Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 05-05-11, 23:05
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ακου να σου πω ρε φιλε γιατι πολλα δε ξερεις ουτε καν τι ειναι το στιλιαρι !
σου ειπα να μου πεις καποια πραγματα
αλλα απλα τα προσπερνας απαντισε μου τη σκυλια εχεισ εκπεδευσει και τη ρατσες εναν ημιαιμο και ενα μαλινουα που δουλευω τωρα
ειναι πολυ ευκολο να διαβαζω κι εγω ενα βιβλιο και να κατσω και να σου γραψω αυτα που διαβασα δεν εχω διαβασει ουτε ενα βιβλιο
ειναι πολυ ευκολο να σου πω ποσα βιβλια διαβασα
αλλα αυτα που εμαθα απο ενα τυπο ελληνο αμερικανο που εκπεδευε σκυλια αμα σας τα πω θα λετε οτι σας λεω χαζομαρες και οτι ειναι εξοπραγματικα και θα σου δωσο ενα μικρο παραδειγμα οταν ενα κουταβι σε δαγκονει πως του το κοβεις ? και θα σου πω τη μεθοδο που μου ειπε ο αμερικανος
και εγω ηξερα εναν τυπο που ηξερε εναν τυπο που ηξερε εναν τυπο που εξερε εναν που του ειπε οτι ηξερε εναν αλλον
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 05-05-11 στις 23:23
  #62  
Παλιά 05-05-11, 23:08
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε καν διαβαζεις τη γραφω διλαδη εσενα σου αρεσει να ερχετε ο σκυλοσ σου και επιδει θελει να παιξει σε τραβαει απο τα δαχτυλα ας πουμε απο της καλτσες και δε τρεχει τιποτα αυτο εχεισ σκεφτει οτι θα στο κανει και οταν μεγαλοσει γιατι ετσι το εχεισ μαθει ?
εγω δε νομιζω οτι θα με τρωει φιλε μου δεν γινετε αλλοστε ειμαι το αφεντικο του ο εκπεδευτης του ο καλυτερος του φιλος αυτος που θα του ριξω τη μπουφλα αμα κανει καμια μακακια και αυτος που θα τον παρω αγκαλια και θα κοιμηθω μαζι του στο πλατισκαλο
δεν θα το κανει οταν μεγαλωσει γιατι μεχρι τοτε θα εχει μαθει να βγαζει ολη του την ενταση στο αντικειμενο με το οποιο παιζουμε κατι που ποτε δεν θα γινει με τα χερια μου και τα μπατζακια και γιατι μεγαλωνωντας μπορει να ξεχωρισει τι ειναι παιχνιδι και τι χερι ή ποδι

οσο χτυπας τον σκυλο σου τον χαλας και χαλας και την σχεση σας αν δεν μπορεις να το καταλαβεις δεν μπορω να σε βοηθησω
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #63  
Παλιά 06-05-11, 00:01
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα το κανει οταν μεγαλωσει γιατι μεχρι τοτε θα εχει μαθει να βγαζει ολη του την ενταση στο αντικειμενο με το οποιο παιζουμε κατι που ποτε δεν θα γινει με τα χερια μου και τα μπατζακια και γιατι μεγαλωνωντας μπορει να ξεχωρισει τι ειναι παιχνιδι και τι χερι ή ποδι

οσο χτυπας τον σκυλο σου τον χαλας και χαλας και την σχεση σας αν δεν μπορεις να το καταλαβεις δεν μπορω να σε βοηθησω
πραγματιικα σκεφτομε οτι εχεισ λαθοσ εικονα για μενα μαλλον νομιζεισ οτι ειμαι με το ματσουκι και βαραω το σκυλο μου λιπον μια που αυτο νομιζεις δες ενα βιντεακι απο τον δικο μου σκυλο που τον εχασα περισι απο σφαλμα ενος γιατρου BORKED

κριμα που του εβαλα μουσικι θα ηθελα πολυ να ακους της εντολες που του δινω

με 1 που εκπεδευσες δε συμενει τιποτα εχω εκπεδευσει 2 γκριφον 1 κανις 2 γερμανικα πημενικα αδερφια 1 ιμιεμο μπαμπασ βελγικο λικοσκυλο και μαμα κολει 2 ροτβαιλερ 1 αμερικαν σταρ φορσαιτ

απλα ολα αυτα τα χρονια που ασχολουμε καταλαβα οτι το σκυλι πρεπει να σεβετε το χερι που τρωει γιατι αυτο τον ταιζει και αυτο τον τυμωρει

οσο για το θεμα με το δαγκωμα θα σου πω τη μου ειπε ο εκπεδευτης αν συνεχησει να σε δαγκονει για παιχνιδι ποιαστον και δαγκωσε τον μονο ετσι θα σταματησει να το κανει και θα σε σεβετε
οταν μου το ειπε δεν το πιστεψα περνουσε ο καιρος και ο σκυλος δεν εκοβε το χουι να παιζει με δαγκονιες θυμαμε τα χερια μου ολο μικρες πλυγιες και μια μερα που το παρακανε με τσατισε και τον δαγκωσα οσοι τροποι και αν ειχα δοκιμασει δεν εποιασε ποτε τιποτα μολις τον δαγκωσα δε το ξανα εκανε γιατι ?
αν ποτε δεις ντοκιμαντερ με λυκους τοτε θα δεις οτι ο αρχηγος της αγελης παει και δαγκονει ολα τα μελη της αγελης στο μαγουλο και αυτα του διχνουν σεβασμο
επισης μια και λεμε για ξυλο υπαρχουν ρατσες σκυλον οπως πχ ροττβαιλερ μαλινουα πιτμπουλ που νιοθουν τον πονο στο ελαχιστο και μαλιστα προτινοντε σε μερικες περιπτοσεις ανιπακοης οι πνιχτες με τα καρφια που σε αλλα σκυλια μπορει να τους κανουν απιστευτη ζημια

