Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-06-11, 19:40
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Έφη είσαι τουλάχιστον ηλίθια για να θες να κλείσεις ένα θέμα για κάτι που αγαπάς. Αν οι διαχειριστές κρίνουν οτι δεν έχει θέση σε αυτό το διαδικτυακό τόπο (επειδή δεν πρεσβεύει τις απόψεις τους) άσε να το κάνουν αυτοί.Μη μου στερείς εμένα την έμπρακτη αγάπη σου για αυτό το ζωντανό πανέμορφο πλάσμα.

Το οτι θα βρεθούν πολλοί ''μέντορες'' να σε ''συμβουλέψουν'' μην σε αποθαρύνει. Κάνε εσύ οτι νομίζεις σωστό παρακινούμενη απο αγάπη και άστους να πάν να κουρευτούν και να κάνουν ότι νομίζουν αυτοί ''σωστό''.

Το να πιστεύεις κάπου δεν είναι κακό, κερδίζεις με την πίστη σου , όταν κάτι σου βγαίνει να κοιτάς με υπομονή και θα δείς οτι μετά θα είναι διαφορετικά.

Υ.Γ.
1.Σε ευχαριστώ για το χρόνο και κόπο που διέθεσες για να μας παρουσιάσεις το πανέμορφο ζωντανό που αγαπάς χαίρεσαι και σε χαίρεται.
2. Άν έπρεπαι να συμφωνήσω με κάποιον απο τους προλαλίσαντες θα ήταν ο dimis1978 ο οποίος ήταν ο μοναδίκος έλληνας που απάντησε στα ερωτήματα μου ως νέος και φιλόδοξος ''ακουαρίστας'' παρόλο που ήξερε οτι οι απαντήσεις του δεν ήταν οι βέλτιστες για τα ζωντανά αλλα οι καλύτερες που κάποιος ανίδεος μπορεί και θέλει να κατανοήσει.(έκανα του κεφαλιού μου μη ακούγωντας τον Δημήτριο και αν και δεν είχα τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα μπήκα στο μαγευτικό χώρο των ενυδρείων και έμεινα μέλος στο aquatek.gr)
Με σεβασμό και φιλικούς χαιρετισμούς
Στέφανος.-
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-06-11, 00:11
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

το μάλωμα
μιά διευκρίνηση
καλά είναι να είναι μόνο στον τόνο της φωνής
κάτι μεθόδοι που προτείνουν διάφοροι ημιμαθείς περι εφημερίδας τυλιγμένης και άλλα τεινά
είναι επιεικώς απαράδεκτα
αρκεί ένα αυστηρό ΜΗ για αρχή
και αν δεν αρκεί τότε περνάμε σε κανα μπινελίκι με έμφαση στον τόνο και την ένταση της φωνής
στον επόμενο τόνο ακινητοποιούμε τον σκύλο με κάποια μέθοδο(η καλύτερη είναι απο το περιλαίμιο του)
και σαν τιμωρία (αν ούτε το ΜΗ ούτε τίποτα δεν δούλεψαν) μπορείς να τον βάλεις κάπου που δεν τον βάζεις συχνά,μόνο του για ένα το πολύ δύο λεπτά

ΠΧ στην τουαλέτα ,με κλειστή την πόρτα(φρόντισε να μην βρεί όμως ένα κάρο ενδιαφέροντα για μασούλημα κλπ αντικείμενα γιατί αντί για τιμωρία θα το περάσει για πάρτυ)
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-06-11, 00:32
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Ενας κουκλος ειναι Εφη!
Να τον χαιρεσαι και να περνατε ομορφα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-06-11, 08:50
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
το μάλωμα
μιά διευκρίνηση
καλά είναι να είναι μόνο στον τόνο της φωνής
κάτι μεθόδοι που προτείνουν διάφοροι ημιμαθείς περι εφημερίδας τυλιγμένης και άλλα τεινά
είναι επιεικώς απαράδεκτα
αρκεί ένα αυστηρό ΜΗ για αρχή
και αν δεν αρκεί τότε περνάμε σε κανα μπινελίκι με έμφαση στον τόνο και την ένταση της φωνής
στον επόμενο τόνο ακινητοποιούμε τον σκύλο με κάποια μέθοδο(η καλύτερη είναι απο το περιλαίμιο του)
και σαν τιμωρία (αν ούτε το ΜΗ ούτε τίποτα δεν δούλεψαν) μπορείς να τον βάλεις κάπου που δεν τον βάζεις συχνά,μόνο του για ένα το πολύ δύο λεπτά

ΠΧ στην τουαλέτα ,με κλειστή την πόρτα(φρόντισε να μην βρεί όμως ένα κάρο ενδιαφέροντα για μασούλημα κλπ αντικείμενα γιατί αντί για τιμωρία θα το περάσει για πάρτυ)

Και το τραβηγμα του αυτιου , μια χαρα δουλεια κανει. αντι να το κλεινεις στην "απομονωση"
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-06-11, 12:03
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

δεν θα διαφωνήσω
αλλά καλά είναι να αποφευγουμε την σωματική βία στον σκύλο αν δεν είμαστε καλοί γνώστες της γλώσσας του σώματος του σκύλου αλλά και τα όρια των ικανοτήτων του σκύλου μας ειδικά

η απομόνωση (για το πολύ 2 λεπτά) αποδίδει πολύ και χωρίς να αποτελεί ξένη μορφή τιμωρίας για το είδος των λυκοειδών

η σωματική βία στις αγέλες βρίσκεται μόνο μεταξύ μεσαίων ιεραρχικά μελών και ποτέ απο τον αρχηγό προς τα κάτω
όταν ο αρχηγός φτάσει να ασκήσει βία τότε μιλάμε πλέον για πολύ σοβαρή μάχη με συνέπειες και μιλάμε σίγουρα για πολύ σοβαρό παράπτωμα για το οποίο είχαν υπάρξει πολλές και πολύ έντονες προειδοποιήσεις πρίν απο οποιαδήποτε μορφή βίαιης προσσέγγισης

ασκώντας βία μέσω σωματικής επαφής στον σκύλο μας είναι σαν να πέφτουμε επίπεδο απο την κορυφή της αγέλης

επίσης
σκεφτείτε
σε μία μάχη μεταξύ ενός οποιουδήποτε ανθρώπου και ενός όχι και πολύ μεγάλου σκύλου, ποιός έχει το φυσικό πλεονέκτημα να επικρατήσει? καλύτερα να μην βάλουμε τον σκύλο μας σε τέτοιες σκέψεις αν είναι πάνω απο 10-15 κιλά
υπάρχουν και σκυλάκια που γεννετικά προορίζονται για αρχηγοί μιάς αγέλης-το ταμπεραμέντο τους είναι κυριαρχικό και μόνο υπο έναν δίκαιο και σταθερό αρχηγό δέχονται να συνεργάζονται και να υπακούουν.

