Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-16, 16:18
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Δεν δίνω σημασία στις μετρήσεις, μετράω κυρίως τα νιτρικά πριν τις αλλαγές νερού για να έχω μία εικόνα.

Δεν τίθεται θέμα ότι στο ενυδρείο υπάρχει βιολογικό φιλτράρισμα το οποίο κατά την γνώμη μου είναι επαρκέστατο για τον υπερβολικό αριθμό ψαριών που φιλοξενεί.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-16, 16:30
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.640
Προεπιλογή

Εννοειται οτι μπορει να γινει κατι τετειο,και ειναι και χρονια γνωστο,απλα γινεται με προυποθεσεις δλδ καλη κυκλοφορια και οξυγονωση και βεβαιος αφθονο "Βιολογικο υλικο" στην ουσια ο φιλος εδω εχει μετατρεψει ολο το ενυδρειο του, με την προσθηκη του πορωδους βραχου και του αραγωνιτη, σε ενα μεγαλο canister φιλτρο, για μενα ομως το εξωτερικο φιλτρο δεν ειναι κατι αλλο απο μια μεγαλη ευκολια εγω ας πουμε δεν θελω να βαλω μεσα στο φυτεμενο μου ουτε τοση πολυ πετρα, αλλα και τα ψαρια και φυτα μου δεν θελουν τοοοσο μεγαλη κυκλοφορια
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-16, 21:56
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δεν θα εκφερω καμια γνωμη για την ελειψη φιλτρου γιατι δεν το εχω δοκιμασει ποτε(και ουτε προκειται)..
ας μου επιτραπει ομως να πω οτι τα ψαρια δεν περνανε καλα εκει μεσα.
και εξηγω..τα χαρεμια-κοπαδια ειναι λαθος,πολλα ειναι υβριδια,πολλα ειναι με κατεστραμενα εσωτερικα οργανα(πχ στο 0.49),αλλα δεν εχουν αναπτυχθει σωστα,αλλα πετανε τα ματια τους εξω..
θελω να πω με λιγα λογια οτι αυτο το πειραμα που γινεται εμενα δε με βρισκει συμφωνο και δεν θα με πεισει κανεις οτι τα ψαρια δεν εχουν φαει τουλαχιστον αμμωνια...αληθεια τα νιτρικα που κυμαίνονται??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-16, 23:09
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω να απαντήσω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα εκφερω καμια γνωμη για την ελειψη φιλτρου γιατι δεν το εχω δοκιμασει ποτε(και ουτε προκειται)..
Αν ποτέ κάνεις θαλασσινό και ειδικά reef να είσαι έτοιμος να το δοκιμάσεις, θα δεις ότι δουλεύει πολύ καλά.
ας μου επιτραπει ομως να πω οτι τα ψαρια δεν περνανε καλα εκει μεσα.
και εξηγω..τα χαρεμια-κοπαδια ειναι λαθος
Αν εννοείς ότι υπάρχουν είδη που μπορεί να ζευγαρώσουν μεταξύ τους έχεις δίκιο(Metriaclima estherae και Labidochromis caeruleus), αν εννοείς κάτι άλλο μπορείς να το εξηγήσεις
,πολλα ειναι υβριδια
Όλα τα ψάρια έχουν αγοραστεί από 3 γνωστά καταστήματα στην Αττική , έχω και εγώ υποψίες για το ένα είδος το οποίο σίγουρα δεν είναι αυτό που αγόρασα. Το κυρίαρχο αρσενικό φαίνεται στο 0:20 και ένα από τα θηλυκά στο 1:00. Εσύ ποια πιστεύεις ότι είναι υβρίδια?
,πολλα ειναι με κατεστραμενα εσωτερικα οργανα(πχ στο 0.49),αλλα δεν εχουν αναπτυχθει σωστα,αλλα πετανε τα ματια τους εξω..
Δεν υπάρχει κανένα με κατεστραμμένα εσωτερικά όργανα(το συγκεκριμένο που αναφέρεις το είχε σκίσει το αρσενικό στην προσπάθεια να ζευγαρώσει μαζί του, τελικά βρήκε άλλη θηλύκια στην ηλικία του, τα κατάφερε και το μικρό ανακάμπτει σιγα-σιγα ). Επίσης δεν υπάρχει κανένα που δεν έχει αναπτυχθεί σωστά εκτός από ένα Acei που δεν έχει το ίδιο μήκος με τα υπόλοιπα αν και αρχικά ήταν όλα το ίδιο. Φυσικά σε κανένα δεν πετάνε τα μάτια του έξω.