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο σκυλος μου που δουλευω τωρα 7 μηνων στο βιντεο

BORKED

καταλαβαινεις οτι εχω μια σχεση με επιθετικα σκυλια μεσω διαδικασιων που βαθμολογουν τον σκυλο ωστε να ξερω τι λεω
κατι ακομα που δεν το προσεξα λες οτι ασχολισε με επιθετηκα σκυλια
εκπεδευμενα ετσι

εγω παλι γιατι δε το βλεπω ο σκυλος ειναι 7 μηνων και δε ξερει το αστο τον σικονεις απο το σαμαρακι για να αφυσει απο το στομα του αυτο που κραταει

πραγματικα λυπαμε που δε ζει ο σκυλος μου να τραβαγα ενα βιντεο να δεις πως ειναι ενας πραγματικα εκπεδευμενος φυλακας
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 06-05-11 στις 00:01 Αιτία: Automerged Doublepost
  #64  
Παλιά 06-05-11, 00:18
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Από πού να αρχίσω να γράφω... δεν ξέρω!
Χάρη, αρχικά να σε παρακαλέσω να χαμηλώσεις τους τόνους. Το να συζητάμε για το αν κάνει καλό το ξυλο στα σκυλιά ή αν κάποιοι έχουμε ασκήσει βία στο σκύλο μας το θεωρώ αστείο! Το σκύλο, τον οποιοδήποτε σκύλο, δεν τον χτυπάμε όποια βλακεία κ αν κάνει!

Τα σκυλιά όταν επιτίθενται στον άνθρωπο αδικαιολόγητα κατά 99% το κάνουν από ανασφάλεια και φόβο. Υπάρχει και ένα μικρό ποσοστό που η επιθετικότητα αυτή οφείλεται σε νευρολογικά αίτια. Σε καμία περίπτωση δεν το κάνουν επειδή την εχουν δει μάγκες ή δυνατότεροι από τον άνθρωπο, ούτε επειδή την εχουν δει λιοντάρια ( ατυχής παρομοίωση διότι μιλάμε για άγριο ζώο- αν και πάλι η επίθεση τελικά γίνεται ως επί το πλείστον για λόγους άμυνας), ούτε επειδή μας θεωρούν τροφή, ούτε για εκδίκηση. Είναι σκυλιά που δεν έχουν κοινωνοικοποιηθεί σωστα, σκυλιά που έχουν κακοποιηθεί και παραμεληθεί. Προφανώς και ο σκύλος στον οποίο αναφερεσαι τέτοιο μεγάλωμα είχε από τα αφεντικά του. Το ιδιο θα πάθαινε και ένας σκύλος 10 ή 20 κιλων οποιασδηποτε φυλής. Το μέγεθος στην προκειμένη περίπτωση δεν παίζει ρόλο.

Επίσης, από τα 100 σκυλιά που θα κάνουν επίθεση στον άνθρωπο ζήτημα είναι αν τελικά ένα ή δύο από αυτά θα ολοκληρώσουν την επίθεσή τους δαγκώνοντας. Κι αυτό γιατι φοβούνται πολύ περισσότερο από τον άνθρωπο όταν επιτιθενται και το δάγκωμα είναι η τελευταία επιλογή άμυνας ενός σκύλου. Εν ολίγοις, αν ο σκύλος που λες, ήθελε να σε δαγκώσει, δεν θα τον σταματούσαν τα ''μπουνίδια'' αλλά θα έψαχνες ακόμα το πρόσωπό σου μιας κι ήσουν γονατιστος.

Όταν έχουμε να κανουμε με τέτοια σκυλιά ποτέ μα ποτέ δεν ασκούμε βια για να τα συνετισουμε αγαπητε Χάρη. Γιατί το μονο που καταφερνουμε είναι να προκαλούμε ακόμα μεγαλύτερη ανασφαλεια στο ζωο με ακόμα χειροτερα αποτελέσματα. Πολύ αμφιβάλω αν ο σκύλος που λες έστρωσε τελικά... Το πως συμπεριφερόμαστε σε σκυλιά με αδικαιολόγητη επιθετικότητα; Πήγαινε σε κάποιον σωστό εκπαιδευτή και ρωτα να μαθεις. Γνωρίζω τον τροπο αλλά δε θα στον γράψω γιατί έχω χαλάσει πολύ χρόνο και χρήμα στη ζωή μου για να μπορώ τώρα να γνωρίζω πέντε πράγματα για τα σκυλιά, οπότε αν θέλεις κάνε το ιδιο. Με δυο λόγια θα σου πω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να δειξεις σε ενα σκυλί ότι η συμπεριφορά του είναι λάθος. Σε κανέναν από αυτούς δεν υπάρχει η μέθοδος πλακώνω στα μπουνίδια.

Τα σκυλιά που μέχρι τώρα είχα ήταν κυρίως Γερμανικοί Ποιμενικοί, ενα Λάμπραντορ Ριτρίβερ και για λίγους μήνες έχω φιλοξενήσει και ένα Μαστίνο Ναπολιτανο. Δεν είχα ποτέ πατσαβουράκια και μπουμπούδες. Το δε Μαστίνο ( το έχω γράψει και σε άλλο ποστ) είχε αλλάξει κάμποσους ιδιοκτήτες γιατί ήταν πάρα πολύ επιθετικό ακόμα και ως προς τα αφεντικά του, εντελώς απείθαρχο κ ανυπάκουο. Όσο καιρο έμενε μαζί μου ήταν το πιο υπάκουο, τρυφερό και πειθαρχημενο σκυλί που πέρασε απο τα χέρια μου και άκρως προστατευτικό ως προς εμενα και το σπίτι μου. Και δε μιλάμε για Ροτβάιλερ αλλά για ένα αρσενικό πολλών περισσότερων κιλων και πολύ μεγαλύτερου ογκου, το οποίο κι αυτό ειχε χαρακτηριστεί ως τέρας από τους ασχετους που το είχαν.... Τα συμπερασματα δικά σου...

