Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-08-08, 23:54
Το avatar του χρήστη matinaki
matinaki Ο χρήστης matinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 5
Question Σωστο ή λαθος???''Συσκευη co2''

Χεραιτω την ομορφη παρεα!!!Ειμαι καινουργιο μελος και εχω ενθουσιαστει που βρηκα ενα τοσο ενδιαφερον φορουμ,που θα με βοηθησει επιτελους ,να λυσω τις τοσες πολλες αποριες μου σχετικα με το πανεμορφο μας χομπι!Εδω βλεπω λοιπον πως δεν ειμαι η μονη τελικα κολλημενη με το αντικειμενο!Ολοι εχετε απο δυο ενυδρεια και πανω!!Καλα παμε λοιπον!!Θα ηθελα τωρα ομως να κανω μια ερωτηση μια που σας βρηκα! Εχω εδω και καιρο λοιπον, που ψαχνομαι γενικως,για να αγορασω μια συσκευη co2.ΒρηκαΑ μια οικονομικη λυση,η οποια ομως δεν ξερω αν με καλυπτει στα λιτρα του ενυδρειου.Ειναι ενα ''κουτι'' πλαστικο,το οποιο με βεντουζες το κολλαμε εσωτερικα στο ενυδρειο και ξεχωριστα ειναι καποιες ταμπλετες co2 τις οποιες τις ριχνουμε μεσα στο ''κουτι'' και οταν η ταμπλετα ερθει σε επαφη με το νερο δημιουργειται αντιδραση(κοινως αφριζει).Καθως αφριζει λοιπον,η συσκευη ειναι ετσι κατασκευασμενη,ωστε να διαχεει ομοιομορφα το co2 μεσα στο ενυδρειο.Τωρα εμενα ομως,το προβλημα μου ειναι οπως σας ειπα πιο πανω,οτι δεν ξερω αν με καλυπτει στα λιτρα του ενυδρειου.Αν βαλω παραπανω απο μια ταμπλετα??Αν καποιος γνωριζει κατι για τη συγκεκρημενη συσκευη ας μου απαντησει.Ευχαριστω και περιμενω συντομα απαντηση σας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-08-08, 00:02
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Kαλώς μας ήρθες !
Για να σου απαντήσουμε πρέπει πρώτα να μας πεις μερικά πράγματα για το ενυδρείο σου.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-08-08, 00:11
Το avatar του χρήστη matinaki
matinaki Ο χρήστης matinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλώς μας ήρθες !
Για να σου απαντήσουμε πρέπει πρώτα να μας πεις μερικά πράγματα για το ενυδρείο σου.
Εχετε δικιο μου διεφυγε τελειως!!Εχω λοιπον δυο ενυδρεια στα οποια θελω να χρησιμοποιησω τη συσκευη co2.Το ενα ειναι 175 L και το αλλο 120 L.Δεν ειναι πλεον πυκνοφυτεμενα,αλλα θελω σιγα σιγα παλι να τα γεμισω,αλλα αμα δεν παρω την συσκευη δεν ξεκιναω να παρω τιποτα!!!Μου χαλασαν πολλα φυτα και δεν θελω να την ξαναπατησω!Καποια αλλη στιγμη θα σας κανω κι εγω την παρουσιαση μου σχετικα με τα ενυδρεια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-08-08, 12:35
Το avatar του χρήστη panagiotis265
panagiotis265 Ο χρήστης panagiotis265 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.Οι ταμπλέτες που λές είναι της Sera.Τις χρησιμοποιώ στο 60 λιτρό μου και όλα πάνε καλά αλλά για ποιό πολλά λίτρα δέν κάνουν.(ήθελα να βάλω και στο 240 λιτρό μου) Η Sera στο χαρτί που δήνει μαζί με το πακέτο διαχητήρα και 20 ταμπλέτες λέει:
60cm (περίπου 45 λίτρα νερού) 1 ταμπλέτα ανα 3 ή 4 μέρες
80cm (περίπου 90 λίτρα νερού) 1 ταμπλέτα ανα 2 με 3 μέρες ανάλογα με τον αριθμό των φυτών
100cm (περίπου 120-170 λίτρα νερού) 1 ταμπλέτα ανα 2 μέρες.


