Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-13, 12:04
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή Αλκαλικη vs ανθρακική σκληρότητα

Μέτα απο καιρό και αφορμή κάποιες μετρήσεις που έκανα για τον υπολογισμό του co2 , oi οποίες δεν μπορούσαν να ισχύουν με βάση όσα ήξερα , απευθύνθηκα στον Τοm bar .

Για τον υπολογισμό όπως ξέρουμε του co2 στο νερό πάμε μετράμε την kh , ph και υπολογίζουμε το co2 .

To ph επηρεάζεται από τις τανίνες, τα διάφορα οξέα , αν έχουμε υπόστρωμα τύπου ada κτλ , όπου μας το κατεβάζουν , με μεγάλες αλλαγές, αυτα φεύγουν .

Τώρα απο την μεριά του kh έχουμε και εδώ παρεμβολές ,
τα τεστ δεν μετράνε την καθαρά ανθρακική σκληρότητα ( CO2 + H20 <------> H2CO2 (Carbonic Acid) 2. H2CO2 <------> H+ + HCO3- (Bicarbonate) 3. HCO3- <------> H+ + CO32- (Carbonate) ,

μετράνε την αλκαλική ( carbonate, bicarbonate, borate, phosphate, hydroxide), που είναι περισσότερα από την ανθρακική , με συνέπεια να μετράμε λάθος την kh.
Πχ.μετράμε kh 5 και στην πραγματικότητα να έχουμε πραγματική kh (καθαρά ανθρακική ) 2 , με αποτέλεσμα λάθος υπολογισμός co2 στο νερό .

Ο γνωστός σε όλους πινάκας ισχύει μόνο για την ανθρακική σκληρότητα ...

Ποια είναι η γνώμη σας γιαυτό το πραγματάκι .... ???
Το έχει ψάξει κανένας άλλος?

Πήγες όποιος θέλει να το ψάξει.

http://www.seachem.com/Library/Artic...d_Aquarium.pdf
http://www.thekrib.com/Plants/CO2/ha...arryfrank.html
http://www.thekrib.com/Plants/CO2/alkalinity.html
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-13, 14:09
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ισχύει αυτό για την αλκαλικότητα, όμως δύσκολα θα έχεις τόσο μεγάλη απόκλιση που να σου δημιουργεί τεράστιο θέμα. Ο πίνακας είναι καλός για μπούσουλας, εξάλλου δεν μπορούν να μετρηθούν όλες οι παράμετροι με απόλυτη ακρίβεια, ούτε και δυναμικά και δεν είναι και τόσο απαραίτητο.

Στη δική σου περίπτωση τώρα δεν ξέρω τι έχει συμβεί, αν σε έχει κρεμάσει ο εξοπλισμός ή αν παίζει όντως κάτι με τη χημεία του νερού σου. Ρίχνεις ένα καλό ρεζουμέ να το ξανακοιτάξουμε;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-08-13, 15:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχουμε αναφερθει σχετικα, αρκετες φορες αν κανεις αναζητηση.
Για την αλκαλικοτητα (alkalinity) επισης. Εδω αναφερω καποιες πληροφοριες και λινκ για περαιτερω διαβασμα, (στη 2η παραγραφο) http://www.aquatek.gr/vb/showthread....215#post610215
Κι εδω www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=583532#post583532

Εκτος απο τυρφες κλπ, τα μπαφερς για ρυθμιση πεχα επηρεαζουν τα αποτελεσματα των υπολογισμων
Τα περισσοτερα περιεχουν φωσφορικα οξεα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....719#post497719
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-13, 16:16
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισχύει αυτό για την αλκαλικότητα, όμως δύσκολα θα έχεις τόσο μεγάλη απόκλιση που να σου δημιουργεί τεράστιο θέμα. Ο πίνακας είναι καλός για μπούσουλας, εξάλλου δεν μπορούν να μετρηθούν όλες οι παράμετροι με απόλυτη ακρίβεια, ούτε και δυναμικά και δεν είναι και τόσο απαραίτητο.

Στη δική σου περίπτωση τώρα δεν ξέρω τι έχει συμβεί, αν σε έχει κρεμάσει ο εξοπλισμός ή αν παίζει όντως κάτι με τη χημεία του νερού σου. Ρίχνεις ένα καλό ρεζουμέ να το ξανακοιτάξουμε;
To ρεζουμέ...
Χρησιμοποιώ όσμωση και λίγο νερό δικτύου(24 gh,22kh) για να ανεβάσω kh ,gh , χωρίς άλλα ζουμιά.

