Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-11, 16:19
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή νεος με χαμστερ!

φιλες και φιλοι καλησπερα!

ειμαι φωτης και ειμαι 16


εχθες προμηθευτικα το πρωτο μου χαμστερακι μαζι με κλουβακι ποτιστρα μπολακι για το φαγητο , ροδα , ροκανιδι,, και σπορακια κτλ για τροφη!!

επειδη ειμαι ασχετος με το συγκεκριμενο ζωακι θα ηθελα να μου πειτε τι να προσεξω κτλ.. επισης η τροφη αυτη που μιυ εδωσε απο το πετ σοπ ειναι διαφοροι ξηροι καρποι κτλ οι οποιοι ηταν χυμα.. κανουν???

θα ανεβασω και φωτο απο το κλουβακι μου... το χαμστερακι ειναι κλεισμενο μεσα στο σπιτακι (φωλια) και εχει βαλει σχεδον ολο το ροκανιδι εκει μεσα και καθεται! χαχα ..

μια ερωτηση.. το κλουβακι του ειναι διωροφο.. πρωτο βραδυ λοιπον εχθες.. του ειχα βαλει το μπολακι πανω και το νερο κατω.. ομως το πρωι που ξυπνησα ειδα και ειχε πιει νερο αλλα δν ειχε παει πανω να φαει.... μηπως δε μπορει να ανεβει?? (εχω και σκαλιτσα)
ειναι χαμστερ νανο!

ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-11, 17:04
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Είναι απο αυτά τα γκρί τα μικρά?
Είχα και εγώ παλαιότερα, αλλά ψόφησε αγνώστου αιτίας ενώ δεν ήταν άρωστο. Το δικό μου του είχα 2όροφο σπίτι. κάτω ήταν η ρόδα και το φαί με αρκετό χώρο για τρέξιμο, και πάνω η ποτίστρα με το σπίτι του.
Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η τακτική καθαριότητα, και η σωστή διατροφή. Όσο περισσότερο του βάλεις τόσο θα φάει και θα γίνει χοντρομπαλάς. Το δικό μου ήταν αρσ. Μου είπε ο πετσοπάς καθώς θα το έχω στο χέρι θα καταλάβω τι φύλο αν είναι απο απο κάτω(κατάλαβες τι εννοώ).
Εγώ το τάιζα τους καρπούς του, αλλά του έδινα και συχνά καρότο και λαχανικά. Επίσης, τρελαίνεται για οποιεσδήποτε πρασινάδες αλλά να είναι καθαρές για να μην ψοφίσει.
Και κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις είναι οι σφήκες και οι μέλισσες, καθώς έχω ακούσει περιστατικά χάμστερ να ψοφούν απο τσίμπημα. Κατα τα άλλα καλά τα λές. Να το χαίρεσαι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-11, 17:38
angello Ο χρήστης angello δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη συκιες
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απο αυτά τα γκρί τα μικρά?
........................... Να το χαίρεσαι!
Συμφωνω σε ολα και επισης να προσεξεις τα εντομοκτονα οχι κοντα του και την χλωρινη ! Αν κανετε εντομοκτονο μακρυααααα του .
__________________
Οσο ζω μαθαινω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 14-12-11 στις 13:20
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-11, 18:05
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

ναι απο τα γκρι τα μικρα ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-12-11, 09:12
Το avatar του χρήστη Emily82
Emily82 Ο χρήστης Emily82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2010
Περιοχή: ΞΑΝΘΗ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

βάλε να δούμε καμιά φώτο να σου πούμε και τι ράτσα είναι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-12-11, 20:18
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