Φιλε Γιώργο (tsoum), ρωτάς τί θα κάναμε αν δεχόμασταν επίθεση από σκυλί. Προσωπικά έχω δεχτει δυο φορες επίθεση από σκυλιά, τη μια από Γερμανικό Ποιμενικό που εσπασε την αλυσίδα του οταν εγώ ημουν μέσα στη αυλή που ήταν κι αυτο και άλλη μια φορά από αγέλη αδεσποτων σκύλων στις 3 τη νύχτα. Η απάντηση είναι... δεν έκανα τίποτα! Επειδη γνωριζω ότι ειναι σχεδον αδύνατο να δαγκώσει ενα σκυλί, έκατσα ακίνητη, γύρισα το βλέμμα αλλού και τη γλίτωσα! Αν έκανα οτιδήποτε άλλο ισως από το Γερμανικό Ποιμενικο να ειχα κάποια σημάδια!

Κλείνοντας να πω οτι δεν έχω χτυπήσει ποτέ σκύλο μου αλλά ούτε και τα παιδιά μου και έχω τρία! Είμαι υπέρ της τιμωρίας που θεωρω πιο αποδοτική και στα παιδια και στα σκυλιά

Fishme1, τα βίντεό σου με γύρισαν αρκετά χρόνια πίσω! Η εκπαίδευση σε σκύλους εργασίας είναι η αγαπημενη μου! Το μαλινουά που είδα σε ένα βίντεο μου άρεσε πολύ! Εξαιρετικά εργασιακά σκυλιά! Εχεις μπει ποτέ στη θέση του υποτιθεμενου κακοποιού;;;; Έχεις φορεσει το γάντι;; Εκεί καταλαβαίνεις πόση δύναμη πραγματικά εχει το δάγκωμα του σκύλου!
__________________
  #65  
Παλιά 06-05-11, 00:31
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Να σου εξηγήσω ενα συγκεκριμένο περιστατικό:

Ενα βραδυ τώρα, καθοταν οι γονείς μου στο τραπεζι και τσιμπολογουσαν κατι ψωμοτυρια, και ο σκυλος καθοταν διπλα ελπιζοντας για καμια λιχουδια. Αφου κάθομαι για λίγο μαζί τους, τους καληνυχτίζω, και παω να "πω καληνυχτα" στον σκυλο, με ενα χαϊδεμα στο κεφάλι. Για καποιον λόγο, αυτός με δαγκωσε και παραλίγο να κανω ραμματα στο μεσαίο δακτυλο (πρωτη αρθρωση στο ψαχνο). Ακομα και τώρα, 4 χρονια μετα, δεν μπορώ να το ψυχολογίσω το γεγονος.

Σημειωση: ο σκυλος ηταν ενας γερμανικος ποιμενικός (μαλλον οχι καθαροιαμος 100%) τον οποιο πηραμε οταν ήμουν 6-7 χρονων.

Ενα αλλο περιστατικό. Ειχαν ερθει καποιο φιλοι δικοι μου σπίτι, και καθομασταν, και ηρθε ο σκυλος λιγο διπλα. Καθοταν ήρεμος, αλλα οταν ο φιλος απλωσε χερι να τον χαιδεψει...
__________________
Γιώργος
  #66  
Παλιά 06-05-11, 00:38
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

σκυλοφόρουμ γίναμε

  #67  
Παλιά 06-05-11, 00:46
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Eπειδη το θεμα εχει παρει μια τροπη που οντως θυμιζει ''σκυλοφορουμ'',λεω να σας χαλαρωσω λιγο.
Σιγα τις εκπαιδευσεις που κανετε ολοι στα σκυλια σας...σκοπος ειναι να εχεις επικοινωνια και να συζητας με το σκυλο σου
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=nGeKSiCQkPw

Ολα τα αλλα ειναι απλες οδοντοκρεμες...
Και για να μεινω και λιγο στο αρχικο θεμα του Πανου οσον αφορα τα βιβλια,μπορει ο Μιλαν να μην εχει τον καλυτερο τροπο εκπαιδευσης,αλλα το βιβλιο του ''Ο εαυτος μας και ο κοσμος μεσα απο τα ματια του σκυλου μας'' Cesar Millan,ειναι μια πολυ καλη αρχη ,γιατι αν δεν κατανοησεις λιγακι τον σκυλο σαν ''σκυλο'',ειναι κοματακι πιο δυσκολο να πας κατευθειαν στην εκπαιδευση.Αν δεν ξερεις τι εχεις διπλα σου,πως μπορεις να θελεις να του μαθεις πραγματα? Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη,σωστες βασεις.
  #68  
Παλιά 06-05-11, 00:49
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου εξηγήσω ενα συγκεκριμένο περιστατικό:

Ενα βραδυ τώρα, καθοταν οι γονείς μου στο τραπεζι και τσιμπολογουσαν κατι ψωμοτυρια, και ο σκυλος καθοταν διπλα ελπιζοντας για καμια λιχουδια. Αφου κάθομαι για λίγο μαζί τους, τους καληνυχτίζω, και παω να "πω καληνυχτα" στον σκυλο, με ενα χαϊδεμα στο κεφάλι. Για καποιον λόγο, αυτός με δαγκωσε και παραλίγο να κανω ραμματα στο μεσαίο δακτυλο (πρωτη αρθρωση στο ψαχνο). Ακομα και τώρα, 4 χρονια μετα, δεν μπορώ να το ψυχολογίσω το γεγονος.

Σημειωση: ο σκυλος ηταν ενας γερμανικος ποιμενικός (μαλλον οχι καθαροιαμος 100%) τον οποιο πηραμε οταν ήμουν 6-7 χρονων.

