Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-09, 22:31
Το avatar του χρήστη TolisT
TolisT Ο χρήστης TolisT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή Οι χελώνες μου

Πηρα 2 μικρες υδροβιες χελώνες με κοκκινα αυτια και τις εβαλα στο ενυδρειο μου(60 λιτρα).Ξερω οτι ειναι μικρο για το μελλον και γι αυτο θα κατασκευασω ενα μεγαλυτερο.Προς το παρον σκεφτομαι πως να το φτιαξω ωστε να ειναι τελειο για τα χελωνακια μου.Αυριο σκοπευω να αγορασω λαμπα UVB,θερμαντικο σωμα.Φιλτρο πρεπει να βαλω?Γιατι εχω ενα αλλα θελω να βαλω ενα πιο μικρο,αν ειναι.Νομιζω οτι θα ειναι καλυτερο να αντικαταστησω τις πετρες που εχω βαλει με μεγαλυτερες,ωστε να μην υπαρχει κινδυνος να μετακινηθουν.Επισης,θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει στο εμποριο κατι σε σχημα ορθογωνιου τριγωνου ωστε να ανεβαινουν απο κει για να βγουν στην επιφανεια οι χελωνες.Εδω ειναι οι χελωνεςhttp://yfrog.com/3udsc00737fj
-------------------------
το ενυδρειο οπως ηταν πριν(χτες)http://yfrog.com/1fdsc00733wj
-------------------------
και οπως το εκανα σημερα(το αλλαξα λιγο.αφαιρεσα το χαλικι,ανεβασα τη σταθμη του νερου και εβαλα πετρες)http://yfrog.com/1fdsc00733wj
-------------------------
http://yfrog.com/jbdsc00747jj

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TolisT : 19-12-09 στις 22:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-09, 00:16
Το avatar του χρήστη sv2gfx
sv2gfx Ο χρήστης sv2gfx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Να σε ρωτήσω κάτι! Τη λάμπα που θα τη στηρίξεις? Είναι ειδικό ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-09, 14:27
Το avatar του χρήστη TolisT
TolisT Ο χρήστης TolisT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv2gfx Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σε ρωτήσω κάτι! Τη λάμπα που θα τη στηρίξεις? Είναι ειδικό ενυδρείο?
Εχω φωτιστικο τοποθετημενο απο πανω,σε αποσταση 20cm και νομιζω υπαχει τετοια λαμπα που να μπαινει στο φωτιστικο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-11, 16:29
john003 Ο χρήστης john003 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Καλημεραα σας, ηθελαα να ρωτησω κατι ασχετο σχετικα..Ολο κε καποιος απο εσας το καλοκαιρι η το πασχαα.γενικα θε πηγαινει διακοπες. Ειδικα το καλοκαιρι θα πρεπει να φευγετε αρκεταα.Τι κανετε οταν φευγετε για διακοπες, με τις χελωνιτσες σας??Υπαρχει τροπος να τις περνετε μαζι σας ή της αφηνετε σπιτι μεχρι να γιρισετε με καποιο αλλο τροπο..πχ:ταισμα, αλλαγη νερου.Παραακαλω απαντιστε μου..εστω κε αν η ερωτηση μου ειναι χαζη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-11, 16:47
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν είναι χαζή! Είναι απο τα πιο δυσκολα προβλήματα των χομπυστων!

Καταρχας πρεπει να μας πεις τι ηλικία είναι η χελώνα σου, σε τι ενυδρείο την έχεις κτλπ.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-11, 18:16
john003 Ο χρήστης john003 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Εμμμ...κοιτααα..δεν διαθετω ακομα απλα την αλλη εβδομαδα 8α την εχω δικια μου..θα την βαλω σε ενα ενυδρειο περιπου 40-50 λιτρα..Κε οπως το βλεπω επειδη ειμαι πολυ αποφασισμενος να φροντισω αυτα τα ζωακια μακραν καλητερα απο τα pet shop μαλλον θα βαλω μεσα 2 ισως κε 3 αλλαα 8α ειναι μικρο το ενυδρειο..Οποτε 2...εε αν φανταστεις τα pet shop τις δινουν πολυ μικρες...εε υπολογισε μεχρι το καλοκαιρι που θα φυγω τελη με αρχες ιουνιου θα ειναι λιγο μεγαλυτερες ισως δν ειμαι σιγουρος..εε οπως τισ πουλανε τα πετ σοπ ετσι θα ειναι..Τωρα κοιτα σε ηλικια ειμαι (14) κε μαρεσουν οι χελωνιτσες απο τα 8-9 μου που ειχα παλιαα..Κε δεν 3ερω τη να κανω με αυτο το προβλημα..Ισως ειναι εδω η μαμα μου με την αδερφη μου κε την ταιζουν κε τησ αλλαζουν το νεροο..αν δεν ειναι κε φυγουμε οικογεννιακως τη κανουμε?? Εσι τι κανεις αν πασ διακοπες τισ περνεισ μαζι σου??

