Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-04-11, 11:15
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

η γνωμη μου για τα σκυλια ειναι πως παρολα τα χαρακτηριστικα καθε φυλης με σωστη εκπαιδευση μπορει καποιος καποια κακα χαρακτηριστικα οπως η επιθετικοτητα για παραδειγμα να μειωθει παααρα πολυ και το αντιθετο με λαθος εκπαιδευση ενα σκυλι χωρις επιθετικοτα στα χαρακτηριστικα της φυλης να ειναι πολυ επιθετικο...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-04-11, 11:28
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Mικρε aqouarista μπορει να ξερεις πεντε πραγματα για σκυλια αλλα μην βγαζης συμπερασματα ευκολα, γιατι ο χωρος που φυλανε τα σκυλια ειναι καθημερινα με κοσμο τον οποιο και προστατευουμε απο τα ζωα χωρις να τα εχω μαντρωμενα σε ενα κλουβι. Αλλα δεν μπορουν να ειναι και ελευθερα γι αυτο δεν γνωριζεται τις ακριβης συνθηκες που δουλευουμε. Οσο για την φολα ειναι εκπαιδευμενα αλλα και παλι υπαρχουν τροποι. Απλα το ενα σκυλι ειναι σαν το σκυλι του βιντεο και το εβαλα για να καταλαβουν ολοι οτι τα ζωα ειναι οπως τα μαθης. Οσο αν θες να πλουτισης την γνωση σου εχει πολυ απλους τροπους που βγαζης εκτος και το ποιο αγριο σκυλι αρκει να ξερεις και δεν χρειαζεται φολα αυτη ειναι για τους δημαρχους. Επειτα δεν διαφωνω με καποιον εκτος αν το λαβαινεται ετσι στο κατω κατω κουβεντα κανουμε και δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτε ουτε και να επιβαλουμε ο ενας τον αλλο αποψεις οσο αναφορα την δικη μου πλευρα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
η γνωμη μου για τα σκυλια ειναι πως παρολα τα χαρακτηριστικα καθε φυλης με σωστη εκπαιδευση μπορει καποιος καποια κακα χαρακτηριστικα οπως η επιθετικοτητα για παραδειγμα να μειωθει παααρα πολυ και το αντιθετο με λαθος εκπαιδευση ενα σκυλι χωρις επιθετικοτα στα χαρακτηριστικα της φυλης να ειναι πολυ επιθετικο...
Σωστα αυτο δειχνω και εγω παραπανω με το μωρακι και το amerιcan stafford pitbul το ιδιο σκυλι εχω στην αυλη μου το οποιο μαθαμε να φυλαει τον χωρο και ενω ειναι δυνατο ζωο να μην μαλλωνη με τα αλλα και να συνεργαζεται, εχουν και καλα στοιχεια πανω τους αρκει να τα δουλεψης.
__________________
www.ippocampos.com.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ippomas : 30-04-11 στις 11:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-04-11, 11:49
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

πολύ σωστά παρατηρείς περι εκτροφής των μαστίνο που απομακρύνεται απο την φύλαξη
αλίμονο κιόλας-αν τα εκτρέφαν όπως οι αρχαίοι Ρωμαίοι θα είχαμε πολλοί σοβαρό πρόβλημα ένας σκύλος 80 κιλών με αυτό το θηριώδες κεφάλι και με τάσεις "εξουδετέρωσης αγνώστων" θα ήταν τεράστιο πρόβλημα εν έτει 2011.....

αλλά "φυλάνε" έστω σε εισαγωγικά
ναι μεν δεν θα εκτελέσουν "εργασία φύλαξης" με τον αυστηρό όρο (όπως τα ντόπερμαν ροτβάιλερ κλπ)
αλλά θα προστατευσουν επιτυχώς την οικογένειά τους σε περίπτωση εισβολής,με τον όγκο τους και με το αγελαίο ένστικτο έστω....
δεν θα κάτσουν αδιάφορα σαν λαμπραντόρ ή νέας γής
ούτε θα φέρουν το μπαλάκι για παιχνίδι μετά το φονικό....