Μέτρησα kh 3 , με καινούριο της Api , ph με τον δικό μου controller 5.23 με φίλου 5,53 ( american marine controller )όποτε απο την σχέση ph-kh-co2 έχουμε
με βάση τον calculator 265 co2.

Παίρνω σαν καλύτερη μέτρηση το ph του φίλου...
Αν δούμε τι μπορει να εινα λάθος απο την μεριά του ph μπορεί να χάνει ας πουμε 0.2 ?
kh 3 ph 5.73 ---> co2 167.5

Kh 3 ph 5.93 --> co2 105.74
kh 3 ph 6.1 ---> co2 71.4 ας πουμε οτι τα 70 ppm ειναι ανεκτό απο τα ψάρια και τις γαρίδες , που πάλι είναι πολύ.
Οπότε καλιμπραρισμένος controller μπορεί αν εχει διαφορά ph 0.6?

Αν πάρουμε απο την μεριά της kh ,αν ισχύει αυτό με την πραγματική ανθρακική .. διαβάζουμε kh 3 παρακάτω υποθέτουμε kh είναι το ίδιο με την ανθρακική.

Kh3 ph 5.53 ----> co2 265.6 ppm
Κh2 ph 5.53---> co2 177,0
kh1 ph 5.53 ---> co2 88.53
kh 0.5 ph 5.53 --> co2 44.26

Ακόμη μπορεί να είναι και συνδυασμός λάθος ph και λάθος kh , δηλαδη να εχω τανίνες στο νερό η πολλά οργανικά ( που δεν το νομιζω γιατι κανω μεγάλες αλλαγες και το χαλίκι ειναι καθαρό απο οργανικά) , και να μου κατεβάζουν το ph , και να μετράω kh οπού να μην αποτελείται ολόκληρη από ανθρακική .

Δεν βγάζω άκρη , γιαυτό ήθελα να πάρω καινούριο ph , άλλα μάλλον τζάμπα θα το πάρω.

Από τα φυτά πάλι , βγαίνει μαύρη , και δεν έχουν τρομερή ανάπτυξη δηλαδή κατι παίζει με το co2.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουμε αναφερθει σχετικα, αρκετες φορες αν κανεις αναζητηση.
Για την αλκαλικοτητα (alkalinity) επισης. Εδω αναφερω καποιες πληροφοριες και λινκ για περαιτερω διαβασμα, (στη 2η παραγραφο) http://www.aquatek.gr/vb/showthread....215#post610215
Κι εδω www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=583532#post583532