γιαυτό και η απο κουτάβι εκπαίδευση "δεν δαγκώνουμε ούτε για πλάκα ανθρώπινο δέρμα"
μην παρεξηγηθώ ε? προσπαθώ να καλύψω ταυτόχρονα όλα τα πιθανά σενάρια σχέσης σκύλου-ανθρώπου
υπάρχουν και σκυλάκια που δεν θα σκεφτούν ποτέ να κυριαρχήσουν
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-06-11, 18:27
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα διαφωνήσω
αλλά καλά είναι να αποφευγουμε την σωματική βία στον σκύλο αν δεν είμαστε καλοί γνώστες της γλώσσας του σώματος του σκύλου αλλά και τα όρια των ικανοτήτων του σκύλου μας ειδικά

η απομόνωση (για το πολύ 2 λεπτά) αποδίδει πολύ και χωρίς να αποτελεί ξένη μορφή τιμωρίας για το είδος των λυκοειδών

η σωματική βία στις αγέλες βρίσκεται μόνο μεταξύ μεσαίων ιεραρχικά μελών και ποτέ απο τον αρχηγό προς τα κάτω
όταν ο αρχηγός φτάσει να ασκήσει βία τότε μιλάμε πλέον για πολύ σοβαρή μάχη με συνέπειες και μιλάμε σίγουρα για πολύ σοβαρό παράπτωμα για το οποίο είχαν υπάρξει πολλές και πολύ έντονες προειδοποιήσεις πρίν απο οποιαδήποτε μορφή βίαιης προσσέγγισης

ασκώντας βία μέσω σωματικής επαφής στον σκύλο μας είναι σαν να πέφτουμε επίπεδο απο την κορυφή της αγέλης

επίσης
σκεφτείτε
σε μία μάχη μεταξύ ενός οποιουδήποτε ανθρώπου και ενός όχι και πολύ μεγάλου σκύλου, ποιός έχει το φυσικό πλεονέκτημα να επικρατήσει? καλύτερα να μην βάλουμε τον σκύλο μας σε τέτοιες σκέψεις αν είναι πάνω απο 10-15 κιλά
υπάρχουν και σκυλάκια που γεννετικά προορίζονται για αρχηγοί μιάς αγέλης-το ταμπεραμέντο τους είναι κυριαρχικό και μόνο υπο έναν δίκαιο και σταθερό αρχηγό δέχονται να συνεργάζονται και να υπακούουν.

γιαυτό και η απο κουτάβι εκπαίδευση "δεν δαγκώνουμε ούτε για πλάκα ανθρώπινο δέρμα"
μην παρεξηγηθώ ε? προσπαθώ να καλύψω ταυτόχρονα όλα τα πιθανά σενάρια σχέσης σκύλου-ανθρώπου
υπάρχουν και σκυλάκια που δεν θα σκεφτούν ποτέ να κυριαρχήσουν
και πως μπορουμε νατο καταφερουμε αυτο?


π.σ την φαγατε την κοπελα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-06-11, 18:48
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

εμείς αν καταφέρουμε κάτι
θα καταφέρουμε να μην τις εκφράσει

το αν της έχει είναι γονιδιακό κυρίως
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-06-11, 08:58
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
εμείς αν καταφέρουμε κάτι
θα καταφέρουμε να μην τις εκφράσει

το αν της έχει είναι γονιδιακό κυρίως
πως μπορουμε να το κανουμε να μην τις εκφρασει???
αν θες στειλουμε πμ η δωσε μου ενα λινκ
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-06-11, 09:52
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

σε σκυλοφόρουμ αυτά τα συμπεριφοριακά θέματα

ανάλογα τον σκύλο πάντως
ακόμα και το να του επιτρέπεις να ξαπλώνει στο ίδιο ύψος με εσένα ή αν δεν σου επιτρέπει να πάρεις το φαί του και άλλα τέτοια μικρά στα ανθρώπινα μάτια
στα μάτια του σκύλου μπορεί να ερμηνευτούν ως αποδοχή της κυριαρχίας του

γενικά είναι ανάλογα τον σκύλο
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-06-11, 10:46
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

μ@λ@κί@ς συνέχεια :

το φιδάκι που βάζεις το βράδυ για να μην τον τσιμπήσουν έντομα είναι ελεγμένο για σκυλιά;
γιατί το ταϊζεις purina Κι όχι akana;
το μάρμαρο στο μπαλκόνι είναι πεντελικό;
φοράς που φοράς παντόφλα, βάψε και το νυχάκι γλυκιά μου (αν είναι βαμμένο ζητώ συγνώμη στο βίντεο δε φαίνεται καθαρά)
τελικά πότε κατούρησε;

__________________




Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 15-06-11, 11:39
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Την επόμενη φορά που κάποιος γράψει για λάθος ψαροσύνθεση, ότι τα ζωοτόκα θέλουν σκληρό νερό κ αλκαλικό ph, ότι τα γατόψαρα θέλουν άμμο και ότι τα νέον είναι κοπαδόψαρα, θα αρχίσω να κραζω τρελλά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-06-11, 13:43
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
σε σκυλοφόρουμ αυτά τα συμπεριφοριακά θέματα
Πιο ακίνδυνο είναι να γράψεις στο greekdiscus ότι έχεις 50 δίσκους σε 60λίτρα παρά να γράψεις στα γνωστά σκυλοφόρουμ ότι δεν έχεις σκύλο εκτροφείου και δεν έχεις σκάσει 1 χιλιάρικο για να τον αποκτήσεις.Εγώ δεν τολμώ να γράψω σε σκυλοφόρουμ για να ρωτήσω μια απορία μου και από όσο συζητώ δεν είμαι καθόλου ο μοναδικός.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-06-11, 13:45
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

μην ακους τα κακα σχολια, ο καθενας λεει οτι θελει.... πανεμορφος ο σκυλος σου. εχω και εγω ενα γιορκσαιρ και ειναι αλλο πραγμα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-06-11, 15:17
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

δεν νομίζω ότι είναι και τόσο επικίνδυνο
έχεις ακούσει για τίποτα γκαζάκια σε σπίτια????????

