Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιά 18-01-12, 23:48
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάγγο δεν του έχει ανεβάσει πάνω από 26...οι θερμοκρασίες που βλέπεις σε προηγούμενες απαντήσεις είναι έπειτα από αλλαγή νερού με ζεστό νερό...
21:34 => 25,2C
22:41 => 25,4C
Λογικό είναι αυτό;1 ώρα + για 0,2C;Με αναμμένο καλοριφέρ στο σπίτι ε...
Δεν μου φαίνεται περίεργο. Έτσι κι αλλιώς ο θερμαντήρας είναι στο όριο για τα λίτρα του. Λογικό είναι να την ανεβάζει τόσο αργά. Το θέμα είναι να την ανεβάσει και να την κρατήσει!!!

Είδωμεν, αν και πιστεύω ότι όταν θα θέλει σταθερή θερμοκρασία θα την έχει, αν κρατάει και την θερμοκρασία του σπιτιού του σταθερή.

Πάντως αν θες να χτυπήσεις 29-30 θες και 2ο θερμαντήρα.

Vag μην συγκρίνεις το ενυδρείο σου με αυτό εδώ. Εσύ ίσως να "έφτιαξες" τη θερμοκρασία σου όταν είχαμε υψηλότερες θερμοκρασίες. Επειδή έστησα κι άλλο ένα ενυδρειάκι πριν καμιά εβδομάδα, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δύσκολο είναι να την ρυθμίσεις αν είσαι στην αναλογία που προτείνει ο κατασκευαστής (watt-ltr) αυτές τις ημέρες με τέτοιο καιρό...
Και κάτι άλλο. Όταν σε ένα ενυδρείο δίπλα υπάρχει καλοριφέρ κάνουμε τεράστια οικονομία παιδιά! Το περισσότερο ρεύμα που καίμε στα ενυδρεία μας προέρχεται από τους θερμοστάτες.
Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 19-01-12, 02:05
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Είχα μικρός ένα δάσκαλο αγγλικών που είχε ένα 2CV

όταν τον ρώτησα πόσο κάνει τα 0-100 μου είπε:
Δεν πιάνει 100 ! μόνο σε κατηφόρα..

Αυτό που θέλω να πώ έιναι ότι πχ σε 400 λίτρα με θερμοκρασία χώρου 15 δεν μπορούμε από 300άρι θερμοστάτη να περιμένουμε να ανεβάσουμε στους 29 βαθμούς!... γι'αυτό πολλές φορές δε βγαίνει συμπέρασμα από αυτά που διάβασα.. είναι σα να λέμε "μα πάταγα τέρμα γκάζι στο 2cv και έβλεπα τα χλμ να πέφτουν αντί να ανεβαίνουν".. χμμ.. ναί αλλά πήγαινε φορτωμένο και άρχισαν και οι ανηφόρες!

Φιλική συμβουλή, βάλε φελιζόλ τουλάχιστον στην πίσω πλευρά και στην πλαινή που δε φαίνεται (θα σου έλεγα και από κάτω σε προηγούμενα πόστ) και θα δεις καλύτερη διατήρηση της θερμοκρασίας.

επίσης, όπως είπε και ο φίλος πρίν, καλύτερα να μήν αφήνεις το σπίτι με όφφ τη θέρμανση να πέσει ώς τους 15.. (πχ βάλε το θερμοστάτη των καλοριφέρ στους 17-18 βαθμούς όσο λείπεις), γιατί η ενέργεια που θα ξοδέψεις αφού γυρίσεις ώστε να το φέρεις πχ από 15 στους 20 είναι μεγαλύτερη από αυτή που γλίτωσες έχοντας τα σώματα τελείως κλειστά (οπότε και θα άναβε σπάνια και από λίγο και θα κράταγε τους 17-18 όσο λείπεις). Έτσι θα βοηθήσεις σημαντικά και το ενυδρείο / θερμοστάτη/ες.

Παίζει μεγάλο ρόλο η διαφορά θερμοκρασίας χώρου ενυδρείου, ακόμα και για την επιλογή συνολικών watt θερμοστάτη (σε κάποια γνωστή μάρκα θερμοστάτη - δε θυμάμαι τώρα ποιά - είχα δει και πίνακα όπου όσο αυξανόταν η διαφορά ανέβαιναν τα watt που πρέπει να επιλέξουμε). Η γενική αναλογία 1 watt / λίτρο (τώρα έχεις λιγότερο και από αυτό) ισχύει στο μέσο όρο, τώρα εσύ στις δοκιμές που έκανες είχες μεγαλύτερη ανάγκη και από αυτή, γι'αυτό πιστεύω δε "βγήκαν".
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag0s Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Όταν σε ένα ενυδρείο δίπλα υπάρχει καλοριφέρ κάνουμε τεράστια οικονομία παιδιά! Το περισσότερο ρεύμα που καίμε στα ενυδρεία μας προέρχεται από τους θερμοστάτες.
+1

έχω 240λιτρο, και την πλάτη του στα 10 cm από καλοριφέρ.

