Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-12, 01:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε ενταξει δεν γεννιεται κανεις να τα ξερει αυτααλλα ειναι "ιστορια" να το ξερεις.εμπλεξα κιεγω καποια στιγμη με ανθρακονηματα κλπ που εχουν καπως παρομοια διαδικασια και ειναι ψιλομανικι.φυσικα αν ψαχτεις κατι θα κανεις αλλα εγω προσωπικα θα προτιμουσα πολυουρεθανη κλπ για τετοια δουλεια...η ακομα και φελιζολ dow.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zak Εμφάνιση μηνυμάτων
υαλουφασμα λοιπόν.. μάλιστα.... πιστεύω πως θα βρώ ηράκλειο...
την ριτήνη πως να τη ζητήσω?
εκει που θα βρεις υαλουφασμα 99% θα εχουν και τις ρητινες που θα χρειαστεις.σιγουρα θα μπορουνε να σου πουνε.ειναι και το θεμα της τοξικοτητας που πρεπει να προσεξεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 18-01-12 στις 01:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-12, 01:56
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε ενταξει δεν γεννιεται κανεις να τα ξερει αυτααλλα ειναι "ιστορια" να το ξερεις.εμπλεξα κιεγω καποια στιγμη με ανθρακονηματα κλπ που εχουν καπως παρομοια διαδικασια και ειναι ψιλομανικι.φυσικα αν ψαχτεις κατι θα κανεις αλλα εγω προσωπικα θα προτιμουσα πολυουρεθανη κλπ για τετοια δουλεια...η ακομα και φελιζολ dow.(και μεταμ τσιμέντο απο πάνω?)
-------------------------


εκει που θα βρεις υαλουφασμα 99% θα εχουν και τις ρητινες που θα χρειαστεις.σιγουρα θα μπορουνε να σου πουνε.ειναι και το θεμα της τοξικοτητας που πρεπει να προσεξεις.(???????)
....
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-12, 01:57
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

99% δεν έχει τοξικότητα αφου στεγνωσει. Εγώ ποιο πολύ θα φοβομουν αυτό που λέει για την μπογιά σε spray...

Επίσης πρέπει να το κάνεις σε εξωτερικό χώρο διότι βρωμοκοπάει και δεν είναι οτι καλύτερο να το εισπνέεις οταν στεγνωνει... Παντως πολυ κόπος για κατι που μπορείς ευκολα να κάνεις με 2-3 ρίζες. Εγώ δεν θα το έκανα αυτο!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-12, 02:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι,απλα επειδη δεν τα ξερω τα υλικα τι εχουνε και αν βγαζουνε κατι στο νερο(καποια τουλαχιστον)θα πρεπει να το εχεις υποψιν σου να το διευκρινησεις τουλαχιστον.μην παρεις οτι ναναι και βαλεις αυτο λεω.

δε χρειαζεται απαραιτητα τσιμεντο για να γινει με dow.
επισης αν σκοπευεεις να δωσεις τοσα λεφτα για 3d και με ολη αυτη τη διαδικασια,γιατι δε κοιτας και τα ετοιμα background της juwel κλπ?

επισης μπορεις να κοιταξεις σε μοντελιστικα μαγαζια ετοιμα πλαστικα backgrounds για διοραματα κλπ.παλι θα πρεπει να ψαξεις το θεμα της τοξικοτητας αλλα νομιζω οτι μπορεις να βρεις κατι καταλληλο.
και μην ξεχναμε και το πιο φυσικο και ευκολο οπως αναφερθηκε παραπανω που ειναι τα φυσικα ξυλα κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-12, 02:12
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
99% δεν έχει τοξικότητα αφου στεγνωσει. Εγώ ποιο πολύ θα φοβομουν αυτό που λέει για την μπογιά σε spray...

Επίσης πρέπει να το κάνεις σε εξωτερικό χώρο διότι βρωμοκοπάει και δεν είναι οτι καλύτερο να το εισπνέεις οταν στεγνωνει... Παντως πολυ κόπος για κατι που μπορείς ευκολα να κάνεις με 2-3 ρίζες. Εγώ δεν θα το έκανα αυτο!
το βιντεακι ηταν για την τεχνική.. το σχεδιο το φανταζομαι καπως έτσι και ιως η λυση με την πολυουρεθάνη ίσως είναι καλύτερη για αυτό το σχέδιο... τώρα που το αναφέρατε...
-------------------------
εστω οτι το κανω με φελιζολ.. με τι να καλύψω το φελιζολ και να αποφύγω το τσιμέντο?
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zak : 18-01-12 στις 02:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-12, 02:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σχετικα με τοξικοτητες, χασιμο λιτρων κτλ... ρε παιδες δε σκεφτηκε ακομα κανεις να κολλησει ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ στην πλατη το 3d background και να γεμισει μετα με ριτινη το κενο ωστε να φαινεται σα να μην υπαρχει τζαμι?

Δεν το χω κανει -ακομα- μια ιδεα δινω...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-12, 11:15
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

μήπως μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει προς τη σωστή τεχνική με το λιγότερο ρίσκο?
ψάχνω εδω στο forum αλλά δεν βρίσκω τις αναλογες πληροφορίες.

από όσα έχω διαβάσει θεωρώ πως η τεχνική με το υαλούφασμα ειναι η πιο safe. ίσως η πιο δύσκολη, δεν ξέρω, δεν εχω εμπειρία.
Έστω οτι καταλήγω στο υαλούφασμα, μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι ώστε να γλυτώσω λάθοι?
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-12, 13:52
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Εγώ σου προτείνω με φελιζόλ...έτσι το έκανα και εγώ!

Κολλάς πάνω με σιλικόνη οποιαδήποτε άμμο ή χαλικάκι στο χρώμα που θες και από πάνω 2-3 χέρια ρητίνη(ειδική για δεξαμενές)...

Το πιο απλό,πιο οικονομικό και πιο ασφαλές πιστεύω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-12, 14:06
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ σου προτείνω με φελιζόλ...έτσι το έκανα και εγώ!

Κολλάς πάνω με σιλικόνη οποιαδήποτε άμμο ή χαλικάκι στο χρώμα που θες και από πάνω 2-3 χέρια ρητίνη(ειδική για δεξαμενές)...

Το πιο απλό,πιο οικονομικό και πιο ασφαλές πιστεύω...
Θα μπορούσε να γίνει το ίδιο με πολυουρεθάνη? Να φτιάξω δηλαδή ένα πρώτο σχήμα έτσι όπως θα μου άρεσε, να το σκαλίσω στη λεπτομέρια και μετά να το περάσω με ρητίνη - χρώμα (και φυσικά καθόλου τσιμέντο)?????
Μπορείς να μου υποδήξεις μια συγκεκριμένη ρητίνη απο το κατάλογο του praktiker?
¶μμο - χαλίκη μόνο απο petshop?
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Time controller Genirous Λοιπός εξοπλισμός 9 10-04-07 22:27
Siesta time gsa Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 02-11-06 14:36
First time! CHRISTOS222 Αρχάριοι γλυκού νερού 111 10-10-06 16:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05201 seconds with 15 queries