Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-04-11, 12:02
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή κανάρα γεννά στις ταΐστρες

εχω ενα ζευγαρακι , τα οποια ειναι περσινα πουλακια οποτε και για τα δυο ειναι η πρωτη γεννα.
Πριν κανα μηνα εβαλα το θυληκο και το αρσενικο καναρινι στην κλουβα με χωρισμα στην μεση να μην εχουν επαφη.
Στο θυληκο εβαλα την φωλιτσα και κλοστουλες περημενοντας να φτιαξει τιποτα.
Πριν 4 μερες εντελως ξαφνικα χωρης να εχει δωσει σημαδια την ειδα να καθεται πανω στην ταιστρα και μετα εκανε ενα αβγο. (απο φωλια αδιαφορια και ουτε τις κλωστες εχει πειράξει)
Αμεσως εβγαλα το χωρισμα να ερθουν σε επαφη , αν και λογικα τωρα ειναι λιγο αργα για να την πιασει ο αρσενικος και να βγουν με σπορο τα υπολοιπα αβγα.
Της εφτιαξα μονος μου την φωλια και της εβαλα το αβγο μεσα , την αλλη μερα βρηκα παλι αυγο στην ταιστρα και τον αρσενικο να εχει καταστρεψει την φωλια.
Την ξαναφτιαξα και εβαλα και το δευτερο αβγο , την τριτη μερα (χτες) παλι ενα αβγο στον πατο του κλουβιου σπασμενο και η φωλια χαλια .
Σημερα τα χωρισα παλι , εφτιαξα την φωλια με τα δυο αβγα τα πρωτα , αλλα η καναρα αδιαφορει να μπει μεσα, παει και αραζει στην ταιστρα.
Γιατι γηνεται αυτο .... τι πρεπει να κανω εστω να πετυχω κατι στην δευτερη γεννα ???
Το κανει λογο απειρίας επειδη ειναι πρωτη γεννα ? δηλαδη στην δευτερη υπαρχει περίπτωση να στρωσει φωλια ??????
Help , γιατι 2 χρονιες προσπαθω να βγαλω κανα πουλακι και τις 2 ειχα ασπορες γεννες γιαυτο περσυ αλλαξα τα πουλακια και πηρα φετινα μπας και δω τιποτα φετος !!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-04-11, 12:19
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

επειδη εχω χρονια καναρινια! κ καθε χρονο βγαζω πανω απο 60. Σορρυ που θα σ το πω αλλα εσυ κανεις βλακειες! βαζεις τα πουλια σε ενα κλουβι! χωρις χωρισμα στ μεση! βαζεις μια φωλια κ κοβεις λεπτες λωριδες χαρτοπετσετας. μολις δεις οτι ετοιμαζουν την φωλια, βαζεις κ το ειδικο νημα γ την φωλια. εσυ δεν φτιαχεις ποτε την φωλια κ δεν βαζεις τα χερια συνεχεια μεσα στ κλουβι! τα καναρινια εχουν ενστικτο απο μονα τους κ ξερουν τι θα κανουν! αν κανεις αυτα π σ λεω, το πολυ σε μια εβδομαδα θα εχουν κανει το πρωτο αυγο! μολις δεις το πρωτο αυγο στην φωλια μας λες γ να σ πω τι αλλο πρεπει να κανεις! υπομονη κ καλη επιτυχια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-04-11, 12:37
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

