Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-02-09, 14:33   #1
Τι ψαράκια να βάλω ????
 
Το avatar του χρήστη Roi
Roi
Member
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος 23-02-09, 14:33
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σε όλους,

Το νέο ενυδρείο μου, 45 λίτρα καθαρά, είναι επιτέλους στρωμένο, και πρέπει σιγά σιγά να αρχίσω να βάζω μέσα και ψαράκια.

Διαστάσεις: 60χ30Χ30 (45λιτρα καθαρά)
υπόστρωμα της JBL και χαλικάκι μέγεθος 2cm περίπου, συνολικό ύψος περίπου 6cm.
Μετρήσεις: PH 8, GH 8 , KH 5, ΝΗ3/ΝΗ4 0, ΝΟ2 0 ΝΟ3 20.

Θα βάλω και έυκολα φυτά, anubia, cabomba, tennelus, Ludwigia (λίγη ήδη μέσα) δεν θέλω να μπώ στην διαδικασία CO2. Από διακοσμητικά δεν έχω αποφασισει ακόμα, θα δείξει ανάλογα τι θέλουν τα ψάρια.

Τώρα όσο αφορά τα ψάρια, δεν θέλω να μπλέξω με γέννες, γιατί είμαι πολύ αρχάρια και φοβάμαι, επίσης μου αρέσουν τα μικρα ψαράκια που δεν θα μεγαλώσουν πολύ στο μέλλον. Έχω δει, σε διάφορα πετ σοπ τα παρακάτω που μου άρεσαν:

Cory aneneus
Cory panda
ροδόστομους
Tetra bloodfin
Tetra glowlight
Tetra lemon

θα μποροούσα να βάλω μερικά panda και κάποια tetra, πόσα ψαράκια μπορώ να βάλω για να νιώθουν άνετα και να περνάνε καλά ???

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρω.
Ρόη
Εμφανίσεις: 9549
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-09, 13:36
StamatisK Ο χρήστης StamatisK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Φιλη μου λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλα με ΡΗ 8 κανένα απο τα ψαράκια που αναφέρεις δεν σου συνιστώ να βάλεις. Βέβαια κάποια από αυτά αντέχουν μέγιστο ΡΗ μέχρι 8,αλλά είναι σίγουρο οτι θα ταλαιπωρούνται σημαντικά. Προσπάθησε να κατεβάσεις το ΡΗ σου σε πιο ουδέτερα επίπεδα, κάπου μεταξύ 7.0 και 7.4 ας πουμε για να μην έχεις πρόβλημα.

Τωρα για αριθμό ψαριών σε 45 λίτρα καθαρά.... θα έλεγα ένα κοπαδάκι απο 5-6 ψαράκια maximum (απο αυτά που αναφέρεις , όχι μεγαλύτερα) με την προυπόθεση οτι έχεις καλή φίλτρανση και τακτικές αλλαγές νερού.

Αυτά απο την μικρή εμπειρία μου. Περίμενε να ακούσεις και γνώμες απο πιο έμπειρους συμφορουμίτες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-09, 15:38
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Τα 54 λιτρα σου ειναι λιγα αλλα ολο και κατι καλο μπορουμε να φτιαξουμε.
Κατ αρχας κατεβασε το ph σου κοντα στο 7,αυτο για αρχη μπορεις να το κανεις αδειαζοντας 15 λιτρα απο το υπαρχον νερο σου και αναπληρονοντας το με απιονισμενο νερο που πουλανε τα super market για το σιδερο κοστος 2-3 ευρω.Μπορεις να κρατας το ph σου σε χαμηλα επιπεδα κανοντας χρηση απιονισμενου νερου μαζι με βρυσης και αντιχλωριο κατα τις αλλαγες νερου εβδομαδιαιως...
Αφου φερεις το ph κοντα στο 7 μπορεις να βαλεις 5 cory panta (αρκει το χαλικακι σου να μην ειναι αιχμηρο διοτι τα cory ψαχνουν την τροφη τους στο βυθο και αν το χαλικι ειναι αιχμηρο τραυματιζοντε σοβαρα) και απο τετρακια τα bloodfin ειναι τα πιο ανθεκτικα και μετα ακολουθουν τα glowlight,rodostomous ειναι πολυ ενεργητικοι και θελουν αρκετα μαλακο νερο οπως και οι lemon θελουν περισσοτερα λιτρα.Και στα τετρα μην ξεπερασεις με τιποτα τα 6 ατομα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-09, 20:59
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