Ενα αλλο περιστατικό. Ειχαν ερθει καποιο φιλοι δικοι μου σπίτι, και καθομασταν, και ηρθε ο σκυλος λιγο διπλα. Καθοταν ήρεμος, αλλα οταν ο φιλος απλωσε χερι να τον χαιδεψει...
είναι απλό αν είσαι σκύλος
ή ξέρεις σκυλίσια γλώσσα σώματος
πάντως με λίγα λόγια ο σκύλος δεν σε δάγκωσε-απλά σου μίλησε
σου είπε "το χάιδεμα στο κεφάλι μου δηλώνει ότι με υποτάσεις αλλά εγώ δεν θα δεχτώ κάτι τέτοιο απο ένα μάλλον ισότιμο μέλος με εμένα ειδικά τώρα που εργάζομαι για να φάω"

το χέρι του φίλου σου επίσης ήταν προσβολή
δεν λέω πολλά σκυλιά είναι χαδιάρικα και δέχονται ακόμα και παντελώς αγνώστους να τα χαιδολογάνε
ένα φυσιολογικό σκυλί όμως ,μπορεί να μην δαγκώσει , γιατί το έμαθαν ότι δεν δαγκώνουμε-αλλά θα δυσανασχετήσει με ένα άγγιγμα ξένου
Και ειδικά όταν είναι ,κατα την προσφιλη μας συνήθεια, απο ΠΑΝΩ προς τα κάτω και με κατευθυνση το κεφάλι του σκύλο
αυτό δεν είναι χάδι για τον σκύλο-είναι σχεδόν προσβολή-ειδικά απο άγνωστο

το βασικό εδώ πάντως είναι ότι ο σκύλος που δαγκώνει και αφήνει ΔΕΝ δαγκώνει
απλά μιλάει
λέει "ως εδώ"

ναι μεν οι περισσότεροι που διατηρούμε κατοικίδια τα μαθαίνουμε απο μικρά ότι τα δόντια δεν αγγίζουν το ανθρώπινο δέρμα γιατί αυτό απαγορευεται
αλλά θα δείς ότι ακόμα και αυτά θα κάνουν την κίνηση του δαγκώματος όταν πρέπει-απλά δεν θα αγγίξουν με τα δόντια τους το δέρμα

Ο σκύλος είναι βαθιά κοινωνικό ων-φιλειρηνικό και συνεργάσιμο-του αρέσει η ιεραρχία και η πειθαρχία
και η ρουτίνα
μιλάει κυρίως με κινήσεις του σώματος και λιγότερο με ήχους
έχει υψηλή διαίσθηση

ένας σκύλος σωστά μεγαλωμένος είναι ικανός να προειδοποιεί τον επιληπτικό ότι σε λίγο θα πάθει κρίση επιληψίας
ένα παιδί με νευρολογικά προβλήματα ότι θα πάθει κρίση υποερκινητικότητας
οδηγεί τον τυφλό στο σπίτι του και αν τύχει στον δρόμο να γίνονται έργα διαλέγει εναλλακτική διαδρομή

και άλλα πολλά

το ξύλο στον σκύλο είναι απολίθωμα μιάς λάθος εποχής που δυστυχώς δεν πέρασε ακόμα.........
  #69  
Παλιά 06-05-11, 01:01
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου εξηγήσω ενα συγκεκριμένο περιστατικό:

Ενα βραδυ τώρα, καθοταν οι γονείς μου στο τραπεζι και τσιμπολογουσαν κατι ψωμοτυρια, και ο σκυλος καθοταν διπλα ελπιζοντας για καμια λιχουδια. Αφου κάθομαι για λίγο μαζί τους, τους καληνυχτίζω, και παω να "πω καληνυχτα" στον σκυλο, με ενα χαϊδεμα στο κεφάλι. Για καποιον λόγο, αυτός με δαγκωσε και παραλίγο να κανω ραμματα στο μεσαίο δακτυλο (πρωτη αρθρωση στο ψαχνο). Ακομα και τώρα, 4 χρονια μετα, δεν μπορώ να το ψυχολογίσω το γεγονος.

Σημειωση: ο σκυλος ηταν ενας γερμανικος ποιμενικός (μαλλον οχι καθαροιαμος 100%) τον οποιο πηραμε οταν ήμουν 6-7 χρονων.

Ενα αλλο περιστατικό. Ειχαν ερθει καποιο φιλοι δικοι μου σπίτι, και καθομασταν, και ηρθε ο σκυλος λιγο διπλα. Καθοταν ήρεμος, αλλα οταν ο φιλος απλωσε χερι να τον χαιδεψει...
Θα σου απαντησω με π.μ. για να μη χαλάσουμε το θέμα περί εκπαίδευσης.

Ακυρο! με προλαβε ο μικρός ακουαρίστας! Θα συμπληρώσω μονο ότι η κίνηση του σκύλου σου είναι ενστικτώδης κίνηση ενόχλησης και απλή προειδοποίηση του τύπου, "κόφτο". Το κανονικό δαγκωμα σπάει δάχτυλα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπειδη το θεμα εχει παρει μια τροπη που οντως θυμιζει ''σκυλοφορουμ'',λεω να σας χαλαρωσω λιγο.
Σιγα τις εκπαιδευσεις που κανετε ολοι στα σκυλια σας...σκοπος ειναι να εχεις επικοινωνια και να συζητας με το σκυλο σου
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=nGeKSiCQkPw