Παρακαλω 8ελω πολλες απαντησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-11, 18:23
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Χαχα! Εννοουσα η χελώνα τι ηλικία είναι!

Οταν είναι μικρή τρώει πιο συχνά απ'οτι οταν είναι μεγαλη. Να φανταστείς οτι οταν γίνει 6-7 χρονων 3 φορες την εβδομαδα θεωρείται αρκετό. Τώρα, αν την ταϊσεις καλα (ΛΙΓΟ παραπανω, απο το συνηθισμένο) δεν θα έχει πρόβλημα για μια εβδομαδα. Αμα θέλεις σονυ και καλα να την ταϊζεις μπορείς να τις βάλεις μια αυτόματη ταϊστρα.

Επίσης, να ξέρεις οτι είναι σημαντικό να της δίνεις ασβεστιο κ βιταμίνες για να κανει γερό καβούκι.

Αυτό είναι ενα φορουμ που εξειδικευεται στα ερπετα. Αμα θες ρώτα και εκεί περισσότερες πληροφορίες για το πως να ξεκινησεις σωστα. (γιατί εγω είχα ξεκινησει λαθος)

Αν δεν είναι σωστο το να παραθεσω το λινκ, ας σβηστεί!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-11, 18:30
john003 Ο χρήστης john003 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Χαχα!! Νε οκε απλα την ηλικια την εγραψα για γνωριμια κιλας..οκε.Κε αποτι σου ειπα θα την παρω την αλλη βδομαδα..Αρα θελει συχνα ταισμα..Οσο για την αφτοματη ταιστρα ειναι καλη ιδεα..αν μπορεις πες μου κιολασ ποσ δουλευει..Για να τις παρω μαζι δν υπαρχει καποιος τροποσ δλδ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-11, 22:01
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Βεβαιως μπορείς να τις παρεις μαζί σου. Αλλα είναι πολυ ταλαιπώρια και για εσένα, και για αυτες. Μπορεις να παρεις ενα μικρό ενυδρειακι πλαστικό, στο οποιο θα τις έχεις (για να είναι ελαφρυ). Οταν θα είσαι στον δρόμο δεν θα εχεις νερό, γιατι θα κουράζονται αλλιως, και θα γεμιζεις λίγο. Διακοσμητικά και χαλικια κτλπ οχι, για να μην πεσουν στις χελωνες και τις τραυματίσουν!

Να ξες οτι οι χελωνες εκτος νερου δεν μπορουνε να φανε, γιατί χρησιμοποιουν το νερο για να καταπίνουν.

Οπως σου είπα, δεν θυμαμαι τι ακριβως κανεις στις μικρες ηλικιες! Ρωτα στο αλλο φορουμ καλυτερα!

Η αυτόματη ταϊστρα είναι ενα απλο μηχανημα. Βαζεις σε ενα δοχειο την τροφή, και αυτό έχει μια εγκοπη. Την προκαθορισμένη ώρα, ριχνει την ποσοτητα της τροφής που έχεις επιλεξει. Μπορεις να βρεις απο φθηνες (16 ευρω) μεχρι πολυ ακριβες 80-100 +. Εγώ έχω μια της Hydor που είναι ηλεκτρονικη. Ρυθμίζεις την ώρα, ρυθμίζεις τις ώρες που θες να ταϊζει (μεχρι δυο ταϊσματα/μερα) και λειτουργεί για πολυ καιρό με 2 απλες ΑΑ μπαταριες. Αυτη την βρήκα στα 32 (αν θυμαμαι καλα).
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-11, 10:06
john003 Ο χρήστης john003 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ωρεα..Αλλα κε με το νερο τι κανουμε που χρειαζεται αλλαγμα 1 φορα την εβδομαδα..?? Διοτι εγω καθε χρονο φευγω αρκετα....Ενταξει αν χρειστει να φυγω πολυ θα τις παρω μαζι..κε θα παρω κε το ενυδρειο μαζιι.. Εμμ αυτα τα πλαστικα ενυδρεια που λες νομιζω εχουν κε καπακι πανω..