Εκτος απο τυρφες κλπ, τα μπαφερς για ρυθμιση πεχα επηρεαζουν τα αποτελεσματα των υπολογισμων
Τα περισσοτερα περιεχουν φωσφορικα οξεα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....719#post497719
Δεν χρησιμοποιώ buffer Σπύρο , τα έριξα μια γρήγορη ματιά αλλά θέλουνε τον χρόνο τους..
Μπορεί μέσα στην kh να έχουμε μικρή ανθρακική ( που έχει σχέση με το co2 , και μεγάλη αλκαλική ( τα υπόλοιπα στοιχεία δηλαδή) ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-13, 16:26
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τον controller τον έχεις ρυθμισμένο να κρατάει κάπου το pH ή τον έχεις απλά για μέτρηση;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-08-13, 16:27
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον controller τον έχεις ρυθμισμένο να κρατάει κάπου το pH ή τον έχεις απλά για μέτρηση;
Απλα για μέτρηση ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-08-13, 16:31
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τότε μήπως απλά ρίχνεις πολύ διοξείδιο και είχες και κάποιο σκαμπανέβασμα το καλοκαίρι λόγω θερμοκρασίας (εκεί τι χτυπάς; ); Το βράδυ το κλείνεις το διοξείδιο; Τι διαφορές έχεις δει στο pH με τα φώτα ανοιχτά και κλειστά;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-08-13, 16:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αναρωτιεμαι, υπαρχει τροπος να εχουμε τα φωτο σε κατασταση φωτογραφιας διαγωνισμου και τα ψαρια υγιη?
Στη φυση δεν εχω δει ποτε τοπιο χωρις αλγη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-13, 18:07
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε μήπως απλά ρίχνεις πολύ διοξείδιο και είχες και κάποιο σκαμπανέβασμα το καλοκαίρι λόγω θερμοκρασίας (εκεί τι χτυπάς; ); Το βράδυ το κλείνεις το διοξείδιο; Τι διαφορές έχεις δει στο pH με τα φώτα ανοιχτά και κλειστά;
To co2 ανοιγει 2 ωρες πριν αναψουν τα φώτα, και κλεινει 1 ωρα πριν κλεισουν, το βραδυ ειναι κλειστό το co2 , απο ανατάραξη επάνω εχει 2 φιλτρα και εναν ανεμστηρα , θερμοκρασία 27,8-28.5 , το κατέβασμα του ph είναι περιπου μια μονάδα με τον δικο μου controller ,τωρα με του φίλου δεν ξερώ ...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναρωτιεμαι, υπαρχει τροπος να εχουμε τα φωτο σε κατασταση φωτογραφιας διαγωνισμου και τα ψαρια υγιη?
Στη φυση δεν εχω δει ποτε τοπιο χωρις αλγη.
Εμενα δεν με πειράζουν , οι άλγες απλά τις διαβάζεις σαν σημάδια ...
Ειναι πολυ δύσκολο αυτο που λές ,αυτό όμως προσπαθώ να κάνω καιρό τώρα .
Να πώ την αληθεια με εχει κουράσει το ενυδρειο αυτο, και γιαυτο σκεφτομαι να χαμηλώσω τα πάντα (φωτισμο - co2 ) στο ενυδρειο αυτο , και να στραφω στα ευκολα φυτάκια...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-13, 20:31
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ βλέπω ότι με δύο διαφορετικά πεχάμετρα βγάζεις το ίδιο αποτέλεσμα και μου φαίνεται δύσκολο να χάνουν και τα δύο πάνω κάτω το ίδιο. Οπότε σκεπτόμενος απλοϊκά απλά ρίχνεις πολύ διοξείδιο. Ίσως να έπαιξε και λίγο, έκοψαν και τα φυτά κάπως την ανάπτυξη λόγω θερμοκρασίας, δε βλέπω κάτι παράλογο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-08-13, 21:44
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Με όλα αυτά που διαβάζω εδώ και αρκετές ώρες πηγαίνοντας από λινκ σε λινκ μπορώ να πω πως περισσότερο μπερδεύτηκα και τα έμπλεξα στο μυαλό μου ενώ πίστευα πως έχω καταλάβει κάποια πράγματα εδώ και καιρό...
Οι απορίες πλέον που έχω όσο αφορά τα φυτεμένα είναι πολλές
. Η βασικότερη όμως που με απασχολεί είναι:
Τελικά τι είναι καλύτερο όσο αφορά την παροχή του CO2;

  1. Παροχή με controller;
  2. Σταθερή χαλαρή παροχή όλη την ημέρα
  3. Παροχή συγκεκριμένες ώρες (με τα φώτα) σε συνδυασμό με κάποιες ώρες ή λεπτά αεραντλίας;
Τα έχω κάνει στο μυαλό μου όλα σούπα τώρα...


__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-08-13, 21:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το 2.
(μονο για ενυδρεια με μετριο/σκληρο νερο και παραλληλα και σωστη οξυγονωση με αναταραξη)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-08-13, 22:11
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 2.
(μονο για ενυδρεια με μετριο/σκληρο νερο και παραλληλα και σωστη οξυγονωση με αναταραξη)
Οπότε να βγάλω το φις της μαγνητικής από τον Controller και να το βάλω απευθείας σε πρίζα;
Στις πόσες φυσαλίδες να το βάλω; Το ενυδρείο είναι 130 λίτρα μεικτά.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-08-13, 22:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καθε ενυδρειακο συστημα ειναι μοναδικο.
Θα βρεις την λυση δοκιμαζοντας.
Παντως δεν πρεπει να αλλαξεις αποτομα τις ρουτινες σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-08-13, 22:29
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε ενυδρειακο συστημα ειναι μοναδικο.
Θα βρεις την λυση δοκιμαζοντας.
Παντως δεν πρεπει να αλλαξεις αποτομα τις ρουτινες σου.
Σπύρο είναι αυτό που έστησα εδώ και μια εβδομάδα (έχει 10 ημέρες σχεδόν). Μέχρι στιγμής το έχω με τον controller. Τι λες να κάνω;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-08-13, 22:32
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ βλέπω ότι με δύο διαφορετικά πεχάμετρα βγάζεις το ίδιο αποτέλεσμα και μου φαίνεται δύσκολο να χάνουν και τα δύο πάνω κάτω το ίδιο. Οπότε σκεπτόμενος απλοϊκά απλά ρίχνεις πολύ διοξείδιο. Ίσως να έπαιξε και λίγο, έκοψαν και τα φυτά κάπως την ανάπτυξη λόγω θερμοκρασίας, δε βλέπω κάτι παράλογο.