Ολα τα αλλα ειναι απλες οδοντοκρεμες...
Και για να μεινω και λιγο στο αρχικο θεμα του Πανου οσον αφορα τα βιβλια,μπορει ο Μιλαν να μην εχει τον καλυτερο τροπο εκπαιδευσης,αλλα το βιβλιο του ''Ο εαυτος μας και ο κοσμος μεσα απο τα ματια του σκυλου μας'' Cesar Millan,ειναι μια πολυ καλη αρχη ,γιατι αν δεν κατανοησεις λιγακι τον σκυλο σαν ''σκυλο'',ειναι κοματακι πιο δυσκολο να πας κατευθειαν στην εκπαιδευση.Αν δεν ξερεις τι εχεις διπλα σου,πως μπορεις να θελεις να του μαθεις πραγματα? Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη,σωστες βασεις.
Νομίζω Όλγα ότι αυτό λέμε όλοι. Πρεπει να υπαρχει μια σωστή και υγιής σχέση σκύλου και ιδιοκτήτη για να προχωρήσει σε μια σωστη εκπαίδευση.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoumpoula : 06-05-11 στις 01:01 Αιτία: Automerged Doublepost
  #70  
Παλιά 06-05-11, 01:08
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

όπως το άλλο που βλέπουν κάποιοι έναν σκύλο και φοβούνται και τρέχουν να φύγουν
λες και ο σκύλος δεν τους προλαβαίνει στο τρέξιμο
μετά λοιπόν τους φτάνει (και επειδή παίζουν κυνηγητό ) τους τσιμπάει λίγο στην γάμπα ή στον κώλο (όπως κάνουν τα κουταβάκια,χαζοδαγκώματα)
και κλαίνε και οδύρονται "με κυνήγησε και με δάγκωσε ο σκύλος"

αν σκέφτονταν ελάχιστα λογικά
αν ο σκύλος ήθελε να τους πιάσει και να τους φάει
προλάβαινε να τους προσπεράσει
να τους επιτεθεί με άλμα απο μπροστά και
να τους τελειώσει με μισό δάγκωμα

αλλά για κάποιον λόγο
οι περισσότεροι δεν είναι σε θέση να δούν τον σκύλο ως σκύλο
αλλά τον βλέπουν ώς άνθρωπο(γιαυτό και κινδυνευεις να σε φάει)αλλά πολύ μαλλιαρό
και που μπουσουλάει(γιαυτό και αν τρέξεις του ξεφευγεις )


ενώ το καυμένο το ζωντανό τρέφει γεννετικό σεβασμό στα όρθια πλάσματα
και αυτό που λαχταράει περισσότερο κι απο το φαί είναι
αγάπη ειρήνη σεβασμό -ομάδα

ας του μοιάζαμε σε αυτά τα τελευταία..........
  #71  
Παλιά 06-05-11, 08:25
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
23 χρονων ειμαι και ευτυχως παιδια δεν εχω
ευτυχώς για τον σκύλο σου ή δυστυχώς για τους γονείς σου που έχουν εσένα;

Πάνο τελικά μήπως να το ξανασκεφτούν οι φίλοι σου για τον σκύλο και να πάρουν γάτα; Φαντάζομαι ότι για τις γάτες η βιβλιογραφία είναι πιο απλή
__________________




  #72  
Παλιά 06-05-11, 08:52
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
ευτυχώς για τον σκύλο σου ή δυστυχώς για τους γονείς σου που έχουν εσένα;

Πάνο τελικά μήπως να το ξανασκεφτούν οι φίλοι σου για τον σκύλο και να πάρουν γάτα; Φαντάζομαι ότι για τις γάτες η βιβλιογραφία είναι πιο απλή
ρε καθεστε και τρελενεστε...
διαβαζω μιση ωρα και ο ενας προσπαθει να αποδειξει στον αλλον ποσο δικιο εχει...
αλλα βαρανε τα παιδια τους τις γυναικες τους
συζητηση κανουμε...
και το σκυλι να το βαρεσεις,,,αλλαοχι να πονεσει...να το διορθωσειςμεαυτη την κινηση
ολα μετρο
  #73  
Παλιά 06-05-11, 08:56
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
ευτυχώς για τον σκύλο σου ή δυστυχώς για τους γονείς σου που έχουν εσένα;

Πάνο τελικά μήπως να το ξανασκεφτούν οι φίλοι σου για τον σκύλο και να πάρουν γάτα; Φαντάζομαι ότι για τις γάτες η βιβλιογραφία είναι πιο απλή

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε καθεστε και τρελενεστε...
διαβαζω μιση ωρα και ο ενας προσπαθει να αποδειξει στον αλλον ποσο δικιο εχει...
αλλα βαρανε τα παιδια τους τις γυναικες τους
συζητηση κανουμε...
και το σκυλι να το βαρεσεις,,,αλλαοχι να πονεσει...να το διορθωσειςμεαυτη την κινηση
ολα μετρο
όχι ρε φίλε
δεν τον βαράς τον σκύλο
μην το συζητάς
αυτά είναι πρό χριστού...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikrosaquaristas : 06-05-11 στις 08:56 Αιτία: Automerged Doublepost
  #74  
Παλιά 06-05-11, 09:22
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων

με 1 που εκπεδευσες δε συμενει τιποτα εχω εκπεδευσει 2 γκριφον 1 κανις 2 γερμανικα πημενικα αδερφια 1 ιμιεμο μπαμπασ βελγικο λικοσκυλο και μαμα κολει 2 ροτβαιλερ 1 αμερικαν σταρ φορσαιτ



-------------------------


κατι ακομα που δεν το προσεξα λες οτι ασχολισε με επιθετηκα σκυλια
εκπεδευμενα ετσι

εγω παλι γιατι δε το βλεπω ο σκυλος ειναι 7 μηνων και δε ξερει το αστο τον σικονεις απο το σαμαρακι για να αφυσει απο το στομα του αυτο που κραταει

πραγματικα λυπαμε που δε ζει ο σκυλος μου να τραβαγα ενα βιντεο να δεις πως ειναι ενας πραγματικα εκπεδευμενος φυλακας
λες οτι εκπαιδευσες

