Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 08-09-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Ερώτηση:TANGANYIKA

Γεια σας παιδιά.Έχω μερικές απορίες περι του στρωσίματος καταρχάς στο 120λιτρο μου που θα φιλοξενίσει neolamprologus multifasciatus.Να σας ομολογήσω πως πρώτη φορά στην ζωή μου νιώθω τόσο σύγουρος γι'αυτό που θελω να κάνω και σας ζητώ μια ΜΕΓΑΛΗ συγνώμη για την αναστάτωση που σας έχω διμηουργήσει αλλά και τις ώρες που σας σπαταλούσα κάνοντάς σας ερωτήσεις ηλίθιες.Ενα μεγάλο ευχαριστώ ιδιαίτερα στον Πάνο στον Χοντρό και στον Alexinio που με βοήθησαν πολυ.
Θα ακολουθήσω την τακτική του Χοντρού και θα κάνω ένα βήμα την φορα.Λοιπόν ας μπω στο θέμα:Για το στρωσιμο του ενυδρείο θα χρειαστώ εκτός απο αμμωνία και βακτηρια(έχω αγοράσει βακτήρια της sera και δεν ξέρω αν αξίζουν).Απο test να πάρω το σετ γιατί δεν συμφέρει να τα πέρνω μεμονομένα.Για background τώρα επειδή έβαψα το μέρος που θα μπει το ενυδρείο σκούρο μπλε (Πέλαγος) δεν ξέρω αν θα κάνει καλό background επειδή θα απέχει απο τον τοιχο 3εκ. σχεδόν δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω αφίσα και ποιανου χρώματος(να ενημερώσω πως το δωμάτιο μου βάφτηκε έτσι για το ενυδρείο περισσότερο).Βρήκα τελικά σαλιγγαροκάβουκα(ας είναι καλά η γιαγιά μου).¶μμο θα βάλω ανοιχτόχρωμη ασβεστολιθική ενώ δεν ξέρω πόσα κιλλά πρέπει να βάλω.Απο πέτρες δεν βρίσκω μέχρι στιγμής γκριζοπές(κυβικές ή στρόγγυλες) αλλά αν πάω καμμια μέρα για ψάρεμα στο Αλεποχώρι θα προσπαθήσω να βρω μερικές αλλιώς θα αγοράσω ή θα πάω σε κανένα ποτάμι.Αυτά.Λοιπόν καλλό Χειμώνα και θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις.
Υ.Γ: Η βάση θα είναι μια μεταλική singer(απο μια ραπτομηχανή)αλλα δεν ξέρω τι ξύλο να βάλω ώστε να πατάει το ενυδρείο και να μην υπάρχει προβλαμα να πέσει αλλά και αν χρειάζεται καμμια ενυσχηση.Αν δεν καταλαβαίνετε πειτε μου να σας βάλω φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #301  
Παλιά 19-10-08, 18:36
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