το προβλημά μου με το PH είναι οτι το νερό της βρύσης (Παλλήνη) που μέτρησα προχθές ήταν 6,5-7 (το χρώμα ήταν κάπου ενδιάμεσα) αλλά το νερό στο ενυδρείο έχει ΡΗ 7,5-8 και δεν ξέρω τι να κάνω για αυτό. θα το ξαναδοκιμάζω άυριο το πρωί να δω τι μετρήσεις θα πάρω.

πήρα να βάλω τύρφη, να δω τι αποτέλεσλατα θα έχω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-09, 22:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τσεκαρε πρωτα το χαλικι και τις πετρες (αν εχεις) μηπως ειναι ασβεστολιθικα και σου ανεβαζουν το ΡΗ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-09, 22:40
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τσεκαρε πρωτα το χαλικι και τις πετρες (αν εχεις) μηπως ειναι ασβεστολιθικα και σου ανεβαζουν το ΡΗ.
δεν το έχω κάνει ήδη, γιατί η σκληρότητα παραμένει σταθερή και είναι gH 9 και kH 5, σύμφωνα με διάφορα posts που διάβασα εδώ, αν είχα ασβεστολιθικό χαλίκι θα ανέβαινε και η σκληρότητα. θα δοκιμάσω το πρωί το τεστ μου, σερα υγρό, με μέτρηση εμφιαλωμένου νερού, για δω μήπως έχει πρόβλημα το τεστ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-09, 22:58
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις που αναφέρεις για κάποιο λόγο δείχνουν χαμηλό επίπεδο CO2 γιΆ αυτό έχεις ψηλό PH 8 και χαμηλό ΚΗ 5.
Τις μετρήσεις με τι τεστ τις κάνεις;
Τι φίλτρο χρησιμοποιείς (λίτρα ανά ώρα);

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-09, 01:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ξαναμετρα το νερο της βρυσης, Παλληνη και οξινο pH δεν...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-09, 10:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Cory σε χαλικι 2cm και φρεσκοστημενο βυθο οχι.

Κοιταξε και για CPD που απ'οτι μαθαινω "αποδιδουν" σε ελαφρως αλκαλικο νερακι και το μεγεθος τους δεν σε περιοριζει για το ενυδρειο σου.
http://www.theaquariumwiki.com/Galaxy_Rasbora
Επισης κανενα applesnail.
Οταν "τρεξει" κι αλλο το ενυδρειο βαζεις και καμια amano γαριδα ή red cherry
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-09, 17:14
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

παιδιά κατα αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η κατάσταση έχει ως εξής:

Παράθεση:
Ξαναμετρα το νερο της βρυσης, Παλληνη και οξινο pH δεν...
όλα τα τεστ τα κάνω με υγρά της σερα (και σύριγγα για το νερό), και οι μετρήσεις του νερού της βρύσης μου βγαίνουν αλλά αντι άλλων, προχθες της βρύσης ήταν 6,5-7, σήμερα το πρωι ήταν 7,5-8, όπως και το εμφιαλωμένο που αναγράφει οτι έχει ΡΗ 7,42 εμένα μου βγαίνει 7,5-8.
λέω να πάρω άλλα τεστ να δω τι γίνεται.

Παράθεση:
Τι φίλτρο χρησιμοποιείς (λίτρα ανά ώρα);
το φίλτρο είναι 300l/h και από υλικό έχει μπλε σφουγγάρι και υαλοβαμβακα και θα βάλω και sunstrat pro. Ακόμα λέω να βάλω τύρφη για να δοκιμάσω να κατεβάσω έτσι το ΡΗ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Cory σε χαλικι 2cm και φρεσκοστημενο βυθο οχι.
Συγνώμη, λάθος, το χαλίκι είναι 2-3mm και απο κάτω έχει υπόστρωμα της jbl. θα πάθουν τίποτα τα μουστάκια των panda σε τέτοιο χαλίκι?