ναι μεν η εκτροφή επιλέγει κοινωνικότερα ζώα απο ότι παλιά (και με περισσότερες ζάρες και τεραστιότερο κεφάλι,αλλά ας μην φτάσουμε την συζήτηση εκεί)
αλλά δεν είναι και Νέας Γής........


πάντως
είναι σκυλί για "δίπλα στο αφεντικό" και όχι για φύλαξη χώρου....



ΥΓ
Κάπου παραπάνω κάποιος φίλος ανέφερε γερμανικό μαστίφ.
Τι εννοεί?
ροτβάιλερ ???
-------------------------
______________Αγαπητέ Ippomas______________
λυπάμαι αν σε παρεξήγησα στο "αμάθεια" που κατέθεσες
και ζητώ συγνώμη αν και η δικιά μου απάντηση δημιούργησε αρνητικό συναίσθημα

εγώ -πές με εκκεντρικό ή ότι θές...- φρικάρω με "σκυλί σε αλυσίδα και συρματόσχοινο" γιατί έχω κουραστεί να βλέπω απο την γέννηση μέχρι τον θάνατο τους σκυλιά "πακτωμένα" 24/24 σε αυτό το σύστημα

Ελαιοτριβείο ή κάτι τέτοιο?


πάντως η αγγελία του γνωστού σου οπουδήποτε στην γή να την δείξεις σε άνθρωπο που ασχολείται με σκυλιά και έχει διαβάσει πέντε βιβλία εκπαίδευσης-γεννετικής-ιστορίας εκτροφής και άλλα παρόμοια
θα την χαρακτηρίσει ή αστείο (όπως αυτές που βγάζαν στο ΑΜΑΝ κάποτε) ή απόπειρα απάτης (καθότι θέλει και λεφτά...) ή απόρροια τεράστιας ημιμάθειας

και αν θές βέβαια να με ακούσεις (καθότι αν συμφωνώ σε κάτι μαζί σου απο εδώ μέχρι το τέλος του κόσμου) είναι ότι
συζήτηση κάνουμε και η διαφωνία είναι μεγαλύτερη πηγή γνώσης απο την συμφωνία
ας μπουκοτάρουμε επιτέλους την ανευθυνότητα και τον κάθε ημιμαθή που "κάνει μιά ψαρόσουπα και θέλει να πουλήσει κιόλας τα υβρίδια που απο άγνοια παρήγαγε" για να το πώ σε ενυδρειακή ορολογία
και μάλιστα για κερδοσκοπικούς λόγους

αυτήν την στιγμή μπορείς να αγοράσεις με 500-800 ευρώ σκύλο ροτβάιλερ που ο εκτροφέας πλήρωσε 1000 ευρώ επίβαση στον αρσενικό που είναι βραβευμένος απο τον όμιλο φυλής Γερμανίας και απο θηλυκιά που απο κουτάβι όποτε πάει σε έκθεση παίρνει ότι διάκριση υπάρχει
και μεγαλωμένα μέσα στο σπίτι
και με γέννα σε κτηνιατρείο
και βέβαια δεν μπορείς να πάρεις κουτάβι γιατί ήταν ήδη "κλεισμένα" απο πρίν το ζευγάρωμα
απλά λέω ότι με όλα αυτά τα κοστολόγια και με επίσημο εκτροφείο και με εφορία και τα πάντα όλα ο εκτροφέας "βγαίνει" να τα δώσει απο 500 έως 800

όχι 550 για "κατα λάθος" ζευγάρωμα γιατί αυτά είχαμε ,ήταν σε οίστρο το θηλυκό - άναψε ο αρσενικός -νά τα κουταβάκια
κάτσε να πούμε ότι είναι σπέσιαλ υβρίδιο να κονομήσουμε