αφου ενημερωσεις πρωτα βεβαια τους γωνεις σου για αυτο, μην γινει και τπτ...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #302  
Παλιά 19-10-08, 19:02
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Να εβλεπες σήμερα το δωμάτιο μου θ πάθαινες την πλάκα σου.Το καλύτερο ήταν οταν το πορτοκαλί λαστιχάκι πιάστηκε ανάμεσα στο κούμπβμα και στον κάδο και πεταγόταν απο εκεί το νερό.Μπόλι τελικά θα πάρω απο τον γυμναστή μου που αν και είχε 4χρόνια γκαλαχερ δεν είδε θανάτους παρα μονο ενα βιντεάκι που μου έδειξε με ενα ατυχο πλεκο που έγινε τροφή.Το γκάλαχερ του είναι 31εκατοστα και το είχε στο ενυδρείο του μέχρι που χτήπησε με τόση δυναμη στο τζάμι που παραλίγο να το σπάσει.Τωρα πρέπει να πέθανε.Θα του προτείνω το σαιτ για συμβουλές.Θα μπορέσω να μπολιάσω απο αυτόν;Αν και φοβάμαι μην ξαναγίνουν τα ίδια.
Αν πάρω νερο και το σφουγγαράκι απο το 96λιτρο και το σπουγγιξω στο 120ρι θα εχει μπολιαστεί;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #303  
Παλιά 19-10-08, 19:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα παρεις τα υλικα απο το φιλτρο στο 96λιτρο και θα τα ξεπλυνεις μεσα στο νερο που εχε το 120λιτρο...και μετα τα ξεπλυμενα υλικα θα τα βαλεις παλι πισω στο 96λιτρο....
ετσι το 120λιτρο θα ειναι μπολιασμενο....να διευκρινισω κατι που δεν καταλαβες??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #304  
Παλιά 19-10-08, 19:47
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Οχι.Εφόσον δεν υπάρχει κύνδυνος διαρροής οχι
Ευχαριστώ sir-panos
-------------------------
επίζω και πιστεύω πως τον επομενο μήνα θα είναι εκπλκτικό το ενυδρείο.
Αν και θα αναβαθμυστει σε κανα 6-7μηνες με το 400αρι της τζούελ(εκεί να δείτε ποσο θα φοβάμαι να ανοίξω φίλτρο)
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 19-10-08 στις 19:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #305  
Παλιά 19-10-08, 19:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν επικεντρωσεις την προσοχη σου σε αυτο το ενυδρειο που ασχολεισαι και δε σκεφτεσαι ακομη μεγαλυτερα ενυδρεια για αργοτερα (εχεις χρονο αφου στησεις αυτο να σκεφτεις για επομενα) και προσεχεις οτι σου λενε τα παιδια εδω..σιγουρα μπορεις να κανεις ενα πολυ ομορφο και σωστα στημενο ενυδρειο.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #306  
Παλιά 20-10-08, 06:32
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Θα μπολιάσω σήμερα κι'ολλας.Επειδή ενα παιδι θα μου στείλει ψάρια απο την Πατρα είναι ασφαλές ή θα γίνει οπως με τ γκάπιπου ήρθαν ταμισα και πέθεναν συνεχως;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #307  
Παλιά 20-10-08, 08:27
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν τους προσφέρεις σωστές συνθήκες δεν έχουν πρόβλημα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #308  
Παλιά 20-10-08, 14:27
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Φίλε μου westie, ειλικρινά στενοχωρήθηκα με το όλο συμβάν, και ελπίζω να κρατήσεις την ψυχραιμία σου και να μήν τα παρατήσεις μετά από τόσο κόπο..

Λοιπόν:
1. Μην φοβάσαι το εξωτερικό φίλτρο.. Ξέχασες τα βανάκια ανοιχτά, και το νερό "σιφωναρίστηκε", όπως όταν κάνεις σκούπα βυθού.. Το πάθημα γίνεται μάθημα, δε θα ξανασυμβεί πλέον! Ηρέμησε και ξέχασέ το..

2. Με το άδειασμα του ενυδρείου δεν έγινε καμία απολύτως ζημιά στη βιολογία (το μεγαλύτερο μέρος αυτής βρίσκεται στα υλικά του φίλτρου και όχι στο νερό, και επομένως δε χάθηκε τίποτα).. Είναι σαν να έκανες μια μεγάλη αλλαγή..

3. Για μένα, κακώς πήγες να βάλεις μπόλι.. Σύμφωνα με τις μετρήσεις σου (τις οποίες επιβεβαίωσες κιόλας με τις φωτογραφίες), το ενυδρείο σου είναι στρωμένο! O κύκλος επιταχύνθηκε με το nitrivec, το γεγονός ότι το nitrivec επιταχύνει τον κύκλο σε 15-20 μέρες επιβεβαιώθηκε και σε άλλο thread.. Μπόλι θα έπρεπε να ρίξεις στην αρχή.. Τώρα δεν έχει πια νόημα..

4. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, δε χρειάζεσαι ούτε χρυσόψαρο ούτε τίποτα.. Απλά χρειάζεται να συντηρείς τη βιολογία σου, (δλδ. να ταίζεις τα βακτήρια) ρίχνοντας αμμωνία κάθε μέρα, έτσι ώστε να διατηρείς NH4>0..

Ψυχραιμία, λοιπόν, και με το καλό να δεχθείς τα ψαράκια σου!

Υ.Γ. Εννοείται, ότι πριν μπούνε τα ψαράκια θα πρέπει να έχεις μηδενίσει ΝΗ4 και ΝΟ2 (δλδ. μην "ταίσεις" αμμωνία την προηγούμενη μέρα πριν τα βάλεις) και πριν τα βάλεις θα πρέπει να κάνεις και μία μεγάαααλη αλλαγή νερού (80%)!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #309  
Παλιά 20-10-08, 14:42
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δεν μου το λέγατε ρε παιδιά(εσυ xontre δεν είπες τίποτα να ρίξω μπόλι και σε ευχαριστώ).Δεν πειράζει απλά δεν ήξερα να το μεταχυρηστώ.Να κάνω μέτρηση;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #310  
Παλιά 20-10-08, 14:51
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν λοιπόν είναι σωστές οι μετρήσεις, πρέπει να περιμένεις μέχρι να γίνουνε NH4=0 και NO2=0 (και τα ΝΟ3 θα γίνουν προφανώς πάρα πολλά)..

Παράλληλα, πρέπει να βρεις τα κοχύλια που χρειάζεσαι!
Και επίσης να βρεις και τα ψάρια!

Την αλλαγή νερού δεν θα την κάνεις τώρα, αλλά μέσα στο τελευταίο 24ωρο πριν βάλεις τα ψάρια!

Να έχεις υπ'όψιν σου, ότι θέλει προσοχή τώρα για να μη χάσεις τη βιολογία μέχρι να βάλεις μέσα τα ψάρια.. Μήν το καθυστερήσεις δηλαδή! Γιατί αν μείνουνε τα βακτήρια χωρίς τροφή (δηλαδή χωρίς αμμωνία), όλος αυτός ο κόπος θα πάει χαμένος..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατέβασε κατ'αρχήν το θερμοστάτη στους 25βαθμούς, για να ετοιμάζεται σιγά σιγά το ενυδρείο να δεχθεί τα ψαράκια.. Βάλε και την αγγελία σου, γιατί σύντομα θα είναι έτοιμο το ενυδρείο.. Τα σαλιγγαράκια δε χάλασε ο κόσμος, μπορούν να περιμένουν κανα-δυο βδομάδες (αρκεί που το έχεις δρομολογήσει)..

Να μετράς συνεχώς (καθημερινά) ΝΗ4,ΝΟ2 και ΝΟ3, και αν βλέπεις ΝΗ4=0, να ρίχνεις λίγη αμμωνία (0.5ml νομίζω είναι υπερ-αρκετό, ας το επιβεβαιώσει και κάποιος πιο έμπειρος).. Έτσι, θα συντηρείς τη βιολογία σου μέχρι να βάλεις τα ψάρια..

Κάνε και μετρήσεις GH,KH και pH, και πες αποτελέσματα (τόσο με το στικάκι όσο και με τα υγρά τεστ), να δούμε αν είναι και οι παράμετροι του νερού κατάλληλες.. Χρήσιμο θα ήταν να μετρήσεις τα ίδια και στο νερό της βρύσης, για να δεις κι εσύ και να καταλάβεις το πώς και πόσο τα ασβεστολιθικά υλικά του ενυδρείου σου (αραγωνίτης & πέτρες) επιδρούν στις παραμέτρους του νερού..

Στα έχω γράψει όλα και προσπαθώ πάντα να είμαι υπερ-αναλυτικός!

Μετράς NH4/NO2/NO3, μας λες αποτελέσματα και αν NH4=0 ρίχνεις 0.5ml αμμωνία..