οποτε τωρα τι να κανω ? να τα αφησω μαζι ? και τα δυο αβγα που εχει κανει (τα οποια ειναι ασπορα) να τα πεταξω ? και να περημενω δευτερη γεννα καμια 15 μερες να στρωσει φωλια ? Θα στρωσει ομως η θα ξανακανει αβγα στις ταιστρες ?
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-04-11, 12:45
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε τωρα τι να κανω ? να τα αφησω μαζι ? και τα δυο αβγα που εχει κανει (τα οποια ειναι ασπορα) να τα πεταξω ? και να περημενω δευτερη γεννα καμια 15 μερες να στρωσει φωλια ? Θα στρωσει ομως η θα ξανακανει αβγα στις ταιστρες ?
τωρα τα βαζεις μαζι χωρις το χωρισμα.κ βαζεις κ την φωλια μεσα. ριξε ομως κ λιγα κομματια απο χαρτοπετσετα γ να τα παρει να τα βαλει στ φωλια. τα αυγα τα παιρνεις και τα κρατας. μολις φτιαξει την φωλια κ γεννησει το 1 αυτο, το παιρνεις κ βαζεις ενα ασπορο. την επομενη μερα π θα γεννησει κ αλλο αυγο το περνεις, κ την 3 μερα βαζεις τα αλλα 2 αυγα κ παιρνεις το ασπορο. αυτο γινεται για να γινει η εκκολαψη των νεοσσων την ιδια ημερα! τον αρσενικο δεν τον βγαζεις απο το κλουβι! βοηθαει κ αυτος στο μεγαλωμα των νεοσσων. το πολυ σε 1 εβδομαδα θα εχουν κανει φωλια!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-11, 12:58
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

οκ Μιχαλη θα τα αφησω μαζι , θα παρω τα 2 ασπορα και θα τα φυλαξω για να τα εχω σαν ψευτικα αντικαταστασης οταν θα κανει την δευτερη γεννα (τωρα αν κανει αλλο σημερα - αυριο , γιατι χτες εκανε το τριτο , λογικα ασπορο θα ειναι και αυτο)
Το θεμα ειναι να μπει στην φωλια και χαρτοπετσετα να κοψω οπως λες στην δευτερη γεννα θα φτιαξει τιποτα εφοσον αδιαφορισε τωρα στην πρωτη γεννα?
Εκει ειναι το προβλημα αν θα φτιαξει φωλια , νταξει τωρα το χειριστικα λαθος , απλα μου χαν πει οτι καλο ειναι να τα κρατας χωριστα και μολις δεις σημαδια απο το θυληκο τοτε αμολας τον αρσενικο.
Τελος παντων , τα αφηνω μαζι αλλα στην δευτερη γεννα θα την πιασει ο αρσενικος η οχι ωστε να εχουν σπορο τα αβγα ?

Α εχω διαβασει οτι περνουν και πλαστικα αυγουλακια και τα αλλαζουν , και τα κανονικα τα κραταν μεσα σε ενα μπολακι με βαμβακι σε ζεστο και υγρο χωρο και μολις αρχισει να κλοσαει τοτε τα αλλαζουν ολα μαζι για να βγουν τα πουλακια σχεδον ταυτοχρονα.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-11, 13:08
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ Μιχαλη θα τα αφησω μαζι , θα παρω τα 2 ασπορα και θα τα φυλαξω για να τα εχω σαν ψευτικα αντικαταστασης οταν θα κανει την δευτερη γεννα (τωρα αν κανει αλλο σημερα - αυριο , γιατι χτες εκανε το τριτο , λογικα ασπορο θα ειναι και αυτο)
Το θεμα ειναι να μπει στην φωλια και χαρτοπετσετα να κοψω οπως λες στην δευτερη γεννα θα φτιαξει τιποτα εφοσον αδιαφορισε τωρα στην πρωτη γεννα?
Εκει ειναι το προβλημα αν θα φτιαξει φωλια , νταξει τωρα το χειριστικα λαθος , απλα μου χαν πει οτι καλο ειναι να τα κρατας χωριστα και μολις δεις σημαδια απο το θυληκο τοτε αμολας τον αρσενικο.
Τελος παντων , τα αφηνω μαζι αλλα στην δευτερη γεννα θα την πιασει ο αρσενικος η οχι ωστε να εχουν σπορο τα αβγα ?

