Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-11, 00:40
mitsaki Ο χρήστης mitsaki δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-06-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Question μωρό χελωνάκι...λίγη βοήθεια...

Καλησπέρα..είμαι καινούρια στο φορουμ και γενικά αρχάρια στο θέμα των μικρών μας φίλων...
Για να μπω στο θέμα..πριν 4 μέρες αγόρασα ενα χελωνάκια πολυ μικρό..ο υπάλληλος στο μαγαζί που το πήρα μου είπε οτι είναι μωρό ακόμα και μου έδωσε κάτι μπιλάκια για τροφή και όχι τις κλασικές αποξιραμένες γαρίδες...οι απορίες που έχω είναι: 1)κάθε πότε θα πρέπει να την ταϊζω..? 2)μπορώ από τώρα που είναι μικρή να καταλάβω το φύλο της? 3)όταν κάνει κακάκια της και δεν έχω προλάβει να τα καθαρίσω την έχω δει να προσπαθεί να τα φάει,πόσο κακό είν αυτό?... και 4) τι μπορώ να κάνω για το καβούκι της για να βεβαιωθώ ότι είναι γερό...?


Αυτές τις απορίες είχα..όποιος ξέρει και μπορεί,ας μου απαντήσει..ευχαριστώ πολύ..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-06-11, 00:53
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες! Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος στις χελωνίτσες, πορείς να ξεκινήσεις διαβάζοντας αυτό το υπόμνημα με μερικές γενικές πληροφορίες: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
Επίσης άν ξέρεις Αγγλικά, αυτό το site http://redearslider.com/ έχει πάαααρα πολλές πληροφορίες για τις νεροχελώνες με το κόκκινο αφτί
Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-11, 01:32
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsaki Εμφάνιση μηνυμάτων
1)κάθε πότε θα πρέπει να την ταϊζω..?
2)μπορώ από τώρα που είναι μικρή να καταλάβω το φύλο της?
3)όταν κάνει κακάκια της και δεν έχω προλάβει να τα καθαρίσω την έχω δει να προσπαθεί να τα φάει,πόσο κακό είν αυτό?... και
4) τι μπορώ να κάνω για το καβούκι της για να βεβαιωθώ ότι είναι γερό...?
1) Καθε μερα απο λιγακι 2-3-4 μπιλακια το πολυ. Ειναι μαρκα; Ποια;

2) Αν ειναι αρσενική μπορείς απο τα 2-3 ετων. Την θυληκη 3-4.

3) Αυτο δεν το εχω ξανα-ακουσει... Σιγουρα δεν είναι καλό, γιατί μπορει να παθει καμια μολυνση.

4) Μπορεις να δινεις ποικιλια τροφών, και συμπληρωμα ασβεστιου. Ρώτα στο πετ σοπ για το συμπληρωμα, την δοσολογια κτλπ. Επισης πρεπει να μπορει να βγαίνει να λιαζεται στον ήλιο. Τον χειμώνα θα πρεπει να της παρεις μια λαμπα UV.

=======

Μερικές συμβουλες:
Καλο είναι να παρεις ενα φιλτρακι. Υπαρχουν κινεζικα των 6-7 ευρω που θα σου κανουν πολυ καλα την δουλεια. Ενας θερμοστατης θα είναι απαραιτητος τον χειμώνα, για να ζεσταινει το νερο.

Επισης, πρεπει να της διαμορφωσεις το ενυδρείο έτσι ωστε να έχει ενα βαθυ σημείο για κολύμπι, καπου να μπορεί να ακουμπάει στο εδαφος αλλα και να βγαζει το κεφάλι εξω, και καπου που να βγαίνει τελείως εξω.

Τώρα που είναι νεαρή θελει τροφη με περιεκτικότητα σε πρωτεϊνες. Λιγο βρασμενο λουκανικό λίγο ψαρι γλυκου νερου (υπάρχουν κατεψυγμένα φιλετα πανγκασιους. Περνεις και δίνεις λίγο λίγο). Αυτα οχι πολυ συχνα. 1-2 φορες την εβδομάδα σαν συμπληρωμα. ΚΑνονικά καλό είναι να μένεις στις βασικες τροφες. Να της δεινεις και μερικά ζεματισμένα λαχανικά και φρουτα.

Θα βρεις παρα πολλες πληροφορίες στο link του Maverick!

