Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-11, 09:17
Elizabeth Ο χρήστης Elizabeth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Νεροχελώνα - Κίνδυνος από μόλυνση;

Καλημέρα. Χρειάζομαι βοήθεια. Έχω ένα μικρό χελωνάκι που πιθανώς υποφέρει από μόλυνση στα μάτια. Διάβασα ότι υπάρχουν ειδικά κολλύρια στα pet shop και θα πάω αύριο να αγοράσω. Νομίζω πως υποφέρει καιρό από τη μόλυνση. Κινείται αλλά δεν τρώει. Υπάρχει περίπτωση να πεθάνει; Το κολλύριο το βάζω στα μάτια του ή μέσα στο νερό; Έχω πανικοβληθεί. Είναι το πολύ ενάμισι έτους. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-11, 09:26
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ξεκιναω λεγοντας οτι δεν ξερω τιποτα απο χελωνες παρα μονο μερικες συζητησεις που εχω διαβασει κατα καιρους στο internet οποτε αυτα που θα σου πω απλα θα ειναι για να δωσεις σε αυτους που ξερουν μια καλητερη εικονα ωστε να παρεις εσυ και η χελωνιτσα σου αμεσα καποια βοηθα

Καλο θα ειναι να δωσεις καποιες ακομα πληροφοριες οπως ποσα λιτρα ειναι η χελωνιερα σου, καθε ποτε αλλαζεις νερο τι φιλτρο εχεις τι αν ταιζεις αν εχεις ειδικες λαμπες (νομιζω ειναι uv) και οτι αλλο μπορεις ακομα και μια φωτο.

Παντως αν δεν κανω λαθος (αφου οπως αναφερω δεν ξερω σχεδον τπτ) το προβλημα στα ματια ειναι λογο κακης ποιοτητας νερου αφου η αμμωνια ειναι τοξικη για τα ματια της χελωνας και το κολλυριο απλα θα μειωσει τωρα την κριση αλλα θα πρεπει να ψαξεις να βρεις την πηγη του προβληματος

καλο θα ειναι να ψαξεις στο ιντερνετ και για καποιο ελληνικο φορουμ που εχει ως κυριο θεμα τις χελωνες ολο και κατι θα υπαρχει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-11, 11:43
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Πες μας λεπτομεριες για το που ζει η χελωνιτσα, αν βαζεις ειδικο υγρο στο νερο, αν την βλεπει καθολου ο ηλιος, τι θερμοκρασια κρατας το νερο στο ενυδρειο-χελωνιερa, βαλε και μερικες φοτο, θα βοηθησουν να δουμε τι γινετε γιατι οι χελωνες ειναι παρα πολυ ανθεκτικα ζωα στις ασθενειες και συνηθως παρουσιαζουν προβληματα μονο εαν υπαρχει καποιο προβλημα στον χωρο που ζουν οπως ειπε και ο kingrim.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-11, 20:09
Elizabeth Ο χρήστης Elizabeth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Πολύ φοβάμαι πως δεν έχω λάβει τα απαραίτητα μέτρα φροντίδας του ζώου. Οι διαστάσεις της γυάλας είναι 30x10x20, δεν έχω φίλτρο νερού ούτε λάμπα. Το νερό είναι σε θερμοκρασία δωματίου. Τρώει γαρίδες, το χειμώνα δεν έτρωγε πολύ και άρχισε να ζωηρεύει πριν από κανένα μήνα. Σκέφτομαι να την πάω αύριο σε κτηνίατρο. Έχετε κανέναν να μου συστήσετε; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και για όλες τις πληροφορίες. Θα αγοράσω ενυδρείο, φίλτρο και λάμπα το συντομότερο και ό,τι άλλο χρειαστεί. Η χελωνίτσα που είχαμε παλιά ζούσε υπό τις ίδιες συνθήκες αλλά δεν είχε ποτέ αποκτήσει πρόβλημα και κάτι φίλοι, που επίσης είχαν υδρόβια χελώνα, δεν λάμβαναν όλα αυτά τα μέτρα, όμως οι χελώνες τους δεν είχαν πάθει ποτέ τίποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-11, 00:59
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Kαταρχην να ξερεις οτι τωρα που εχει καλο καιρο οποτε εχει ηλιο θα πρεπει να την βγαζεις μερικες ωρες να λιαζεται την χελωνιτσα σου, μετα απο αυτο καλο ειναι να της φτιαξεις ενα ενυδρειο που θα εχει και ραμπα για να βγαινει εξω απο το νερο οποτε θελει, σε διαστασεις πρεπει να ειναι περιπου 10πλασιο στο μηκος και 5πλασιο στο πλατος απο οτι το χελωνακι! Πανω απο την ραμπα σε αποσταση περιπου 10 ποντων πρεπει να βαλεις και την ειδικη λαμπα UV ωστε οποτε θελει να πηγαινει να καθεται απο κατω. Εγω μολις τελειωσα μιας φιλης, βαζω φοτο να παρεις καμια ιδεα! Καλο ειναι να πας σε ενα πετσοπ και να παρεις κοληριο για τα ματια της και να ρωτησεις εκει πως και ποσο θα χρεισημοποιησεις! Καλη αναρωση!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGP0857.jpg
Εμφανίσεις:  2574
Μέγεθος:  60,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGP0858.jpg
Εμφανίσεις:  1225
Μέγεθος:  45,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGP0860.jpg
Εμφανίσεις:  2033
Μέγεθος:  58,8 KB  
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-11, 10:05
Elizabeth Ο χρήστης Elizabeth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Καλημέρα! Λοιπόν, πήγα σήμερα στο pet shop και πήρα κολλύριο και βιταμίνες σε σταγόνες. Επικοινώνησα και με το Αττικό πάρκο για να μιλήσω με έναν ερπετολόγο. Είναι πολύ όμορφο αυτό το ενυδρείο. Τι διαστάσεις είναι; Και πόσες χελώνες φιλοξενεί; Διότι αν ζήσει θέλω να της πάρω παρέα. Καμιά φορά τη βγάζω στο γραφείο μου, πάνω σε μία πετεσέτα και σκαρφαλώνει στο πληκτρολόγιο! Είναι πολύ ζωηρή! Να τη βγάλω να περπατήσει, λες; Οι απλές λάμπες βοηθάνε καθόλου; Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-11, 10:50
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