Α εχω διαβασει οτι περνουν και πλαστικα αυγουλακια και τα αλλαζουν , και τα κανονικα τα κραταν μεσα σε ενα μπολακι με βαμβακι σε ζεστο και υγρο χωρο και μολις αρχισει να κλοσαει τοτε τα αλλαζουν ολα μαζι για να βγουν τα πουλακια σχεδον ταυτοχρονα.
αυτο ισχυει! αλλα δεν ξερω αν μπορεις να βρεις πλαστικα αυγα. κ να γεννησει αλλο αυγο τωρα δεν γινεται τπτ! την δευτερη φορα θα τα καταφερεις! εγω ειχα 10 lovebird κ τα 9 μ φυγανε. ενα θυληκο π εχω τωρα γενναει κ κλωσσαει τα αυγα συνεχεια. αφου ειναι ασπορα δεν εκκολαπτονται! η αναπαραγωγη των καναρινιων ειναι ευκολη υποθεση κ δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι! γεννανε απο τωρα μεχρι κ τον αυγουστο, καμια φορα μεχρι κ τον σεπτεμβρη με οκτωβρη. εγω περυσι εβγαλα καναρινια μεχρι κ τον οκτωβρη μηνα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-11, 13:14
Franx Ο χρήστης Franx δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Επειδή ο πατέρας μου ασχολιέται με τα καναρίνια εδω και χρόνια και παλιά και εγώ πριν κολλήσω την λόξα με τα ενυδρεία (όχι ότι τώρα τα παράτησα αλλά δεν ασχολούμαι τόσο πολύ) θα σου πω και εγώ κάποιες συμβουλές και από εκεί και πέρα πράξε όπως νομίζεις
Αυτό με το χώρισμα ισχύει αλλά μονό την περίοδο που αρχίζουν να πυρώνουν τα θηλυκά και τα αφήνεις χώρια για λίγο.
Από εκεί και πέρα ότι σου είπε ο φίλος Μιχάλης είναι σωστό αλλά! Μην πειράξεις ούτε αυγά ούτε τίποτα. Ρίξε το νήμα και πίστεψέ με άφησε τα μανταρινάκια να κάνουν μόνα τους την δουλειά τους. Ίδη αυτή την στιγμή που γράφω μπορεί να έχω και αυγά από 4 ζευγάρια. Αυτόν τον τρόπο ακολουθω εγώ εδω και χρόνια και πάντα μετά από κάθε καλοκαίρι γέμιζα πουλάκια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-04-11, 13:15
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

οκ , στην αναμονη λοιπον , το μονο που με ανχωνει ειπα ειναι το αν θα φτιαξει φωλια γιατι τωρα δεν αγγηξε τιποτα. Θελω να πηστευω οτι ειναι απο απειρία και δεν θα κανει τα ιδια στην δευτερη γεννα . ( η οποια δεν θα ειναι τοσο συντομα . νωμηζω καπου στις 8 με 10 μερες ειναι απο τοτε που σταματα η προηγουμενη και εφοσον δεν κλωσησει)
Οποτε αν δω και αυριο και δεν κανει αλλο αβγο θα καθαρισω την φωλια απο τις παλιες κλοστουλες και θα βαλω μερικες λωριδες χαρτοποετσετας να κρεμονται. ( να τις βαλω προς τα τελη βδομαδας η τωρα?)
Ευχομαι να παν κατευχην στην δευτερη γεννα.

Απλα φιλε franx τα αβγα που μου κανε μεσα στην ταΐστρα δεν μπορω να τα αφησω εκει !!!!!

επειδη εχω εξωτερικη φωλια (αυτες που μπαινουν στο πορτακι της ταιστρας μηπως θα ηταν καλητερο να την αλαξω με μια εσωτερικη μπας και κατσει , μηπως την φοβαται την εξωτερικη και δισταζει να μπει μεσα !!!!!)
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-04-11, 03:33
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Επειδη εχω και εγώ ενα ζευγαρι παραδεισια, τα οποια ειναι ΠΟΛΥ πιο χαζα απο τα καναρινια θα σου πω και εγώ τις διαπιστώσεις μου:

>Δεν πρεπει ποτε να βαζεις χερια στο κλουβι γιατι αγχωνονται. Εγω να φανταστεις το καθαριζω βραδυ οταν ειναι στην φωλια.