Μα εγώ γιαυτό λέω οτι κάτι παίζει με την kh, με wet dry φίλτρα τα ψάρια - γαρίδες αντέχουν εως 70 ppm co2. Τωρα τι ακριβως συμβαινει δεν μπορώ να βγάλω ακρη.

Οσο αφορά το co2 , με ποιο τρόπο να το παρέχουμε , εξαρτάται πιστεύω απο τον φωτισμό και το μέγεθος του ενυδρείου...
Σε μικροτερα ενυδρεία καλυτερα να παρέχουμε συνεχόμενα με καλη ανατάραξη...
Σε μεγαλύτερα , με μπόλικο φωτισμό με χρονοδιακοπτη ωστε να προετοιμάσουμε το co2 για την φωτοσύνθεση των φυτων .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-08-13, 22:38
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο αφορά το co2 , με ποιο τρόπο να το παρέχουμε , εξαρτάται πιστεύω απο τον φωτισμό και το μέγεθος του ενυδρείου...
Nic μπορείς να μου δώσεις κάποια παραδείγματα;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-08-13, 22:52
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Nic μπορείς να μου δώσεις κάποια παραδείγματα;
Σε αυτό που τα έχω με ηλετκροβάνα έχουνε φωτισμό πάνω από 1watt/ l
180 λίτρο με φωτισμό 294 watt, και ενα 100 λιτρο που εχω με 117 watt και στα δυο ακολουθω λίπανση estimate index.
Επειδή έχει τόσο πολύ φωτισμο , αν πάρουν μπρος τα φυτά , δεν θα καλύπτονται σε περίπτωση που έχω το co2 συνεχόμενο .

Στα άλλα μικρότερα γαριδαδικα που έχω , 30λιτρα , 40 λιτρα και 80 λιτρα, παρεχω συνεχόμενα co2 , αφου ο φωτισμος ειναι πολυ χαμηλος , πχ μια λαμπα 18 watt στα 80 λιτρα, και μια λάμπα πάλι για 3 ενυδρεία 40 λίτρα , εκει το σκαμπανέβασμα ειναι χαμηλό 0,2 ph το βραδυ , και πάλι εχει μεγάλη ανατάραξη στα ενυδρεια αυτα, ανεμιστηρες , κρεμαστα φίλτρα, και παρεχω και συνεχόμενα αέρα με αεραντλια.
Οπως ειπε ο Σπυρος καθε ενυδρείο διαφορετικό.. .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-08-13, 23:11
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό που τα έχω με ηλετκροβάνα έχουνε φωτισμό πάνω από 1watt/ l
180 λίτρο με φωτισμό 294 watt, και ενα 100 λιτρο που εχω με 117 watt και στα δυο ακολουθω λίπανση estimate index.
Επειδή έχει τόσο πολύ φωτισμο , αν πάρουν μπρος τα φυτά , δεν θα καλύπτονται σε περίπτωση που έχω το co2 συνεχόμενο .

