Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-08, 01:28
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή Ευκολο αδειασμα ενυδρειου

Η παρακατω μεθοδος κανει κυριως για μεγαλα ενυδρεια (οχι πως δεν θα δουλεψει για μικρα).Τον τελευταιο καιρο λοιπον εψαχνα εναν τροπο να αδειαζω γρηγορα και πανευκολα το ενυδρειο μου (με μια κινηση).
Ετσι σκευτηκα μια απλη και αποτελεσματικη λυση.Η ιδεα εχει ως εξης.
Μια σωληνα Φ32 Pvc μονιμα βουτηγμενη στο ενυδρειο σε καποια γωνια που να μην φενεται.Η σωληνα θα κατεβαινει πισω απο την πλατη του ενυδρειου και απο κει με διαφορες γωνιες θα φευγει στην αποχετευση του μπαλκονιου.Απαραιτητη προυποθεση βεβαια να τρυπησουμε τον τοιχο.Για να δουλεψει η μεθοδος αυτη κανουμε το εξης.Καπου στην μεση της διαδρομης παρεμβαλουμε μια βανα.Κλεινουμε την βανα και πλυμηριζουμε την μιση σωληνα με νερο.Το ενα ακρο το εχουμε ηδη βουτηξει και αφησει στο ενυδρειο, ενω το αλλο ακρο ειναι στο μπαλκονι.Ετσι με το που ανοιξουμε την βανα το νερο τρεχει απευθειας λογω βαρυτητας.Ειναι απιθανο το ποσο γρηγορα αδειαζει ετσι το ενυδρειο.
Να και το σχεδιαγραμμα.


Εδω φενεται η αρχη της σωληνας.



Η βανα


Και η διαδρομη που ακολουθηθηκε



Η ακρη που θα ειναι μεσα στο ενυδρειο, η οποια δεν κολληθηκε για να μπορει να βγαινει και να καθαριζεται.Αντιθετως την σφηνωσα με λιγο τεφλον.Στο κατω μερος εβαλα σφουγγαρι ωστε και να μην βουλωσει απο βρωμα η σωληνα αλλα και για να μην ρουφηξει κανενα μικρο ψαρακι.


Τελικο αποτελεσμα.




Εργαλεια που χρησιμοποιησα.
-Κρουστικο τρυπανι-κομπρεσερ
-4-5 μετρα σωληνα Φ32 3 ατμ.
-Καμια 6-7 γωνιες 90 μοιρων Φ32
-Βανακι pvc Φ32 με διπλα ρακορ
-Φλογιστρο
-Κολλα Pvc
-Τεφλον
-Πολυουρεθανη
-Ετοιμο σοβα
-Σπατουλα

Κοστος 36 ευρω.(χωρις το τρυπανι )
Στα πολυ αμεσα σχεδια ειναι να ντυθει η σωληνα με javva moss ωστε να μοιαζει με κλαδακι απο ριζα!

Υ.Γ.Τip. Στο σημειο λιγο πριν μπει η σωληνα στον τοιχο η γωνια που υπαρχει δεν κολληθηκε αλλα σφηνωθηκε με τεφλον.Ο λογος:
Αν τοιχον βουλωσει η σωληνα να μπορει να αφαιρειται χωρις να ξαναγκρεμιζουμε τον τοιχο και χωρις να την κοψουμε!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-08, 01:49
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Μπράβο Νίκο!!! Και η παρουσίαση πολύ καλή. Έτσι καταρρίπτεται ο μύθος ότι οι αλλαγές είναι "φασαρία"....

Να προσθέσω και εγώ μία πινελιά....
Μπορεί πολύ εύκολα να γίνει και με λάστιχο (από αυτό για τα φίλτρα μας το πιο χοντρό για πιο γρήγορα)...

Θα χρειαστούν δύο πλαστικές γωνίες, ένα βρυσάκι, λάστιχο και ένα κομμάτι σφουγγάρι...

και ιδού..


