Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης)

Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) Η άγρια πανίδα που συγκεντρώνεται περιμετρικά της δεξαμενής μας. Ποιά η σωστή διαχείρηση, η μέριμνα και η υπευθυνότητα του ιδιοκτήτη?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-11, 20:04
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μιχάλη, αν ήταν γάτα θα το είχε φάει όλο και η αντλία δεν είναι τόσο δυνατή που να μπορέσει να το ρουφήξει... Λες να έχω σατανιστές;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελεια λιμνη japetus ,τρελλα τα περιεργα σου φυτα !(πρεπει αν μας κανεις καμια διαλεξη για αυτα με πολλες λεπτομερειες!
Αν θέλεις έτσι για μια αρχική ενημέρωση γι αυτα τα φυτά (που μαζί με τα υδρόβια είναι τα αγαπημένα μου), μπορείς να δεις ένα παλιοτερο ποστ μου σε άλλο φόρουμ εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-11, 20:17
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις έτσι για μια αρχική ενημέρωση γι αυτα τα φυτά (που μαζί με τα υδρόβια είναι τα αγαπημένα μου), μπορείς να δεις ένα παλιοτερο ποστ μου σε άλλο φόρουμ εδώ

Καλα ...αψογα .... τα βρισκουμε ευκολα αυτα τα φυτα ή τα εκανες ειδικη παραγγελια?

Ειδικα για το Drosera capensis http://www.youtube.com/watch?v=cZ7Fws1HaL0 αφου λες οτι ειναι ευκολο φυτο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-11, 21:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Είναι ευκολότερο να φανταστείς κάποιο κυνηγό όταν απουσιάζει τελείως ένα ψάρι από τη λίμνη σου, παρά να το βρεις μισό. Όλα αυτά, γιατί οι γάτες και όλα τα υδρίβια πτηνά που κυνηγούν ψάρια, τα τρώνε ολόκληρα, ή μάλλον τα καταπίννουν. Τώρα, μισό ψάρι στην επιφάνεια του νερού? Τί να σου πω?
Αν η αντλία έχει μεγάλο άνοιγμα για την προπέλλα, ίσως ο Μιχάλης να έχει δίκαιο. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Πρόσεχε για λίγο τη λίμνη σου και ίσως πιάσεις επ' αυτοφόρω τον δράστη!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-11, 21:49
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αυτο μου κανει και μενα εντυπωση, αν ηταν καποιο μεγαλυτερο ζώο θα το είχε φάει όλο, αν πάλι ήταν κάποιο μικρότερο θα προτιμούσε να το φάει από την κοιλιά που είναι μαλακότερη. Στην αντλία δεν χωραει να μπει, έχει πλέγμα γύρω της..

Μιχάλη, D.capensis βρίσκεις σχετικά εύκολα στην αγορά μια και είναι εύκολο φυτό. Μην περιμένεις όμως κάτι τόσο εντυπωσιακό όπως στο πολύ ωραίο βιντεάκι που ανέβασες, δεν είναι τραβηγμένο σε πραγματικό χρόνο. Παίρνει ώρες για να τυλιχτεί το φύλλο γύρω από το θύμα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-13, 16:05
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Πιστός στο ραντεβού του και φέτος, εθεάθη ένας μικρός νατρίκουλας (νερόφιδο Natrix natrix) στη λίμνη, τον πήρε το μάτι μου να λιάζεται πάνω στα νούφαρα αλλά δεν μπόρεσα να τον πιάσω...
Η εμφάνισή του βέβαια μου δημιούργησε ανάμικτα συναισθήματα, από τη μία γιατί αυτό σημαίνει εξαφάνιση πάλι κάποιων ψαριών -και έχουν αδυναμία στα αγορασμένα κόμετ και φάντεϊλ που κινούνται πιο αργά και όχι στα φυσικά γεννημένα απλά χρυσόψαρα-, και από την άλλη όμως γιατί επιτέλους σταμάτησε το κόασμα των βατράχων που χαλάνε τον κόσμο μια που αποδεικνύεται δεινός κυνηγός τους.
Μισή ώρα αργότερα τον είδα -ελαφρώς μπαϊλντισμένο- να λιάζεται σε παρακείμενη γλαστρολίμνη την οποία με αηδία είδα τις προάλλες να έχει γεμίσει αυγά βατράχων..
Βούτηξε αλλά έσκασε σε λίγο μύτη για να αναπνεύσει και με παρακολουθούσε.



Δεν έχασα την ευκαιρία, τον άρπαξα από την ουρά και με τη βοήθεια μιας απόχης τον συγκράτησα για λίγο ώσπου να βρω πρόχειρα ένα δοχείο να τον 'συσκευάσω' για την μετεγκατάστασή του σε παρακείμενο ρυάκι...
Το σοκ από τη σύλληψή του φαίνεται ότι ήταν τέτοιο -παρεμπιπτόντως, είναι απίστευτα άκακο ζωάκι, μόνο μια ελαφρά μυρωδιά βγάζει όταν φοβάται, δεν επιχείρησε ούτε να δαγκώσει ούτε τίποτα αν εξαιρέσω ένα αρχικό σύριγμα- που έβγαλε το φαγητό του που είχε πρόσφατα καταπιεί, έναν βάτραχο..



Συσκευάστηκε, μεταφέρθηκε και απελευθερώθηκε στο φυσικό του περιβάλλον εντός πέντε λεπτών..


Η έκπληξη ήρθε μετά, όταν στην επιστροφή διαπίστωσα ότι ο βάτραχος είχε ανανήψει και ανακτήσει σε κάποιο βαθμό τις αισθήσεις του.. Μου φαίνεται πρέπει να αρχίσω τακτικά δρομολόγια πλέον σύλληψης βατράχων αυτή τη φορά και μεταφοράς τους στο ρυάκι..



Και μια και έβαλα τόσες φωτογραφίες, να βάλω μία και από τη λίμνη όπως είναι φέτος για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-13, 16:11
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τώρα γιατί έχω την εντύπωση ότι σύντομα θα επιστρέψει στο σημείο που βρίσκει τροφή ;
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-13, 17:30
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μιας και ειναι πιστος στα ραντεβου του θα ξανα επιστρεψει οπως επισης και τα βατραχια αν φανε πορτα.

Η λιμνουλα ομως ρε φιλε....τελεια!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05021 seconds with 13 queries