Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-11, 20:52
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή ΚΟΥΝΕΛΙΑ

καλησπερα αποφασισα να κανω μια αποπειρα για να εχω κουνελακια στο σπιτι οπως εχουμε τις κοτες. απλα δεν ξερω εκτος απο τα κουνελια τι αλλο χρειαζετε!
ξερω οτι τα κλουβια τους πρεπει να ειναι ψηλα !
χρειαζετε να ειναι σε αποθηκη???
αν ειναι σκεπασμενα με τσιγκο κανει??
το χειμωνα εχω μια αποθηκουλα !αλλα μου ειπανε οτι τα ουρα τους μυριζουν πολυ ασχημα υπαρχει κινδυνος να αρρωστησουν?
αν βαζω αχυρο κατω απο τα κλουβιακαι το αλλαζω μια φορα την εβδομαδα??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-11, 20:55
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

εχω 4!
για τι κουνελι μιλαμε;

νανο ή "χωριατικο";
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-11, 20:55
giorgio16 Ο χρήστης giorgio16 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Επειδη εχω μια σχετικη εμπειρια με κουνελια...τι κουνελια θα εχεις;Τα μεγαλα ή τα μινι κουνελακια απο τα πετ σοπ;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-11, 21:04
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

τα νανο απο pet shops κουβαλανε ασθενιες τα περισσοτερα. απο ασχημη εμπειρια μου το ξερω. καλυτερα να παρεις απο καποιον γνωστο σου "χωριατικο", μια θηλυκια για την ακριβεια και σιγα σιγα θα γεμισεις κουνελακια. απλα δεν μπορω να σκεφτομαι πως θα γινουν φαγητο sorry κιολας, αλλα τα χω τρελη αδυναμια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-11, 21:06
giorgio16 Ο χρήστης giorgio16 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από penny Εμφάνιση μηνυμάτων
τα νανο απο pet shops κουβαλανε ασθενιες τα περισσοτερα. απο ασχημη εμπειρια μου το ξερω. καλυτερα να παρεις απο καποιον γνωστο σου "χωριατικο", μια θηλυκια για την ακριβεια και σιγα σιγα θα γεμισεις κουνελακια. απλα δεν μπορω να σκεφτομαι πως θα γινουν φαγητο sorry κιολας, αλλα τα χω τρελη αδυναμια.
Δεν ισχυει..εχω παρει 4 απο πετ σοπ και ηταν ολα υγιεστατα.Ολα τα υγιη πηρα;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-11, 21:26
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

παιδια για να συνενοηθουμε... δεν τα θελω για κατοικιαδια(ας με συγχωρεσουν οσοι τα εχουν για να τα χαιδευουν) με ενδιαφερει η αναπαραγωγη κ η παχυνση τους!!! μαλλον για χωριατικα μιλαμε!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-11, 21:28
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Καλησπερα, εκανα φετος το καλοκαιρι μια εγκατασταση στο σπιτι στο χωριο με κουνελια για οικοσιτη κρεατοπαραγωγη. θελει καποια δουλεια και ενα ποσο για υλικα (πανελ τσιμεντα τσιπες κ.α.)
Εισαι διατεθιμενη να προχωρησεις?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-11, 21:32
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