Όλα τα υλικά βρίσκονται σε μαγαζί με ποτιστικά είδη...
Το λάστιχο μπορεί να μπει και σε διάφανο για να είναι πιο όμορφο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-08, 01:57
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Απλα η pvc κατεβαζει πολυ γρηγορα τα λιτρα.Μεγαλο προτερημα αφου ο χρονος ειναι χρημα.Η πατεντα σου ειναι οτι πρπει για μικρα ενυδρεια.Ετσι καταρριπτεαι οπως ειπες ο μυθος της αλλαγης νερου.Η ιδεα θα ολοκληρωθει βεβαια οταν εν καιρω τοποθετησω διπλα στο main tank ενα αλλο εντυδρειο cube 250 λιτρων (οπου θα γεμιζει με οσμωση) με μια αντλια μεσα ωστε να γεμιζω παλι ετσι απευθειας!Το ενυδριεο θα ντυθει εξωτερικα και θα γινει σαν ντουλαπι.Και βεβαια θα βαλω και ενα level control στο sump και τερμα και η αναπληρωση.Η αρχη εγινε ,της ημιαυτοματης αλλαγης και της αυτοματης αναπληρωσης!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-08, 07:32
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

επισης για οσους δεν θελουν μια ακομη σωληνα μεσα στο ενυδρειο και εχουν εξωτερικο φιλτρο μπορουν στην εξοδο του φιλτρου τους (αυτην που επιστρεφει νερο καθαρο στο ενυδρειο τους) να βαλουν ενα Τ και ενα διακοπτη ωστε οταν ειναι κλειστο ο διακοπτης το νερο του φιλτρου επιστρεφει οπως θα επρεπε κανονικα στο ενυδρειο, οταν ανοιξουμε τον διακοπτη τοτε το νερο φευγει απο το Τ στον κουβα η την αποχετευση που εχουμε

η παραπανω λυση χρησιμοποιει τους κλασικους σωληνες eheim 12/16 στην δικια μου περιπτωση που σε καμια περιπτωση δεν αδειαζουν το ενυδρειο τοσο γρηγορα οσο η δικια σου πατεντα, αλλα ειναι πολυ πιο φτηνο και απλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-08, 09:18
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης για οσους δεν θελουν μια ακομη σωληνα μεσα στο ενυδρειο και εχουν εξωτερικο φιλτρο μπορουν στην εξοδο του φιλτρου τους (αυτην που επιστρεφει νερο καθαρο στο ενυδρειο τους) να βαλουν ενα Τ και ενα διακοπτη ωστε οταν ειναι κλειστο ο διακοπτης το νερο του φιλτρου επιστρεφει οπως θα επρεπε κανονικα στο ενυδρειο, οταν ανοιξουμε τον διακοπτη τοτε το νερο φευγει απο το Τ στον κουβα η την αποχετευση που εχουμε
Το ίδιο κάνω και εγώ. Είναι πιο απλό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-08, 09:51
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Εγώ πάντως δεν βλέπω το μπελά όταν θέλω να κάνω αλλαγή νερού να βάλω το λάστιχο στο ενυδρείο και με μια ρουφηξιά να αδειάσω το νερό και ούτε να φαίνεται σωλήνας ούτε έξτρα κατασκευές πίσω από τα ενυδρεία μου.ΙΜΟ πάντα...
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-08, 10:05
Το avatar του χρήστη bas_754
bas_754 Ο χρήστης bas_754 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2005
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από πλυμμήρας Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως δεν βλέπω το μπελά όταν θέλω να κάνω αλλαγή νερού να βάλω το λάστιχο στο ενυδρείο και με μια ρουφηξιά να αδειάσω το νερό και ούτε να φαίνεται σωλήνας ούτε έξτρα κατασκευές πίσω από τα ενυδρεία μου.ΙΜΟ πάντα...
Το ίδιο κάνω και εγώ. Είναι πιο απλό.
__________________

...που θα παει ...
θα τη βρω την ακρη...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-02-08, 11:41
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