http://www.naturaleshop.gr/prod.php?id=223

κατι σαν κε αυτην...!! Ωραια εφχαριστω πολυ για τον χρονο σου..Μονο απαντησε μου..για το νεροο..αν δν τισ παρω μαζι με το νερο τι κανουμε???
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-05-11, 11:47
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν ξέρω.... Δεν μπορω να σκεφτώ κατι. Αμα φυγεις για μια εβδομάδα παντως, και δεν τρωνε, δεν θα λερώνουν πολυ, οπότε θα είναι οκ.

Υ.Γ. Εννοείται πως θα παρεις ενα εσωτερικό φιλτρακι. Υπαρχουν καποια κινεζικα με 7-9ευρω που θα σου κανουν μια χαρα την δουλεια. Μην σε πιασουν κοροιδο και δωσεις παραπανω για εσ. φιλτρο.

Εγώ κάτι τετοιο εννουσα. Αλλα σου λεω, για μια εβδομάδα, εφοσον είναι υγιεις χελωνες δεν θα έχουν πρόβλημα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-05-11, 12:02
john003 Ο χρήστης john003 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

οκε καταλαβα. να σε καλα που με βοηθησες..
Για οτηδηποτε αλλο θα ξαναρωτησω..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-05-11, 12:08
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Φυσικά! Και να ρωτάς πρωτα εδω, για να είσαι ενημερωμένος όταν θελεις να πας στο πετ σοπ, γιατι οπως είπα και πριν απο λίγο σε εναν αλλον, οι περισσότεροι θα προσπαθησουν να σε εκμεταλλευτουν πασσαροντας σου πραγματα που είναι ακριβα και αχρηστα.

Μεχρι να μαθεις και εσύ 5 πραγματα, να ρωτας τα παντα! Ακόμα και για την τιμή του φιλτρου! (Ενας αρχαριος πουλουσε ενα εσωτερικό φιλτρο που ηταν μαζι με το ενυδρειο του 40 ευρω αν θυμάμαι καλα. Το φιλτρο πωλειται στο ιντερνετ ~12. Του εστειλα ενα μνμ λεγοντας οτι το εχει πολυ ακριβά, και μου είπε οτι απο εκει που πήρε το ενυδρείο, το ίδιο φιλτρο, είχε 50 ευρω!!!!!.....
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-05-11, 12:41
john003 Ο χρήστης john003 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

χαχαχα..νε εχεις απολιτο δικιο..αλλαα εγω που θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο καλο ποσο στοιχιζει περιπου 60x45x30 διαστασεις με εσωτερικο φιλτρο θερμοστατη κε λαμπα UV αν θυμαμε καλα ετσι λεγονται..κε το κιριοτερο τι να βαλω μεσα? πετρες κε τετοια..Βοηθησε με..


θελω να ειναι στρωμενο με αμμο(χωμα) οχι με βοτσαλο κε πετρουλες..Πετρα θα βαλω 1-2 για να βγενουν εξω οι χελωνιτσες μου να λιαζονται..τι αλλο χρειαζομαι πες μου κε προτεινε μου κιολας..σε εφχαριστω πολυυ..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-05-11, 13:33
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

0Κοιτα, ενα ενυδρείο κινεζικο με καπακι φιλτρο και θερμαντήρα, 60*30*40(μ*π*υ) το είχα παρει 72ευρω. Μπορεί και να βρεις στις αγγελιες κανενα μεταχειρισμενο ενυδρείο. Μετα θα χρειαστείς μια λαμπα UV που κοστίζει γυρω στο 20αρικο.

