Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-12-07, 13:58
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macblack Εμφάνιση μηνυμάτων
Αργεί το ενυδρείο σου; Έχω κάτι ρούχα για πλύσιμο
Θέλουμε φωτό ολοκληρωμένο

Γειά σου Μάκη!!!Το ενυδρείο είναι έτοιμο!!!Η γυάλα βασικά μόνο!!χεεχεχ έχει κολληθεί έχει γεμίσει με νερό και τώρα είναι στο μπαλκόνι!!δεν έχει χάσει ούτε σταγόνα... έχει έρθει και η βάση και τώρα περιμενώ τοα ξύλα για το ντύσιμο της βάσης καθώς και το καπάκι!!!
Θα σας ενημερώσω μόλισ μπει στο δωμάτιο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-01-08, 16:09
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!!! Και ναι!!! Σήμερα ολοκληρώθηκε επιτέλους το ενυδρείο μου...




Τελείωσε και το καπάκι το οποίο έχει τη δυνατότητα για μπροστίνό άνοιγμα ενός κομματιού...Απο φωτισμό έχει 6 λάμπες Τ5 39W με ανακλαστήρες! 4 Sylvania Grolux και 2 Aqualight 6.500K... Για ψύξη έχουν μπει 4 ανεμιστηράκια 12άρια 220V 3 να φυσάνε προς την επιφάνεια και 1 να φυσάει προς τα έξω...





Στο απο κάτω ντουλάπι έχουν μπει προς το παρόν τα 2 φίλτρα 2217,2236 ecco καθώς και τα ballast "χύμα" στα οποία μπάλαστ έχω βάλει 6 θυληκά βύσματα μπρίζας στο καθένα ώστε τα καλώδια που κατεβαίνουν απο τις λάμπες να μπαίνουν κουμπωτά για να έχω την δυνατότητα να αποσυνδέω το καπάκι και να το βγάζω ανα πάσα στιγμή!!!Σύντομα θα μπεί και η μπουκάλα για CO2!!!







Από διακόσμηση προς το παρόν έχει μπει μόνο μία ρίζα μοπάνι...Σύντομα και ένα ξύλο mangrove καθώς και φυτάκια πολλά!!!



Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη διαδικασία στρωσίματος...

Πώς σας φένεται θα καταφέρω να το ολοκληρώσω??απο εξοπλισμό έχετε να προτείνεται κάτι άλλο??? Α θα βάλω και μία UV αλλά δεν ξέρω ακόμα τι και ποια...
__________________
Και μην ξεχνάτε: Απο εραστιτέχνες φτιάχτηκε η Κιβωτός, και απο επαγγελματίες φτιάχτηκε ο Τιτανικός!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-01-08, 16:38
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Κάνε κάτι με τις φωτό. έχεις κρασάρει όλο το σύστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-01-08, 16:43
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Ε ρε μάκη μου αυτό είχες να πεις μόνο????? ΜΑΚΗΗΗΗΗΗΗΗ
__________________
Και μην ξεχνάτε: Απο εραστιτέχνες φτιάχτηκε η Κιβωτός, και απο επαγγελματίες φτιάχτηκε ο Τιτανικός!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-01-08, 17:14
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οι βιδες που φαινονται σε ολα τα ξυλινα κομματια, και τα ποδια του μεταλικου σκελετου, νομιζω οτι ειναι πολυ κακη ιδεα να εχεις 220V στα ανεμηστηρακια σου (ενω μπορεις να βαλεις και 12V) σκεψου οτι ειναι διπλα στο νερο και με τα χερια σου πιθανος μεσα, τι θα γινει εαν πεσουν μεσα; αν πεσει νερο πανω τους;
η ασφαλεια πανω απο ολα


αυτο που μου αρεσει ειναι ο σκελετος του επιπλου, δειχνει σαν να μπορει να κρατησει και τονο ανετα