To σπαστικο με το λαστιχο και το φυσημα ειναι οτι καμια φορα φευγει το λαστιχο και πιτσιλαει παντου.Επισης οπως τονισα αυτη ειναι πατεντα για μεγαλα ενυδρεια καθως με το λαστιχο πριν, για να κανω 50αρα αλλαγη εκανε 5'-6' και βαλε.Τωρα ουτε 1'.Χωρια που τον χειμωνα-κρυο ,ανοιξε βγες στο μπαλκονι-μπες μεσα με τα χωματα και μετα ακου τον εξαψαλμο απο την γυναικα! .Αυτη ηταν η ταλαιπωρια!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-08, 11:56
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Το λάστιχο μπορείς να το κρατάς με μια βεντούζα στο ενυδρείο και μάλιστα στο σημείο που μέχρι εκεί θέλεις να αδειάσεις έτσι ώστε όταν φτάσει η στάθμη στο σημείο εκείνο τότε παίρνει αέρα και σταματάει το άδεισμα.Και προσωπικά προτιμώ να περιμένω ακόμα και 10 λέπτα παρά να βλέπω ακόμα μια σωλήνα μέσα στο ενυδρείο μου.
Όσον αφορά το εξάψαλμο της γυναίκας σου εκεί πάω πάσο...
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-08, 12:05
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Επειδη ο σωληνας μπορει να παρει αερα, αν κατεβει πολυ η σταθμη, ή ακομα κι απο εξατμιση, καλο ειναι να παρεμβληθει στο σωληνα που κατεβαινει, μια φουσκα αποροφησης - αυτο το μπαλονακι που πιεζουμε μερικες φορες για να ξαναρθει το νερο στο σωληνα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-02-08, 12:13
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ο σωληνας μπορει να παρει αερα, αν κατεβει πολυ η σταθμη, ή ακομα κι απο εξατμιση, καλο ειναι να παρεμβληθει στο σωληνα που κατεβαινει, μια φουσκα αποροφησης - αυτο το μπαλονακι που πιεζουμε μερικες φορες για να ξαναρθει το νερο στο σωληνα.
Από τις αντλίες βενζίνης που πουλάνε στα βενζινάδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-08, 13:31
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

εχω και εγω το ιδιο συστημα μονο που εχω βαλει τον κλασικο σωληνα υποδοχης που βαζουμε για τα φιλτρα,ειναι και αυτος κολημενος με βεντουζα και φαινεται σαν μια δευτερη εισαγωγη για το φιλτρο,ειναι αφανταστη ευκολια,εγω εχω και μια βρυση κατω απο το ενυδρειο συνδεμενη και αυτη με λαστιχο στο ενυδρειο οποτε οι αλλαγες νερου γινονται χωρις να σταξει σταγονα,βλεποντας tv και πινοντας καφε
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-02-08, 20:10
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ο σωληνας μπορει να παρει αερα, αν κατεβει πολυ η σταθμη, ή ακομα κι απο εξατμιση, καλο ειναι να παρεμβληθει στο σωληνα που κατεβαινει, μια φουσκα αποροφησης - αυτο το μπαλονακι που πιεζουμε μερικες φορες για να ξαναρθει το νερο στο σωληνα.
Λογω σαμπ στο ενυδρειο η σταθμη μενει παντα σταθερη στην επιφανεια.Εξαλου ο σωληνας κατεβαινει χαμηλα και φτανει λιγους ποντους πανω απο το χαλικι.Οποτε για να κατεβει τοσο η σταθμη δυσκολο.Ακομη και λιγο αερα να παρει το συστημα παλι δουλευει.Το προβλημα εντωπηστηκε αλλου.Λογω μεγαλης παροχης δεν προλαβαινει να κατεβασει το λουκι απο το μπαλκονι τοσο νερο. Με αποτελεσμα να δημιουργειται λιγο χαμος στο πατωμα του μπαλκονιου.Θα πρεπει να ξιλωσω την μεταλλικη σιτα απο το σιφωνι και να χωσω μεσα στο λουκι απευθειας την σωληνα.Ιδωμεν
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πατεντα για αδειασμα ενυδρειου. sotalx Γλυκό νερό - Γενικά 10 28-04-08 15:06
ευκολο φυτο-θαμνος? Dimi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 22-10-07 14:34
Αδειασμα ενυδρειου ilias DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 14-05-07 00:22
DIY Ευκολο φιλτρακι Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 25-01-06 11:50
προταση για ευκολο φυτο? tolis_1234 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 17-11-04 03:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05892 seconds with 13 queries