μην πάρεις σκυλάκι απο εκεί

καλύτερα να μαζέψεις ένα αδεσποτάκι απο τον δρόμο αλλά κοίτα να είναι μεγαλόσωμο
θα το βάλεις με τα άλλα
αν γαβγίζουν τους ξένους την νύχτα τα άλλα
θα γαβγίζει και αυτό
αυτό φαντάζομαι ότι χρειάζεσαι

δεν υπάρχει τίποτα το ιδιαίτερο σε αυτό το ζευγάρωμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikrosaquaristas : 30-04-11 στις 11:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-04-11, 11:55
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω απολύτως με μικρό ακουαρίστα. Τα ναπολιτάνικα μαστίφ σαφώς δεν είναι εργασιακά σκυλιά (όπως οι γερμανικοί ποιμενοί) αλλά ειναι ατρομητοι προστάτες της οικογένειας που τα έχει κ πολύ σοβαρά σκυλια. Επίσης ο χαρακτηρισμός "για δίπλα στο αφεντικό" τα αντιπροσωπευει επακριβώς και δεν κάνουν για φύλαξη χώρου.

Τα πιτ μπουλ απο την άλλη (αλήθεια, έχουν αναγνωριστει ως φυλή; δεν ειναι φύλακες. Αν μπεις, στη σελιδα του Πανελλήνιου Ομίλου Αμερικάνου Πιτ μπουλ θα δεις ότι στα χαρακτηριστικά της φυλής αναγραφεται ξεκάθαρα οτι δεν είναι σκυλιά φύλαξης! Επομένως, ποιοι είναι οι αμαθείς;;;; Και τελικά, σου εξηγούμε ότι κουτάβια από διασταυρώσεις είναι άγνωστο ποια χαρακτηριστικά θα έχουν. Αυτό θα φανει οσο μεγαλώνουν..

Θα συμφωνήσω επισης οτι η επιθετικότητα των πιτ μπουλ προς τα άλλα ζώα είναι γεννετικό χαρακτηριστικό κ όχι επίκτητο.

Και κάτι αλλο τα σωστά εκπαιδευμένα σκυλιά φύλαξης χώρου είναι παντοτε ελεύθερα κ οχι δεμενα κάπου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-04-11, 12:07
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ρε μπουμπούλα
γουστάρεις σκυλιά
είσαι μέλος σε ψαροφόρουμ
και έχεις γάτα για άβαταρ????
σχήμα οξύμωρο δεν νομίζεις???
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-04-11, 12:08
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

δεν μπορω να καταλαβω γιατι παντα αρπαζεστε...ειμαστε φιλοζωοι ισως καποιοι παραπανω αλλα αξιζει να υπαρχει τετοιο υφος σε ενα φορουμ που υποτιθεται εχει χαλαρο χαρακτηρα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-04-11, 12:09
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

δεν αρπαζόμαστε
αλλά και να αρπαχτούμε
θα είναι μόνο λεκτικό

δεν είμαστε και βορειοευρωπαίοι-είμαστε θερμός λαός
στις σχέσεις μας το αίμα βράζει

άλλωστε στις πολύ στενές σχέσεις είναι γνωστό ότι το καλύτερο "σεξ" γίνεται μετά απο καυγά
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-04-11, 12:18
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε μπουμπούλα
γουστάρεις σκυλιά
είσαι μέλος σε ψαροφόρουμ
και έχεις γάτα για άβαταρ????
σχήμα οξύμωρο δεν νομίζεις???
χαχαχα! Οξύμωρο γιατί;;;; Είμαι φιλόζωη κ αυτό σημαίνει ότι αγαπώ όλα τα ζώα. Από τα 18 μου ασχολούμαι με σκυλιά κ γάτες κ τα τελευταία 12 χρονια έχω κ ψάρια. Στο avatar είναι η περσικη γάτα μου η Χαρά αλλά θα βάλω το Λαμπραντόρ μου κάποια στιγμή για να μην έχεις απορίες. Α, επίσης κάποα χρόνια είχα κ κουνέλια κ χάμστερ!