Αυτα που σου ειπε ο εκπαιδευταρας εχουν σταματησει απο το 60-70 να γινονται

Επισης το σκυλι ειναι ακομα μικρο για να το βαλο στο ασ'΄το ακομα τον πορωνουμε με το μανικι οταν η πορωση βρει ταβανι και κουμπωσει εκει περα τοτε θα μπει το αστο , αν και με το μπαλακι και το λουκανικο που παιζουμε , το αστο το δουλευουμε κανονικα , σε οτι αφορα τον " κακο " ομως ακομα τον ανεβαζουμε τον σκυλο - απλα πραγματα για να καταλαβεις οτι οι δυο αυτες περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #75  
Παλιά 06-05-11, 09:22
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων

-------------------------


όχι ρε φίλε
δεν τον βαράς τον σκύλο
μην το συζητάς
αυτά είναι πρό χριστού...
περιμενα οτι θα το ελεγες...
το διατυπωσα λαθος οχι το βαρας...με μια κινηση το χεριου πολυ ελεφρυ χτυπημα οπως στα μωρο στον ποπο ισα ισα το φερνεις στην θεση του...
καταλαβες πως το εννοω τωρα
τωρα αν εχεις ενα ροτβαιλερ και το χτυπησεις ανεπαισθητα δεν θα γινει και τιποτα...
οποτε καταληγουμε στο positive trainning
  #76  
Παλιά 06-05-11, 09:33
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Επισης στο βιντεο βρε Χαρη τι μας δειχνεις ; ενα κατσε , ενα κατω και επαναφορα ;

Επισης τα σκυλια στα βιντεο δεν ειναι εκπαιδευμενα να ειναι επιθετικα , η κοινωνικη επιθετικοτητα που εκδηλωνουν ειναι γενετικη , και επειφη ειναι ισορροπημενα τα πας και βολτα στο συνταγμα αμα θες χωρις να κυνδυνευει και κανεις

Μπουμπουλα εχω βαλει και μανικι και μαθαινω και φορμα , διαφωνω στο να μη λες τι εμαθες γιατι εδωσες λεφτα , γιατι με αυτη την νοοτροπια εκμεταλευονται οι διαφοροι δεινοσαυροι του χωρου και κρατουν κλειστο τον κυναθλητισμο και μπορουν και στηνουν προκριματικα και χρεωνουν χωρις να ντρεπονται 200 ευρω συνδρομη σε κλαμπ εργασιας

παλι καλα υπαρχουν πλεον μερικα κλαμπ που εχουν ανοιξει την εργασια στο ευρυ κοινο και δεν κοιτουν την αρπαχτη
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-05-11 στις 15:00
  #77  
Παλιά 06-05-11, 09:48
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Talking

Μετά από 3 σελίδες (κι αν το αφήσουμε θα γραφτούν πολλές ακόμα) καταλήξαμε στα εξής :

ο fishme1 είναι αγράμματος αλλά παρόλα αυτά ξερόλας (ποστ #61)
ο harris samos έχει κλειδώσει και ψάχνουμε να βρούμε τρόπους να τον ξεκλειδώσουμε (κλικερ, στυλιάρι, κλωτσιές, μπουνιές, πνίχτης...δεν μπορεί κάτι θα δουλέψει)
ο tsoum (λατρεμένη περίπτωση)......όταν ήταν μικρός ήταν σε περπατούρα κι είχ σκύλο που τον δάγκωσε

τέλος ο Πάνος που άνοιξε το θέμα, μετέφερε τις πληροφορίες στους φίλους του, οι οποίοι μετά από αυτά που διάβασαν, αποφάσισαν να αγοράσουν καναρίνια.


.....συνεχίζεται
__________________




  #78  
Παλιά 06-05-11, 09:49
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικα λυπαμε που δε ζει ο σκυλος μου να τραβαγα ενα βιντεο να δεις πως ειναι ενας πραγματικα εκπεδευμενος φυλακας
Δεν πειραζει αν ειναι να βλεπω απο βιντεο πως ειναι ο καλος σκυλος βλεπω απο αυτα που σου εβαλα και εδω να δεις , εκτος αν εννοεις οτι ο σκυλος σου ηταν καλυτερος
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #79  
Παλιά 06-05-11, 09:53
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από 3 σελίδες (κι αν το αφήσουμε θα γραφτούν πολλές ακόμα) καταλήξαμε στα εξής :

ο fisme1 είναι αγράμματος αλλά παρόλα αυτά ξερόλας (ποστ #61)
fishme οχι fis" "me

Ξεχασα να σου πω πριν , ευτυχως για εμενα μενω μονος μου
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #80  
Παλιά 06-05-11, 10:21
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

πανο το βρηκες το βιβλιο.........
  #81  
Παλιά 06-05-11, 11:48
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπουμπουλα εχω βαλει και μανικι και μαθαινω και φορμα , διαφωνω στο να μη λες τι εμαθες γιατι εδωσες λεφτα , γιατι με αυτη την νοοτροπια εκμεταλευονται οι διαφοροι δεινοσαυροι του χωρου και κρατουν κλειστο τον κυναθλητισμο και μπορουν και στηνουν προκριματικα και χρεωνουν χωρις να ντρεπονται 200 ευρω συνδρομη σε κλαμπ εργασιας
Δίκιο έχεις αλλά επειδή ειμαι πάνω απο ολα φιλόζωη θυμώνω πραγματικά με όσους εμμένουν να ενστερνίζονται απόψεις που δικαιολογούν την άσκηση βίας στα ζώα, και δεν σπατάλησα μόνο χρήματα αλλα και πολύ χρόνο για να μάθω πέντε πράγματα για τους σκύλους. Αν ο Χάρης είχε τη διάθεση να ακούσει θα έγραφα περισσότερα... δεν την εχει ομως! Οι κλίκες υπήρχαν και θα υπάρχουν παντού ΄δυστυχως...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-05-11 στις 15:01
  #82  
Παλιά 06-05-11, 12:17
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

