Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-10-11, 21:44   #1
Βοηθειαααααα !
darkmnred
Junior Member
Εγγραφή: 19-10-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
darkmnred Ο χρήστης darkmnred δεν είναι συνδεδεμένος 19-10-11, 21:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σε ολους αγορασα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο 120χ37χ49 212 λτ 195 καθαρο περιπου μαζι μ'ενα παπαγαλο που θα τον δοσω και ενα πορτοκαλοκιτρινο καρχαριακι αυτο θα το κρατησω..θελω Galaher και αλλο ενα που μαρεσε ασπρο μακροστενο σα λουκανικο γατοψαρο μου τοπε αυτος στο petshop...κανουν αυτα τα δυο μαζι με αυτο που εχω?? ειναι εγκλημα να τα παρω?μαρεσουν αλλα δν θελω να τα βασανισω ... Τα φωτα σας ! ΜΟΝΟ οι εμπηροι παρακαλω... θα βαλω Eheim pro 2224 ειναι αρκετο ? επισης 1 θερμοστατη 200 κ αλλο ενα μικροτερο που ειχε δν ξερω ποσο μαλον 50w ειναι επισης να βαλω μηχανημα για φυσαλιδες?Τι φωτα να βαλω 2 ταινιες LED του μετρου κανουν?μηπως θαχουν πολυ φως? και ενα ψηφιακο θερμομετρο.ακουω παρατηρισεις κια πρωτασεις...
Εμφανίσεις: 1693
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-11, 22:08
Το avatar του χρήστη pagos4
pagos4 Ο χρήστης pagos4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Πρώτα απ'όλα καλό είναι να διαβάσεις και να ενημερωθείς σχετικά με τη διατήρηση του ενυδρείου ωστε να μην έχεις προβληματα στο μέλλον(στρώσιμο,συμβατότητες ψαριών,φυτά,άλγες κλπ.)
Όλα υπάρχουν αναλυτικά στο forum.

Δυστυχώς το gallaher δεν πρέπει να μπαίνει σε ενυδρεία καθώς με την πάροδο του χρόνου μεγαλώνει πάρα πολύ.

Η άποψη μου είναι να μου είναι να βάλεις ένα φίλτρο με μεγαλύτερη κυκλοφορία/ώρα.

Καλύτερα να περιμένεις και γνώμες και απο εμπειρότερους
__________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-11, 22:37
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

εγω πηρα 2 παγκασιους και τρομαξα να βρω ατομο(χομπιστα) να μου πει πως θα τα παρει,τα μαγαζια δεν τα περνουν γιατι μεγαλωνουν πολυ και .....ξερουν κατι αναλογο ειναι και το galaher, τωρα αν θελεις να αποκτησεις προβλημα χωρου στο αμεσο μελον τη να σου πω η αποφαση... δικη σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-11, 07:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τωρα συγνωμη κιολας που θα το πω γιατι ζητας γνωμες μονο απο εμπειρους και δεν θεωρω τον εαυτο μου εμπειρο ,αλλα το να βαλεις galaher μαζι με ψαρια αλλα για τα οποια δεν γνωριζεις τιποτα γενικως και αποτι καταλαβα δεν εχεις διαβασει ουτε βασικα πραγματα για τα ενυδρεια με συγχωρεις που θα στο πω αλλα ΝΑΙ ειναι εγκλημα.

αστα gallaher και τις φαλαινες και κοιτα να διαβασεις εδω μεσα κανα υπομνημα καποια βασικα πραγματα και φτιαξε ενα ενυδρειο να το χαρεις.αν θες σωνει και καλα να βλεπεις τοσο μεγαλα ψαρια πηγαινε σε κανα ιχθυοτροφειο.

στα λιτρα σου εχεις παρα πολλες επιλογες για ψαρια που θα τα χαρεις και θα μαθεις απο αυτα και τις συμπεριφορες τους ωστε αν καποια στιγμη το θες τοσο πολυ να κανεις ενα σωστο ενυδρειο με σωστες συνθηκες για μεγαλα ψαρια.ολοι εδω μεσα θα σε βοηθησουνε οπου χρειαζεσαι.
αυτα φιλικα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-11, 09:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=11
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43958
Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-11, 10:35
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα συγνωμη κιολας που θα το πω γιατι ζητας γνωμες μονο απο εμπειρους και δεν θεωρω τον εαυτο μου εμπειρο ,αλλα το να βαλεις galaher μαζι με ψαρια αλλα για τα οποια δεν γνωριζεις τιποτα γενικως και αποτι καταλαβα δεν εχεις διαβασει ουτε βασικα πραγματα για τα ενυδρεια με συγχωρεις που θα στο πω αλλα ΝΑΙ ειναι εγκλημα.

αστα gallaher και τις φαλαινες και κοιτα να διαβασεις εδω μεσα κανα υπομνημα καποια βασικα πραγματα και φτιαξε ενα ενυδρειο να το χαρεις.αν θες σωνει και καλα να βλεπεις τοσο μεγαλα ψαρια πηγαινε σε κανα ιχθυοτροφειο.

στα λιτρα σου εχεις παρα πολλες επιλογες για ψαρια που θα τα χαρεις και θα μαθεις απο αυτα και τις συμπεριφορες τους ωστε αν καποια στιγμη το θες τοσο πολυ να κανεις ενα σωστο ενυδρειο με σωστες συνθηκες για μεγαλα ψαρια.ολοι εδω μεσα θα σε βοηθησουνε οπου χρειαζεσαι.
αυτα φιλικα.
+1
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-10-11, 16:18
darkmnred Ο χρήστης darkmnred δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Δλδ τι ςαρακια να βαλω ρε παιδια πειτε μου???
α και κατι αλλο παπαγαλος μου ασπριζει γιατι?
-------------------------
Τι επιλογες ψαριων εχω σαυτα τα λιτρα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darkmnred : 20-10-11 στις 16:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-11, 16:58
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darkmnred Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ τι ςαρακια να βαλω ρε παιδια πειτε μου???
α και κατι αλλο παπαγαλος μου ασπριζει γιατι?
-------------------------
Τι επιλογες ψαριων εχω σαυτα τα λιτρα?
τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο! απο φωτισμο? ph και λοιπες μετρησεις εκανες? ειναι καλα στρωμενο το ενυδρειο? παπαγαλο εννοεις το παπαγαλοψαρο φανταζομαι ετσι? ξεχνα τους "καρχαριες", εκτος κι αν εχεις ή αποκτησεις ενυδρειο 2-3 τονων!
"ασπρο μακροστενο σα λουκανικο"!! ποιο ειναι τουτο παλι?!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12913 seconds with 14 queries