θελω να πω με λιγα λογια οτι αυτο το πειραμα που γινεται εμενα δε με βρισκει συμφωνο και δεν θα με πεισει κανεις οτι τα ψαρια δεν εχουν φαει τουλαχιστον αμμωνια...αληθεια τα νιτρικα που κυμαίνονται??
Το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει 30-40 κιλά βιολογικό υλικό, το 1/5 να είναι ενεργό λόγω της κυκλοφορίας καταλαβαίνεις ότι δεν σου φτάνει ένα canister για να πιάσει την βιολογία του. 0 αμμωνία. Νιτρικά το περισσότερο που έχω μετρήσει είναι 30. Ο πορώδης βράχος αλλά και ο αραγωνίτης διασπούν και μεγάλο μέρος των νιτρικών με αποτέλεσμα να τα κρατούν σε χαμηλότερα επίπεδα από ότι τα διάφορα βιολογικά φίλτρα. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν χρησιμοποιούνται βιολογικά φίλτρα στα θαλασσινά στα οποία τα νιτρικά είναι πραγματικό πρόβλημα. Στις Αφρικάνες παίζει να κάνουν και καλό μέχρι ενός σημείου(ανάπτυξη άλγης)
Αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-16, 23:18
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Υπαρχει η δυνατοτητα διατηρησης ενυδρειου χωρις φιλτρο...παρα μονο με φυτα...
Δεν ειναι θεωρια αυτο που λεω διοτι το εχει κανει πραξη ενας φιλος..απλα το ενυδρειο ειναι ζουγκλα..
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-16, 23:24
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοειται οτι μπορει να γινει κατι τετειο,και ειναι και χρονια γνωστο,απλα γινεται με προυποθεσεις δλδ καλη κυκλοφορια και οξυγονωση και βεβαιος αφθονο "Βιολογικο υλικο" στην ουσια ο φιλος εδω εχει μετατρεψει ολο το ενυδρειο του, με την προσθηκη του πορωδους βραχου και του αραγωνιτη, σε ενα μεγαλο canister φιλτρο, για μενα ομως το εξωτερικο φιλτρο δεν ειναι κατι αλλο απο μια μεγαλη ευκολια εγω ας πουμε δεν θελω να βαλω μεσα στο φυτεμενο μου ουτε τοση πολυ πετρα, αλλα και τα ψαρια και φυτα μου δεν θελουν τοοοσο μεγαλη κυκλοφορια
Έχεις δίκιο φίλε. Το συγκεκριμένο για να δουλέψει απαιτεί μεγάλη κυκλοφορία το οποίο βγάζει off κάποια είδη ενυδρείων, ο πορώδης βράχος μάλλον παίζει και αυτός σημαντικό ρόλο και ο οποίος δεν ταιριάζει σε πολλούς που θέλουν να φτιάξουν βιοτοπικά ενυδρεία, ούτε στις Αφρικάνες ταιριάζει αν το ζητούμενο είναι το βιοτοπικό. Το υπόστρωμα επίσης δεν πρέπει να το ενοχλείς καθόλου πράγμα που δεν μπορεί να εφαρμοσθεί σε κάποια ενυδρεία.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις όμως νομίζω ότι δουλεύει μία χαρά αν και χρησιμοποιείτε ευρέως μόνο στα θαλασσινά.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει η δυνατοτητα διατηρησης ενυδρειου χωρις φιλτρο...παρα μονο με φυτα...
Δεν ειναι θεωρια αυτο που λεω διοτι το εχει κανει πραξη ενας φιλος..απλα το ενυδρειο ειναι ζουγκλα..
Σωστό αλλά δεν είναι ο μοναδικός τρόπος. Τα φυτά είναι ένας τρόπος να αφαιρείς από το νερό αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά, φωσφορικά και άλλα. Τα πολλά φυτά μπορούν να αφαιρέσουν μεγάλες ποσότητες από τα ανεπιθύμητα και άρα να κάνουν το βιολογικό φιλτράρισμα περιττό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη symbil : 02-04-16 στις 23:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο χωρίς φίλτρο lifefx Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 37 22-02-15 12:26
γίνεται sump χωρίς διαμερίσματα? aquaristas Φίλτρανση 5 24-09-12 01:29
Υπόστρωμα - Γίνεται χωρίς? OlgaM Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-02-12 16:34
χωρίς ΝΟ3 δεν γίνεται φυτεμένο mitsos1975 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 02-12-10 22:39
Tι γίνεται αν παραμείνει το φίλτρο εκτός νερού? kalaxan Αρχάριοι γλυκού νερού 23 08-12-09 22:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04937 seconds with 14 queries