Πάντως η μεγάλη μου αγάπη είναι τα σκυλιά....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-04-11, 16:29
Το avatar του χρήστη miki
miki Ο χρήστης miki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2010
Περιοχή: preveza
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από miki Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ομορφο σκυλι αν και θα προτιμουσα το γερμανικο μαστιφ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων


ΥΓ
Κάπου παραπάνω κάποιος φίλος ανέφερε γερμανικό μαστίφ.
Τι εννοεί?
ροτβάιλερ ???
γερμανικο μαστιφ = great dane = scooby doo
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-04-11, 17:05
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

δεν το έχω ξανακούσει να το λένε έτσι...

προσωπικά ο μεγάλος Δανός (που είναι και η λάθος ονομασία του καθότι ουδεμία σχέση με Δανία) ή γερμανικός μολοσσός (που είναι πιο επιτυχημένο νομίζω) είναι το σκυλί φετίχ μου (μαζί με καμιά δεκαριά άλλα)

όμως
μετά απο πολλές συζητήσεις με πολλούς εκτροφείς του (ξέρετε ότι μία απο τις ιστορικές εκτροφείς του ήταν Ελληνίδα που ζούσε στην Αμερική?) αποφάσισα ότι δεν θα μπορέσω ποτέ να τον αποκτήσω
θέλει πολύ χώρο και πολύ προσπάθεια απο μέρος σου για να τον μεγαλώσεις όπως πρέπει
ζεί λίγο
και κινδυνευει απο συστροφή στομάχου και άλλα (συμπεριλαμβανομένου του Καλαζάρ λόγο ελάχιστου τριχώματος και πολλών επιφανειακών φλεβών οι σκνίπες κάνουν πάρτυ μαζί του-γνωστή εκτροφέας μετακόμισε μετά απο μιά δεκαετία που έχανε σκυλιά το ένα πίσω απο το άλλο όσο κι αν προσπαθούσε)

δυστυχώς...δεν θα μπορέσω ποτέ...

για φυλακας όμως δεν θεωρείτε ότι κάνει-είναι πολύ αγαθός
δεν λέμε ότι θα κάτσει και αμέτοχος να σε σκοτώσουν
αλλά αν θές φύλακα υπάρχουν άλλες φυλές...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-04-11, 20:39
kbourdos Ο χρήστης kbourdos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Ymittos
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Ειχα (κατα χρονολογικη σειρα):
Γερμανικο Ποιμενικο, Ροτβαιλερ, Βοξερ, Μαστιφ Ναπολιτανο, Φοξ Τεριερ.
Συμπεραματα:
1) Το μονο που μου αφησε σημαδι (απο δαγκωμα) ηταν το Φοξ Τεριερ.
2) Το πιο ευκολο στην εκπαιδευση ηταν ο Πομενικος
3) Το πιο παιχνιδιαρικο το Μποξερ
4) Το πιο ατιθασο το Μαστινο
5) Το Ροτβαιελερ: ο τελειος φυλακας και Ο Τζεντελμαν
Κωστας
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-04-11, 21:41
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

τα φοξ τερριέ είναι φημισμένα κέρατα.....
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-04-11, 21:51
kbourdos Ο χρήστης kbourdos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Ymittos
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει περιπτωση να παρω ξανα Μαστινο και Φοξ Τεριερ! Το επομενο σκυλι, μολις μεγαλωση λιγο ακομη ο γιοκας μου, θα ειναι Ροτβαιλερ η Μποξερ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καποιος να με βοηθησει sugarias Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-02-11 15:59
ξερει καποιος? giannisqq Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 10-12-09 10:47
ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗ? theodosis_f Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 03-10-09 22:56
ας με βοηθησει καποιος! gangster95 Αρχάριοι γλυκού νερού 76 14-09-09 15:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05787 seconds with 14 queries