Καλή συνέχεια, και να θυμάσαι: Οι χελωνιτσες μας θέλουν αρκετό χώρο ωστε να αναπτυχθουν σωστα!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-11, 17:15
mitsaki Ο χρήστης mitsaki δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-06-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

αρχικά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε
το κουτάκι λέει πάνω sera reptil raffy baby-gran ...
τώρα που δεν υπάρχουν πια εποχές την βάζω στο παράθυρο μου για να λιαστεί αλλά της έχω και μια λάμπα...

Θα παω να της πάρω ένα ενυδρείο που έχω βρει 13 λιτρο σε καλή τιμή και με ενα φιλτρακι θα είναι πολύ κομπλέ απ αυτά που μ πες...!!!


Ξανά ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-06-11, 17:45
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Τι τιμή έχει αυτό το ενυδρείο; Μπορεις να ψαξεις για καποιο λιγο μεγαλύτερο απο τις αγγελίες. Θα σου πρότεινα ενα 60λιτρο για αρχη.

Επίσης, αμα θέλεις να εχει παρέα, καλα θα ήταν να επαιρνες και το 2ο τώρα που είναι μικρό. Αμα μεγαλώσει και θέλεις 2ο, θα πρεπει να έχεις ξεχωριστό ενυδρείο γιατι μπορεί να έχεις αιματα...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-06-11, 19:19
mitsaki Ο χρήστης mitsaki δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-06-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

απλά το θέμα μου είναι οτι δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα αυτη τη στιγμή..από τις 20 του μηνός που πιάνω δουλειά θα μπορώ πιο άνετα..το ενυδριάκι είναι απο τα τζαμπο και κανει 15ευρώ αν δεν κάνω λάθος..δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά είναι μια αρχή πιστεύω..προς το παρόν το έχω σε μια κλασική πισινούλα απο ένα χελωνάκι ίδιο που είχα πριν χρόνια..αλλά σίγουρα θα του πάρω κάτι πιο μεγάλο για να ζει βασιλικά και με αγάπη

διάβασα το πρώτο λινκ και είχα αρχίσει ήδη να το ταϊζω απ το δάχτιλό μου γιατί κάθε φορά που έβαζα κοντά το χέρι μ φοβότανε αλλά τάρα το κυνηγάει κι όλας και όταν με βλεπει να το κοιτάω και να πιάνω το κουτάκι με την τροφή του βγάζει έξω το κεφαλάκι της και τεντώνει τον λεμό και περιμένει,και χαίρομαι πολύ γι αυτήν την αλλαγή της
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-06-11, 20:17
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Καλύτερα μαζεψε τα λεφτά σου και παρε ενα καλου μεγεθους, να το ευχαριστηθείς και εσύ και η χελωνίτσα!

Ναι ναι! Ετσι είναι σε μαθαίνει! Εμένα, την βγαζουν απο το ενυδρειο καμια φορά, και εξαψανιζεται μεσα στο δωμάτιο. Οταν γυρνάω βγαινει και αυτή! :P Επίσης, δεν βγαίνει ποτε απο το δωμάτιό μου! Παει ως την πόρτα, που αλλαζει το ξυλο με το πλακακι και γυρνάει πίσω!

Δες και εδώ! http://www.youtube.com/watch?v=S1fc7...eature=related Γενικά είναι πολύ εξυπνα ζωα!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-06-11, 21:18
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

καλητερα παρε πιο μεγαλο ενυδρειο και ξεκινα για κανενα φιλτρο θερμοστατη για το χειμωνα και λαμπα...να σαι ready και για τον χειμωνα ...τα νεογβα θελουν ιδιετερη φροντιδα,,,,
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-06-11, 21:51
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Εγώ θα έδινα 6 ευρώ και θα έπαιρνα αυτό http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/70102972 (45 λίτρα) για αρχή όπως λές και μετά όταν θα έχεις μαζέψει τα λεφτά και θα έχεις αγοράσει σιγά σιγά τον υπόλοιπο εξοπλισμό θα μπορέσεις να παρεις κάτι πιο όμορφο/πρακτικό
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-06-11, 21:55
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έδινα 6 ευρώ και θα έπαιρνα αυτό http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/70102972 (45 λίτρα) για αρχή όπως λές και μετά όταν θα έχεις μαζέψει τα λεφτά και θα έχεις αγοράσει σιγά σιγά τον υπόλοιπο εξοπλισμό θα μπορέσεις να παρεις κάτι πιο όμορφο/πρακτικό

Αυτο είναι όντως πολύ καλό. Βασικά είναι αριστο για την δουλειά! Κ εγώ την έχω σε ενα λίγο μεγαλύτερο!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-06-11, 22:14
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

καλη περιπτωση πασχει ομως σε θεμα αισθητικης αρκετα...