πες μας ποσο σου κοστισε; (αναλυτικα το καθε τμημα)
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-01-08, 17:27
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Για τις βίδες συμφωνώ απόλυτα... δέν ήξερα πως αλλίως να το κάνω... Κάτι θα σκεφτώ,κάπως να τις καλύψω...Τα σιδερένια πόδια τα άφησα για να μπορώ να καθαρίζω απο κάτω...και επίσης τα πόδια απο το γραφέιο στο δωμάτιο μου είναι Inox άρα ψιλοταιρίαζουν τα πόδια... χεχεχεεχε!!! Εξάλλου στο δωμάτιο μου μέσα είναι άρα αν το ενυδρέιο γίνει Ωραίοοοοο τότε δεν μα μου τραβάνε το μάτι οι βίδες όπως τώρα... Τα ανεμιστηράκια τα έβαλα 220V γιατί δεν ήθελα να μπλέξω και με άλλους μετασχηματιστές... Όλες οι επαφές έχουν μονοθεί με Θερμοσυστελόμενο μακαρόνι 2 φορές!! Ο σκελετός ο σιδερένιος μου κόστισε 100Ε, τά ξύλα για το ντυσίμο περιμετρικά καθώς και τα 2 κόντρα πλακέ θαλάσσης που μπήκαν στο καπάκι και στη βάση του ενυδρείου και αυτά άλλα 100Ε, τα τζάμια αν θυμάμαι καλά κοντά στα 120-130Ε...Τα φίλτρα έγιναν παραγγελια απο aquaristik, μπάλαστ είναι της οσραμ διπλά dimαρίζομενα και κόστισαν 35Ε το ένα...Οι λάμπες χαλίκια υποστρώματα θερμοστάτες ολοκληρωμένο σύστημα CO2 με κοντρόλλερ και δίαφορα άλλα αξεσουάρ απο πολυ γνωστό μαγαζί στη θεσσαλονίκη!! (Γεία σου αφεντίκο!!)
__________________
Και μην ξεχνάτε: Απο εραστιτέχνες φτιάχτηκε η Κιβωτός, και απο επαγγελματίες φτιάχτηκε ο Τιτανικός!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-01-08, 17:34
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasthess_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις βίδες συμφωνώ απόλυτα... δέν ήξερα πως αλλίως να το κάνω... Κάτι θα σκεφτώ,κάπως να τις καλύψω...
υπαρχουν στο εμποριο κατι στρόγγυλα πλαστικα που τα χρησιμοποιούν ακριβώς για αυτήν την δουλεια σε πολλά χρώματα....ταπωνουν τις βιδες για να μην φαινονται
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-01-08, 17:43
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχουν στο εμποριο κατι στρόγγυλα πλαστικα που τα χρησιμοποιούν ακριβώς για αυτήν την δουλεια σε πολλά χρώματα....ταπωνουν τις βιδες για να μην φαινονται
Πολύ ωραία ιδέα!!!Thanks...
__________________
Και μην ξεχνάτε: Απο εραστιτέχνες φτιάχτηκε η Κιβωτός, και απο επαγγελματίες φτιάχτηκε ο Τιτανικός!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-01-08, 18:14
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

και για ποιο λογο το εφτιαξες μονος σου;
ειχες προβλημα με τον χωρο η ηθελες να δεις πως γινεται η διαδικασια;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasthess_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις βίδες συμφωνώ απόλυτα... δέν ήξερα πως αλλίως να το κάνω... Κάτι θα σκεφτώ,κάπως να τις καλύψω...Τα σιδερένια πόδια τα άφησα για να μπορώ να καθαρίζω απο κάτω...και επίσης τα πόδια απο το γραφέιο στο δωμάτιο μου είναι Inox άρα ψιλοταιρίαζουν τα πόδια... χεχεχεεχε!!! Εξάλλου στο δωμάτιο μου μέσα είναι άρα αν το ενυδρέιο γίνει Ωραίοοοοο τότε δεν μα μου τραβάνε το μάτι οι βίδες όπως τώρα... Τα ανεμιστηράκια τα έβαλα 220V γιατί δεν ήθελα να μπλέξω και με άλλους μετασχηματιστές... Όλες οι επαφές έχουν μονοθεί με Θερμοσυστελόμενο μακαρόνι 2 φορές!! Ο σκελετός ο σιδερένιος μου κόστισε 100Ε, τά ξύλα για το ντυσίμο περιμετρικά καθώς και τα 2 κόντρα πλακέ θαλάσσης που μπήκαν στο καπάκι και στη βάση του ενυδρείου και αυτά άλλα 100Ε, τα τζάμια αν θυμάμαι καλά κοντά στα 120-130Ε...Τα φίλτρα έγιναν παραγγελια απο aquaristik, μπάλαστ είναι της οσραμ διπλά dimαρίζομενα και κόστισαν 35Ε το ένα...Οι λάμπες χαλίκια υποστρώματα θερμοστάτες ολοκληρωμένο σύστημα CO2 με κοντρόλλερ και δίαφορα άλλα αξεσουάρ απο πολυ γνωστό μαγαζί στη θεσσαλονίκη!! (Γεία σου αφεντίκο!!)
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-01-08, 18:38
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Όμορφο αποτέλεσμα και καλή προσπάθεια ...μπράβο !
αλλά ..... Μακριά οι πρίζες και τα μπαλάστ απο τα φίλτρα ! βίδωσε τα πολύπριζα ψηλά !!!!
Και αυτό να το κάνεις ΤΩΡΑ γιατί αν δεν το κάνεις τώρα και το αφήσεις για αργότερα δεν θα το κάνεις ποτέ !! κανόνας !!
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-01-08, 19:38
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