To ενυδρειο ειναι 80Χ40Χ40 και θα φιλοξενησει 2 χελωνιτσες, μια αρσενικη μια θυλικη περιπου 4 χρονων και οι δυο τους! Προσεχε μονο γιατι οταν πιανεις τις χελωνιτσες μετα πρεπει να πλενεις τα χερια σου γιατι αλλιως υπαρχει ο κινδυνος να μεταφερεις το μικροβιο της σαλμονελας στον οργανισμο σου, οποτε θα ελεγα να μην την αφηνεις πανω σε πληκτρολογια και γραφεια, καλο ειναι να βρισκεται στον χωρο της και αν θες ασχολεισαι μαζι της! Βεβαια με ενα απλο σαπουνισμα των χεριων εισαι οκ, δεν το ειπα για να σε τρομοκρατησω, απλα θελω να σε ενημερωσω για να ξερεις και αυτο συμβαινει με ολα τα ερπετα λογο ουρων, καλα θα κανεις να απολυμανεις και οπου την εχεις βαλει να περπατησει εκτος του χωρου της. Θα ανεβασω φοτο με τις χελωνιτσες, οι απλες λαμπες δεν βοηθουν σε κατι, αν εχει καλο φωτισμο ο χορος που βρισκονται φτανει και αν τις βλεπει ο ηλιος μερικες ωρες ακομα καλητερα αρκει να ειναι στο νερο.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-11, 11:45
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλημέρα, μετέφερα εδώ το θέμα που είναι πιο σωστό. Είναι επίσης πολύ σημαντικό να βάζεις κάποιο αντιχλώριο στο νερό γιατί το χλώριο δημιουργεί πρόβλημα στα μάτια τους. Φαντάζομαι ότι έιναι η χελώνα με το "κόκκινο αυτί"? Μπορείς να διαβάσεις και εδώ για περισσότερες πληρφορίες: http://redearslider.com/
Καλή συνέχεια!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-11, 11:54
Elizabeth Ο χρήστης Elizabeth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Γεια σας. Πλένω πάντα τα χέρια μου όταν την πιάνω. Εν τέλει μίλησα με μια ερπετολόγο από το Κτηνιατρικό Κέντρο Παπαϊωάννου στην Αργυρούπολη και θα την πάω αύριο να την εξετάσει. Δεν μου υποσχέθηκε και πολλά, δεδομένου ότι δεν κάνει επεμβάσεις σε μικρά ζώα τόσο εύκολα. Ενδέχεται αν είναι χρόνιο το πρόβλημα να μη γιατρευτεί. Τι να πω... Θα σας ενημερώσω αν είναι καλά τα πράγματα. Αν δεν είναι μου φαίνεται ότι δεν θα ξαναπάρω κατοικίδιο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-11, 20:02
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Αυτη η ασθενεια ειναι η συχνοτερη σε νεροχελωνες ειδικα οταν ζει σε χωρο καπως ακαταλληλο γι' αυτην αλλα συνηθως το ξεπερνουν και γιατρευεται το προβλημα και της φιλης μου ειχε παθει φετος το ιδιο προβλημα και μετα απο μια εβδομαδα με κολυριο επανηλθε κανονικα η χελωνιτσα.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-05-11, 22:59
logio Ο χρήστης logio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Περιοχή: Κολωνος/Μαραθωνας
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