Ξαναμετράς αύριο, και πάλι μας λες τα αποτελέσματα, και πάλι αν ΝΗ4=0, ξαναρίχνεις 0.5ml!

Πότε έρχονται τα ψάρια?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #311  
Παλιά 20-10-08, 14:56
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

γιατι δεν ταγραψες πιο μεγαλα ε?ε?ε?
Απάντηση με παράθεση
  #312  
Παλιά 20-10-08, 14:59
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Σορι έκανα λάθος λόγο βιασύνης.Τα ψάρια ερχονται οποτε ζητήσω αλλά μεσα σε αυτήν την ευδομάδα νομίζω πως θα είναι στρωμένο το ενυδρείο.Εσυ εγκρινεις την μεταφορά τους με κούριερ απο Πατρα;Εγω νομίζω πως δεν γίνονται ενδιαμεσες στάσεις μεχρι αθηνα οπότε θα τα εχω την ίδια μέρα.Δεν εχω παραλάει τιποτα με κτελ και δεν ξέρω απο αυτό
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #313  
Παλιά 20-10-08, 15:07
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κάνε τις μετρήσεις που λέω παραπάνω, ρίξε και αμμωνία, κάνε μετρήσεις και αύριο, και θα σου πώ εγώ πότε να του πεις να στα στείλει!

Υ.Γ. Δεν ξέρω από μεταφορές, αλλά δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.. Αρκεί να γίνει σωστά η συνεννόηση και να μήν υπάρξουν καθυστερήσεις (π.χ. να τα πάει αυτός μόλις πριν ξεκινήσει το κούριερ ή το κτελ, και να είσαι εσύ εκεί όταν θα έρθει το κούριερ, ή να είσαι στην ώρα σου όταν φτάσει το κτελ, ή δεν ξέρω κι εγώ τι συνεννόηση θα κάνετε... δεν είναι και ιδιαίτερα χαμηλές οι θερμοκρασίες αυτήν την περίοδο, οπότε υποθέτω πως με μία καλή συσκευασία, δε θα είναι και τόσο δύσκολο..) Εννοείται πως θα κάνεις πολύ καλή προσαρμογή!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #314  
Παλιά 20-10-08, 15:29
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Εριξα χθες αμμωνία 1ml και τώρα έκανα γρήγορες μετρησεις(εχω γυμναστήριο,αγγλικά και διαγώνισμα).
Λοιπόν:nh3/4:4
γυρω στο 350 ισως και λίγο παραπάνω no3
25no2
6-7gh
7 dt
14 th
κατι πάνω απο 15 kh
7.5 ph ισως και ίγο παραπάνω
με στικ αφού είναι λίγο χρονοβόρο με υγρά.Θα κάνω οταν εχω χρόνο
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #315  
Παλιά 20-10-08, 15:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

OK με τα ΝΗ4/ΝΟ2/ΝΟ3!
Ξανακάνε με υγρά όταν έχεις χρόνο, και ξαναπές μας..

Για τις υπόλοιπες, τώρα, μετρήσεις των sticks:
Ξαναδιάβασε τις οδηγίες, και εξήγησε τι ακριβώς διαβάζεις/μετράς..
Γιατί κάποια από αυτά που γράφεις δε βγάζουνε νόημα!
Τα sticks της JBL (όπως και της eSHa) μετράνε ΝΟ2, ΝΟ3, GH, KH και pH!
Τα th, dt κ.τ.λ. που γράφεις, πού τα βρήκες?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #316  
Παλιά 20-10-08, 17:40
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Τα αναγράφει στη συσκευασία.DT,TH
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #317  
Παλιά 20-10-08, 18:17
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ξαναδιάβασε ρε Σπύρο τις οδηγίες, τι ακριβώς είναι αυτά, να ξέρουμε και τι μας λες, αλλά πάνω απ'όλα να καταλαβαίνεις κι εσύ ο ίδιος (αυτό είναι το σημαντικότερο)!