Με φελιζόλ στην πλάτη (για να μην επειρεάζεται έντονα στα on/off του καλοριφέρ), δεν έχω δεί ποτέ να επειρεάζεται η θερμοκρασία του πάνω από 1 βαθμό (δηλαδή δεν έχω ανεπιθύμητες διακυμάνσεις), ενώ πρίν το φελιζόλ είδα μέχρι 2 βαθμούς διαφορά

όμως το ενυδρείο εκμεταλλεύεται τη γενικότερη ζέστη από το σώμα, και κρατά θερμοκρασία. Ο θερμοστάτης ακόμα και τώρα με αυτά τα κρύα ανάβει σπάνια!

Λίγη προσοχή σε μερικά πράγματα και δε θα κάνουμε πλούσια τη ΔΕΗ, είναι και οι καιροί περίεργοι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 19-01-12 στις 02:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 19-01-12, 10:29
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλική συμβουλή, βάλε φελιζόλ τουλάχιστον στην πίσω πλευρά και στην πλαινή που δε φαίνεται (θα σου έλεγα και από κάτω σε προηγούμενα πόστ) και θα δεις καλύτερη διατήρηση της θερμοκρασίας.
πολυ καλη ιδεα. θα βαλω λιγο dow απο πισω. οχι στο πλαι διοτι θα φαινεται το σοκορο. απο κατω δυστυχως too late.

Για τη θερμανση του σπιτιου θελω πολυ να το τεσταρω αυτο που λετε.
Δεν ξερω κατα ποσο θα καιει λιγοτερο. δεν ειμαι σιγουρος οτι θα καιει λιγο για να κραταει μια θερμοκρασια 17-18 βαθμους. Υπαρχουν και ψηφιακοι θερμοστατες που να δειχνουν ποσο αναψε? αν ναι ισως παρω πριν επιχειρησω να το κανω αυτο που λετε.


στο θεμα μας τωρα

Τεταρτη
8:00 = 26.2
18:00 = 24.8
24:00 = 25.9

Πεμπτη
8:00 = 25.4
18:00 = ?
24:00 = ?

Με θερμοστατη στο 30-31 και με καλοριφερ σπιτιου να αναβει μονο απο τις 18:00 - 24:00 εχω αποτελεσμα απο 24-26 βαθμους.
απο οτι φαινεται η αποδοση του θερμοστατη εξαρταται απο το καλοριφερ μου. Οταν το αναβω ο θερμοστατης εχει τη δυναμη να ανεβασει αργα αλλα σταθερα τη θερμοκρασια (δεν ξερω ως που). Επισης ομως οταν το σβηνω ο θερμοστατης δεν εχει τη δυναμη να διατηρησει τη θερμοκρασια η οποια πευτει αργα και σταθερα (παλι δεν ξερω ως που)

Τον αλλο μηνα (γιατι μας εχουν τελειωσει και τα φραγκα ) θα παρω εναν jager 300ρη και θα αντικαταστησω τον juwel. ελπιζω να μπορει να τοποθετηθει στην ιδια θεση (μεσα στο φιλτρο). Θα δω παλι πως θα παει η αποδοση . αν κανει πολυ κρυο ισως βαζω και τους δυο το πρωι που κλεινω τα καλοριφερ.
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 19-01-12, 11:09
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω για το φελιζολ στην πλάτη!Έχω βάλει και εγω και σίγουρα κάνει δουλειά..

Το watt/λίτρο δεν ισχυει..η Jagger δίνει τον 300αρη της για μέχρι 1000 λίτρα,τα μισά αποσα λέει να ισχύουν μιλάμε για 500 λίτρα!

Νίκο ο 300αρης της Jagger ίσα ίσα που χωράει στο εσωτερικο φιλτρο για να κάνει την δουλειά του..εξεχει γύρω στα 5εκ απτην στάθμη του νερού αλλα αυτο δεν δημιουργεί πρόβλημα..

Με τον θερμοστατη σου δεν θα καταφέρεις ποτε να φτάσεις τους 29 βαθμούς για το στρωσιμο πιστεύω..