Αμα θες, μπορεις να παρεις απο ΙΚΕΑ ενα πλαστικό κουτί 65 λιτρων με 6 ευρω. Μετα απο καποιο πετ αγοράζεις ενα φιλτρο με 10 ευρω (ας πουμε) και εναν θερμαντηρα με 15. Είσαι στα 30. Μετα θα χρειαστεις φωτισμό. Εγώ πηρα ενα σποτακι απο ΙΚΕΑ που βιδωνει πανω σε επιφανειες με 7 ευρω. Η UV οπως ειπα εχει γυρω στο 20αρικο. Και θα χρειαστεις ενα φωτιστικό καταλληλο για αυτη. Καλο είναι το καπελο, της λαμπας, να καλυπτει ολη την λαμπα για να μην πεφτει απευθειας το φως στα ματια σου. (δεν θα παθεις και τιποτα, αλλα καλου κακου!)

Απλα να ξέρεις οτι το πλαστικό δεν είναι τελειως διαφανες, και θα κοιτας απο πάνω. (Φαινονται τι κανουν απο το πλαι αλλα οχι και τοσο καλα).

Το μεγεθος αυτο είναι οκ, για αρχή, και θα τους κρατήσει 2-3 χρονια μαλλον.

Αμμο καλυτερα να μην βαλεις, γιατί θα λερωνεται πολυ. Το καλυτερο ειναι το χαλικι, αλλα αμα δεν θες το χοντρο χαλικι, υπάρχει και ποιο ψηλο.

Τώρα, για τα διακοσμητικά. Εμενα είναι 6 ετων, και δυνατή χελώνα. Στο πλαστικό κουτί που την εχω (το ιδιο που σου περιεγραψα) εχω μερικες πετρες. Οποτε κανω καποιο βουναλακι μεσα σε ώρες το εχει ισοπεδώσει. Αμα παρεις γυαλινο ενυδρείο, καλύτερα να ψαξεις να βρεις μια μεγαλη πετρα ωστε να μην μπορουν να την ρίξουν και σπασει το ενυδρείο.

Να φανταστείς, εγω ετοιμαζω στην δικια μου ενα ενυδρείο 200 λιτρα (114*42*42) και δεν θα βαλω καθολου πετρες, αλλα θα φτιαξω εξοχες κτλπ απο φελιζολ.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-05-11, 13:59
john003 Ο χρήστης john003 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

πολυ καλα..εφχαριστω...ο θερμοστατης πρεπει να ειναι ολος μεσα στο νερο ?? η μποροω να τον εχω με εκει που ειναι η σταθμη του νερουυ δλδ οσο καλιπετεται..??
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-05-11, 14:14
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ο θερμοστατης πρεπει να είναι μεσα στο νερό, μεχρι την ενδειξη. Συνήθως αφήνουμε έξω το πλαστικό κομμάτι, σε περίπτωση που.

Παντως, τωρα το καλοκαίρι, δεν χρειαζεται.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-05-11, 15:12
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εχεις ψαρι μαζι με χελωνες ????????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-05-11, 15:19
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν είπε κατι τετοιο. Με πολυ δυνατή φιλτρανση όμως, γίνεται. (ενα σαμπ με 100 λιτρα seachem matrix ισως )
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-05-11, 16:22
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

α καλα εγω πατησα τη φωτο της υπογραφης http://yfrog.com/74dsc00692mj
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-05-11, 17:35
john003 Ο χρήστης john003 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παιδια κοιταχτε εργαλειο...πειτε μου δν α3ιζει τον κοπο να εχεις τετοιο πραγμα μεσα στο σπιτι σου? δν 3ερω αλαα το ειδα κε ποροθικαα κε θελω ενα παρομοιοο



http://www.exo-terra.com/download/hi...rium_Use_1.jpg

Ποροτικοοο...τρελαααααααα..!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-05-11, 19:24
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
α καλα εγω πατησα τη φωτο της υπογραφης http://yfrog.com/74dsc00692mj
To θεμα το ανοιξε αλλος χρήστης Χαρη! Τωρα ο Γιαννης εγραψε εδώ αντι να ανοίξει καποιο δικό του θέμα. Αλλα απ'οτι κατάλαβα, ουτε ο αρχικός συγγραφεας εχει ψαρια. (και να είχε, δεν θα υπαρχουν πλεον)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john003 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια κοιταχτε εργαλειο...πειτε μου δν α3ιζει τον κοπο να εχεις τετοιο πραγμα μεσα στο σπιτι σου? δν 3ερω αλαα το ειδα κε ποροθικαα κε θελω ενα παρομοιοο

http://www.exo-terra.com/download/hi...rium_Use_1.jpg

Ποροτικοοο...τρελαααααααα..!!
...Καλουτσικο ειναι. Για τα λεφτά του όμως (που στανταρ θα είναι πολλά, λόγω του "περιεργου" σχηματός του) δεν αξίζει.