πηγαινε την χελωνιτσα στον γιατρο για να μην πεθανει να τις κανει ενεση το χε παθει κ ενος φιλου μου κ εκανε ενεση και ειναι μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-06-11, 14:14
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

την καλησπερα μου σε ολους ,και στον αρη που κανει πολυ καλη προσπαθεια ...elizabeth σου στελνω π.μ. για να μην τιρανιεται και η χελωνιτα!!!!
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-06-11, 22:18
Elizabeth Ο χρήστης Elizabeth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Εγώ και η χελωνίτσα μου σας ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον σας... Πήγα σήμερα στο γιατρό και έμαθα τα ακόλουθα:

Η χελώνα μου πάσχει από αβιταμίνωση διότι έτρωγε μόνο πρωτείνες και δεν κάνει. Το καβούκι της έχει μαλακώσει και μπορεί να πεθάνει (θα ήθελα πληροφορίες για την ένεση που έκανε η άλλη χελωνίτσα και έζησε, διότι εμένα η ερπετολόγος δεν μου είπε κάτι τέτοιο). Μπορεί όμως και να σωθεί εάν, με κάποιο τρόπο, την ταϊσω κόκκινα λαχανικά. Μετά θα αρχίσει να βελτιώνεται και η όρασή της.

Τα κόκκινα λαχανικά έχουν Βιταμίνη Α και εάν τρώει 3 φορές τη μέρα μπορεί να επανέλθει η υγεία της. Τροφές με Βιταμίνη Α είναι η κόκκινη πιπεριά (γενικά όλες οι πιπεριές κάνουν καλό), το κόκκινο μαρούλι, το κολοκυθάκι, το καρότο, το ραδίκι, το μπρόκολο και το μήλο. Όλα αυτά πρέπει να χτυπηθούν στο μπλέντερ και μετά να τα φάει με σύριγγα ινσουλίνης στο στόμα. Μέσα μπορώ να ρίχνω καμιά γαριδούλα και μια σταγόνα ειδική βιταμίνη. Πρέπει να καταναλώνει 0,4 ml την κάθε φορά.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο δύσκολο είναι να πιάνεις το μικροσκοπικό κεφάλι μιας χελωνίτσας και να προσπαθείς να της ανοίξεις το στόμα για να την ταϊσεις...

Όλες οι χελώνες πρέπει να έχουν κόκκινα λαχανικά στη διατροφή τους. Όχι μόνο πρωτεϊνες. 12 ώρες στον ήλιο, 12 ώρες στο σκοτάδι. Θερμοκρασία 25-27 βαθμούς κελσίου, το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω πως ρυθμίζεται... Είσαι συνεχώς από πάνω και μετράς;

Αυτά λοιπόν. Καλη συνέχεια σε όλους!


-------------------------
Και. ναι, Mαverick! Είναι η χελώνα με το κόκκινο αυτί!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elizabeth : 01-06-11 στις 22:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-06-11, 00:34
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

H θερμοκρασια εαν φτιαξεις ενυδρειο και βαλεις θερμοστατη ρυθμιζεται μια χαρα στους 26 γιατι ο θερμοστατης κραταει αυτοματα την θερμοκρασια που τον εχεις ρυθμισει! Βεβαια αν εχεις παραπανω ζεστη δεν μπορει να σου κρυωσει το νερο.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεροχελώνα - Πρόγραμμα διατροφής Ορέστης Άλλα ζώα 5 04-02-12 21:47
Δημιουργία νησιού απο πέτρες για τη νεροχελώνα μου giotiss Άλλα ζώα 2 02-02-10 16:50
Μόλυνση του νερού απο τα χέρια και το περιβάλλον. Stathis.k Αρχάριοι γλυκού νερού 14 19-06-08 00:19
Μόλυνση ;;; Απελπισία ! qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 12-07-05 20:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05604 seconds with 16 queries