και στο φόρουμ που είμαι εγώ τουλάχιστον οι περισσότεροι έχουν αν όχι μόνο πρώην αδέσποτα τότε και αδέσποτα εκτός απο καθαρόαιμα. ένα άλλο που ξέρω πάλι ,εκεί απλά αν τους μόλαγες τότε απλά θα εξαφάνιζαν το είδος του σκύλου αφού θα στείρωναν τα πάντα...άρα καπούτ.....
ένα άλλο πάλι που ήμουν παλιά μοντ ,κι εκεί πιο πολύ προμοτάρουν την υιοθεσία αδέσποτων
σε ποιό αναφέρεσαι? με μπερδεύεις.....

το θέμα είναι (στα σκυλοφόρουμ) ότι μπουκοτάρουμε τα πέτσοπ και τα σκυλιά απο πάπι μίλ - όπως και τις ανευθυνες γέννες απο ανθρώπους που νομίζουν ότι ο σκύλος έχει σεξουαλικότητα και τον αναπαράγουν λές και είναι είδος προς εξαφάνιση ,αδιακρίτως δηλαδή, ενώ και απο την φύση του σκύλου ως αγελαίο θηλαστικό αλλά και λόγο του τεράστιου προβλήματος του υπερπλυθησμού του η αναπαραγωγή του σκύλου δεν είναι κάτι που γίνεται απο όλα τα σκυλιά.......

οι φυσικές αγέλες σκύλων (όπως τα ντίνγκο στην αυστραλία ή τα άφγκαν στο αφγανιστάν) "στειρώνουν" τα μέλη τους δια της δια ροπάλου απαγόρευσης έστω και προσομοίωσης της αναπαραγωγικής πράξης και μόνο το κυρίαρχο ζευγος μπορεί να αναπαραχθεί

τραγικό αλλά -σε περίπτωση που άλλο θηλυκό πλήν του κυρίαρχου τύχει να μείνει έγκυος , η κατάληξή του είναι με ανοιγμένη κοιλιά και νεκρό.....

για τα δε πάπι μίλ όποιος δεν ξέρει ας δεί βίντεο στο youtube για τι συνθήκες μιλάμε-και θεωρητικά όποιος ξέρει αλλά αγοράζει απο πέτσοπ είναι συνένοχος -άρα και λίγα θα ακούσει
ενώ αν δεν ξέρει ...είναι ένοχος αγοράς έμβιου συντρόφου για 15 χρόνια χωρίς να έχει ψάξει τίποτα και καθόλου......
ε-εκεί υπάρχουν πάντα διαφωνίες σχετικά με την σκληρότητα της αντιμετώπισης
αλλά έτσι είναι τα φόρουμ........πλουραλιστικά

ΥΓ
για τα πάπι μίλ (γνωστά και ως εκτροφεία εξωτερικού στα πέτσοπ) προειδοποιώ ότι οι σκηνές είναι φρικιαστικές και όχι για ευαίσθητα στομάχια
και ο όρος στα αγγλικά είναι puppy mill
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-06-11, 13:22
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο ακίνδυνο είναι να γράψεις στο greekdiscus ότι έχεις 50 δίσκους σε 60λίτρα παρά να γράψεις στα γνωστά σκυλοφόρουμ ότι δεν έχεις σκύλο εκτροφείου και δεν έχεις σκάσει 1 χιλιάρικο για να τον αποκτήσεις.Εγώ δεν τολμώ να γράψω σε σκυλοφόρουμ για να ρωτήσω μια απορία μου και από όσο συζητώ δεν είμαι καθόλου ο μοναδικός.
αυτο που λες το εχω παρατηρησει κι εγω και ενω ειμαι γραμμενος σε φορουμ για σκυλια δεν γραφω καθολου
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-06-11, 14:06
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
και στο φόρουμ που είμαι εγώ τουλάχιστον οι περισσότεροι έχουν αν όχι μόνο πρώην αδέσποτα τότε και αδέσποτα εκτός απο καθαρόαιμα. ένα άλλο που ξέρω πάλι ,εκεί απλά αν τους μόλαγες τότε απλά θα εξαφάνιζαν το είδος του σκύλου αφού θα στείρωναν τα πάντα...άρα καπούτ.....
ένα άλλο πάλι που ήμουν παλιά μοντ ,κι εκεί πιο πολύ προμοτάρουν την υιοθεσία αδέσποτων
σε ποιό αναφέρεσαι? με μπερδεύεις.....Ο καθένας μπορεί να υποστηρίξει ο,τι θέλει αν έχει επιχειρήματα.Και εγώ σκέφτομαι -λέμε τώρα- να ανοίξω ένα φόρουμ που να προωθώ τα <<συνοικέσια>> ανάμεσα σε σκυλιά.Το θέμα είναι ότι στα φόρουμ που αναφέρομαι άσχετα με το τι θες να γράψεις,θα σε πάρουν από τα μούτρα με το καλημέρα.Εδώ σε αυτό το ΨΑΡΟ-φόρουμ παίρνουν κάποιοι απ'τα μούτρα μια κοπέλα που είπε να μοιραστεί τη χαρά της.Άλλο το να πεις κάτι,άλλο το να το επιβάλλεις,άλλο το να το προτείνεις.ΑΠΛΟ.