Απ'ό,τι θυμάμαι, τόσο της JBL, όσο και της eSHa τα στικς μετράνε τα εξής:
- Ένα τετραγωνάκι για τα NO2 (που παίρνει χρώμα από άσπρο που αντιστοιχεί στο 0, έως ροζ που πρέπει να είναι κάτι σαν 10 ή 20mg/l)
- Ένα τετραγωνάκι για τα ΝΟ3 (που παίρνει χρώμα από άσπρο που αντιστοιχεί στο 0, έως ροζ που είναι κάτι σαν 200mg/l)
- 3 ή 4 πράσινα τετραγωνάκια, που ανάλογα με το πόσα γίνονται μωβ, βρίσκεις τη GH (αυτή μπορεί να την λέει και TH)
- Ένα τετραγωνάκι για την ΚΗ (που αλλάζει χρώματα, από κίτρινο σε πράσινο - αυτό μπορεί να το λέει και CH)
- Ένα τετραγωνάκι για το pH (που αλλάζει χρώματα, συνήθως από κίτρινο σε πορτοκαλί)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #318  
Παλιά 20-10-08, 19:12
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μου το λέγατε ρε παιδιά(εσυ xontre δεν είπες τίποτα να ρίξω μπόλι και σε ευχαριστώ).Δεν πειράζει απλά δεν ήξερα να το μεταχυρηστώ.Να κάνω μέτρηση;

καλησπερα!!!! αυτο μικρε μας φιλε να το παρω σαν ευχαριστω προς ολους τους αλλους??? ( μαζι κι εμενα???)
και χωρις να θελω να παω κοντρα με το φιλο μου το χοντρο
πρεπει να πω οτι με τις μετρισεις που εχεις το ενυδρειο ειναι αστρωτο....
οταν εχεις 350 ΝΟ3
και 25 ΝΟ2...
το στρωσιμο δεν εχει ολοκληρωσει τον κυκλο του....
πρεπει να εχεις
ΝΟ2- 0 ( μηδεν)
ΝΟ3- λιγα τα οποια θα φυγουν με την μεγαλη αλλαγη νερου....

αν κανω λαθος διορθωστε με...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #319  
Παλιά 20-10-08, 19:36
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα!!!! αυτο μικρε μας φιλε να το παρω σαν ευχαριστω προς ολους τους αλλους??? ( μαζι κι εμενα???)
και χωρις να θελω να παω κοντρα με το φιλο μου το χοντρο
πρεπει να πω οτι με τις μετρισεις που εχεις το ενυδρειο ειναι αστρωτο....
οταν εχεις 350 ΝΟ3
και 25 ΝΟ2...
το στρωσιμο δεν εχει ολοκληρωσει τον κυκλο του....
πρεπει να εχεις
ΝΟ2- 0 ( μηδεν)
ΝΟ3- λιγα τα οποια θα φυγουν με την μεγαλη αλλαγη νερου....

αν κανω λαθος διορθωστε με...
Δεν κάνεις κανένα λάθος, και σε καμία περίπτωση δεν τίθεται οποιοδήποτε θέμα κόντρας!

Στις φωτογραφίες με τις μετρήσεις, φαίνεται πως όντως ο κύκλος έχει ολοκληρωθεί.. Οπότε αυτές εδώ οι μετρήσεις (αν δεν οφείλονται σε λάθος χρήση/ανάγνωση ή σε αναξιοπιστία των sticks - επί τη ευκαιρία αυτό πιστεύω πως έφταιγε και με τις λάθος κατ'εμέ μετρήσεις τις προηγούμενες μέρες), θα είναι λόγω της αμμωνίας που του είπα να προσθέτει καθημερινά για να συντηρεί τη βιολογία μέχρι να έρθουν τα ψαράκια..

Όπως και να'χει.. Ας μήν παρεμβαίνουμε συνέχεια (δεν απευθύνομαι σε σένα, το λέω για να το ακούσω κι εγώ), ας τον αφήνουμε να κάνει ΣΩΣΤΕΣ μετρήσεις με ΥΓΡΑ τεστ, και πάνω σ'αυτές να σχολιάζουμε, γιατί αλλιώς γίνεται μπάχαλο και δε βγαίνει άκρη..