τροφη:γεμιζε το μπολακι σου μην ανχωνεσε για το ποσο θα τρωει δεν σε πιραζει δεν προκειτε να σκασει.τις αποθηκευει στο λαιμο του και της βαζει εκει που φτιαχνει την φωλια του συνιθος μεσα στο σπιτακι η σε καποια γωνια οποτε αυτο οσο και να εχεις αδειο το μπολακι φαγητο θα εχει
προσεχε:οτιδηποτε εχει ζαχαρη!!!!! τρελενονται για γλυκα!!!! αλλα δεν κανει να τρωνε!!!!τυφλονονται. οσο και να τους αρεσει δεν πρεπει να τους δινεις!!! πηγαινε στο πετ σοπ και ζητα του μια λιχουδια απο την οποια θα του βαζεις λιγοοοοοοοοοοοοο!!!!επισις αντιπαθουν την ζεστη!!!!! αμα το χτυπαει ο ηλιος θα σκασει!!!!οταν το βγαζεις απο το κλουβι προσεχε μην πεσει απο κανα γραφειο και γενικως απο υψος συνι8ιζουν να πεφτουν με το κεφαλι αν σπασουν κανα δοντι θα παιθανει απο ασιτια καθως δεν θα μπορει να φαει
καθαριοτητα:2 φορες την εβδομαδα θα βγαζεις ολο το ροκανιδι και θα βαζεις καινουριο ακομα και αυτο που εχει κρυψει μεσα στο σπιτακι του με τα φαγητα με ολα θα παρει και θα κρυψει καινουρια!!! οταν το καθαριζεις καλο θα ηταν να το καινεις και ενα μπανακι με πολυ προσοχη!!!!! δεν ξερουν κολυμπει μην το πνιξεις και παντα με κρυο νερο ποτε με ζεστο.οινοπνευμα και τετοια ιδη καθαρισμου που αφηνουν μυρωδιες δεν κανει να χρισιμοποιεις!!!! τα ενοχλει αφανταστα και εχουν πααααρα πολυ καλη οσφρηση σε πληροφορω!!!!
διαπεδαγωγηση:μπορεις να το μαθεις να δαγκωνει ολο τον κοσμο ακομα και εσενα μπορεις να το κανεις να δαγκωνει τους παντες εκτος απο σενα μπορεις να το κανεις να μην δαγκωνει κανεναν.απλα οταν δαγκωνει χτυπατω ελαφρα στο κεφαλι η φυσατω στην μουριτσα του με τον καιρο θα καταλαβει.να προσεχεις γιατι μπορουν και κανουν πολυ δυνατες δαγκωνιες θα ματωσεις!!!
αν το χασεις γιατι ειμαι σιγουρος οτι σου φυγει καποια στιγμη ενω θα παιζετε να ξερεις προτημουν μικρα στεναχωρα και σκοτινα μερη.εμενα μου ειχε τρυπισει τον καναπε και ειχε μπει μεσα σε αυτον . . . . . μην βαζεις ρουχα και τετοια κοντα στο κλουβι του θα στα μασισει ολα και θα τα κανει γεματο τρυπες
επισις να ξερεις ζουν το πολυ 3 με 4 χρονια οποτε μην στεναχωριθεις οταν περασει ο καιρος.ααααα και το νερο στην ποτιστρα του παντα να ειναι κρυο τωρα δεν θα εχεις προβλημα για το καλοκαιρι επισις αν καταλαβα καλα εχεις μπολ με νερο? αν ναι βγαλτω και εχε μονο την ποτιστρα σου
επισις ειναι νυχτοβια ζωα την μερα θα κοιμαται μην ανχωνεσαι οτι σου πεθανε και το ξυπνας καθε τρεις και λιγο το βραδυ θα σουλατσαρει θα μασαει τα καγκελα θα τρωει και ολα τα υπολοιπα αντε και να το προσεχεις πολυ ειναι ωραια ζωακια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-12-11, 21:32
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ...