το θέμα είναι (στα σκυλοφόρουμ) ότι μπουκοτάρουμε τα πέτσοπ και τα σκυλιά απο πάπι μίλ - όπως και τις ανευθυνες γέννες απο ανθρώπους που νομίζουν ότι ο σκύλος έχει σεξουαλικότητα και τον αναπαράγουν λές και είναι είδος προς εξαφάνιση ,αδιακρίτως δηλαδή, ενώ και απο την φύση του σκύλου ως αγελαίο θηλαστικό αλλά και λόγο του τεράστιου προβλήματος του υπερπλυθησμού του η αναπαραγωγή του σκύλου δεν είναι κάτι που γίνεται απο όλα τα σκυλιά.......Και εγώ είμαι φανατικά κατά των πάπι μιλς.Από εκεί και πέρα,αν ίσχυαν αυτά που τα σκυλοφόρουμ υποστηρίζουν,τότε θα είχαμε μια ελίτ ανθρώπων που θα ήταν οι μόνοι που θα είχαν σκύλο που ανήκει σε κάποια φυλή.Όπως με τις φεράρι ας πούμε.Γιατί αν έπρεπε όσοι παίρνουν ένα Yorkshire να έχουν 1,300 ευρώ (όχι τυχαία τιμή) να διαθέσουν μόνο για την αγορά,τώρα θα ήταν τα yorkshire είδος προς εξαφάνιση.Σίγουρα θα ήταν τέλειο όλοι να είχαμε σκυλιά εκτροφείου,αλλά το μπορώ από το θα έπρεπε απέχουν.

οι φυσικές αγέλες σκύλων (όπως τα ντίνγκο στην αυστραλία ή τα άφγκαν στο αφγανιστάν) "στειρώνουν" τα μέλη τους δια της δια ροπάλου απαγόρευσης έστω και προσομοίωσης της αναπαραγωγικής πράξης και μόνο το κυρίαρχο ζευγος μπορεί να αναπαραχθεί
τραγικό αλλά -σε περίπτωση που άλλο θηλυκό πλήν του κυρίαρχου τύχει να μείνει έγκυος , η κατάληξή του είναι με ανοιγμένη κοιλιά και νεκρό.....Από τη στιγμή που ο σκύλος και το κάθε ζώο έρχεται κοντά στον άνθρωπο,είναι αδύνατον όλα να μείνουν όπως τα έχει η φύση ορίσει.Πιστεύεις ότι ο κυρίαρχος σκύλος της αγέλης δε θα είχε ποτέ πιθανότητα δυσπλασίας?Τότε,η δυσπλασία δε θα υπήρχε.Ποιός κρίνει αν ο σκύλος μου είναι τελείως ακατάλληλος για να αναπαραχθεί?Οι εκτροφείς έχουν μια αγέλη από 30 σκυλιά και τα αφήνουν να ζευγαρώσουν όπως λες,με φυσικό τρόπο?Ποιός λέει ότι τα σκυλιά εκτροφής είναι πιο κατάλληλα για αναπαραγωγή από το σκύλο μου?Επειδή,τα αυτάκια του σκύλου εςκτροφής είναι λίγο πιο στρογγυλεμένα ή επειδή έχει τελείως ίσια πλάτη,αυτό θα ήταν το κριτήριο που θα τον έκανε τόσο ισχυρό για αναπαραγωγή?

για τα δε πάπι μίλ όποιος δεν ξέρει ας δεί βίντεο στο youtube για τι συνθήκες μιλάμε-και θεωρητικά όποιος ξέρει αλλά αγοράζει απο πέτσοπ είναι συνένοχος -άρα και λίγα θα ακούσει
ενώ αν δεν ξέρει ...είναι ένοχος αγοράς έμβιου συντρόφου για 15 χρόνια χωρίς να έχει ψάξει τίποτα και καθόλου......Ναι,ούτε εγώ είμαι υπέρ της αγοράς σκύλου από πετ και δεν το συνιστώ.Τα πάπι μιλς είναι πράγματι ο,τι χειρότερο.Έχω,όμως,μια σκυλίτσα από μια γέννα που ούτε δυσπλασίες έχει,ούτε τύφο ή πως λέγονται αυτά ούτε τί-πο-τα.Και πίστεψέ με δεν είμαι η εξαίρεση στον κανόνα.Ναι την πήρα γιατί μου άρεσε η ράτσα εμφανισιακά,ήθελα ένα σκυλί με αυτά τα χαρακτηριστικά και γιατί δεν είχα λευτά να διαθέσω για σκύλο εκτροφείου.Και,ναι,έχει αυτά τα χαρακτηριστικά στο ταπεραμέντο της και δεν είναι ο,τι να ναι.Αν είχα τα ευρώ θα έπαιρνα σκύλο εκτροφείου,αλλά έχω και εγώ το δικαίωμα που δεν είμαι πλούσιος να έχω τη ράτσα που μου αρέσει.
ε-εκεί υπάρχουν πάντα διαφωνίες σχετικά με την σκληρότητα της αντιμετώπισης
αλλά έτσι είναι τα φόρουμ........πλουραλιστικάΦυσικά,καθένας μπορεί να υποστηρίξει ο,τι θέλει και να το εκφράσει με όποιον τρόπο θέλει.Αν ο δέκτης κρίνει ότι ο τρόπος αυτός τον θίγει απλά δε γράφει στο εν λόγω φόρουμ.Είναι και αυτό διακαίωμα του δέκτη.Για εμένα,ο τρόπος που απαντάνε στα φόρουμ που έχω στο νου μου φαίνεται επιθετικός προς εμένα και όχι προς την επιλογή μου και χλευαστικός.Γιαυτό και εγραψα τα παραπάνω.Γιαυτό και δεν γράφω ούτε γεια και ας είμαι γραμμένος σε όλα γιατί πράγματι έχουν ένα θησαυρό γνώσεων πάνω στο θέμα σκύλος.
ΥΓ
για τα πάπι μίλ (γνωστά και ως εκτροφεία εξωτερικού στα πέτσοπ) προειδοποιώ ότι οι σκηνές είναι φρικιαστικές και όχι για ευαίσθητα στομάχια
και ο όρος στα αγγλικά είναι puppy millΥπάρχουν και πιο σωστά εκτροφεία.Δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιό είναι ποιό γιαυτό απλά δεν είναι ανάγκη να δώσουμε κοροιδίστικα λευτά στο πετ σοπ.Ναι,αν σκέφτεται κανείς να πληρώσει 600 ευρώ για ένα σκυλί από πετ σοπ ας βάλει μερικά παραπάνω και να πάρει ένα σκύλο εκτροφείου.Ή διαφορετικά ας ψάξει μια προσεγμένη γέννα από ιδιώτη.
Είπα να απαντήσω τώρα που βρήκα χρόνο.(εμ,τα θέλω και γω,να δω τι θα ακούσω τώρα....)
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-06-11, 14:29
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

