμε καμια γεννα ramirezi αν και δεν μπαίνει η θηλύκια στην σωλήνα pvc ίσος και ένα neon από σήμερα εμφάνισε ένα σαπισματακι πίσω στην ουρίτσα θα το παρακολουθήσω, πρέπει να αγοράσω δυο ακόμα πάντα και 1 αμάνο ακόμα large..γενικός κουράστηκα αν σκεφτεί κανεις ότι ξεκίνησα χύνοντας πριν 5 μήνες τις παλιές σιλικόνες (έβαλα σιλικόνη για ενυδρεία 100% χωρίς πρόσθετα)και ξεκινώντας από το κώλυμα των τζαμιών φτιάχνοντας 3 t5 για φωτισμό ανακλαστιρες ανεμιστηράκια και καμια 10 aria ψαρια που έχουν πεθάνει 1 θεραπεία με αλάτι και "προτοζιν" γενικός πολύ τρέξιμο ρε παίδες σε μαγαζιά και internet... η πολύ ενασχόληση με κούρασε και τώρα πάνω που θα έπρεπε να το ευχαριστηθώ όλα μαζί πάλι από την αρχή bba η Cladophora,δυσκοιλιότητα,πλακώματα για τροφές και διεκδίκηση του χορού μάλλον,ίσως και "σαπισματακι" ... από που να αρχίσω να συμμαζεύω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-12, 13:11
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αμα σου πω οτι το διαβασα τοσες φορες και μεχρι να φτασω στο τελος ειχα ξεχασει τα πρωτα

το προβλημα ποιο ειναι ακριβος ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-12, 13:29
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

και εγω μπερδευτηκα. μηπως εχεις σπουδασει φιλοσοφικη?
πρεπει να γινεις πιο ξεκαθαρος, αν και νομιζω οτι εχεις προβλημα λογω κακης ψαροσυνθεσης, μεγαλης ιχθυοφορτωσης και λανθασμενες παραμετρους νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-12, 16:42
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Βαλε καμια τελεια.Πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο να διαβαστει το κειμενο σου και να βγει ακρη.Προσπαθησε να το διαβασεις και ο ιδιος...Φιλικα το λεω,ετσι;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-12, 22:34
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Πραγματικά τώρα, χωρίς πλάκα, πιάνω τον εαυτό μου να χάνει τη συγκέντρωσή του διαβάζοντας το κείμενο σου φίλε μου!

Μάλλον είχες πολλά να μας πεις και σου βγήκε έτσι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-05-12, 04:24
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

ναι φίλοι μου έγραψα ένα κατεβατό γιατί έχω ψιλό απελπιστεί και σε αυτήν την φάση δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με το ήδη υπάρχων 80 lt ενυδρείο μου γιατί στήνω και ένα νέο malauwi παράλληλα. θα σας πω όμως το πρόβλημα μου όσο πιο συνοπτικά γίνετε.


πρώτο πρόβλημα bba

όχι πολύ αλλα φαίνεται να αναπτύσσεται πιθανόν από φυτό που ήταν στο 25 λίτρων ενυδρείο (Hygrophila corymbosa "Siamensis")και μεταφέρθηκε ένας βλαστός από αυτό. ρίχνω 2ml exchel κάθε 2 ημερες έχει ασπρίσει λίγο η bba επάνω στο τζαμι.σήμερα παρατήρησα 2 τριχούλες επάνω στο ξύλο στον tenellus παραμένει ακάθεκτη

είναι κύριος στα φυτά πουθενά αλλου
υπόστρωμα δεν έχω πριν το excel έβαζα flourish


το φως είναι 3x 24w καινούριες λάμπες κίτρινο λευκό κόκκινο με ανακλαστήρες τις ανάβω 8 ώρες καθημερινά ίσως και λίγο παραπάνω. αν κρίνω από τα φυλα του tenellus που κοκκινίζουν σημαίνει ότι έχω πολύ δυνατό φως..

έχω παροχή diy co2 και διαχυτηρα για 200lt .σύμφωνα με τις μετρήσεις ph και kh στο πινακα είναι απόλυτα φυσιολογικός έχω περιθώριο να κατεβω και μια σκάλα κάτω

ταΐζω μια φορά την ημέρα δίνω την sun και μια φορα την εβδομάδα blood worms

οι αμάνο οργώνουν την άμμο κύριος (γιατί άλλη άλγη εκτος από bba μάλλον δεν έχω)

έχω παρατηρήσει και ένα μικρό film στην επιφάνεια από άλγη αυτό οφείλεται στην ανεβασμένη πρωτεΐνη. αν και έχω αναταραχή στην επιφάνεια όχι πολύ όσο ακριβώς χρειάζεται έτσι ώστε να μην οξυγονώνεται το νερό (και δεν έχω αεραντλία)

έχω πολύ καλή ροή σε όλο το ενυδρείο.. η bba εμφανίζεται σε σημεία που δεν υπάρχει καλή ροή εγώ ο γκαντέμης έβγαλα στα τζαμια έλεος!!!! πως τα κατάφερα δεν ξέρω..

