Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-09, 22:05
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Thanks kornek! Χαιρετισμούς στην όμορφη Λεμεσό!

Στο Eheim Pro III 2076e με ποια σειρά να βάλω τα διάφορα στρώματα φίλτρανσης; Τα έχω βάλει ως εξής: Είσοδος νερού => Μπλε σφουγγάρι => Υαλοβάμβακας => Μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό-μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό υλικό (substrat) => Έξοδος νερού. Σωστή η διάταξη;

Ακόμα, στο Eheim 2215 Classic που θα προμηθευτώ σύντομα, πέρα από το 1 λίτρο τύρφη, τι άλλο να χρησιμοποιήσω ως υλικό; Λογικά θα έχει ήδη μπλε σφουγγάρι και υαλοβάμβακα, ή μήπως όχι; Επίσης, μου περισσεύει 1 λίτρο βιο-μηχανικό μακαρόνι...

Να πάρω και για αυτό substrat ή μήπως τίποτα βιομπάλες για μηχανική φίλτρανση;
Η Λεμεσός σε χαιρετάει
Το Eheim Pro III 2076e δεν το ξέρω, αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι τις ίδιας φιλοσοφίας στο θέμα της φίλτρανσης με το 2075 που ψάχνομαι να αγοράσω αυτές τις μέρες. Αν έχω δίκαιο (καλήτερα να μας το επιβεβαιώση κάποιος γνώστης του φίλτρου) η σειρά των υλικών από κάτω προς τα πάνω έχει ως εξής: Μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό-μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό υλικό (substrat) => Υαλοβάμβακας => μπλε σφουγγάρι (αυτή είναι η σειρά που προτείνη η Eheim για το 2075). Τώρα σε περίπτωση αγοράς του 2215 θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις το 1/2 από το μακαρόνι (βάλτο στο 2215) από το 2075 και να το αντικαταστήσεις με substratpro.
Επίσης θα συμφωνήσω με το φίλο ΧρήστοΠ ότι η τύφρη καλήτερα να μπεί αφού στρώσεις το ενυδρείο. Βασικά δεν γνωρίζω αν επιβαρύνει το στρώσιμο αλλά σίγουρα επιβαρύνει τη τσέπη σου αφού χάνει τις ιδιότητες της χωρίς ουσιαστικό όφελος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-09, 07:00
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kornek Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Λεμεσός σε χαιρετάει
Το Eheim Pro III 2076e δεν το ξέρω, αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι τις ίδιας φιλοσοφίας στο θέμα της φίλτρανσης με το 2075 που ψάχνομαι να αγοράσω αυτές τις μέρες. Αν έχω δίκαιο (καλήτερα να μας το επιβεβαιώση κάποιος γνώστης του φίλτρου) η σειρά των υλικών από κάτω προς τα πάνω έχει ως εξής: Μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό-μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό υλικό (substrat) => Υαλοβάμβακας => μπλε σφουγγάρι (αυτή είναι η σειρά που προτείνη η Eheim για το 2075). Τώρα σε περίπτωση αγοράς του 2215 θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις το 1/2 από το μακαρόνι (βάλτο στο 2215) από το 2075 και να το αντικαταστήσεις με substratpro.
Επίσης θα συμφωνήσω με το φίλο ΧρήστοΠ ότι η τύφρη καλήτερα να μπεί αφού στρώσεις το ενυδρείο. Βασικά δεν γνωρίζω αν επιβαρύνει το στρώσιμο αλλά σίγουρα επιβαρύνει τη τσέπη σου αφού χάνει τις ιδιότητες της χωρίς ουσιαστικό όφελος.
Οπως έχουμε πει στρώνει καλύτερα το ενυδρείο σε Ph πάνω από 7 . Κάποιοι γράφουν ότι η βιολογία τα πάει καλύτερα από 7,5 ph και πάνω .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-09, 10:12
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Wink Thanks!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αυτό με το pH, την τύρφη και το στρώσιμο, ομολογώ πως δεν το σκέφτηκα καθόλου...