με αυτά τα δεδομένα μερικά panda και μερικά bloodfin tetra θα είναι εντάξει ?

delta66 τα ψάρια στο link είναι γλυκούλια αλλα που τα βρίσκει κανείς?
apple snail λέω να βάλω αν μου πείτε οτι ταιριάζουν και χωράνε στα λίτρα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-09, 09:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roi Εμφάνιση μηνυμάτων
...Συγνώμη, λάθος, το χαλίκι είναι 2-3mm και απο κάτω έχει υπόστρωμα της jbl. θα πάθουν τίποτα τα μουστάκια των panda σε τέτοιο χαλίκι?

με αυτά τα δεδομένα μερικά panda και μερικά bloodfin tetra θα είναι εντάξει ?

delta66 τα ψάρια στο link είναι γλυκούλια αλλα που τα βρίσκει κανείς?
apple snail λέω να βάλω αν μου πείτε οτι ταιριάζουν και χωράνε στα λίτρα μου.
Και παλι δεν κανει.
Αμμο θελουν κανονικα, ή το πολυ μισο χιλιοστο αμμοχαλικο.
Φαντασου οτι τρεφονται καταπινοντας αμμο, κρατανε την τροφη και ξαναπετανε εξω την αμμο απο τα βραγχια τους.
Επισης αρκετες φορες εχουν αναφερθει ανεξηγητοι θανατοι σε κορυ που μπαινουν σε ενυδρεια που δεν εχει στρωσει καλα ο βυθος τους (2-3 μηνες).

Κοιτα στο starfish για CPD, ειχανε φερει.
http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=4281

Ξεκινα χαλαρα.
Μην φορτωσεις το ενυδρειο, δεν θα αντεξει και δεν εχεις την εμπειρια να το συμμαζευεις εγκαιρα.
Βαλε 1-2 ειδη ψαριων και αυτα σταδιακα για να προλαβαινουν να χτιζονται οι αποικιες των βακτηριων στο φιλτρο.

Τα σαλιγγαρια μπαινουν.


διαβαζε αρθρα

καλη συνεχεια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-02-09, 13:16
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

οκ, το καταλάβα, δεν θα βάλω panda, μπορώ να βάλω κάτι άλλο βυθού? θα μου άρεσσε να τριγυρνάνε κάτω μερικά ψαράκια. Τα Otocinclus vittatus θα είναι εντάξει? http://www.fishprofiles.com/files/profiles/615.htm
το ενυδρείο τρέχει 25 μέρες, άλλα χθες άλλξα το ένα σφουγγάρι με substrat pro, οπότε υποθέτω οτι πρέπει να το αφήσω για να ξαναδημιουργηθεί νέα αποικία. Πάλι θα περιμένω...
θα πάω να πάρω και αμμωνία να δω τι σε τι φάση είναι το στρώσιμο.
έβαλα και τύρφη για να δω αν θα κατέβει το ΡΗ.

δelta66 ευχαριστώ για τις πληροφορίες. έχω διαβάσει πάρα πολλά πράγματα μέσα στο forum, (να 'στε καλά που τα γράφετε, γιατι άλλιως μπορεί να μην είχα ξεκινήσει το ενυδρείο), που έχω μπερδευτεί, γιαυτό συγνώμη να ρωτάω πράγματα που έχουν ήδη απαντηθεί.

Σαλιγκάρια μπορώ να βάλω από τώρα, πριν τα ψάρια? θέλουν και αυτά στρωμένο φίλτρο ή δεν τα πειράζει?
Πόσα golden appple snails να βάλω 2-3 ή μόνο ένα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-02-09, 13:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα οτο ειναι ακομα πιο δυσκολα.
Και τα σαλιγγαρια θελουν στρωμενο ενυδρειο, αφου τα πειραζει και αυτα η αμμωνια.
Πρεπει να κανεις και μετρησεις στο νερο της βρυση σου για τη σκληροτητα (gH) και την οξυτητα (pH) αφου θα παιξει μεγαλο ρολο στην επιλογη των ψαριων.
Αν πχ η βρυση σου εχει πολυ σκληρο ή αλκαλικο νερο για τα ψαρια που εχεις "διαλεξει", θα παρεις αναλογο εξοπλισμο για να το μαλακωνεις??
ή θα προσαρμοστεις με ψαρια που ζουν στο νερο της βρυσης σου???