ναι! εχω μια βασικη ιδεα< γιατο τι χρειαζετε απλα θελω να το κανω σωστα... γιανα μην διορθωνω μετα
αν ειναι ευκολο πες μου τι εχεις κανει .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-11, 22:01
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Πρωτα απ ολα πρεπει να αποφασισεις το ποσα κουνελια θελεις να εχεις. Καθε κουνελι και ξεχωριστο κλουβι. Υπολογισε οτι θελεις 1-2 αρσενικα και 3-4 θηλυκα. (αυτα θα ειναι το μονιμο στοκ σου και θα εχεις τισ αναπαραγωγες τους για μεγαλωμα και φαγητο).
Εγω εκανα ενα χωρο 8*2*2,20 (μ*π*υ). τσιμεντενιο δαπεδο , περιφραξη περιμετρικα αλλα και απο πανω με τσιπα 1/2 ιντσας (μονο μυγα περναει μεσα).
Αν εχεις χωρο (εγω δεν ειχα) μπορεις να αποφυγεις τη χρηση των πανελ μιας και κοστιζουν περιπου 16 ευρω/μ2 (σαν υλικο) μπορεις να κανεις μια κατασκευη με τσιμεντολιθους (φθηνοι αλλα και μονωτικοι) ωστε να αποφευγεις τα καιρικα φαινομενα (εντονο αερα, βροχη και κρυο).
Τα κουνελια χρειαζονται καλο αερισμο οχι υγρασια και θερμοκρασια 18-30 C.
Σε μεγαλυτερες και μικροτερες θερμοκρασιες επηρεαζεται η ορεξη τους για φαγητο, δεν τρωνε και δεν αναπαραγονται.Εννοηται οτι κρυωνουν, ειδικα τα μικρα κουνελια μιας και δεν εχουν τριχωμα αλλα και το καλοκαιρι μπορει να σκασουν απο τη ζεστη.
Συνεχεια σε λιγο....
-------------------------
τα κλουβια ειναι καλο να ειναι 0.80*1,20*0.50, ωστε να εχουν χωρο να κινουνται. τα βιομηχανικα κλουβια ειναι 0.30*0.50*0.30 περιπου ωστε να μην κινουνται οσα ειναι για παχυνση, απλα να τρωνε και να ενεργουντε
Το βασικοτερο ειναι πωσ πρεπει να ειναι υπερυψωμενα τουλαχιστον 60 εκατοστα (για εμενα) ωστε να μπορεισ να καθαριζεις απο κατω τισ βρωμιες που θα πεφτουν...
τα κλουβια ειναι βολικοτερο να κατασκευαστουν απο κουνελοσυρμα (ειδικο πλεγμα σκληρο και με μικρα κενα) ωστε να μπορουν να πατανε πανω του και τα περιτωματα τουσ να πεφτουν κατω.
Μπορεις να βρεισ με λιγα λεφτα ταιστρες και αυτοματες ποτιστρες ωστε να κανεις την δουλεια σου πιο ευκολα.
Βασικο ειναι να βρεις καλα κουνελια σε καλο μεγεθος και δοκιμασμενα. Βρες απο κανεναν φιλο - χωριανο.
οτι θελεισ στειλε πμ. και οποιος θελει πληροφοριες ..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη milion : 02-12-11 στις 22:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-12-11, 22:09
milion Ο χρήστης milion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2010
Περιοχή: Ioannina
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Αυτα να τα αποφυγεις!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  799px-Runt_and_Paxie.jpg
Εμφανίσεις:  1680
Μέγεθος:  74,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-12-11, 00:57
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από milion Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτα απ ολα πρεπει να αποφασισεις το ποσα κουνελια θελεις να εχεις. Καθε κουνελι και ξεχωριστο κλουβι. Υπολογισε οτι θελεις 1-2 αρσενικα και 3-4 θηλυκα. (αυτα θα ειναι το μονιμο στοκ σου και θα εχεις τισ αναπαραγωγες τους για μεγαλωμα και φαγητο).
Εγω εκανα ενα χωρο 8*2*2,20 (μ*π*υ). τσιμεντενιο δαπεδο , περιφραξη περιμετρικα αλλα και απο πανω με τσιπα 1/2 ιντσας (μονο μυγα περναει μεσα).
Αν εχεις χωρο (εγω δεν ειχα) μπορεις να αποφυγεις τη χρηση των πανελ μιας και κοστιζουν περιπου 16 ευρω/μ2 (σαν υλικο) μπορεις να κανεις μια κατασκευη με τσιμεντολιθους (φθηνοι αλλα και μονωτικοι) ωστε να αποφευγεις τα καιρικα φαινομενα (εντονο αερα, βροχη και κρυο).
Τα κουνελια χρειαζονται καλο αερισμο οχι υγρασια και θερμοκρασια 18-30 C.
Σε μεγαλυτερες και μικροτερες θερμοκρασιες επηρεαζεται η ορεξη τους για φαγητο, δεν τρωνε και δεν αναπαραγονται.Εννοηται οτι κρυωνουν, ειδικα τα μικρα κουνελια μιας και δεν εχουν τριχωμα αλλα και το καλοκαιρι μπορει να σκασουν απο τη ζεστη.
Συνεχεια σε λιγο....
-------------------------
τα κλουβια ειναι καλο να ειναι 0.80*1,20*0.50, ωστε να εχουν χωρο να κινουνται. τα βιομηχανικα κλουβια ειναι 0.30*0.50*0.30 περιπου ωστε να μην κινουνται οσα ειναι για παχυνση, απλα να τρωνε και να ενεργουντε
Το βασικοτερο ειναι πωσ πρεπει να ειναι υπερυψωμενα τουλαχιστον 60 εκατοστα (για εμενα) ωστε να μπορεισ να καθαριζεις απο κατω τισ βρωμιες που θα πεφτουν...
τα κλουβια ειναι βολικοτερο να κατασκευαστουν απο κουνελοσυρμα (ειδικο πλεγμα σκληρο και με μικρα κενα) ωστε να μπορουν να πατανε πανω του και τα περιτωματα τουσ να πεφτουν κατω.
Μπορεις να βρεισ με λιγα λεφτα ταιστρες και αυτοματες ποτιστρες ωστε να κανεις την δουλεια σου πιο ευκολα.
Βασικο ειναι να βρεις καλα κουνελια σε καλο μεγεθος και δοκιμασμενα. Βρες απο κανεναν φιλο - χωριανο.
οτι θελεισ στειλε πμ. και οποιος θελει πληροφοριες ..
να συμφωνησω και γω το χωριατακη και να συμληρωσω οτι μπορεις να βαλεις ενα βαρελι νερο απο πανω και με σωλινα σε καθε κλουβι να εχεις σταγονες ετσι αποφευγεις και την διαδηκασια να αλλαεις μπουκαλια αλλα και επειδη απο τα μπουκαλια μετα απολιγοκαιρο μπορουν να παθουν αρωστιες επισης καλο θα ηταν ενα κομμματι λαμαρινας κατω απο καθε κουνελιαστρα με ενα τζουβαλι στην ακρη να μαζευει της ακαθαρισιες τους το οποιο σε γλιτωνει απο κοπο και διατηρει και το χωρο καθαρο επισης κανει και πολλη ωραιο λιπασμα για τα ξυνοδεντρα και τελος να προσεχεις την ποιοτητα του φυραματοε να μην εχει σκονες αφου απο κει πολλυ ευκολα παθενουν μυξοματωση ακρως μεταδοτικη ασθενεια και θα ψοφησουν ααρκετα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-12-11, 02:18
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

μιας και εχω χρονια κουνελια πρεπει να προσεξεις πολλα! κυριως το μερος που θα τα εχεις... και τα κλουβια να κλεινουν καλα για να μην ερχονται σε επαφη με ποντικια γιατι μπορουν να μεταδοθουν ασθενειες απο τα ποντικια στα κουνελια! κατι ακομη αναπαραγονται πολυ γρηγορα! πριν 3 χρονια ειχε τυχει να φτασω τα 160+ ενας αριθμος αδυνατος για συντιρηση και τα εξοδα πολλα! αυτη την στιγμη εχω μονο 5 και αυτα οχι για αναπαραγωγη απλα ετσι τα εχω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07033 seconds with 15 queries