Ευκολα μπορείς να φτιαξεις ενα τετοιο. Απλα υπαρχει ο κινδυνος να βγουν οι χελώνες απο μπροστα. Αμα βρω ενα βιντεο απο ενα μαματο ενυδρείο θα το βάλω.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-05-11, 19:38
john003 Ο χρήστης john003 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

οκεε καλα θα κανεις για να ποροθουμε λιγο κε να παρουμε κε εμεις ιδεες..!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-05-11, 22:20
glacius80 Ο χρήστης glacius80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: πετρουπολη αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

παιδια ενυδρειο σαν αυτο της φωτο εχω εγω στις χελωνες μου κ δεν ειναι πολυ ακριβο 70-80 ευρωπουλα το ειχα παρει αλλα τωρα που μεγαλωσαν κ επρεπε να αυξησω το υψος του νερου αναγκαστηκα να το τροποποιησω με plexi κ το εκλεισα με σκοπο σε λιγο καιρο να το κανω χελωνοενυδρειο με topper.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-05-11, 23:58
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν μπορω να το βρω αυτη τη στιγμη.

BORKED

Αυτο ειναι μια καλή λυση, για να έχουν οι χελώνες πολύ χωρο για κολύμπι. Αυτο που λεει για το χαλίκι είναι λαθος, δεν είναι χαζες οι χελώνες...

Επισης μπορείς να βαλεις διαφορα διακοσμητικά.

Φιλε glacius, απο τότε που έμαθα να κολλάω ενυδρεία, ακριβά μου φαίνονται όλα τα έτοιμα. Φιλος εφτιαξε ενυδρείο 280 λίτρα με κοστος τζαμιων γυρω στο 80-90 ευρω. Σιλικόνη +10 και μια κολλητική ταινία 2 ευρω...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-05-11, 00:16
glacius80 Ο χρήστης glacius80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: πετρουπολη αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

συμφωνω απολυτα μαζι σου κ ειδικοτερα ενυδρεια για χελωνες που πρεπει να κανεις κ τοπερ κ σκαλακια κ ολα.συμφερει απολυτα να βαλεις κ πλεξι κ σιλικονες.βαρια βαρια 50 ευρω καθαρισες κ μαλιστα με διαστασεις που θελεις εσυ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-05-11, 00:42
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Οχι, και 50ευρω αλλα τελοςπαντων, λίγα!

Εμενα το 200αρι μου βγηκε 60 ευρω με σιλικόνες και όλα. Θα το έχω ως την μέση για αρχή. Αν το γεμίσω ως πανω και βαλω εξτρα στερια, θα το δώ μελλοντικα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-05-11, 01:09
glacius80 Ο χρήστης glacius80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: πετρουπολη αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

εννοω μεχρι 100 λιτρα κ με ολα τα συναφη.αλλα κ εσυ με 60 ευρω τα 2900 μια χαρα εισαι....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-05-11, 01:16
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Μαλλον σε πειραξε η ωρα!

Εγω: 200 λιτρα, η γυαλα (τζαμια κ σιλικονη) 60 ευρω.
Φιλος: 280 λιτρα, γυαλα (τζαμια κ σιλικόνη) γυρω στα 100.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-05-11, 08:38
glacius80 Ο χρήστης glacius80 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: πετρουπολη αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

ναι ρε συ το 9 ειναι διπλα στο 0 κ πατηθηκαν μαζι αλλα ειμαι σιγουρος οτι καταλαβες τι ηθελα να πω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
οι χελώνες μου!!! valantis Άλλα ζώα 9 18-01-10 18:22
Χελώνες Βοήθεια makis2424 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 30-08-08 20:53
γλίτσα σε χελώνες πορτοκαλίτσα Άλλα ζώα 5 21-09-07 14:17
Χελώνες ramsys Γλυκό νερό - Γενικά 13 06-06-07 22:43
Χελώνες & Μονομάχοι ??? hobbyman Bettas 5 05-10-06 13:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08590 seconds with 14 queries