Στα άλλα μικρότερα γαριδαδικα που έχω , 30λιτρα , 40 λιτρα και 80 λιτρα, παρεχω συνεχόμενα co2 , αφου ο φωτισμος ειναι πολυ χαμηλος , πχ μια λαμπα 18 watt στα 80 λιτρα, και μια λάμπα πάλι για 3 ενυδρεία 40 λίτρα , εκει το σκαμπανέβασμα ειναι χαμηλό 0,2 ph το βραδυ , και πάλι εχει μεγάλη ανατάραξη στα ενυδρεια αυτα, ανεμιστηρες , κρεμαστα φίλτρα, και παρεχω και συνεχόμενα αέρα με αεραντλια.
Οπως ειπε ο Σπυρος καθε ενυδρείο διαφορετικό.. .
Εγώ έχω ένα νεοστημένο (10 ημέρες). Οι διαστάσεις είναι 60Χ40Χ55 (130 μεικτά). Ο φωτισμός είναι 2Χ24W (0,36W/l στα μεικτά). Προς το παρόν δεν ρίχνω πολλά λιπάσματα. Τις δυο πρώτες ημέρες μετά την αλλαγή (Κυριακή/Flourish, Potassium, Nitrogen και Phosphorus - Δευτέρα/Iron και Trace). Οι δόσεις είναι υπολογισμένες για 100 και λίγο ακόμη μειωμένες αναλόγως την περίπτωση (πχ αν βγαίνει 2,5ml ρίχνω 2 κτλ). Επίσης την Κυριακή που μας πέρασε (1η αλλαγή - περίπου 80%) έβαλα από 4 ταμπλέτες Sera Floreplus και Florenette A εδώ και κει... CO2 βάζω μέσω controller.
Τι λες να κάνω;
-------------------------
Υπόστρωμα δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο. Ψιλόκοκκο φυσικό χαλίκι (2/3) και χαλαζιακή άμμο carat6 (1/3).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 20-08-13 στις 23:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-08-13, 23:21
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω ένα νεοστημένο (10 ημέρες). Οι διαστάσεις είναι 60Χ40Χ55 (130 μεικτά). Ο φωτισμός είναι 2Χ24W (0,36W/l στα μεικτά). Προς το παρόν δεν ρίχνω πολλά λιπάσματα. Τις δυο πρώτες ημέρες μετά την αλλαγή (Κυριακή/Flourish, Potassium, Nitrogen και Phosphorus - Δευτέρα/Iron και Trace). Οι δόσεις είναι υπολογισμένες για 100 και λίγο ακόμη μειωμένες αναλόγως την περίπτωση (πχ αν βγαίνει 2,5ml ρίχνω 2 κτλ). Επίσης την Κυριακή που μας πέρασε (1η αλλαγή - περίπου 80%) έβαλα από 4 ταμπλέτες Sera Floreplus και Florenette A εδώ και κει... CO2 βάζω μέσω controller.
Τι λες να κάνω;
-------------------------
Υπόστρωμα δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο. Ψιλόκοκκο φυσικό χαλίκι (2/3) και χαλαζιακή άμμο carat6 (1/3).
Αν 55 ειναι το ύψος έχεις λίγο φωτισμό( εξαρτάται τα φυτά) , αφού είναι νεοστημένο με τσιγκουνιά λιπάσματα , αν χρησιμοποιεις buffer η και τύρφη ,αλλάζουν οι μετρήσεις του ph... οπότε αν εμπιστεύεσαι τις μετρήσεις του controller τον χρησιμοποιεις.
Πρεπει να δεις τι ψάρια έχεις - μετρήσεις νερού - τι φυτά έχεις - φωτισμό- λίπανση -υπόστρωμα - co2 , ειναι αλυσίδα...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-08-13, 23:23
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν 55 ειναι το ύψος έχεις λίγο φωτισμό( εξαρτάται τα φυτά) , αφού είναι νεοστημένο με τσιγκουνιά λιπάσματα , αν χρησιμοποιεις buffer η και τύρφη ,αλλάζουν οι μετρήσεις του ph... οπότε αν εμπιστεύεσαι τις μετρήσεις του controller τον χρησιμοποιεις.
Πρεπει να δεις τι ψάρια έχεις - μετρήσεις νερού - τι φυτά έχεις - φωτισμό- λίπανση -υπόστρωμα - co2 , ειναι αλυσίδα...

Κατάλαβα... βλέποντας και κάνοντας δηλαδή...
Σ' ευχαριστώ πολύ φιλαράκι!!!
Καλό σου βράδυ!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
pH και σκληρότητα νερού... Γιώργος Κ Bettas 15 28-01-10 13:16
Ανθρακική σκληρότητα KH ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 25 07-06-07 13:45
Αυξημένη σκληρότητα qstavrosq Γλυκό νερό - Γενικά 4 25-05-05 22:58
Σκληρότητα νερού. stydio Γλυκό νερό - Γενικά 5 22-04-04 02:27
να ρίξω pH και σκληρότητα ή όχι; pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 24 14-11-03 16:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09035 seconds with 13 queries