Διαβασε και απο εδω http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm τα "Θεματα του Ενυδρειου"
Αυτο για τη σκληροτητα και το πεχα http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/GH_PH.htm
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-02-09, 14:18
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Delta τα κορυ με χαλικακι 2-3 χιλιοστα δεν νομιζω να εχουν κανενα απολυτως προβλημα,το ιδανικο ειναι η αμμος αλλα και το χαλικακι αυτο ειναι πολυ ψιλο και αν δεν τραχυ δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.
Το επιβεβαιωνει αλλωστε και το site του κυριου Τσαμη οπως και οι φωτογραφιες που κραταει τα δικα του παντα. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/C_panda.htm

Επισης εφοσον σου αρεσουν τα bloodfin ειναι πολυ καλη επιλογη οπως σου ειπα διοτι ειναι απο τα ελαχιστα τετρα οπου περνουν μια χαρα σε νερα με ph 7-7.6 και gh 15-20.Οποτε κατεβασε την σκληροτητα του νερου με την μεθοδο που σου ειπα κανε το καλο σου στρωσιμο και οταν εισαι ετοιμη παρε ενα κοπαδι blood και ριχτα μεσα,οπως επισης μπορεις να ριξεις και το aplle snail γρηγορα.Μετα απο 45-60 μερες αφου το φιλτρο σου εχει στρωσει καλα και ο βυθος εχει αναπτυξει βιολογια μπορεις να ριξεις και τα panda-αν και εφοσον το χαλικακι σου ειναι οντως 2-3 χιλ. και δεν ειναι αιχμηρο.
Καλη επιτυχια!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-02-09, 15:49
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή Χαλικάκι

Παράθεση:
Το επιβεβαιωνει αλλωστε και το site του κυριου Τσαμη οπως και οι φωτογραφιες που κραταει τα δικα του παντα. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/C_panda.htm
μοιάζει με το χαλίκι του κου Τσάμη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Xalikaki.JPG
Εμφανίσεις:  267
Μέγεθος:  147,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-02-09, 16:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

αλλα τα ματια του λαγου κι αλλα της κουκουβαγιας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-02-09, 16:36
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα τα ματια του λαγου κι αλλα της κουκουβαγιας
ευχαριστώ πολύ, είπα μοιάζει (σε μέγεθος), η φωτογραφία είναι focused στο ψάρι και το χαλίκι είναι πολύ θολό για να καταλάβει μια άσχετη σαν εμένα τι ακριβώς είναι.

Αυτό που κατάλαβα από όλο το post ειναι οτι το νερό μου δεν κάνει το χαλίκι μου δεν κάνει, το ενυδρείο μου είναι μικρό, οπότε μάλλον θα είναι να αφήσω το ενυδρείο χωρίς ψάρια ή ακόμα καλύτερα να το αδειάσω και να το βάλω στην αποθήκη, για να μην πιάνει και χώρο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-02-09, 16:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roi Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολύ, είπα μοιάζει (σε μέγεθος), η φωτογραφία είναι focused στο ψάρι και το χαλίκι είναι πολύ θολό για να καταλάβει μια άσχετη σαν εμένα τι ακριβώς είναι.

Αυτό που κατάλαβα από όλο το post ειναι οτι το νερό μου δεν κάνει το χαλίκι μου δεν κάνει, το ενυδρείο μου είναι μικρό, οπότε μάλλον θα είναι να αφήσω το ενυδρείο χωρίς ψάρια ή ακόμα καλύτερα να το αδειάσω και να το βάλω στην αποθήκη, για να μην πιάνει και χώρο.
Κατ'αρχην αυτο που ειπα για τα "ματια" δεν πηγαινε στο χαλικι και το αν το ειδες σωστα, αλλα για το τι ειναι καλο για τα ψαρια και οχι απλα στο τι "δεν τα πειραζει".
Μια χαρα το ειδες οτι ειναι ιδιο, απλα δεν ειναι το σωστο ασχετα αν ειναι στο ενυδρειο του λινκ.
Μεχρι τωρα βαζαν λαβα και χαλικι στους δισκους δεν σημαινε οτι ηταν και σωστο.