Δεύτερο πρόβλημα τα neon παίζουν μάπες και τα ραμιρεζι

σήμερα είχαν κάτσει 2 neon ανάμεσα στο φυτό και στο τζαμι και για μισό λεπτό και τις παίζανε. κανεις δεν έφευγε (κομμένες ουρές και τραυματισμούς δεν έχω)

κάποια αλλα πάλι κάθονται σε αλλα σημεία μονα τους και κάποια είναι μαζί σε ομάδες 3 η 4 (και εδώ τις παίζουν αλλα όχι τόσο)



εδώ και 2 ημερες η θηλύκια 100% "ραμιρεζα" δεν βγάζει τα χρώματα όπως ήταν παλιά γιατί ο αρσενικός όταν την βλέπει να ψάχνει για τροφή την κυνηγάει και την επαναφέρει στην επιφάνεια (ο αρσενικός full χρώματα και μεγαλώνει κανονικά) και για γεννα δεν το συζητάμε καν κάκιστες η σχέσεις τους η θηλύκια θέλει αλλα ο αρσενικός είναι στριμμένος...



είχα ένα σωλήνα pvc μέσα η "ραμιρεζα" ποτε δεν μπήκε μέσα σήμερα άλλαξα τοποθέσiα και έθαψα την μια άκρη του pvc στην άμμο από την άλλη το αφίσα ανοιχτό έβαλα και άμμο από πάνω προσεκτικά να μην κουνήσω τον βυθό για να είναι πιο φυσικό και έγινε κάτι σαν μια σπηλιά στην άμμο. θα δείξει αν θα μπει τις επόμενες ημερες..




γενικός διακρίνω στρες λόγο τροφής (λαιμαργία)ακόμα και από τις αμάνο
έχω προσπαθήσει να ταΐσω και 2 φορες την ημερα μπας και αλλάξει αυτό αλλα τίποτα

υποψιάζομαι

το πολύ φως για τα λίτρα μου και για την bba αλλα και για το στρες
ίσως λίγο το ωράριο (8-10 ώρες) που είναι αναμμένες
ακόμα
θεωρώ ύποπτες 2 μπάλες cladophora που έχω μέσα

κάτι άλλο δεν μου έχει μείνει... και για αυτό έχω απιβδισει

τελειώνοντας να προσθέσω πως η θερμοκρασία είναι 27 με 29
αλλαγές νερού γίνονται εβδομαδιαία με νερό προετοιμασμένο σε βαρελάκι για ελιές

όσες φορες και να κάνω τεστάκια στο διάστημα 5 μηνών ως τώρα (κοντεύουν να τελειώσουν οι σταγόνες από τα test ελεος!!) οι τιμές είναι πέρα για πέρα ιδανικές ακόμα και στο ιχθυολόγο πήγα νερό 4-5 φορες (σε διάστημα ενός μηνα) το ίδιο μου είπε λίγο το ph χρειάστηκε να κατεβασω και χρησιμοποίησα το (acid buffer βοηθάει και στην αύξηση του co2)

σηκώνω τα χερια ψιλά!!!


παίζει και ένα θεματάκι με δυσκοιλιότητα στα neon αλλα δεν έχω καταλάβει ακόμα τι παίζει ίσως ευθύνεται το στρές για την δυσκοιλιότητα αλλα δεν γνωρίζω όσο και να τα παρατηρώ δεν βγάζω άκρη μπορεί και να είναι γεννα γιατί η κοιλια είναι φουσκωμένη προς τα κάτω και όχι στα πλαγια

είχα ένα θάνατο gappy αρσενικό πριν μια ευδομαδα. αλλα ως γνωστό τα gappy έρχονται και φεύγουν και χωρίς θηλυκές μέσα έπαιζε με τον άλλο αρσενικό οποτε δεν μπορώ να καταλογίσω αιτια στον θάνατο του.(τα gappy μου τα χαρίσανε μαζί με το ενυδρείο πριν 6 μήνες οποτε δεν ήταν επιλογή σύνθεσης αναγκαστικά)


το ενυδρείο είναι 80 λίτρα

φιλοξενεί

ένα ζεύγος ramirezi
4 αμάνο
10 neon
1 panda (θα μπούν αλλα 2 την παρασκευή για κοπαδακι )
1 pleco mini (δεν μεγαλώνει)
1 pleco butterfly
2 σαλιγκάρια δολοφόνοι
1 gappy αρσενικό που θα φύγει την παρασκευή το θεωρώ και αυτό υπεύθυνο για το στρές


συγγνώμη για τις ονομασίες των ψαριών αλλα δεν είχα χρόνο να αναφέρω ολόκληρα το ονόματα


έτσι έχουν τα πράγματα σήμερα και sry για το προηγούμενο post αλλα έχω 3 ενυδρεία να τρέξω αλλα δεν τα καταφέρνω και μάλλον με τρέχουν αυτά...