η mpoympoyla και ο ακουαριστας δικαιολογουν το σκυλο του τσουμ γιατι τον δαγκωσε καλα σου εκανε τσουμ ποιος σου ειπε να χαιδεψεις το σκυλο σου ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ?
απο την αλλη ο fishme ενας εμπειρος εκπεδευτης λεει οτι πρεπει να ποροσει το μαλινουα μεχρι ταβανι δεν εχεις δει πορομενο σκυλο μεχρι ταβανι και αμα τον δεις πραγματικα κλεισε την πορτα αν προλαβεις δε σε σοζει ουτε στολες ουτε γαντια πορονετε ενα σκυλο με το γαντι χαχαχαχαχαχαχαχα ποιος σου ειπε ο τι ολα τα σκυλια επιτηθεντε στο γαντι θα ηθελα πραγματικα να βαλεις το γαντι και να δοκιμασουμε το δικο μου σκυλο που θα σε σβερκονε κανονικα και να παρακαλας μετα αμα εχει μαθει το αστο
η μπουμπουλα λεει οτι θα εμενα χωρις φατσα οταν επαιζα μπουνιες με το σκυλο μου ( εχω μαθει ολα αυτα τα χρονια οτι ο σκυλος δυσκολα τρωει το αφεντικο του εμενα ο δικος μου μονο τσαμπουκαδες μου εκανε γρυλιζοντας και βγαζοντας δοντια σε περιπτοσης αναπαραγογης οσοι εχουν αρσενικα καταλαβαινουν και σε περιπτοση που προσπαθη να αλλαξει τη θεση του στην ιεραρχια ) με τι δικια σας λογικη δηλαδη επρεπε να κατσω να με δαγκωσει και να μη του κοπανισω τη μπουφλα ΣΩΣΤΑ ?
ο chemical mac καλα κανει και κανει χαβαλε
eimaste aR21rwstoi μιλησε σωστα εδω ---> το διατυπωσα λαθος οχι το βαρας...με μια κινηση το χεριου πολυ ελεφρυ χτυπημα οπως στα μωρο στον ποπο ισα ισα το φερνεις στην θεση του...
καταλαβες πως το εννοω τωρα
τωρα αν εχεις ενα ροτβαιλερ και το χτυπησεις ανεπαισθητα δεν θα γινει και τιποτα... (γινετε ποναει το χερι σου ) (κανεις δεν εχει πει παρε ενα στιλιαρι και σκωτοσετο στο ξυλο εσεις το εχετε κανει απο τοσοδα τοοοοοοοοοοοσο εδωσα το παραδειγμα που μου επιτεθηκε σκυλος που ηταν πραγματικα αγριος (εσεις λετε ηταν ανασφαλης απο ανασφαλια εφαγε το γαιδαρο και ξεκλιρησε και της κατσικες του γειτονα και ποσα κακομιρα σκυλακια και γατακια )




-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Δίκιο έχεις αλλά επειδή ειμαι πάνω απο ολα φιλόζωη θυμώνω πραγματικά με όσους εμμένουν να ενστερνίζονται απόψεις που δικαιολογούν την άσκηση βίας στα ζώα, και δεν σπατάλησα μόνο χρήματα αλλα και πολύ χρόνο για να μάθω πέντε πράγματα για τους σκύλους. Αν ο Χάρης είχε τη διάθεση να ακούσει θα έγραφα περισσότερα... δεν την εχει ομως! Οι κλίκες υπήρχαν και θα υπάρχουν παντού ΄δυστυχως...
mpoumpoula μια που αγαπας τοσο πολυ τα σκυλακια ακομα και το δικο μου φενετε να το αγαπας παραπανω απο μενα που το ειχα και το φροντιζα 10 χρονια σχεδον που κοιμομασταν στο ιδιο κρεβατι που πηγεναμε παντου μαζι που τον εχασα και ειχα να μιλισω σε ανθρωπο 3 μηνες που ακομα το λουρι του κρεμετε στο κρεβατι μου .........

αν λεω αν ενασ σκυλος σου εκανε επιθεση σε ενα απο τα παιδια σου και τον ετρωγε κανονικα ποιον θα δικαιολογουσες ?
αν ισουν μπρωστα την ωρα της επιθεσης τη θα εκανες ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-05-11 στις 15:03 Αιτία: Automerged Doublepost
  #83  
Παλιά 06-05-11, 12:19
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:

Μετά από 3 σελίδες (κι αν το αφήσουμε θα γραφτούν πολλές ακόμα) καταλήξαμε στα εξής :

ο fishme1 είναι αγράμματος αλλά παρόλα αυτά ξερόλας (ποστ #61)
ο harris samos έχει κλειδώσει και ψάχνουμε να βρούμε τρόπους να τον ξεκλειδώσουμε (κλικερ, στυλιάρι, κλωτσιές, μπουνιές, πνίχτης...δεν μπορεί κάτι θα δουλέψει)
ο tsoum (λατρεμένη περίπτωση)......όταν ήταν μικρός ήταν σε περπατούρα κι είχ σκύλο που τον δάγκωσε

τέλος ο Πάνος που άνοιξε το θέμα, μετέφερε τις πληροφορίες στους φίλους του, οι οποίοι μετά από αυτά που διάβασαν, αποφάσισαν να αγοράσουν καναρίνια.