μακροσκελής απάντηση και πολύ φοβάμαι πως θα αδικήσουμε τον ιδρυτή του θέματος απαντώντας σου

πάντως με λίγα λόγια και χωρίς καμία διάθεση προσβολής προς κανέναν (απλά χάριν λακωνικότητας)
δεν ξέρεις και πολλά επι του θέματος και ως γνωστών η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας

και μπορεί να επιχειρηματολογήσω για κάτι απαράδεκτο και χαζό,οκ
αυτό δεν απαγορεύει στον άλλο να επιχειρηματολογήσει υπέρ της βλακείας μου -και στην ουσία προκειμένου να αποδείξει ότι είμαι απλά ξεροκέφαλος και αμαθής και με σοφιστίες και παραφθορές του λόγου και της επιστήμης προσπαθώ να αποδείξω "Την φυσιολογική αμβλύνοια της γυναικός" επι παραδείγματι...

την καλοσύνη του σκύλου μου την κρίνω προσωπικά και την βρίσκω άπειρη-σαν την μαμά κουκουβάγια


ΥΓ
σαφώς και υπάρχουν απαράδεκτα ακριβοί εκτροφείς
αλλά τα αναφερόμενα στα πέτσοπ "εκτροφεία εξωτερικού" είναι όλα πάπι μιλ- μην σας ξεγελάει κανείς
ΔΕΝ υπάρχει εκτροφείο νορμάλ που να εκτρέφει για την φυλή που λατρεύει και που να δίνει κουτάβια σε ενδιάμεσους
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-06-11, 14:47
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Δε θα σχολιάσω τίποτα από τα παραπάνω πλην ενός... Καλά έκανε η φίλη και πήρε σκύλο, καλά κάνει και χαίρεται τρελλά, αλλά....... αν κάποιος δεν είχε ποτέ του σκύλο και αποκτήσει έχοντας άγνοια των αναγκών του... τότε ο σκύλος σύντομα θα καταλήξει να χαρίζεται ή να ψάχνει για φαγητό στα σκουπίδια Διότι τα κουτάβια είναι συμπαθέστατα αλλά δεν είναι λούτρινα... Χέζουν κ κατουράνε παντού, κάνουν ζημιές, δαγκώνουν πόδια, αρρωσταίνουν, δε μπορούν να μείνουν μόνα τους το καλοκαίρι που θα πάμε διακοπές, τραβάνε σαν τρελλά το λουρί τους στη βόλτα, κλπ κλπ και πρέπει να υπάρχει χρόνος, διάθεση και μια σχετική γνωση προκειμένου να μεγαλώσουν σωστά κ να γίνουν ενήλικα σκυλιά ικανά να συμβιώσουν μαζί μας αρμονικα κ χωρίς προβλήματα.

Αν η φίλη θεωρεί ότι την πήρε κάποιος από τα μούτρα... τί να πω... ας μας γράψει στα παλιά της τα παπουτσια και εύχομαι να μη θυμηθεί τα λόγια κανενός μας στο μέλλον που το κουταβάκι της θα γίνει σκύλαρος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-06-11, 14:52
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
μακροσκελής απάντηση και πολύ φοβάμαι πως θα αδικήσουμε τον ιδρυτή του θέματος απαντώντας σουO ιδρυτής έχει αδικηθεί από προηγούμενα σχόλια.Η μεταξύ μας συζήτηση δε θα τον αδικήσει περισσότερο.Πίστεψέ με.

πάντως με λίγα λόγια και χωρίς καμία διάθεση προσβολής προς κανέναν (απλά χάριν λακωνικότητας)
δεν ξέρεις και πολλά επι του θέματος και ως γνωστών η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειαςΚάτι θα έχει πάρει και εμένα το αυτί μου.Συμφωνώ,η ημιμάθια είναι ο,τι χειρότερο.Να ξέρεις πως η ημιμάθια έχει διαβαθμίσεις.Η έντονη ημιμάθια κάνει το υποκείμενο να έχει την εντύπωση ότι πλησιάζει την αλήθεια ενώ στην πραγματικότητα,απομακρύνεται.Άρα,πρέπει να προσέξουμε και οι δύο.Αντικειμενικές απαντήσεις μπορεί να μας δώσει μόνο εξειδικευμένος επιστήμονας και όχι,δε μιλώ για κάθε είδους κτηνίατρο.Και εκεί ακόμα,θα συναντήσουμε απόψεις αντίθετες.Άρα,είμαστε χιλιόμετρα μακρυά από την αλήθεια.

και μπορεί να επιχειρηματολογήσω για κάτι απαράδεκτο και χαζό,οκ
αυτό δεν απαγορεύει στον άλλο να επιχειρηματολογήσει υπέρ της βλακείας μου -και στην ουσία προκειμένου να αποδείξει ότι είμαι απλά ξεροκέφαλος και αμαθής και με σοφιστίες και παραφθορές του λόγου και της επιστήμης προσπαθώ να αποδείξω "Την φυσιολογική αμβλύνοια της γυναικός" επι παραδείγματι..Μη με προκαλείς γιατί έδινα σήμερα ένα μάθημα περί <<κοινωνικής κατασκευής της πραγματικότητας>> και έχω κάνει προθέρμανση για θεωρίες.

την καλοσύνη του σκύλου μου την κρίνω προσωπικά και την βρίσκω άπειρη-σαν την μαμά κουκουβάγια Πράγματι,σύγκριση μπορούμε να κάνουμε μόνο να έχουμε στην κατοχή μας δύο σκυλιά του ίδιου φύλου και με την ίδια εκπαίδευση,το ένα όμως από εκτροφείο και το άλλο από γέννα ιδιώτη.Και πάλι είναι πολλοί οι αστάθμητοι παράγοντες,αλλά έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης.Όταν θα κάνει κάποιος ένα τέτοιο-δύσκολο πείραμα και θα αποδείξει ότι τα γονίδια και όχι η εκπαίδευση παίζουν πρωτεύοντα ρόλο στη διαμόρφωση του ζώου,τότε θα αναθεωρήσω.Έως τότε μπορώ να έχω το ίδιο κύρος απόψεων με τους ψευτοσκυλοεπιστήμονες.