Εγώ τελεικά για το 240 λιτρό μου κατέληξα σε μπουκάλα co2.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-08-08, 22:18
Το avatar του χρήστη matinaki
matinaki Ο χρήστης matinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagiotis265 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.Οι ταμπλέτες που λές είναι της Sera.Τις χρησιμοποιώ στο 60 λιτρό μου και όλα πάνε καλά αλλά για ποιό πολλά λίτρα δέν κάνουν.(ήθελα να βάλω και στο 240 λιτρό μου) Η Sera στο χαρτί που δήνει μαζί με το πακέτο διαχητήρα και 20 ταμπλέτες λέει:
60cm (περίπου 45 λίτρα νερού) 1 ταμπλέτα ανα 3 ή 4 μέρες
80cm (περίπου 90 λίτρα νερού) 1 ταμπλέτα ανα 2 με 3 μέρες ανάλογα με τον αριθμό των φυτών
100cm (περίπου 120-170 λίτρα νερού) 1 ταμπλέτα ανα 2 μέρες.


Εγώ τελεικά για το 240 λιτρό μου κατέληξα σε μπουκάλα co2.
Ξερω οτι ειναι της sera,απλα νομιζα οτι δεν μπορω να αναφερθω σε μαρκες για να μη γινετε διαφημηση.Τελοσπαντων,ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες!!!Μου κανειιιιιιιιιιιιι!!!Ειμαι πολυ χαρουμενη!!!Να σαι καλα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-08-08, 22:34
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

καλως ηρθες . Δεν μας λες και τι φυτα εχεις μεσα καθως και τι φωτισμο?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-08-08, 15:59
Το avatar του χρήστη matinaki
matinaki Ο χρήστης matinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες . Δεν μας λες και τι φυτα εχεις μεσα καθως και τι φωτισμο?

Καλησπερα ΑΝΤΩΝΗ!!Aυτη τη στιγμη,δεν υπαρχουν πολλα φυτα στο ενυδρειο και ο λογος φυσικα ειναι γιατι θελω να παρω τη συσκευη co2 πρωτα και μετα να αγορασω αλλα φυτα.Ειχα πολλα και διαφορα φυτα,αλλα τωρα στο ενα ενυδρειο ειδικα το 120L,δεν υπαρχει τιποτε αλλο εκτος απο τις πετρες (απελπισιαααααααα)Σχεδον ολα χαλασανε!!Οποτε δεν θα ξανακανω τα ιδια λαθη!!Πρωτα συσκευη και μετα φυτα!!Παντως αυτη τη στιγμη στο 175L μου,υπαρχουν:2 Egeria densa,1 anubia nana,1 Ludwigia repens και μερικα Vallisneria nana.Υπαρχει και κατι αλλο,που δεν ξερω πως το λενε, παντως εγω το επιασα στις πετρες μου με κλωστη και ειναι πολυ ωραιο!! Εχει ενα πολυ ωραιο πρασινο ανοιχτο χρωματακι και ειναι σαν μια χουφτιτσα τριχες,οπως οταν χτενιζομαστε και τις βγαζουμε απο τη βουρτσα!!Τι να κανεις με αυτα που εχεις βολευεσαι..!!Οσο για το φωτισμο μου ειναι αυτος που ειχα απο την αρχη.Στο 175L εχω λαμπα 28W και στο 120L 30W.Στο μικρο ειναι πολυ δυνατο το φως ισως και γι αυτο δε μου εμεινε φυτο!!Τεσπα θα δουμε τι θα γινει..!
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matinaki : 13-08-08 στις 15:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συσκευη Α/Ο Dimis Γλυκό νερό - Γενικά 8 06-07-08 18:00
Συσκευη μειωσης πεχα mios Δίσκοι 20 29-10-07 12:53
Σωστο ταϊσμα??? marinaaaa Γλυκό νερό - Γενικά 3 10-07-07 22:51
θελω ενα σωστο ενυδρειακι.Μπορώ??????? MELIAN Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 4 12-02-07 15:21
τι ειναι σωστο και τι λαθος τελικα? paolo21r Γλυκό νερό - Γενικά 3 11-10-04 12:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04634 seconds with 15 queries