Κατα δευτερον αν ειναι να τα παρατας και να απογοητευεσαι τοσο γρηγορα.... ???!!!!

Ολοι τα ιδια προβληματα ειχαμε στην αρχη.
Με λιγο διαβασμα και ερωτησεις στο φορουμ ολα γινονται ευκολα, αρκει να θελουμε να τα κανουμε ευκολα και να μη προσπαθουμε να βαλουμε δυο καρπουζια στην ιδια μασχαλη.

Αν δεν εχεις σκοπο να αγορασεις εξτρα εξοπλισμο για να φτιαχνεις το νερο που θελουν τα ψαρια που σου αρεσουν, βρες αλλα ψαρια που παλι σου αρεσουν και ζουν στις συνθηκες του νερου της βρυσης σου

και οπως σου εγραψα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
..... Πρεπει να κανεις και μετρησεις στο νερο της βρυση σου για τη σκληροτητα (gH) και την οξυτητα (pH) αφου θα παιξει μεγαλο ρολο στην επιλογη των ψαριων....
Προτιμησε υγρα τεστ της APi
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-02-09, 17:11
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχην αυτο που ειπα για τα "ματια" δεν πηγαινε στο χαλικι και το αν το ειδες σωστα, αλλα για το τι ειναι καλο για τα ψαρια και οχι απλα στο τι "δεν τα πειραζει".
Μια χαρα το ειδες οτι ειναι ιδιο, απλα δεν ειναι το σωστο ασχετα αν ειναι στο ενυδρειο του λινκ. Σε όλο το forum έχουν το συγκεκριμένο site σαν την βίβλο.

Μεχρι τωρα βαζαν λαβα και χαλικι στους δισκους δεν σημαινε οτι ηταν και σωστο.

Κατα δευτερον αν ειναι να τα παρατας και να απογοητευεσαι τοσο γρηγορα.... ???!!!!
Δεν τα παράταω, άλλα δεν θέλω να κάνω αυτό που έχουν κάνει πολλοί εδώ, να πάω να πάρω ότι μου έρθει και μετα να ρωτάω πως θα λυσω το ένα ή το άλλο πρόβλημμα που θα δημιουργηθεί. ¶λλα όλα μου τα παρουσιάζεται απίθανα και μου την λέτε κιόλας.

Ολοι τα ιδια προβληματα ειχαμε στην αρχη.
Με λιγο διαβασμα και ερωτησεις στο φορουμ ολα γινονται ευκολα, αρκει να θελουμε να τα κανουμε ευκολα και να μη προσπαθουμε να βαλουμε δυο καρπουζια στην ιδια μασχαλη.

Αν δεν εχεις σκοπο να αγορασεις εξτρα εξοπλισμο για να φτιαχνεις το νερο που θελουν τα ψαρια που σου αρεσουν, βρες αλλα ψαρια που παλι σου αρεσουν και ζουν στις συνθηκες του νερου της βρυσης σου

Προς το παρόν δεν θέλω να αγοράσω εξτρα εξοπλισμό, CO2, A/O, kλπ. Το πρόβλημα είναι με το νερό της βρύσης μου ή με τα τεστακια, γιατί την μία μου βγαίνε 6,5-7 το ΡΗ και την άλλη 7,5-8, με 4 μέρες διαφορά μιλάμε τώρα και τεστ της ΑΡΙ δεν βρήκα ακόμα, τα μαγαζιά στην ευρύτερη περιοχή της Παλλήνης έχουν μονο σερα, ξέρεις κανείς αν έχει το water inn ?