ΥΓ
σαφώς και υπάρχουν απαράδεκτα ακριβοί εκτροφείς
αλλά τα αναφερόμενα στα πέτσοπ "εκτροφεία εξωτερικού" είναι όλα πάπι μιλ- μην σας ξεγελάει κανείςΣυμφωνώ απόλυτα εδώ.Υπάρχουν όμως και εκτροφεία που δίνουν κουτάβια σε νορμάλ τιμές κάνοντας τις γέννες σε καλές συνθήκες.Απο εκεί και πέρα αν ο τάδε εκτροφέας έχει πληρώσει δέκα χιλιάρικα για τον πατέρα,επειδή είχε βραβεία μορφολογίας δε χρωστώ εγώ σε τίποτα να πρέπει να πάρω ένα κουτάβι 1500 ευρώ αν δε με ενδιαφέρουν οι διαγωνισμοί μορφολογίας.Οι διαγνωισμοί αυτοί είναι δηλαδή η αγάπη για τα ζώα που λες?Το να στήνεις το σκύλο λες και είναι κούκλα?Ή το να χτενίζεις 2 ώρες το τρίχωμα για να πάει στην επίδειξη με τάδε μήκος?Ή το να ισιώνεις το μαλλί από τα γιορκσάιρ επειδή το πρότυπο λέει "να ανεμίζει ανέμελα σαν της μπάρμπι"?
ΔΕΝ υπάρχει εκτροφείο νορμάλ που να εκτρέφει για την φυλή που λατρεύει και που να δίνει κουτάβια σε ενδιάμεσους Συμφωνώ..
...........
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-06-11, 18:23
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
zipo
Άλλο το να πεις κάτι,άλλο το να το επιβάλλεις,άλλο το να το προτείνεις.ΑΠΛΟ.
Αυτο ειναι το ολο νοημα.
Τωρα οσο αφορα την ημιμαθεια που αναφερθηκε πιο πανω, το μονο που εχω να πω ειναι οτι πολλοι εδω μεσα ειναι πολυ καλοι γνωστες και χειριστες σκυλων αλλα δεν θελουν ουτε κατα διανοια να εμπλεκονται σε τετοιες συζητησεις.

Και τελος για καποια σκυλοφορουμ τα βλεπουμε αρκετοι που ειμαστε γραμμενοι και εκει τι γινεται και δεν εχει καμμια σχεση με τα φορουμ των ενυδρειων. Ισως γιατι εκει παιζονται πιο πολλα ΕΥΡΩ.
Και επειδη θα υπαρξουν καλοθελητες , εννοω τις τιμες των κουταβιων εναντι των ψαριων.... ο νοήμων νοειτω
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 16-06-11, 19:06
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

και το συμπέρασμα είναι ότι μπουκοτάρονται οι ανευθυνες γέννες γιατί θα χάσουν λεφτά οι εκτροφείς???????

δηλαδή το πρόβλημα των αδέσποτων δεν οφείλεται στις ατέλειωτες γέννες ιδιωτών (και στις εγκαταλείψεις των κουταβιών που οι ιδιώτες δίνουν άρων άρων σε όποιον νά ναι- και χωρίς να μπορούν να εγγυηθούν τίποτα για τα κουτάβια άρα και πως να κάνουν σωστές τοποθετήσεις τους.....)

άρα κακώς στους δημόσιους χώρους που αφορούν τα σκυλιά κακώς μπουκοτάρονται οι γέννες ιδιωτών

η διαφορά που διαφευγει στους περισσότερους σας δυστυχώς
και ο λόγος που πολλοί στα σκυλοφόρουμ μαίνονται και είναι υπερβολικά ειρωνικοί και χλευαστικοί

είναι ότι δεν υπάρχουν αδέσποτα ψάρια

και ποτέ δεν είδαμε νέον τέτρα λιωμένο στην άσφαλτο
ούτε και όσκαρ να λιμοκτονεί
μήδε και δίσκο με ψώρα να αργοπεθαίνει

και βέβαια κανένας σας δεν έφαγε φόλα στο ενυδρείο του επειδή οι γείτονες πήραν την βαρβαρότερη των οδών επίλυσης του προβλήματος με τα αδέσποτα

γενικά-τα μάτια του ψαριού εκφράζουν πολύ λιγότερο την πείνα και την δυστυχία απο αυτά του σκύλου
συνεπώς δημιουργούν λιγότερες ενδόμυχες τάσεις πάταξης και τιμωρίας όλων αυτών που θεωρούν τον σκύλο αναλώσιμο (και ξέρετε πως στατιστικά να το πάρεις και μόνο-είναι πιο πιθανό ένας τυχαίος συνομιλητής να έχει πετάξει κουτάβια στα σκουπίδια,παρά να έχει μαζέψει κουτάβια απο τα σκουπίδια)

τα υπόλοιπα που λέγονται περι εκθέσεων και καλλιστείων είναι απλά λόγια έξω απο τον χωρό
ο σκύλος που στήνεται ακίνητος να τον πασπατέψει ξένος άνθρωπος
και μετά περπατάει καμαρωτά ανάμεσα σε άλλους σκύλους και ενώ τον κοιτανε εκατοντάδες άνθρωποι είναι σκύλος με αυτοπεποίθηση και σιγουριά
το περπάτημά του αποδυκνείει και την μυοσκελετική του αρτιότητα αλλά και τα γερά του νεύρα (αναφορικά στην συνύπαρξη με ανθρώπους σε αστικό περιβάλλον-δεν μιλάμε για εργασία τώρα)
τα μυτερά αυτιά σε φυλή που το πρότυπο γράφει στρογγυλά είναι φαινοτυπική ένδειξη ότι δεν είναι moliwe αλλά nigerian red,λέμε τώρα

και τελικά
γιατί κάποιος που δεν θέλει να ασχοληθεί με εκθέσεις να μην πάρει ένα πολύαιμο καταφυγίου - δεν ξέρω πραγματικά......

