Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-04, 09:47
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Διάφανα φύλλα σε Εχινοδορους!!!

Καλημέρα σε όλους. Έχω βάλει στο ενυδρείο μου το φυτό εχινοδόρους ( ελπίζω να το λέω καλά ) και παρατήρησα την τελευταία εβδομάδα ότι ένα φύλλο του παρουσιάζει διάφορες κιτρινίλες σαν κουκίδες στο φύλλο. Τις τελευταίες 2 μέρες παρατήρησα ότι η μύτη του φύλλου έχει αρχίσει να γίνεται διαφανής. Το φυτό δείχνει να αναπτύσεται κανονικά αφού τα μικρά φύλλα που είχε στην αρχή έχουν ήδη μεγαλώσει αρκετά και δείχνουν υγειή. Χρησιμοποιώ κάθε εβδομάδα λίπασμα σε χάπι της Sera και το φυτό το έχω βυθίσει στο χαλίκι. Το έχω ακριβώς κάτω από την λάμπα η οποία είναι 15 watt Sera Briliand Daylight. Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα με εσωτερικό φίλτρο 1200 λίτρα / ώρα και την θερμοκρασία την έχω ρυθμίσει στους 26 βαθμούς. Τι μπορεί να προκαλεί αυτό το πρόβλημα? Το ενυδρείο στρώνει τώρα σιγά – σιγά. Μπορεί να είναι σε φάση προσαρμογής? Η ανούμπια που έχω μεγαλώνει κανονικά βγάζοντας κάθε 3-4 μέρες περίπου και από ένα φύλλο. Από ψάρια έχω 2 ξιφοφόρους, ένα μονομάχο, 3 ζεβράκια και 3 white cloud mountain.


Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-04, 23:56
fishme Ο χρήστης fishme δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην fishme
Προεπιλογή

απο οτι εχω διαβασει περιστασιακα και με τις λιγες μου γνωσεις πανω στα φυτα μπορω να σου πω πως ειναι απολυτως φυσιολογικο καθε τοσο ενα φυτο να χανει κανενα φυλλο με αυτον το τροπο το προβλημα θα ητανε αν τα εχανε πολλα μαζι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-04, 11:05
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα. Παρόλο που έβαλα και άλλο λίπασμα τα αποτελέσματα είναι τα ίδια. Έχουν παρουσιαστεί και πολλές κιτρινίλες σε στίγματα. Χρησιμοποιώ το λίπασμα Sera Fluopance and Sera Fluopance Plus αλλά δεν γίνεται τίποτα. Υπόστρωμα δεν έχω γι’ αυτό και χρησιμοποιώ χάπια.Οι κιτρινίλες έχόυν εξαπλωθεί και στα άλλα φύλλα. Τι προτείνετε να βάλω? Παρατήρησα ότι εκεί που ακουμπάει το φύλλο στο τζάμι έχω και πολύ λίγη άλγη. Τα χάπια τα πιέζω κοντά στην βάση του φυτού περίπου 2-3 εκατοστά. Τα χάπια τα βάζω μία φορά την εβδομάδα. Το έχω βάλει ακριβώς κάτω από την λάμπα η οποία είναι 18 watt και είναι της Sera Daylight Brilliand. Τι λέτε να κάνω?
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-11-04, 12:08
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

http://studio.aaquaria.com/plantdiseasegr.html
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-11-04, 18:43
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα χάπια τα βάζω μία φορά την εβδομάδα
Μια φορα την εβδομαδα νομιζω οτι ειναι πολυ συχνα. Μια φορα τον μηνα μεχρι το χαλικι σου να εμπλουτιστει απο τ'απορριματα των ψαριων σου και μετα καθε δυο μηνες και σε ποσοτητα συμφωνα με τις οδηγιες χρησης. Το πολυ λιπασμα δημιουργει περισσοτερα προβληματα απο τα οφέλη.
Τι διαμετρο εχει το χαλικι σου και ποσο βαθυ ειναι ;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-04, 02:11
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον γαια πολυ συχνο το λιπασμα.

Υπαρχει περιπτωση το φυτο να εχει πουσαριστει τοσο που να γερνανε πιο γρηγορα τα φυλλα του?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-11-04, 09:46
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα. Η διάμετρος του χαλικιού μου είναι περίπου 4-5 χιλιοστά. Είναι χοντρόκοκκο και έχω περίπου 7 cm πάχος. Από το μαγαζί που το πήρα μου είχε πει ότι αυτό το φυτό θέλει συχνό λίπασμα και πολύ φως γιατί αναπτύσσεται γρήγορα. Η ακριβής ονομασία του φυτού είναι Echinodorus Bleheri. Τι προτείνεται να κάνω τώρα? Είναι καλύτερο να του αλλάξω θέση ή να σταματήσω το λίπασμα κ να δω πως πηγαίνει. Στην cryptokoryne walkeri χρησιμοποιώ κάθε 15 μέρες από μισό χάπι Sera Flourence και 1 χάπι στο Anubias κάθε 15 μέρες. Δεν χρησιμοποιώ σκούπα βυθού με σκοπό να εμπλουτιστεί ο βυθός με στοιχεία κατάλληλα για τα φυτά, Κάνω καλά?
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-11-04, 14:41
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Όταν λέμε συχνή λίπανση μάλλον δεν πρέπει να εννοούμε με τις ταμπλέτες βυθού.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-11-04, 19:26
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Καταρχην να διευκρινησουμε οτι το συχνα δεν σημαινει πολυ . Στα υγρα λιπασματα ειναι καλυτερα να λιπαινουμε μερα παρα μερα (παντα στην σωστη αναλογια) αντι για μια φορα τον μηνα ετσι ωστε να μην περισσευει τροφη για την αλγη.

Στα λιπσματα που ειναι σε μορφη ταμπλετας για το υποστρωμα λιπαινουμε σχετικα αραια και εξαρταται απο το υποστρωμα , την παλαιοτητα του ενυδρειου , τα ειδη των φυτων μας , το ποσο πυκνοφυτεμενο ειναι κ.α
Πολυ γενικα θα ελεγα καθε δυο μηνες.Στο δικο μου βαζω μονο στα φυτα που τρεφονται καλυτερα απο τις ριζες και οταν δω οτι το χρειαζονται ενω σ'αυτα που τρεφονται ικανοποιητικα απο τα φυλλα και σ'αυτα που τα ξεπατωνω συχνα δεν βαζω καθολου.

Φυσικα τα υγρα λιπασματα τα προσθετουμε μετα την αλλαγη νερου ενω αντιθετα την προσθηκη ταμπλετων πρεπει ν'ακολουθει μια καλη αλλαγη νερου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04702 seconds with 14 queries