>Ποτε να μην πειράζεις την φωλια, γιατι μπορει να την χαλασουν τα ιδια τα πουλια.

>Ασ'τα στην ησυχια τους! Θα την βρουνε την φωλια, και θα παρουν και τις χαρτοπετσετες και τα νηματα κτλπ, και θα την φτιαξουν οπως τους αρέσει!

>Τελος, μην βαζεις μεσα στην φωλια μεγαλα κομματια απο χαρτι (εγω εβαζα ενα κομματι κουζινοχαρτο για να καθαριζει πιο ευκολα) γιατι αμα βρουν καμια ακρη του, μπορεί να την τραβηξουν και να χαλασουν κατα λαθος την φωλια...


Αυτο που αφαιρεις τα αυγα, είναι σωστο; Δεν πεθαινουν τα εμβρυα αμα κρυώσουν; Και, τι πειράζει αν δεν βγουν ταυτοχρονα τα αυγα;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-04-11, 08:10
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

επειδη καποτε ελεγα πως ασχολιομουν με τα καναρινια
στην πραγματικοτητα ειχα δυο χωρις να εχω διαβασει τιποτα γι αυτα
την πρωτη φορα που ειχε κανει αυγα η θηλυκια εβαζα μεσα τα χερια μου για να καθαρισω και το γενικα το κλουβι ηταν σε μερος που περναγε ολη η οικογενεια τα αυγα δεν εκκολαφθηκαν ποτε....

την δευτερα φορα απο την στιγμη που ξεκινησε να κανει φωλια εβαλα το κλουβι σε μερος που δεν εβλεπαν κανεναν τα ψαρια και εβαζα χερια μονο για νερο και φαι....
τοτε εκαναν δυο πουλακια...
επισης νομιζω πως ειναι σημαντικο να τους βαζεις αυγο βραστο στο οποιο θα σπας λιγο το κελυφος απο πανω για να μπορουν να τσιμπανε και το ασπραδι με τον κροκο....
αυτα τα ολιγα απο εμενα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-04-11, 08:26
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη καποτε ελεγα πως ασχολιομουν με τα καναρινια
στην πραγματικοτητα ειχα δυο χωρις να εχω διαβασει τιποτα γι αυτα
την πρωτη φορα που ειχε κανει αυγα η θηλυκια εβαζα μεσα τα χερια μου για να καθαρισω και το γενικα το κλουβι ηταν σε μερος που περναγε ολη η οικογενεια τα αυγα δεν εκκολαφθηκαν ποτε....

την δευτερα φορα απο την στιγμη που ξεκινησε να κανει φωλια εβαλα το κλουβι σε μερος που δεν εβλεπαν κανεναν τα ψαρια και εβαζα χερια μονο για νερο και φαι....
τοτε εκαναν δυο πουλακια...
επισης νομιζω πως ειναι σημαντικο να τους βαζεις αυγο βραστο στο οποιο θα σπας λιγο το κελυφος απο πανω για να μπορουν να τσιμπανε και το ασπραδι με τον κροκο....
αυτα τα ολιγα απο εμενα
Κλουβί μέ ψάρια, που στη συνέχει έκαναν πουλάκια.............. χαχαχαχαχαχαχαχα............

ΗΜΑΡΤΟΝ Κωστή......... τι πίνεις ρε συ πρωί πρωί............
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-04-11, 08:40
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλουβί μέ ψάρια, που στη συνέχει έκαναν πουλάκια.............. χαχαχαχαχαχαχαχα............