ποσώς με απασχολεί βέβαια ως ύπαρξη τι σκύλο γουστάρει ο καθένας
αυτό που με πονάει όμως είναι το φαινόμενο των πέτσοπ και των πάπι μιλ
και χαίρομαι που όλο και περισσότερος κόσμος μαθαίνει τι είναι και αποφεύγει τέτοιες οδούς

ΥΓ
εκτροφείς λαμόγια σαφέστατα και θα υπάρχουν - αλίμονο δα...που δεν υπάρχουν τέτοιοι-κατα πόσο όμως αυτό αξίζει να αμαυρώνει όλο το σύνολο των εκτροφέων και του έργου τους .......ούτε αυτό το ξέρω.....
-------------------------
ξέχασα ότι σχεδόν κατηγορήθηκα για διαπλεκόμενος στις βίλες και τα ελικόπτερα των Ελλήνων εκτροφέων.......

επειδή γνωρίζομαι προσωπικά με όλη την ομάδα διαχείρισης του φόρουμ που υποψιάζομαι ότι αναφέρεστε
μόνο ο ένας είναι εκτροφέας και όλοι οι υπόλοιποι είμαστε απο φοιτητές μέχρι βιομηχανικοί εργάτες κι απο λογίστριες μέχρι βιολόγοι ως επι το πλείστον κάτοχοι πρώην αδέσποτων και ενεργά μέλη έως πολύ ενεργά στην διάσωση αδέσποτων και την προώθησή τους σε οικογένιες

με όσους εκτροφείς έχει τύχει να γνωριστώ ,εκτός φόρουμ, πραγματικά τρώνε τα λεφτά που βγάζουν στις κανονικές δουλειές τους για να διατηρήσουν την φυλή που λατρεύουν και ο πιο αγαπημένος μου απο όλους δεν έχει κάν αυτοκίνητο ή σπίτι ,αλλά έχει πολλούς πολλούς φίλους οπότε είναι ΟΚ
και έχει ταξιδέψει και όλο τον πλανήτη καλεσμένος για αξιολόγηση άλλων σκύλων - οπότε τι να το κάνει κιόλας το σπίτι και το αυτοκίνητο

υπάρχουν και καλά παιδιά το λέει και το τραγούδι άλλωστε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikrosaquaristas : 16-06-11 στις 19:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 16-06-11, 19:32
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Οχι το συμπερασμα δεν ειναι αυτο και κακως εχεις βγαλει τετοιο συμπερασμα, γιατι κανενας εδω δεν υποστηριζει το αυτονοητο.
Αυτο που λες για τους ιδιωτες το ιδιο ισχυει και για τους εκτροφεις.
δλδ ενας εκτροφεας που θα κανει μια γεννα θα τα δωσει ολα τα κουταβια και θα τα επιβλεπει μεχρι να γερασουν? ή ειναι πιο ευκολο για αυτον που το εχει επαγγελμα να "απαλλαγεί" απο τα "ελαττωματικά" κουταβια και να μεινει με τα γερα τα οποια θα μοσχοπουλησει ειτε σε ΠΕΤ ΣΟΠ, ειτε σε ιδιωτες.

ή μηπως δεν μας αρεσει να βγαζει γεννα ενας ιδιωτης 1-2 φορες σε ολη τη ζωη του σκυλου και να τα δωσει μιση τιμη απο εναν εκτροφεα ?

Τελος παντων η συζητηση απο την αρχη της δεν ειχε καμμια σχεση με ολα αυτα.Αυτα ειναι θεματα που γυριζουν παντα σε θεωρειες και ρομαντισμους.
το ολο θεμα ειναι αυτο που ειπε ο ΖΙΡΟ και εκει θα πρεπει να επικεντρωθεις.
Πολυ απλα ειναι ο τροπος και το "απολυτο" της γνωμης.

Δεν ειναι παντα και σε ολους ετσι. Η κοπελα πηρε εναν κουταβο και βομβαρδιστηκε απο χιλια δυο ποστς που την δειχνουν οτι "πρεπει " να κανει αυτα που της γραφεις γιατι αυτα ειναι τα σωστα.Και αλλα τοσα πριν διαλεξει σκυλο αν θυμασαι.

Δεν υπαρχει μονο ενας τροπος.Υπαρχουν πολλοι και καθως ο καθενας μας ειναι διαφορετικος, ετσι θα επιλεξει να ακολουθησει και τον αναλογο.
Ο καθε σκυλος φτιαχνεται και με βαση τον χαρακτηρα του ιδιοκτητη.
Οπως ολοι μας ξεκινησαμε και ειμασταν αρχαριοι και συνηθως ξεχναμε αυτους που ειχαν αυτη την συμπεριφορα σε εμας τοτε και τους κατακριναμε.

Ολα αυτα εντελως φιλικα παντα.

Γιατι καποιοι εδω μεσα θεωρουν οτι η Θεσσαλονικεις ειναι αγροικοι και θεωρουν τυχερο τον εαυτο τους που δεν ζουν εδω.Και ευτυχως για εμας που δεν τους εχουμε εδω. (αυτο δεν αφορουσε εσενα ε . Αλλα επειδη το σακατεψαμε το θεμα ειπα να το πω και αυτο )
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 16-06-11, 20:10
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Eγω το μονο που εχω να πω στην Εφη ειναι το εξης :
Kατσε και ασχολησου με την εκπαιδευση του σκυλακου σου,που απ'οτι καταλαβα εχεις σκοπο και μερακι να το κανεις,μαθε καλα τον σκυλο σου,γινε απο νωρις σαφης απεναντι του ως προς το τι θελεις και περαστε καλα!
Με ολα τα αλλα ακρη δεν θα βγαλεις,ουτε εδω ,ουτε σε σκυλοφορουμ(απο 'κει μπορει να φυγεις και με δαγκωμα)
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 16-06-11, 20:27
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι το συμπερασμα δεν ειναι αυτο και κακως εχεις βγαλει τετοιο συμπερασμα, γιατι κανενας εδω δεν υποστηριζει το αυτονοητο.
Αυτο που λες για τους ιδιωτες το ιδιο ισχυει και για τους εκτροφεις.
δλδ ενας εκτροφεας που θα κανει μια γεννα θα τα δωσει ολα τα κουταβια και θα τα επιβλεπει μεχρι να γερασουν? ή ειναι πιο ευκολο για αυτον που το εχει επαγγελμα να "απαλλαγεί" απο τα "ελαττωματικά" κουταβια και να μεινει με τα γερα τα οποια θα μοσχοπουλησει ειτε σε ΠΕΤ ΣΟΠ, ειτε σε ιδιωτες.
αποκλείεται αυτό που λές...