πολυ χρησιμες οι πληροφοριες...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-11, 02:22
Vaggef Ο χρήστης Vaggef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2011
Περιοχή: Παγκρατι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
τροφη:γεμιζε το μπολακι σου μην ανχωνεσε για το ποσο θα τρωει δεν σε πιραζει δεν προκειτε να σκασει.τις αποθηκευει στο λαιμο του και της βαζει εκει που φτιαχνει την φωλια του συνιθος μεσα στο σπιτακι η σε καποια γωνια οποτε αυτο οσο και να εχεις αδειο το μπολακι φαγητο θα εχει
προσεχε:οτιδηποτε εχει ζαχαρη!!!!! τρελενονται για γλυκα!!!! αλλα δεν κανει να τρωνε!!!!τυφλονονται. οσο και να τους αρεσει δεν πρεπει να τους δινεις!!! πηγαινε στο πετ σοπ και ζητα του μια λιχουδια απο την οποια θα του βαζεις λιγοοοοοοοοοοοοο!!!!επισις αντιπαθουν την ζεστη!!!!! αμα το χτυπαει ο ηλιος θα σκασει!!!!οταν το βγαζεις απο το κλουβι προσεχε μην πεσει απο κανα γραφειο και γενικως απο υψος συνι8ιζουν να πεφτουν με το κεφαλι αν σπασουν κανα δοντι θα παιθανει απο ασιτια καθως δεν θα μπορει να φαει
καθαριοτητα:2 φορες την εβδομαδα θα βγαζεις ολο το ροκανιδι και θα βαζεις καινουριο ακομα και αυτο που εχει κρυψει μεσα στο σπιτακι του με τα φαγητα με ολα θα παρει και θα κρυψει καινουρια!!! οταν το καθαριζεις καλο θα ηταν να το καινεις και ενα μπανακι με πολυ προσοχη!!!!! δεν ξερουν κολυμπει μην το πνιξεις και παντα με κρυο νερο ποτε με ζεστο.οινοπνευμα και τετοια ιδη καθαρισμου που αφηνουν μυρωδιες δεν κανει να χρισιμοποιεις!!!! τα ενοχλει αφανταστα και εχουν πααααρα πολυ καλη οσφρηση σε πληροφορω!!!!
διαπεδαγωγηση:μπορεις να το μαθεις να δαγκωνει ολο τον κοσμο ακομα και εσενα μπορεις να το κανεις να δαγκωνει τους παντες εκτος απο σενα μπορεις να το κανεις να μην δαγκωνει κανεναν.απλα οταν δαγκωνει χτυπατω ελαφρα στο κεφαλι η φυσατω στην μουριτσα του με τον καιρο θα καταλαβει.να προσεχεις γιατι μπορουν και κανουν πολυ δυνατες δαγκωνιες θα ματωσεις!!!
αν το χασεις γιατι ειμαι σιγουρος οτι σου φυγει καποια στιγμη ενω θα παιζετε να ξερεις προτημουν μικρα στεναχωρα και σκοτινα μερη.εμενα μου ειχε τρυπισει τον καναπε και ειχε μπει μεσα σε αυτον . . . . . μην βαζεις ρουχα και τετοια κοντα στο κλουβι του θα στα μασισει ολα και θα τα κανει γεματο τρυπες
επισις να ξερεις ζουν το πολυ 3 με 4 χρονια οποτε μην στεναχωριθεις οταν περασει ο καιρος.ααααα και το νερο στην ποτιστρα του παντα να ειναι κρυο τωρα δεν θα εχεις προβλημα για το καλοκαιρι επισις αν καταλαβα καλα εχεις μπολ με νερο? αν ναι βγαλτω και εχε μονο την ποτιστρα σου
επισις ειναι νυχτοβια ζωα την μερα θα κοιμαται μην ανχωνεσαι οτι σου πεθανε και το ξυπνας καθε τρεις και λιγο το βραδυ θα σουλατσαρει θα μασαει τα καγκελα θα τρωει και ολα τα υπολοιπα αντε και να το προσεχεις πολυ ειναι ωραια ζωακια
ΟΧΙ Μπανιο .... ποτε σε χαμστερ νερο!
ΣΕ τρομερη εξερεση σκουπισμα με υγρη πετσετα
http://roborovskihamsters.webs.com/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-12-11, 06:42
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