και οπως σου εγραψα

Προτιμησε υγρα τεστ της APi
Τελικά πείτε μου μπορώ να βάλω bloodfin και CPD αν ναι από πόσα θα είναι η σωστή ιχθυοφόρτωση ???
Ακόμα πόσα apple snails μπορώ να βάλω ??
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-09, 17:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν τα παράταω, άλλα δεν θέλω να κάνω αυτό που έχουν κάνει πολλοί εδώ, να πάω να πάρω ότι μου έρθει και μετα να ρωτάω πως θα λυσω το ένα ή το άλλο πρόβλημμα που θα δημιουργηθεί. ¶λλα όλα μου τα παρουσιάζεται απίθανα και μου την λέτε κιόλας.
Δεν σου την ειπε κανενας.
Προτασεις για να αποφυγεις προβληματα γινονται που αν θες τις ακολουθεις.
Τωρα πηγες ομως κα πηρες καποια πραγμτα και μετα ρωτας αν μπορεις να βαλεις τα ψαρια που σου αρεσουν.
Γιατι δεν ρωταγες τι εξοπλισμος χρειαζεται πριν αγορασεις?
(για τα κορυ μιλαω)

Πρωτα απ'ολα ομως συνεχισε να διαβαζεις αρθρα.

Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-02-09, 17:45
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

[quote=delta66;335975]Τα οτο ειναι ακομα πιο δυσκολα.[quote]

όταν λες δύσκολά τι έννοεις ?
λένε ότι θέλουν ΡΗ 6-8 και σκληρότητα 5-15dGH, δεν μεγαλώνουν πολύ και είναι φιλικά και εύκολα http://www.istellas.gr/aquarium/my_f...s_arnoldi.html

τέλος παντον

Παράθεση:
Τελικά πείτε μου μπορώ να βάλω bloodfin και CPD αν ναι από πόσα θα είναι η σωστή ιχθυοφόρτωση ???
Ακόμα πόσα apple snails μπορώ να βάλω ??
απάντήστε μου παρακαλώ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-02-09, 15:45
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οι οτοκυκλοι θα πρεπει να μπουν σε καλα στρωμενο ενυδρειο διοτι ειναι ευαισθητοι στην αμμωνια και επισης θελουν το ενυδρειο να εχει καποια αλγη ωστε να τραφουν αρχικα,πραγμα που σημαινει οτι το ενυδρειο θα πρεπει να τρεχει τουλαχιστον 2-3 μηνες.
Bloodfin μπορεις να βαλεις αν ριξεις το ph σου οπως ειπαμε στο 7-7.5.
Μπορεις να βαλεις 6 ατομα μαξιμουμ.
CPD μπορεις επισης να βαλεις και ισχυει οτι και με τα bloodfin απλα cpd μπορεις να βαλεις 2-3 ατομα παραπανω διοτι ειναι ακομα μικροτερα.Βεβαια οχι και bloodfin και cpd,ενα απο τα 2 ειδη.
PANDA κατα την γνωμη μου μπορεις να βαλεις αρκει παλι να ριξεις το ph σου σε ανεκτα επιπεδα (7-7.5) και να το χαλικακι σου να μην ειναι αιχμηρο.
Aplle snails μπορεις να βαλεις 2 και θα εισαι μια χαρα.
Ανακεφαλαιονοντας, αρχικα βαζεις ενα κοπαδι για την ανω ζωνη του ενυδρειου (blood ή cpd) οταν στρωσει το φιλτρο σου,
30 μερες μετα προσθετεις τα aplle snails,
μετα απο αλλες 30 μερες προσθετεις τα cory panda και σε ενα διμηνο εχεις ολοκληρωσει την συνθεση του ενυδρειου σου.
ΟΚ?
Και παλι καλη επιτυχια!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-02-09, 10:48
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

(27/2 22:00)
dimis1978 σε ευχαριστώ για την απάντηση, κάτι τέτοιο έψαχνα, οτι μπορώ να βάλω δηλαδή ένα κοπαδάκι και μερικά βυθού και 2 σαλιγκάρια. όσο για το ΡΗ, το παλεύω, πήρα νέο τεστ να κάνω το πρωί (tropic marin δεν βρήκα της api), άλλα μέχρι να βρώ την λύση δεν θα βάλω ψάρια μεσα.