α) τι ρόλο παίζει το τούβλο δίπλα από το ενυδρείο;
β) καλώδια σαν έντερα χυμένα...πρέπει αμέσως να τα μαζέψεις και να τα δέσεις κάπως και να τα απομακρύνεις από τα φίλτρα (Σωστή παρατήρηση crazyio)
γ) δαχτυλιές και νερά πάνω στα τζάμια...
δ) χρώμα είναι αυτό που διάλεξες για το ξύλο;;;

περιμένω με αγωνία τη τελική διαμόρφωση του aquascaping
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-01-08, 21:21
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

επισης ειναι πολυ καλη η ριζα
ποσα εκατοστα ειναι και ποσα κιλα περιπου;
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-01-08, 02:37
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macblack Εμφάνιση μηνυμάτων
α) τι ρόλο παίζει το τούβλο δίπλα από το ενυδρείο;
β) καλώδια σαν έντερα χυμένα...πρέπει αμέσως να τα μαζέψεις και να τα δέσεις κάπως και να τα απομακρύνεις από τα φίλτρα (Σωστή παρατήρηση crazyio)
γ) δαχτυλιές και νερά πάνω στα τζάμια...
δ) χρώμα είναι αυτό που διάλεξες για το ξύλο;;;

περιμένω με αγωνία τη τελική διαμόρφωση του aquascaping
α) ποιο τούβλο μάκι μου...η ηλεκτρική σκούπα είναι??δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς τούβλο???
β)τα καλώδια θα τα μαζέψω εννοείται απλά οι φώτο είναι αμέσως μόλις τα μοντάρισα και είχα αγωνία να βγάλω φώτος...
γ)το εξήγησα στο β... οι φώτο μόλις το έκανα το γέμισμα...
δ) τέτοιο χρώμα και λίγο ποιο σκούρο είναι η βιβλιοθήκη μου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orcκ
επισης ειναι πολυ καλη η ριζα
ποσα εκατοστα ειναι και ποσα κιλα περιπου;
η ρίζα είναι περίπου 50χ55εκ. το βάρος της να μην είναι καμιά 4-5 κιλά?
Το έφτιαξα μόνος μου γιατί το έχω ξαναπεί στο ίδιο πόστ τα έτοιμα δεν έχουν τον φωτισμό που ήθελα...και απο το να κάνω το καπάκι απο την αρχή είπα δεν το κάνω όλο απο την αρχή???και μιας και που πιάνουν τα χέρια μου το αποφάσισα και το έκανα σιγά σιγά... ελπίζω πάντως το τελικό αποτέλεσμα να με δικαιώσει...
__________________
Και μην ξεχνάτε: Απο εραστιτέχνες φτιάχτηκε η Κιβωτός, και απο επαγγελματίες φτιάχτηκε ο Τιτανικός!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-01-08, 19:05
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά... Χθες μπήκαν και τα φυτάκια και αρχίζω τα "παιχνίδια" με το Aquascape μέχρι να καταλήξω κάπου... Σίγουρα θα προστεθεί και άλλο Glossostigma elatinoides και ακόμη καμία Vallisneria gigantea για να καλύψω τα φίλτρα στην δεξιά πλευρά... Για πείτε μου τις πρώτες εντυπώσεις σας καθώς και τις παρατηρήσεις σας για τις θέσεις των φυτών... πάντως είμαι πολύ χαρούμενος γιατί απο το πρώτο μισάωρο έχουν αρχίσει να βγαίνουν τρελλές φυσσαλίδες απο όλα τα φυτά (Φωτοσύνθεσηηηηη!!!!) μέχρι και το άνθος της anubias έβγαζε τρελλές φυσσαλίδες... Ελπίζω να τρέξουν τα φυτά και σε κανά 2μηνο να είμαι έτοιμος να κάνω και την παρουσίαση μου... Απο βδομάδα σιγά σιγά θα αρχίσουν να μπαίνουν και οι πρώτοι κάτοικοι...
Και μία ερώτηση τώρα... Επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί το στ΄ρωσιμο και δεν υπάρχουν ακόμη νιτρικά μήπως πρέπει να ρίξω καθόλου νιτρικά για τα φυτάκια μου?ή δεν χρειάζεται ακόμη???
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06920.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  77,5 KB  
__________________
Και μην ξεχνάτε: Απο εραστιτέχνες φτιάχτηκε η Κιβωτός, και απο επαγγελματίες φτιάχτηκε ο Τιτανικός!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πτώση Πεχά.. τι να κάνω να το ανεβάσω? Noni Αρχάριοι γλυκού νερού 33 16-06-07 12:05
Πρόβλημα με το ενυδρείο (DIY) - Probably SOS!!! silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 15-09-06 19:42
Tι να κάνω με το στρώσιμο; Αλεξης Δίσκοι 17 12-04-06 09:05
Τι λέτε να το κάνω το λάθος? Ωπα !! το έκανα niouch Θαλασσινό νερό - Γενικά 21 17-07-05 22:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06550 seconds with 14 queries