ή μηπως δεν μας αρεσει να βγαζει γεννα ενας ιδιωτης 1-2 φορες σε ολη τη ζωη του σκυλου και να τα δωσει μιση τιμη απο εναν εκτροφεα ? εγώ κανένα πρόβλημα αν οι γονείς είναι τσεκαρισμένοι τουλάχιστον ως προς θέματα υγείας (αλλά πόσο έχουν αυτές οι εξετάσεις και ποιός ιδιώτης της κάνει?)

Τελος παντων η συζητηση απο την αρχη της δεν ειχε καμμια σχεση με ολα αυτα.Αυτα ειναι θεματα που γυριζουν παντα σε θεωρειες και ρομαντισμους.
το ολο θεμα ειναι αυτο που ειπε ο ΖΙΡΟ και εκει θα πρεπει να επικεντρωθεις.
Πολυ απλα ειναι ο τροπος και το "απολυτο" της γνωμης.

Δεν ειναι παντα και σε ολους ετσι. Η κοπελα πηρε εναν κουταβο και βομβαρδιστηκε απο χιλια δυο ποστς που την δειχνουν οτι "πρεπει " να κανει αυτα που της γραφεις γιατι αυτα ειναι τα σωστα.Και αλλα τοσα πριν διαλεξει σκυλο αν θυμασαι.

συγνώμη αλλά χίλια δυό πόστ που της δείχνουν ότι πρέπει να κάνει αυτά που της γράφω δεν υπάρχουν-ούτε ένα βασικά,με συγχέεις με κάποιον άλλο...

Δεν υπαρχει μονο ενας τροπος.Υπαρχουν πολλοι και καθως ο καθενας μας ειναι διαφορετικος, ετσι θα επιλεξει να ακολουθησει και τον αναλογο.
Ο καθε σκυλος φτιαχνεται και με βαση τον χαρακτηρα του ιδιοκτητη.
Οπως ολοι μας ξεκινησαμε και ειμασταν αρχαριοι και συνηθως ξεχναμε αυτους που ειχαν αυτη την συμπεριφορα σε εμας τοτε και τους κατακριναμε.

ο κάθε σκύλος είναι πρώτα σκύλος- και το να γίνει νευρόσπαστο επειδή είναι ο ιδιοκτήτης του ή επιθετικός επειδή είναι ο ιδιοκτήτης του.......προσωπικά αν μπορούσα θα αφαιρούσα πολλούς σκύλους απο πολλούς ιδιοκτήτες-το βρίσκεις απόλυτο αυτό? και γιατί το απόλυτο να είναι πάντα κακό???

Ολα αυτα εντελως φιλικα παντα. προσωπικά-πάντα μόνο φιλικά μιλάω στα φόρουμ-και στα σκυλοφόρουμ το γεγονός ότι μοιραζόμαστε κοινά ενδιαφέροντα μόνο φιλικά αισθήματα μου δημιουργεί

Γιατι καποιοι εδω μεσα θεωρουν οτι η Θεσσαλονικεις ειναι αγροικοι και θεωρουν τυχερο τον εαυτο τους που δεν ζουν εδω.Και ευτυχως για εμας που δεν τους εχουμε εδω. (αυτο δεν αφορουσε εσενα ε . Αλλα επειδη το σακατεψαμε το θεμα ειπα να το πω και αυτο )
γουστάρω τρελά Σαλόνικα-μετανιώνω που σπούδασα Αθήνα-μεγάλη βλακεία εκ μέρους μου
και έχω και στην Σαλόνικα αγαπημένο φίλο και εκτροφέα που πραγματικά τα δίνει πολύ φτηνά τα σκυλιά του
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 17-06-11, 12:52
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Talking


τρελενομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

ευχαριστω olga
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02600.jpg
Εμφανίσεις:  231
Μέγεθος:  26,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02606.jpg
Εμφανίσεις:  213
Μέγεθος:  28,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02599.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  22,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02609.jpg
Εμφανίσεις:  215
Μέγεθος:  29,5 KB  
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-06-11, 18:07
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι οι θεσσαλονικεις μονο οι μπαοκτζηδες
Ετσι ετσι. Μπαοκ.

Εφη ομορφος ειναι ο μικρος.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-06-11, 20:18
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

να πω και γω κατι??
που κολανε ολα αυτα που εχετε πει παραπανω με τον σκυλο μου???
εγω το σκυλακι μου το φροντιζω και το αγαπαω δεν το μαλωνω μονο του φωναζω
το εκπαιδευω και με αγαπαει κι αυτο
τωρα το πατε μακρυα το θεμα εσεις....τελος παντων καντε οτι θελετε δεν με αφορα
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-06-11, 20:35
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω το σκυλακι μου το φροντιζω και το αγαπαω δεν το μαλωνω μονο του φωναζω
το εκπαιδευω και με αγαπαει κι αυτο
πολύ καλά κάνεις και δεν το μαλώνεις καθόλου-ειδικά τώρα που είναι κουτάβι
μόνο η φωνή αρκεί...

και θα σε αγάπαγε έτσι κι αλλιώς-να είσαι σίγουρη
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 18-06-11, 01:17
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων

τρελενομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

ευχαριστω olga
Φωτο 1: "αντε ντε ακομα να παρω τα χαδια μου;;;"
φωτο 2: "τσιμπητοκολλητε τι χαμπερια;;;"
φωτο 3: "τωρα τον εχω του χεριου μου"
φωτο 4: "δεν πιστευω να εχουμε αποριες για το ποιος ειναι ο φυλακας εδω ε;"

Ομορφος ο σκυλακος, φαινεται και τσαχπινης!
Να σου ζησει!
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-06-11, 01:28
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

oμολογω οτι μου βγηκαν τα ματια να διαβασω τα ανωθι σεντονια...για αυτο και τα αφησα στη μεση..>!! αυτο που εχω να πω ειναι..να χαιρεσαι τον κουκλο και να τον φροντιζεις
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13095 seconds with 13 queries