μην τα πιάσω όλα και φύγουν από τον τρίτο χα χα χα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-12, 00:09
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

[QUOTE=orbion;668362]γεια σε όλους είναι η πρώτη φορα που γράφω ύστερα από πολύ καιρό που διάβαζα στο forum έχω τα παρακάτω προβλήματα θα ήθελα να μου δώσετε θάρρος και μερικές συμβουλές ζητω συγγνώμη για την ιστορία που έχω γράψει παρακάτω
Πληροφορίες

Διαστάσεις:60x30x44
Όγκος:80lt
Κατηγορία:
Φυτά:cabomba caroliniana,Hemianthus callitrichoides,java moss,Echinodorus tenellus,2x Cladophora aegagrophila,Egeria densa,κερατοφυλλο
Ψάρια / Άλλα είδη:2x german blue ramirezi,10x neon tetra,1x panda cory,3x amano shrimp,1x spotted hillstream loach,1x gappy,1x pleco mini,2x Malabar Puffer(αλλα σήμερα τα επέστρεψα γιατί μετά από 7 ημερες ξεκίνησαν δαγκώνουν την ουρα του πάντα και των ramirezi και το βραδυ το βγάλανε στην αποχη γιάννα μην επιδεινωθεί η κατάσταση)
Διακοσμητικά υλικά: pvc 7cm
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)μια μικρη γεφυρα καρυδας με java moss,2 ξυλα mangrove
Φόντο:-
Φωτισμός:1χ T5 High-Lite DAY 24w 438mm,1x T5 High-Lite NATURE 24w 438mm,1x T5 High-Lite COLOUR 24w 438mm
Διάρκεια φωτισμού: 8-9h
Φιλτράρισμα:450lt/hr εσωτερικο φιλτρο
Θερμοστάτης: 50lt / 2χ ανεμιστηρακια για ψυξη
Λίπανση:flourish εδω και 4 ημέρες το γυρισα σε excel
Παροχή CO2: ναι (σπιτικη κατασκευη)


Παράμετροι:

pH:6,5-7
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4.5-6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού: 1 φορα την εβδομαδα 30%-40%
Θερμοκρασία:26-28
Άλλες πληροφορίες: 2χ ανεμιστηρακια για ψυξη
Φωτογραφία:


πως εχεις νιτρικα 0 μηποσ τα τεστ ειναι χαλασμενα ? η εχεις αστρωτο ενυδρειο ?

εχεις και co2 ριχνεις και excel ???
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-12, 23:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orbion Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίπανση:flourish εδω και 4 ημέρες το γυρισα σε excel
Αν και χρονια φορουμιτης δε μπορεσα να διαβασω τα ποστ σου, αλλα αυτο ειναι λαθος, ειδικα τη στιγμη που εχεις co2 (και το diy ειναι οκ )
Το excel ΔΕΝ ειναι λιπασμα αλλα υποτειθεμενο υποκαταστατο του co2 και μαλιστα εχει παρει πολυ κακες κριτικες οτι μπορει να δημιουργει προβληματα σε ευαισθητα ψαρια. (οποτε για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο καλυτερα το αποφευγουμε γενικοτερα)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-05-12, 01:32
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Το πιο πιθανο με την ΒΒΑ ειναι να εμφανιστηκε λογω του υπερβολικου για μενα λιπασματος (seachem flourish) που εριχνες επειδη την ειχα πατησει και εγω με αυτην την αλγη και αλλες πλεον ριχνω στο ενυδρειο 0,20 ml απο το flourish σε 120 lt ανα 2 η 3 βδομαδες ,ειναι υπερβολικα δυνατο κατα την γνωμη μου για ενυδρεια με ευκολα φυτα σαν των περισσοτερων (μεσα και εγω)+ το excel ανα 2ημερο που σιγουρα αλλαζαν πολυ γρηγορα οι τιμες στο Co2 και ενα πραγμα που εχω μαθει εδω ειναι οτι οποια τιμη αλλαζει γρηγορα και οχι σταδιακα σε ενα ενυδρειο καπου θα το πληρωσεις στο τελος

Κοψε το λιπασμα για κανα μηνα μη σου πω μεχρι να σου <<ζητησουν>> τα φυτα κρατα το DIY Co2 χωρις να ριχνεις excel και νομιζω δε θα εχεις προβλημα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρρωστο νεον τετρα και αγγελοψαρο... Λάζαρος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 11-09-11 13:06
νεον τετρα με τι? zapatas Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 21-06-11 00:33
ταιριαζουν guppy ξιφοφοροι με νεον τετρα,cardinal tetra,corydoras aeneus & paleatus gemen Ζωοτόκα 9 01-09-10 14:46
60λιτρο με Νεον και Ροδοστομα Τετρα velocity Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 24 20-10-09 22:47
γεννησαν τα νεον τετρα doctor Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής 19 18-09-09 07:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07060 seconds with 12 queries