ΗΜΑΡΤΟΝ Κωστή......... τι πίνεις ρε συ πρωί πρωί............
ωχ ναι....χαχαχαχαχαχαχα
η συνηθεια....

milko ηπια και με εχει θερισει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-04-11, 10:04
anastapalios Ο χρήστης anastapalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2010
Περιοχή: Πτολεμαίδα, Ιωάννινα(φοιτητής)
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου, με εμπειρία χρόνων μπορώ να σου πω μερικά πράγματα και αν θες τα ακολουθείς...
1)Βάζεις χαρτοπετσέτες???Προφανώς δεν έχεις δει καναρίνια τα οποία τρώνε χαρτί.Άρα για μένα οι χαρτοπετσέτες είναι άκυρες. Ψάκσε να βρείς ένα τσουβάλι μάλλινο, ξέφτισέ το και με τη λινάτσα που θα έχεις βάλε την στα "καγκελάκια". Αυτά από μόνα τους θα κάνουν τη δουλειά..ΠΟΤΕ χέρι μέσα στο κλουβί και εννοείται και τη φωλιά. Γνώμη μου καλύτερη η εξωτερική φωλιά.
2)Εννοείται στην αρχή θέλει χώρισμα στην κλούβα..Προφανώς δεν έχεις δει να ξεπουπουλιάζει το αρσενικό το θηλυκό..Άρα πρώτα χώρισμα και αφου δεις ότι έρχονται κοντά το αρσενικό με το θηλυκό στα κάγκελα βγάζεις το χώρισμα και θα γίνει η δουλειά..
3)Εννοείται η χρήση βρασμένων αβγών κομμένα στη μέση ΜΑΖΙ με το τσώφλι. Το ασβέστιο είναι αναγκαίο για τη δημιουργία γερών αβγών και πάντα σε συνδιασμό με βιταμίνες...
Αυτά, μπορείς να τα ακολουθήσεις εάν το θες και καλούς απογόνους!!!!
__________________
Όσο ζεις, μαθαίνεις...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-04-11, 12:17
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastapalios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε μου, με εμπειρία χρόνων μπορώ να σου πω μερικά πράγματα και αν θες τα ακολουθείς...
1)Βάζεις χαρτοπετσέτες???Προφανώς δεν έχεις δει καναρίνια τα οποία τρώνε χαρτί.Άρα για μένα οι χαρτοπετσέτες είναι άκυρες. Ψάκσε να βρείς ένα τσουβάλι μάλλινο, ξέφτισέ το και με τη λινάτσα που θα έχεις βάλε την στα "καγκελάκια". Αυτά από μόνα τους θα κάνουν τη δουλειά..ΠΟΤΕ χέρι μέσα στο κλουβί και εννοείται και τη φωλιά. Γνώμη μου καλύτερη η εξωτερική φωλιά.
2)Εννοείται στην αρχή θέλει χώρισμα στην κλούβα..Προφανώς δεν έχεις δει να ξεπουπουλιάζει το αρσενικό το θηλυκό..Άρα πρώτα χώρισμα και αφου δεις ότι έρχονται κοντά το αρσενικό με το θηλυκό στα κάγκελα βγάζεις το χώρισμα και θα γίνει η δουλειά..
3)Εννοείται η χρήση βρασμένων αβγών κομμένα στη μέση ΜΑΖΙ με το τσώφλι. Το ασβέστιο είναι αναγκαίο για τη δημιουργία γερών αβγών και πάντα σε συνδιασμό με βιταμίνες...
Αυτά, μπορείς να τα ακολουθήσεις εάν το θες και καλούς απογόνους!!!!
μην ειναι πασχαλινα τα αυγα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-04-11, 13:11
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Για να μην κάτσω να σχολιάσω τα .... ότι να 'ναι" και γράψω σεντόνι ... θα σταθώ σε κάτι που δεν γράφτηκε και είναι ουσιώδες.
Τα πουλιά που έβαλες για ζευγάρωμα τα πρόσεξες στο πτέρωμα, για να μην βγάλεις προβληματικά;
Ξέρεις να ξεχωρίζεις το μαλακό απ' το σκληρό πτέρωμα;
Μπορείς να βάλεις μερικές φωτογραφίες;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-05-11, 00:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ε για πες τιποτα παραπανω γιαυτο το ουσιωδες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-05-11, 00:46
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