ειδα σήμερα στο water inn κάτι πολύ μικρά ψαράκια που μου είπαν οτι δεν μεγαλώνουν πολύ (5-6cm) τα οποία τα λένε garra rufa και τρώνε άλγη, νεκρά κύτταρα, το μόνο που βρήκα στο internet οτι λέγονται doctors fish και οτι χρησιμοποιούνται σε σπα. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτά ???

Ακόμα είδα κάποια που λέγονται parotocincous jumbo pitbull, άλλα μάλλον και αυτά θέλουν άμμο.
-------------------------
άκυρη η ερώτηση για τα garra rufa βρήκα οτι μεγαλώνουν ως 14cm, οπότε μαλλον βλακείες μου είπαν ( τι περίεργο !!!!) http://aquavisie.retry.org/Database/...arra_rufa.html
-------------------------
(28/2)
Μέτρησα το ΡΗ με τεστ της tropic marin και το βρήκα 8 και στο νερό της βρύσης και στο ενυδρείο. Τι να κάνω ???? Τελικά μάλλον το πρόβλημα στις μετρήσεις ήταν τα τεστ της σερα.

Πως θα το κατεβάσω, χωρις την χρήση χημικών, υπάρχει τρόπος ??? να σημειώσω οτι έχω βάλει τύρφη στο φίλτρο 3 μέρες τώρα.

Με ΡΗ 8, δεν μπορώ να βάλω κανένα τροπικό ψαράκι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi : 28-02-09 στις 10:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-02-09, 15:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roi Εμφάνιση μηνυμάτων
(27/2 22:00)
....
(28/2)
Μέτρησα το ΡΗ με τεστ της tropic marin και το βρήκα 8 και στο νερό της βρύσης και στο ενυδρείο. Τι να κάνω ???? Τελικά μάλλον το πρόβλημα στις μετρήσεις ήταν τα τεστ της σερα.

Πως θα το κατεβάσω, χωρις την χρήση χημικών, υπάρχει τρόπος ??? να σημειώσω οτι έχω βάλει τύρφη στο φίλτρο 3 μέρες τώρα.

Με ΡΗ 8, δεν μπορώ να βάλω κανένα τροπικό ψαράκι
Υπαρχουν αρκετοι τροποι χωρις χρηση χημικων για να μαλακωσεις το νερο και να κατεβαζεις και το πεχα.
Εναν τον ανεφερεις, τυρφη.
Απλα πρεπει να ειναι ικανη η ποσοτητα για να κατεβει το πεχα σε επιθυμητα επιπεδα. (ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΑΠΟΤΟΜΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ (θερμοκρασια, σκληροτητες gh-kH, οξυτητα pH) ΙΔΙΩΣ ΤΟ PH ΜΕΧΡΙ 0,2-0,5 το24ωρο).
Γιαυτο σταδιακα η προσθεση τυρφης.
Επισης Καθε 15-30 μερες θελει αντικατασταση με φρεσκια αφου χανει τη δραστικοτητα της.
Αλλος τροπος ειναι η συσκευη αντιστροφης οσμωσης (Α.Ο)

Αλλα στη δικη σου περιπτωση με τα λιγα λιτρα μπορεις να το κανεις με απιονισμενο νερο απο το σουπερμαρκετ.
Το 4λιτρο απο το lidl θυμαμαι ειχε 0,60 ¤

Αν κατα μεσο ορο αλλαζεται το 1/3 του νερου την εβδομαδα στα λιτρα σου ειναι 15 λιτρα νερου αλλαγη.
Αν βαζεις τα μισα απιονισμενο θελεις δυο 4λιτρα την εβδομαδα.