το δικο μου το εκανα κανονικα μπανακι και επισις ετσι ειχα σωσει χαμστερ απο θανατο λογο θερμοπλιξιας τεσπα για να μην σε παρω και στο λαιμο μου με μια υγρη πετσετουλα οπως λεει και ο φιλος μασ να εισαι καλημενος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-12-11, 11:04
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

[QUOTE=harmasn;637606]το δικο μου το εκανα κανονικα μπανακι και επισις ετσι ειχα σωσει χαμστερ απο θανατο λογο θερμοπλιξιας τεσπα για να μην σε παρω και στο λαιμο μου με μια υγρη πετσετουλα οπως λεει και ο φιλος μασ να εισαι καλημενος[/QUOTE
Μπορει να μην παθει τιποτε απο το πλυσιμο αλλα οχι και στιψιμο προσοχη
αυτα τα ζωα δεν τα πλενουν ποτε.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-12-11, 13:53
Vaggef Ο χρήστης Vaggef δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2011
Περιοχή: Παγκρατι
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Μιλώντας για τα νανάκια Russian dwarf kai Roborofski.

Όχι δεν πλένονται ποτέ, ζουν στην έρημο –στέπα και το πλύσιμο τους γίνετε με άμμο (βαλε πανάκι με άμμο Τσιντσιλά και θα τα δεις να πλένονται (έχει πολύ πλάκα).

Τα μεγαλύτερα Golden ΚΤΛΠ… μπορεί να πλένονται δεν ξέρω, αυτά ζουν σε πεδιάδες με χορτάρι και μάλλον βρίσκουν υγρασία .

Ακόμα και η διατροφή τους είναι διαφορετική καθώς τα Νανάκια δεν τρέφονται με υψηλή πρωτεΐνη και λιπαρά που τα μεγαλύτερα δέχονται ευχαρίστως.

Τέλος όντος είναι όλα ευαίσθητα σε υψηλές θερμοκρασίες για αυτό να αποφεύγετε τα πλαστικά κλουβιά που δεν αερίζονται καλά. Το καλοκαίρι μας (Ελλάδα) μπορεί να τα σκάσει.

Είναι και αυτά παρεξηγημένα ζωάκια που η παραπληροφόρηση ξεκινά από τα σημεία πώλησης.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vaggef Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλώντας για τα νανάκια Russian dwarf kai Roborofski.

Όχι δεν πλένονται ποτέ, ζουν στην έρημο –στέπα και το πλύσιμο τους γίνετε με άμμο (βάλε μπανακι με άμμο Τσιντσιλά και θα τα δεις να πλένονται (έχει πολύ πλάκα).

Τα μεγαλύτερα Golden ΚΤΛΠ… μπορεί να πλένονται δεν ξέρω, αυτά ζουν σε πεδιάδες με χορτάρι και μάλλον βρίσκουν υγρασία .

Ακόμα και η διατροφή τους είναι διαφορετική καθώς τα Νανάκια δεν τρέφονται με υψηλή πρωτεΐνη και λιπαρά που τα μεγαλύτερα δέχονται ευχαρίστως.

Τέλος όντος είναι όλα ευαίσθητα σε υψηλές θερμοκρασίες για αυτό να αποφεύγετε τα πλαστικά κλουβιά που δεν αερίζονται καλά. Το καλοκαίρι μας (Ελλάδα) μπορεί να τα σκάσει.

Είναι και αυτά παρεξηγημένα ζωάκια που η παραπληροφόρηση ξεκινά από τα σημεία πώλησης.
Σορυ για το πανακι , μπανακι ενωουσα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vaggef : 19-12-11 στις 13:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια με νανο χαμστερ antonis15 Άλλα ζώα 26 31-12-11 13:13
αξεσουαρ για χαμστερ rikis Άλλα ζώα 4 17-03-09 23:27
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05794 seconds with 15 queries