το δικο μου οταν ηταν μικρα:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00037.jpg
Εμφανίσεις:  340
Μέγεθος:  67,1 KB  
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-11, 09:33
Το avatar του χρήστη Ορέστης
Ορέστης Ο χρήστης Ορέστης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Το πιο σημαντικό για μένα είναι να πάρεις ένα καλό εξοπλισμό εξ ' αρχής...έτσι ,θα ξέρεις ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι υγειής και χαρούμενη!Ήμουν κι εγώ στην ίδια φάση με σένα (σκεφτόμουν κι εγώ να πάρω το ενυδρειάκι από τα τζάμπο) αλλά το σκέφτηκα καλύτερα και κατέληξα ότι θα ήταν και χάσιμο χρόνου αλλά και χρημάτων!Για μένα ,καλύτερα να το καθυστερήσεις λίγο και όταν μαζάψεις λεφτά να πάρεις κάτι καλό(ενυδρείο ,φίλτρο,λάμπες κ.λ)

Τώρα ,σχετικά με το θέμα το ότι μπορεί να τρώει τα κακάκια της ,είναι πολύ συχνό φαινόμενο και οι περισσότεροι λένε ότι δεν είναι κακό(κι εγώ είμαι αυτής της άποψης)...κοίτα εδώ http://www.redearslider.com/forum/vi...hp?f=5&t=16493

Σου εύχομαι καλή αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-06-11, 11:38
mitsaki Ο χρήστης mitsaki δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-06-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

@tsoum: την πρώτη μέρα που την πήρα όταν ξύπνησα το πρωί είχε εξαφανιστεί...την είχα πάνω στο γραφείο μου και έψαξα παντού,έβγαλα τον υπολογιστή και όλα και είχα φρικάρει και τελικά είχε φτάσει στην γωνία του δωματίου μου έξω απ το μπανάκι που έχω και ήταν αναποδογιρισμένη και την έβαλα μέσα και την τάισα και από εκείνη την στιγμή και μετά όποτε βλέπει οτι μπήκα στο δωμάτιο τεντώνει τον λαιμό της και ανεβαίνει πάνω στην πετρούλα της είναι τόσο τέλεια...

Πιο παλιά που είχα ένα άλλο το είχαμε ονομάσει "τούρμπο χελωνάκι" γιατί με το που έβγαινε απ την πισινούλα του,έτρεχε σαν σίφουνας!!!αυτό το είχα 4 χρόνια..αλλά δυστυχώς...


Maverick καλή η ιδέα σου..αν είναι θα το κοιτάξω...απλά όπως είπε και ο billias είναι λίγο κάπως... :P αλλά αν βρω κάτι τέτοιο και μου κάνει και να έχει περισσότερο χώρο σίγουρα θα το πάρω...

Ορέστη ευχαριστώ για την πληροφορία.. ανησυχούσα πολύ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-11, 22:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

mitsaki τα greeklish απαγορευονται απο τους κανονισμους του φορουμ.
"Τη γλωσσα μου εδωσαν ελληνικη."
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-06-11, 00:03
mitsaki Ο χρήστης mitsaki δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-06-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

ωχ..το είχα ξεχάσει εντελώς..είχα αλλάξει γιατί έψαχνα κάτι στα αγγλικά και το ξέχασα..:/

το διόρθωσα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ελληνικό χελωνάκι στο Κέιμπριτζ!! Βοήθεια! polyvios2004 Άλλα ζώα 9 06-12-10 18:10
Biobox 2 λίγη βοήθεια! falitsa Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 17-06-10 12:31
Λίγη Βοήθεια! kostvl18 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 3 22-03-09 00:05
Λίγη Βοήθεια Please! Axairontas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 22-09-08 20:12
Λίγη βοήθεια.....! yiota Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-04-08 15:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05986 seconds with 16 queries