.....συνεχίζεται
σκυλοφορουμ.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
  #84  
Παλιά 06-05-11, 12:23
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
σκυλοφορουμ.....
δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν είμαστε σκυλοφόρουμ... αν είμασταν θα είχαν ήδη πέσει τα μπαν.....
  #85  
Παλιά 06-05-11, 12:26
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης στο βιντεο βρε Χαρη τι μας δειχνεις ; ενα κατσε , ενα κατω και επαναφορα ;
ξερει και το κατω και το δωσε μου το ξυλο και το αστο και ξαπλα και ετοιμος το σκυλι παιζει και μονο την πιθαρχια του στο παιχνιδι μας διχνει κατι που δεν ξερει το δικο σου που το βαλες και σε βιντεο εν ωρα εκπεδευσης αμα ειναι να κρεμαμε το σκυλο αναποδα για να αφυσει αυτο που εχει βαλει στο στομα του παρε ενα ποιο μικρο σκυλι γιατι αμα μεγαλοσει κι αλλο το μαλινουα θα κουραζεσε πολυ
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #86  
Παλιά 06-05-11, 12:26
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν είμαστε σκυλοφόρουμ... αν είμασταν θα είχαν ήδη πέσει τα μπαν.....
δεν εχει ειπωθει και τιποτα για να πεσει μπαν
  #87  
Παλιά 06-05-11, 12:30
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν είμαστε σκυλοφόρουμ... αν είμασταν θα είχαν ήδη πέσει τα μπαν.....
σωστα θα με ειχαν κανει μπαν επιδει εριξα χαστουκι στο σκυλο μου επιδει πιγε να επιτεθει καπου που δεν επρεπε

και μια που ειμαστε ψαροφορουμ να αρχισουν τα μπαν σε αυτους που εχουν ακαταλιλες συνθηκες νερου και λιτρων στα ψαρια τους
τα λεω καλα ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-05-11 στις 15:04
  #88  
Παλιά 06-05-11, 12:37
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Χαρη σου ειπα τι να εκανες για να μην σε δαγκωνε , δεν θες να κατλαβεις δεν σου φταιω εγω

Τωρα δηλαδη τι μας λες οτι πηρες το στυλιαρι και ακουμπησες τον σκυλο ; ή οτι κολλησες την μουρη σου στην μουρη του για να τον φιλησεις και απλωσες τα χερια σου για να τον χαιδεψεις και οχι οτι κολλησες την μουρη σου για να τρομαξεις τον σκυλο σου και απλωσες τα χερια σου για να δειρεις τον σκυλο οπως ελεγες ;

εγω βλεπω οτι δεν ξερεις τα ενστικτα ενος σκυλου , δεν ξερεις να τον προσεγγισεις , δεν ξερεις να δεις αν ενας σκυλος αντιδρα φοβικα και δεν ξερεις να ξεχωρισεις την αμυνα απο την επιθεση , δεν εχεις δει αλλη δουλεια εκτος απο την δικη σου αλλα ξερεις να λες για την δουλεια των αλλων επειδη συνολικα τα σκυλια σου ζυγιζαν περισσοτερο

Ο νοων νοειτω
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #89  
Παλιά 06-05-11, 12:39
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερει και το κατω και το δωσε μου το ξυλο και το αστο και ξαπλα και ετοιμος το σκυλι παιζει και μονο την πιθαρχια του στο παιχνιδι μας διχνει κατι που δεν ξερει το δικο σου που το βαλες και σε βιντεο εν ωρα εκπεδευσης αμα ειναι να κρεμαμε το σκυλο αναποδα για να αφυσει αυτο που εχει βαλει στο στομα του παρε ενα ποιο μικρο σκυλι γιατι αμα μεγαλοσει κι αλλο το μαλινουα θα κουραζεσε πολυ
σου εξηγησα γιατι το κανουμε , αλλο η υπακοη αλλο τα καθηκοντα προστασιας

Για να το καταλαβεις βεβαια πρεπει να μην φοβασαι τον σκυλο σου ωστε να μην πιστευεις οτι μια μερα θα σε φαει
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #90  
Παλιά 06-05-11, 12:41
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρη σου ειπα τι να εκανες για να μην σε δαγκωνε , δεν θες να κατλαβεις δεν σου φταιω εγω

Τωρα δηλαδη τι μας λες οτι πηρες το στυλιαρι και ακουμπησες τον σκυλο ; ή οτι κολλησες την μουρη σου στην μουρη του για να τον φιλησεις και απλωσες τα χερια σου για να τον χαιδεψεις και οχι οτι κολλησες την μουρη σου για να τρομαξεις τον σκυλο σου και απλωσες τα χερια σου για να δειρεις τον σκυλο οπως ελεγες ;

εγω βλεπω οτι δεν ξερεις τα ενστικτα ενος σκυλου , δεν ξερεις να τον προσεγγισεις , δεν ξερεις να δεις αν ενας σκυλος αντιδρα φοβικα και δεν ξερεις να ξεχωρισεις την αμυνα απο την επιθεση , δεν εχεις δει αλλη δουλεια εκτος απο την δικη σου αλλα ξερεις να λες για την δουλεια των αλλων επειδη συνολικα τα σκυλια σου ζυγιζαν περισσοτερο

Ο νοων νοειτω
ρε νικο κατσε λιγο...οταν εχεις ενα σκυλι και σου εχει βγει λιονταρι πως θα δεις αμεσα αποτελεσματα??
τι πρεπει να κανεις?
η μια λυση ειναι ευθανασια αν το σκυλι ειναι τοσο επιθετικο οσο του χαρη...
αν εφαγε γαιδαρο ειναι λιγο τρομακτικο
το να κατανοεις το σκυλι και τους λογους που αντιδρα τοσο ασχημα ειναι πολυ καλο και συμφωνω στο να εχεις τις γνωσεις ωστε να καταλαβαινεις την σταση σωματος του σκυλου σου
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
On Line Βιβλιο ahar Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 13 09-03-09 15:21
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΨΑΡΙΟΥ g-pavl Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-11-08 12:54
Βιβλιο για δισκους Pritanis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 72 19-08-08 06:02
προταση για καλο βιβλιο giamaios Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 9 26-10-04 10:38
ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ?? sbravos Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 12 22-03-03 16:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14202 seconds with 13 queries