ΥΓ Αργα η αλλαγη των συνθηκων και με το απιονισμενο.
Κανε μικρες 3 καθημερινες ή μερα παρα μερα αλλαγες των 5 λιτρων (τα μισα απιονισμενο) αντι για μια αλλαγη 15λιτρων.
Μετα συνεχιζεις μια φορα την εβδομαδα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-02-09, 15:49
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

delta66 φαντάζομαι οτι η ήπια αλλαγή επιβάλεται αν υπάρχουν ψάρια μέσα, σωστά??
Το ενυδρείο έχει μόνο cabomba και σήμερα έβελα και μια ρίζα με μια anubia, δεν έχω καθόλου ψάρια ακόμα λόγω ακατάλληλου ΡΗ.
Έχω βάλει από την τέταρτη το βράδυ τύρφη, άλλα δεν ξέρω άν έβαλα ικανή ποσότητα, θα περιμένω ως την δευτέρα, μου είπαν οτι η τύρφη θέλει 3-5 μέρες για κατεβάσει το ΡΗ, δεν ξέρω αν ισχύει. και μετά θα βάλω και απιονισμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-02-09, 16:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roi Εμφάνιση μηνυμάτων
delta66 φαντάζομαι οτι η ήπια αλλαγή επιβάλεται αν υπάρχουν ψάρια μέσα, σωστά??
Το ενυδρείο έχει μόνο cabomba και σήμερα έβελα και μια ρίζα με μια anubia, δεν έχω καθόλου ψάρια ακόμα λόγω ακατάλληλου ΡΗ.
Έχω βάλει από την τέταρτη το βράδυ τύρφη, άλλα δεν ξέρω άν έβαλα ικανή ποσότητα, θα περιμένω ως την δευτέρα, μου είπαν οτι η τύρφη θέλει 3-5 μέρες για κατεβάσει το ΡΗ, δεν ξέρω αν ισχύει. και μετά θα βάλω και απιονισμένο.
Σωστα ολα οσα εγραψες
Υπολογισε χονδρικα οτι για μια μοναδα του pH κατω χρειαζεται 500ml (200-250gr) για καθε 100 λιτρα, αναλογα και την ποιοτητα της τυρφης φυσικα.
Θελει μεγαλη ποσοστητα για σημαντικη δραση οπως βλεπεις.

Κοιτα και εδω καποιες πληροφοριες http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...0&postcount=14
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-02-09, 16:21
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή SOS

ΔΕΝ έπλυνα την τύρφη !!!!!!! Πειράζει
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-02-09, 17:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roi Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ έπλυνα την τύρφη !!!!!!! Πειράζει
Θα δειξει
Δεν υπαρχει λογος πανικου.

Προληπτικα με κρυο νερο ενα ξεπλυμα θελει μονο. (Οχι με ζεστο για να μη χανει τις ουσιες της).

Οι μετρησεις δειχνουν τα παντα, κρατα αρχειο, ιδιως οταν κανεις αλλαγες συνθηκων

Επισης "παιζει" ενα θεμα που εχει τυχει σε μερικους (και σε μενα).
Σε βαρελι προετοιμασιας (και οχι στο φιλτρο του ενυδρειου) οταν αλλαζω την παλια τυρφη με φρεσκια, εχω παντα την επομενη μερα ενδειξεις αμμωνιας.
Στο χαμηλο pH του νερου του βαρελιου δεν ειναι τοσο τοξικη, αλλα καλου κακου εγω πεταω το νερο και βαζω φρεσκο καθαρο.
Μετα δεν μετραω αμμωνια ποτε, μεχρι να ξαναλλαξω παλι με φρεσκια αμμωνια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-02-09, 20:05
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

οκ ευχαριστώ. θα περιμένω να δω τι θα γίνει με την τύρφη και μετά θα καταλήξω στο τι ψαράκια θα βάλω τελικά σστο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-03-09, 14:15
Το avatar του χρήστη manolios
manolios Ο χρήστης manolios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

σου προτείνω 3 goyrami.ειναι ανθεκτικά και πανέμορφα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα032.jpg
Εμφανίσεις:  275
Μέγεθος:  83,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα ψαράκια ψώφησαν chrizzz Αρχάριοι γλυκού νερού 28 14-01-10 23:08
Ψόφια ψαράκια ... Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-09-07 10:19
10 μικρά ψαράκια!... memy Κιχλίδες Κ. Αμερικής 6 09-10-06 21:14
ζωντανά ψαράκια .. πακέτο !! Lsourtzo Γλυκό νερό - Γενικά 10 11-11-05 07:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11975 seconds with 14 queries