καπου διαβασα για την αντικατασταση τον αυγων με πλαστικα.καποιοs που δεν εχει την εμπειρια να το κανει καλητερα να αφησει τα αυγα στην φωλια κ να μην τα πειραξει καθολου.
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-05-11, 10:21
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ε για πες τιποτα παραπανω γιαυτο το ουσιωδες...
κι εγω αυτο περιμενα αλλα εχω αποφασισει να μην μιλαω πια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-05-11, 09:23
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

με το που τελειωσε την πρωτη γεννα πριν καμια βδομαδα στην οποια δεν πηγαν καλα τα πραγματα και τα αυγα τα πεταξα, της εβγαλα την εξωτερικη φωλια και εβαλα εσωτερικη , απομακρυνα ολες τις ταιστρες που χαν σχημα σαν φωλια, και εβαλα και τις κλωστες και τον αρσενικο παρεα, ειδα οτι δεν πειραζε τις κλωστες καθολου και τις εφτιαξα εγω την φωλια , την επομενη μερα την ειδα μεσα και ειχε κανει και ενα αυγο , μεχρι και σημερα εχει κανει 4 και βλεπουμε.
Το θεμα ειναι ναχει κανει πια δουλεια ο αρσενικος ,(γιατι και περσι ειχα αλλο ζευγαρι ,αλλα βγαιναν ασπορα) ,, το μονο που εχω δει οταν τα παρατηρησα λιγο ειναι οτι παει στην φωλια και την ταιζει στο στομα.
Οριστε και φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  03052011002.jpg
Εμφανίσεις:  1048
Μέγεθος:  61,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  01052011001.jpg
Εμφανίσεις:  719
Μέγεθος:  48,6 KB  
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-05-11, 22:52
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

λοιπον στις 3 μαιου εκανε το τεταρτο αυγο και απο τις 4 αρχισε να τα κλωσαει , κατα τις 10 του μηνος κληνουν μια βδομαδα , αρα μπορω με προσοχη να δω αν εχουν πουλακι μεσα η οχι !!!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-05-11, 23:41
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Καλύτερα να τα αφήσεις! Ποσο καιρό κανουν να βγουν απο το αυγό; Καλύτερα να περιμένεις λίγο παραπάνω, ωστε να μην υπάρχει κινδυνος να τρομάξεις την μανα ή να σπασεις τα αυγά.

Και πες οτι υπάρχουν μεσα πουλια. Αν στρεσσαριστουν και χαλασουν την φωλιά. Δεν θα είναι μεγαλύτερη απογοήτευση απο το απλά να μην βγουνε;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-05-11, 09:47
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Απο τις 4 Μαιου να υπολογισεις 14 ημερες για να βγει το πρωτο νεογεννητο.Στην περιπτωση που δεν βγει στις 14 ημερες δεν πεταμε
το αυγο,το αφηνουμε αλλες 2-3 ημερες.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-05-11, 18:43
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Έφυγα για αρκετές μέρες από την Αθήνα να ησυχάσει το κεφάλι μου.
1. Το σκληρο πτέρωμα κάνει στην άκρη ανοιχτό χρώμα ... π.χ. αν είναι κίτρινο το πουλί στο τελείωμα του θα φαίνεται σαν να έχει λευκό κολάρο ειδικά στον λαιμό που είναι πιο ορατό (το γράφω κάπως "χοντρά" αλλά ελπίζω να γίνει εύκολα κατανοητό). Αν είναι μαλακό θα έχει χρώμα πιο έντονο και ομοιόμορφο παντού. Αν 2 ίδιου τύπου πτερώματος τα ζευγαρώσεις ... θα παρουσιάσουν προβλήματα (λαμπ ή κύστες όπως λέγονται) κατά την αλλαγή πτερώματος και ίσως χρειαστεί να χρησιμοπιήσεις ακόμα και νυστέρι για σοβαρές περιπτώσεις. Το μέγεθος των κύστεων σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να φτάσει όσο ένα φουντούκι (αρκετά μεγάλο δηλαδή).
2. Τα κανάρια (νομίζω γράφτηκε πιο πάνω) έχουν το κακό να κάθονται στα αυγά από την πρώτη μέρα γι' αυτό τους παίρνεις τα αυγά και βάζεις ένα ψεύτικο και τα βάζες πάλι στη φωλιά όταν κάνει και το 4ο αυγό, ώστε να σκάσουν όλα μαζί.
3. Η διάρκεις επώασης είναι 14 μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-05-11, 13:14
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