Τέλος, πιστεύω πως ορθώς δρομολόγησε το θέμα με τα ψάρια (και το ίδιο και με τα σαλιγγάρια), γιατί οι κινήσεις γίνονται με αργούς ρυθμούς όπως βλέπεις, οπότε φοβάμαι πως κάποια στιγμή θα έχανε τη βιολογία που χτίζει, λόγω "ασιτίας"!

Φιλιά στη Σύρο!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #320  
Παλιά 20-10-08, 19:43
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

φιλε μου το ειπα για να καταλαβει ο westie οτι δεν εχουμε καμια κοντρα...
αν τωρα κανει λαθος μετρισεις δεν μπορουμε να τον βοηθησουμε καθολου απο εδω, και θα πρεπει να κανει σωστες...
οσο ομως θα μετραει ΝΟ2...
με στικ η με υγρα αυτο δειχνει αστρωτο φιλτρο...
αν θελει να βαλει ψαρακια ειναι δικο του θεμα...

φιλια στην Συρο ε??
καλα καλα δεν θα το δει ο Πανος....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #321  
Παλιά 20-10-08, 20:25
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Συγνώμη αλλα δεν θα βάλω ψάρια μέχρι να είμαι έτοιμος 100%.Τα στικς δεν είναι και οτι καλύτερο ελπίζω να μπορέσω αυριο με τα κενα να γυρισω νωρίς και να κάτσω λιγο να ξαναμελετίσω και να κανωμετρήσεις.Δυστυχώς έγινε μια βλακεία.Τα λάθη διορθώνονται.Το ενυδρείο την γλύτωσε.Θα τα καταφερω μια μέρα και θα μουαρεσει πολυ αφού θα αλλάζω συνεχώς τωρα το aquascape ενω με τα ψάρια δεν θα μορώ.Σκεψου και τα θετικά του άδειου ενυδρείου
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #322  
Παλιά 20-10-08, 20:32
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη αλλα δεν θα βάλω ψάρια μέχρι να είμαι έτοιμος 100%.Τα στικς δεν είναι και οτι καλύτερο ελπίζω να μπορέσω αυριο με τα κενα να γυρισω νωρίς και να κάτσω λιγο να ξαναμελετίσω και να κανωμετρήσεις.Δυστυχώς έγινε μια βλακεία.Τα λάθη διορθώνονται.Το ενυδρείο την γλύτωσε.Θα τα καταφερω μια μέρα και θα μουαρεσει πολυ αφού θα αλλάζω συνεχώς τωρα το aquascape ενω με τα ψάρια δεν θα μορώ.Σκεψου και τα θετικά του άδειου ενυδρείου
με υπομονη και σωστες μετρισεις για να μπορουμε να σε βοηθαμε ολα θα πανε καλα!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #323  
Παλιά 20-10-08, 21:19
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κακώς σε τραβολογάμε τώρα από τα διαβασματάκια σου, αγορίνα, αλλά τώρα που είσαι στο στώσιμο θα πρέπει όπως και δήποτε να κάνεις καθημερινές μετρήσεις NH4/NO2/NO3 με υγρά!