Τελικά η σειρά των μέσων φίλτρανσης είναι (όπως μπαίνει το νερό): σφουγγάρι => υαλοβάμβακας => βιολογικά υλικά => μηχανικά υλικά;
Η' μήπως ανάποδα τα δύο τελευταία; Έχω ψιλομπερδευτεί!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-09, 14:39
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω απόλυτα από τη στιγμή που θα κάνεις χρήση δευτέρου φίλτρου να έχεικαι αυτό βιολογία μέσα όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Σίγουρα η ασφάλεια που σου παρέχει ένα δεύτερο βιολογικό φίλτρο είναι πολύ σημαντική.
Όσο για τη σειρά των υλικών με τη σειρά που τα διαπερνά το νερό (συνήθως τα εξωτερικά φίλτρα η ροή είναι από κάτω προς τα πάνω) πρώτα σφογγάρι, μετά βιολογία, μετά τύρφη και μετά υαλοβάμβακας. Καλό θα ήταν να βάλεις και ανάμεσα στο βιολογικο υλικό και την τύρφη (που θα είναι μέσα σε κάποιο δίχτυ, ή καλτσόν, ) ξάνά σφογγάρι ή υαλοβάμβακα για να μην περάσουν κομματάκια τύρφης μέσα στο βιολογικό υλικο.
Εγώ θεωρώ ότι το μηχανικό μακαρόνι είναι άχρηστο υλικό. Αν έχεις χώρο περισσότερο βάλε καλύτερα βιολογία. Για μηχανικό ια χαρά κάνει τη δουλειά του και το σφουγγάρι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-09, 17:50
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Exclamation Περίεργο στρώσιμο...

Ευχαριστώ πολύ Discus Man! Δίκιο έχεις σε αυτό που λες μου φαίνεται... Ως αρχάριος όμως, δεν θα μπορούσα να το σκεφτώ! Αντικαθιστώντας πχ το μηχανικό μακαρόνι με βιολογικό, ουσιαστικά έχεις 2 σε 1.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, και sorry αν σας έχω ζαλίσει...

Σήμερα κλείνω 2 εβδομάδες στρωσίματος και οι μετρήσεις μου έχουν ως εξής:

NH4: 0.4 mg/l - NO2: 0.125 mg/l - NO3: 0 ppm

Τι πηγαίνει στραβά; Ο κύκλος του αζώτου δεν υφίσταται στο ενυδρείο μου;
Εννοώ, ρίχνω μία φορά την ημέρα κοινή τροφή ψαριών (σε flakes), μένει για καμμια δεκαριά ώρες και μετά "εξαφανίζεται" (λογικά λειώνει στο νερό). Βλέποντας μικρές αλλαγές στις μετρήσεις, εδώ και μία εβδομάδα διπλασίασα την ποσότητα τροφής που ρίχνω... Τόση οργανική ύλη πού μπορεί να πηγαίνει;

Κάνω κάτι λάθος; Μετράω κάτι λάθος; Γιατί έχω αυτά τα αποτελέσματα;

Να θυμίσω ότι έχω 300 λίτρα ενυδρείο (δίχως φυτά) και χρησιμοποιώ 100% νερό Α/Ο 5 σταδίων, Seachem Trace Elements, Discus Preis Minerals, JBL Biotopol & JBL Denitrol.

Τα τεστ μου είναι υγρά της JBL και λήγουν το 2012.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-05-09, 15:01
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Lightbulb Στρώνει, αργά, αλλά σταθερά!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα κλείνω 2 εβδομάδες στρωσίματος και οι μετρήσεις μου έχουν ως εξής:

NH4: 0.4 mg/l - NO2: 0.0125 mg/l - NO3: 0 ppm
Στις 2.5 βδομάδες στρωσίματος, οι μετρήσεις μου δίνουν:

NH4: 0.7 mg/l - NO2: 0.0250 mg/l - NO3: 0 ppm

Από ότι καταλαβαίνω, απλά χρειάζεται υπομονή...

Υ.Γ.: Το νερό έχει μία ελαφριά λευκή θολούρα εδώ και 2 εβδομάδες... Πρόκειται για bacterial bloom; Θα υποχωρήσει μόνο του; Θα χρειαστώ ενεργό άνθρακα στο φίλτρο μετά το στρώσιμο;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-05-09, 20:00
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Μια χαρά πάει υπομονή . Ανθαρακα δεν χρειάζεσαι να βάλεις να πάρεις να έχεις πάντα στην άκρη για μια στραβή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βιοτοπικό, κοινωνικό, δίσκοι


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δισκοενυδρείο Χαραμάδας Δίσκοι 34 16-02-09 22:12
Νέο Δισκοενυδρείο kostasthess_ Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 8 17-05-08 15:30
κοινωνικό ... δισκοενυδρείο! nnd Δίσκοι 35 24-12-07 17:09
Το δισκοενυδρείο μου cutter Δίσκοι 45 24-08-06 11:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05214 seconds with 15 queries