15 μερα μπηκε σημερα και δεν εχει βγει ακομη κατι , βαβαια πριν μερικες μερες που δα σε φως τα αυγα τα 3 ειναι κλουβια και το ενα μαυρο μεσα οποτε εχει πουλακι. Πιθανον να ναι το τελευταιο αβγο απο τα 4 γιατι ειχα χωρησει τον αρσενικο και οταν τον εβαλα μαζι ισως στα 3 πρωτα δεν την ειχε πιασει.
Το περιεργο ειναι οτι η καναρα στην φωλια απωθει φυρω γυρω τα κλουβια αυγα και καθεται ακριβως σε αυτο που πηστευω εχει πουλακι μεσα.
Τις τα εβαλα μια μερα παλι ολα μαζι και παλι αποθησε τα 3 κλουβια και καθεται στο γεματο αυγο.
Πως στο καλο το κανει αυτο , μπας και εχει ενστικτο οτι τα 3 ειναι κλουβια και το ενα εχει μικρο μεσα ? ?

15 μερα επρεπε ναχει σκασει το αυγο η επειδη ειναι το τελευταιο της γεννας και ο καιρος ειναι λιγακι ψυχρος ακομα μπορει να κρατησει παραπανω ?????????
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-05-11, 13:40
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Δωσε χρονο στο πουλι και αφησε το ησυχο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-05-11, 14:25
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

δεν τα πειραζω τα πουλακια , αλλο απο ενα συμπληρωμα φαγητου , και μια φορα που δα τα αβγα , απλα τυχαινει οταν συμπληρωνω φαγητο να σηκωνεται η καναρα απο την φωλια και κει προσεξα οτι τα αβγα ταχει απωθησει λιγο.
Κατα ταλλα εκει που τα χω ειναι ησυχα , ειναι σε ταρατσα δεν περναει κανεις απο μπροστα ποτε κατα την διαρκειας της μερας , οποτε εχουν ησυχια.
Απλα λογικα θα πρεπε να χει σκασει το αυγο , αλλα θα περημενω μερικες μερες μερες ακομη , λενε οτι δεν ειναι απολυτο το 14 μερες !
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-05-11, 16:41
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

δεν βλεπω να βγαινει τιποτα απο πουλακι, 16 μερα, μαλλον δεν με παει το αθλημα καθολου , 4 χρονια τοσες φωλιες και πουλακι δεν εχω δει ποτε.
Αυριο θα τις σπασω τα αυγα και θα τις χαλασω την φωλια και μαλλον θα την αμολήσω την θηλυκια , τι να λεει για τριτη φωλια .... εφοσον δεν βγαινει τιποτα.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-05-11, 17:48
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ χρειάζεται να χαλάσεις την φωλιά .... ΔΕΝ χρειάζεται να πάρεις τα αυγά για να δεις αν είναι γόνιμα ... το πιθανότερο είναι (όπως ελπίζω κατάλαβες) ότι κάνεις λάθη και γι' αυτό ..... πουλιά δεν βλέπεις.-

Υ.Γ. Υπάρχουν περιπτώσεις που τα μικρά πεθαίνουν μέσα στο αυγό (όπως πιστεύω εν προκειμένω).-
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-06-11, 22:47
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

ΛΟΙΠΟΝ η δευτερη γεννα πηγε στραφη ( ολα τα αυγα ηταν ασπορα, πιθανον εγω εκανα μ.....α γιατι ειχα χωρισει το ζευγαρι οποτε δεν την προλαβε ο αρσενικος ουτε στο τελευταιο αυγο οποτε βγηκαν κλουβια !!!!
Η δευτερη γεννα τελειωσε καπου στις 18 / 5 οποτε ειδα οτι τα αυγα ηταν ολα ασπορα.
Τοτε εβαλα και τον αρσενικο μεσα και τα πουλακια ηταν μαζι, σκεφτηκα να τα αφησω συνεχεια μαζι για την τριτη γεννα.