Και κακώς δεν κράτησες ρουτίνα τόσες μέρες.. Κανονικά θα έπρεπε να κρατάμε ένα ωραίο ημερολόγιο, να τα σημειώνουμε, και να ξέρουμε τι μας γίνεται.. Αν γινόταν όλο αυτό, σωστά και μεθοδικά, τότε δε θα ψαχνόμασταν να δούμε αν έστρωσε το ενυδρείο ή όχι!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #324  
Παλιά 21-10-08, 12:11
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν εφτασαν οι μετρήσεις:αμμωνία γύρω στο 0,25 προσθεσα 1μλ
no2:λιγο πάνω απο το μηδεν
no3:λιγο κάτω απο 160.
Εχω μια ερώτηση:Το χαρτι για μετρηση no3 εχει και για θαλασσινο και για γλυκό.Ριχνω 10ml σε καθε σωληνα και στο ενα ρίχνω 2 κουταλιές(ενα ειδικό πράσινο)σκόνης και 6 σταγόνες στο άλλο.Σήμερα αυτό με την σκόνη είχε το χρώμα του ελαφριού πορτοκαλί.Αυτό όμως νομίζω πως χρησιμοποιείτε για το άσπρο και ήταν συνεχώς άσπρο μέχρι σήμερα.Παράληλη η σκόνη είναι reagent 1 και το υγρό 2.Μηπως κανω λάθος τη μέτρηση;Στα χρώματα δεν βάζουμε το υγρό και στα λευκά τη σκόνη;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #325  
Παλιά 21-10-08, 12:34
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Με ποια τέστ ?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #326  
Παλιά 21-10-08, 14:11
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

JBL.
-------------------------
Κανείς;Ακομα το ενυδρείο είαι σχεδόν φουλαρισμένο απο πράσινη άλγη.Εχει πιάσει σε μερικές πέτρες αλλα στο τζάμι και ιδιαίτερα στην βιτρίνα δεν μου αρέσει καθόλου.Οσο για αλλο ενα θέμα που με καίει είναι οτι το θερμαντικό σώμα(θερμοστάτης) δεν είναι σαν του 96λιτρου που έχει και βαθμούς κελσίου,αλλα είναι μονο με ενα μαυρο κυκλικό εξόγκωμα που έχει + και -.Μηπως να πάρω τζάγκερ ή μπορώ να το ρυθμίσω;
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 21-10-08 στις 14:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #327  
Παλιά 21-10-08, 14:38
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Χρησιμοποιείς το θερμόμετρό σου για να τον ρυθμίσεις!
Είναι ποιο τίμιος αυτός δεν λέει τόσο θα σου δώσω (βαθμούς) σου λέει ανέβασε ή κατέβασε μέχρι να ικανοποιηθεί το θερμόμετρό σου!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #328  
Παλιά 21-10-08, 15:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ποιο τίμιος αυτός δεν λέει τόσο θα σου δώσω (βαθμούς) σου λέει ανέβασε ή κατέβασε μέχρι να ικανοποιηθεί το θερμόμετρό σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #329  
Παλιά 21-10-08, 18:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Όταν πέσει πάλι η αμμωνία, πριν ξαναπροσθέσεις, κάνε και καμιά αλλαγή νερού να πέσουνε και τα νιτρικά (αυτά ευθύνονται για την άλγη)..

Εφόσον έχεις δρομολογήσει το θέμα με τα ψάρια, μήπως να σταμάταγες την αμμωνία και να περιμένεις να μηδενιστούν ΝΗ4 και ΝΟ2, και να του πεις να σου τα στείλει?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #330  
Παλιά 21-10-08, 18:59
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν πέσει πάλι η αμμωνία, πριν ξαναπροσθέσεις, κάνε και καμιά αλλαγή νερού να πέσουνε και τα νιτρικά (αυτά ευθύνονται για την άλγη)..

Εφόσον έχεις δρομολογήσει το θέμα με τα ψάρια, μήπως να σταμάταγες την αμμωνία και να περιμένεις να μηδενιστούν ΝΗ4 και ΝΟ2, και να του πεις να σου τα στείλει?

πρεπει να ειναι ακριβεις στις μερες...
γιατι αν μεινουν πολλες μερες χωρις φαγητο τα βακτηριδια ισως αρχισουν να χανοντε...
οποτε προσοχη μικρε....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
TANGANYIKA octania246 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 27 13-04-08 17:42
tanganyika aaaooll Tanganyika 35 25-03-08 23:25
Tanganyika 2 Z_X Tanganyika 22 27-10-07 11:20
TANGANYIKA Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 15-10-07 19:54
TANGANYIKA Z_X Tanganyika 20 17-06-07 10:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09426 seconds with 14 queries