Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-12, 11:49
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή bba

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:180
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.): Φυτεμενο με ξυλα Κοινωνικο
Χρονος λειτουργιας:2,5 μηνες
Υποστρωμα και ποιο:jbl Aquabasis Plus 5lt
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):sera daylight 30w,JBL Solar Tropical 30w,juwel high light color 45w

Φωτοπεριοδος:9 η
JBL 9 η sera 7 η juwel 4 (προσφατως 4 για ενα διαστημα την ειχα κλειστη)
Παροχη CO2:μπουκαλα
Χρηση excel:
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:seachem flourish,Flourish Potassium,Kent Pro Plant,Flourish Iron
Ταμπλετες λιπανσης:
sera florenette a
Προγραμμα λιπανσης:το ψαχνω αλλα εριχνα flourish,potassium 1 φορα την εβδομαδα ελαχιστη ποσοτητα και τα φυτα ειδικα η rotala εγερνε απο τοτε που αυξησα τις ποσοτητες και προσθεσα και τα αλλα 2 λιπασματα τα φυτα μεταμορφωθηκαν που δειχνει οτι πεινουσαν
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):1 φορα την εβδομαδα 30%
Θερμοκρασια:24-25
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:
ΡΟ4:
Fe:
ΡΗ:7,5
KH:7
GH:11
Φιλτρανση:eheim 2215
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):23 tetra, 1 πλεκο, γαριδες πρεπει να ειναι 30,40
Ειδη φυτων:anubia,anubia nana,Bacopa monieri,hygrophila corymbosa siamensis 53b,hygrophila Dwarf,lilaeopsis mauritiana,cryptocoryne tropica ,Cryptocoryne undulata,java moss(Taxiphyllum barbieri),Singapore Moss - Vesicularia dubyana,ludwigia arcuata,Monosolenium tenerum, rotala rotundifolia, valisneria spiralis,Microsorum mini, Hemianthus callitrichoides
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):5
Περιγραφη αλγης:εχει προσκοληθει σε ξυλα κυριως καποια φυτα και τωρα τελευταια στο χαλικι
Ποτε εμφανιστηκε:εμφανιστηκε πριν απο το καινουργιο ενυδρειο 2,5 μηνες στο προηγουμενο setup που ειχα με diy co2 αλλα φαινεται οτι δυστυχως δεν εκανα καλη απολυμανση
Αλλα σχολια:εχω ηδη ριξει μια μεγαλη ποσοτητα 2 φορες οξυζενε πανω στην αλγη αλλα δεν βλεπω να πτοειται
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-12, 01:01
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Στο δικό μου το ενυδρείο αύξησα λίγο παραπάνω το διοξείδιο για κανα 2 βδομάδες, απομάκρυνα ότι φύλο και διακοσμητικό είχε προσβληθεί και στην συνέχεια η άλγη δεν έφυγε, αλλα μπορούσα να την αφαιρέσω σχετικά εύκολα μηχανικά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-12, 01:26
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο δικό μου το ενυδρείο αύξησα λίγο παραπάνω το διοξείδιο για κανα 2 βδομάδες, απομάκρυνα ότι φύλο και διακοσμητικό είχε προσβληθεί και στην συνέχεια η άλγη δεν έφυγε, αλλα μπορούσα να την αφαιρέσω σχετικά εύκολα μηχανικά.
Σωστος !
Παιδια η bba πολυ δυσκολα εξαφανιζεται. Μπορεις ομως να την ελεγξει κανεις μεχρι του σημειου να διακρινεται δυσκολα και μονο απο πολυ κοντα.
-αφαιρεση με το χερι ή βρασιμο των ξυλων ,πετρων κλπ
-αυξηση του co2
-μειωση των ΡΟ4 αν ειναι αυξημενα
-αλγοφαγα: σαλιγκαρια bumble bee και SAE (εγω δεν το ειδα, αναφερεται ομως απο αλλους) ειναι τα μονα που την τρωνε.
-το excel σε υπερδοσολογια την σκιζει αυτη την αλγη και βοηθαει πολυ στον ελεγχο της. Εγω προσθετα και καθημερινα κανονικες δοσεις και στην αλλαγη νερου εκανα παλι υπερδοσολογια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-12, 15:16
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Πηρα το excel και σκεφτομαι να το διοχετευσω με συριγγα σε διπλασια ποσοτητα απο την προτεινομενη αλλα μετα τι θα κανω αλλαγη νερου η το αφηνω? και 2η δοση ποτε ριχνω η μπορει και να μην χρειαστει, η ριχνω με συριγγα την 1η μερα και μετα σε ολο το ενυδρειο οπως λενε οι οδηγιες
ο μπελας ειναι οτι ταυτοχρονα εχω και ick
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-12, 15:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
-αλγοφαγα: σαλιγκαρια bumble bee και SAE (εγω δεν το ειδα, αναφερεται ομως απο αλλους) ειναι τα μονα που την τρωνε.
Τα zebra snail κανουν τρομερη δουλεια.
Μιλαμε για κανονικο κουρεμα γουλι σε ξυλα που δεν εβλεπες ξυλο.

ΥΓ φυσικα υπαρχει το μειονεκτημα οπως ξερουμε, οτι τα θηλυκα αφηνουν αυγα που δεν ξεκολλανε με τιποτα και ειναι αντιαισθητικα. Χιλιες φορες καλυτερα η αλγη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-12, 15:54
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

θα δοκιμασω την τυχη μου με excel αλλωστε το πηρα ηδη το θεμα ειναι οτι σε δοσολογιες κτλπ ο καθενας κανει οτι του κατεβει και δεν μπορω να προχωρησω χωρις να ειμαι σιγουρος, η συριγγα ειναι μαλλον η πιο αποτελεσματικη αλλα ειναι αδυνατον να ψεκασω σε ολα τα σημεια αφου δεν φαινονται γιατι τα ξυλα εχουν πανω moss, Microsorum απο την αλλη καποιοι ειχαν επιτυχια με το να ριξουν στο νερο κατευθειαν και ετσι διαχεεται παντου αλλα πρεπει να ριξεις πολυ και δεν ξερω αν θα γινει ανεκτο απο τις γαριδες, επισης πρεπει να ριξω και φαρμακο (Protozin αυτο εχω) για το ick συντομα και δεν ξερω μηπως ειναι καλυτερο να κανω πρωτα την θεραπεια και μετα να ασχοληθω με την bba
Ψιλιαζομαι οτι η juwel color την κανει την ζημια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-12, 16:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g3org3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψιλιαζομαι οτι η juwel color την κανει την ζημια
εχω τετοια λαμπα χωρις προβλημα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05353 seconds with 12 queries