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ μια βδομαδα μετα 26/5 εκανε το πρωτο αβγουλακι της τριτης γεννας και καθε μερα απο ενα οποτε εκανε 4 αυγουλακια.
30/5 στρωθηκε στο κλωσαρισμα .... και σημερα που ειναι στην ογδοη μερα δυστηχως ειδα στον πατο του κλουβιου δυο αβγουλακια πεταμενα , τωρα πιο και γιατι και πως πεσανε .... τι να πω , μου παν επειδη εχω κλωστες στην φωλια , το νημα που λεμε, οτι μπορει να μπερδευονται στα ποδια της καναρας και στο σηκωμα για φαι να τα περνει μπροσταρια και να της πεσαν..!
Μπορει να ισχυει κατι τετοιο ?? μου καλητερα να βαζω βαμβακι αντι κλωστες ωστε να μην μπερδευετε το πουλακι.
Βεβαια οταν σηκωνοταν η καναρα για φαι ο αρσενικος πηγενε στην φωλια και τσιμπαγε τις κλοστουλες , μπορει να την εκανε αυτος και να τα πεταξε???
Για καλο και για κακο προς το παρον τα χωρησα παλι , να κλωσησει με την ησυχια της τα 2 αβγα.

ΤΟ τραγικο και το ευχαριστο μαζι ομως δεν ηταν τα δυο αβγα που εσπασαν αλλα οτι ειχαν πουλακι μεσα το ειδα με τα ματια μου , ειχε σχηματιστει ολοκληρο με το ραμφος του !!
Αρα λοιπον τα πραγματα πηγαν καλα , εγω φοβομουν μηπως ο αρσενικος δεν κανει δουλεια η η καναρα δεν καθεται, ΟΥΦ !!!!
Ευχομαι τα δυο αβγα μου εμεινα να μου δωσουν επιτελους την χαρα που περημενω 3 χρονια να δω εστω ενα πουλακι !!!!!
Και help μπορει να παει για τεταρτη γεννα ? και τι να βαλω στην φωλια για περισσοτερη ασφαλια των αυγων???
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-06-11, 21:26
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ρωτάς 50 γιατρούς .... για να ακολουθήσεις 1 θεραπεία;
Τα κανάρια τα βάζεις για γέννα προς το τέλος Φεβρουαρίου προς Μάρτιο .... τώρα πλέον η θερμοκρασία έχει ανέβει στους 35 βαθμούς ήδη .... μπορείς να φανταστείς τι θερμοκρασία "ανεβάζει" η φωλιά;
Καλό θα ήταν όταν με το καλό τελειώσει το έργο της να την αφήσεις να χαλαρώσει για λίγο καιρό και όταν ολοκληρώσει την αλλαγή πτερώματος (από Σεπτέμβρη και μετά υπολόγισε) που θα πέσει και λίγο η θερμοκρασία, να τα βάλεις πάλι .... αν θέλεις.
Το καλύτερο νήμα για μένα είναι το συσκευασμένο καφέ (σαν ίνες από τσουβάλι φαντάσου) που είναι ανάμεικτο με λίγο βαμβάκι .... θα το βρεις σε κάποιο μεγάλο pet shop υποθέτω.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πόσα μικρά γεννά μια CRS? el.stel Γαρίδες του γένους Caridina 2 30-12-10 23:03
Αγγελοψαρο γεννά..... και ταλλα τρωνε !!!! jimmis1974 Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 27-06-10 13:48
Βοήθια γεννά από Corrydoras NickFior Αρχάριοι γλυκού νερού 6 25-01-08 10:04
Αυτόματες Ταΐστρες - Τιμές & Pros/Cons pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 11-04-03 13:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10030 seconds with 16 queries