Ξανασκεψου το πάντως για μπολι.. Δεν θα χρειαστεί ποτε να πιάσεις τους 29..
Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 19-01-12, 12:38
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

τους 29 τους θελω για να αναπτυχθουν τα βακτηρια καπως γρηγοροτερα. οχι οτι ειναι απαραιτητο για να γινει ο κυκλος. Ειμαστε στην 3η μερα. Αν στην 20η δεν εχω δει νιτρωδη να ξεκολλανε απο το μηδεν θα αρχισω να σκεφτομαι το μπολι
-------------------------
να ψαχνω σιγα καμια ανουμπια και καμια βαλισνερια?
Βασικα 2-3 ανουμπιες θελω και 1 βαλισνερια νάνα θελω (δεν αρεσουν τα "φυκια" της Γεωργιας)

θα βαλω αγγελια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 19-01-12 στις 12:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 19-01-12, 12:58
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Για τη θερμανση του σπιτιου θελω πολυ να το τεσταρω αυτο που λετε.
Δεν ξερω κατα ποσο θα καιει λιγοτερο. δεν ειμαι σιγουρος οτι θα καιει λιγο για να κραταει μια θερμοκρασια 17-18 βαθμους. Υπαρχουν και ψηφιακοι θερμοστατες που να δειχνουν ποσο αναψε? αν ναι ισως παρω πριν επιχειρησω να το κανω αυτο που λετε.
έστω τους 17 θα ανάβει σπάνια και από λίγο να τους κρατήσει. κάνε τέστ κοιτώντας το μετρητή σου ανά 24 ωρο, μια μέρα με ότι κάνεις τώρα και μία με αυτό που σου προτείνω (απλά πρέπει να έχουμε ίδια εξωτερική θερμοκρασία τις δύο μέρες του τεστ για να δείς τη διαφορά)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με θερμοστατη στο 30-31 και με καλοριφερ σπιτιου να αναβει μονο απο τις 18:00 - 24:00 εχω αποτελεσμα απο 24-26 βαθμους.
απο οτι φαινεται η αποδοση του θερμοστατη εξαρταται απο το καλοριφερ μου. Οταν το αναβω ο θερμοστατης εχει τη δυναμη να ανεβασει αργα αλλα σταθερα τη θερμοκρασια (δεν ξερω ως που). Επισης ομως οταν το σβηνω ο θερμοστατης δεν εχει τη δυναμη να διατηρησει τη θερμοκρασια η οποια πευτει αργα και σταθερα (παλι δεν ξερω ως που)
είναι ακριβώς αυτό που σου έγραψα πρίν


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον αλλο μηνα (γιατι μας εχουν τελειωσει και τα φραγκα ) θα παρω εναν jager 300ρη και θα αντικαταστησω τον juwel. ελπιζω να μπορει να τοποθετηθει στην ιδια θεση (μεσα στο φιλτρο). Θα δω παλι πως θα παει η αποδοση . αν κανει πολυ κρυο ισως βαζω και τους δυο το πρωι που κλεινω τα καλοριφερ.
Θα έβαζα στοίχημα πως έτσι, και με 15 βαθμούς στο χώρο, και πολύ ρεύμα θα καίς αλλά και πολύ πετρέλαιο ώστε να πάει ο χώρος από τους 15 στους 20+ όταν γυρνάς για να ζεσταθείς
Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 19-01-12, 13:37
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Αυτό ήθελα να πω κι εγώ για μπόλι κλπ, αλλά δεν το έγραψα διότι είπες ότι θα προτιμούσες σιγά σιγά, για να ζήσεις όλα τα κομμάτια του χόμπι. Αν έχεις αλλάξει γνώμη και θες να επιταχύνεις τις διαδικασίες προτείνω μπόλι+jbl filterstart και μπορείς από αύριο να αρχίσεις να βάζεις σταδιακά τα πρώτα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 19-01-12, 15:26
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ καλη ιδεα. θα βαλω λιγο dow απο πισω. οχι στο πλαι διοτι θα φαινεται το σοκορο. απο κατω δυστυχως too late.

Για τη θερμανση του σπιτιου θελω πολυ να το τεσταρω αυτο που λετε.
Δεν ξερω κατα ποσο θα καιει λιγοτερο. δεν ειμαι σιγουρος οτι θα καιει λιγο για να κραταει μια θερμοκρασια 17-18 βαθμους. Υπαρχουν και ψηφιακοι θερμοστατες που να δειχνουν ποσο αναψε? αν ναι ισως παρω πριν επιχειρησω να το κανω αυτο που λετε.


στο θεμα μας τωρα

Τεταρτη
8:00 = 26.2
18:00 = 24.8
24:00 = 25.9

Πεμπτη
8:00 = 25.4
18:00 = ?
24:00 = ?

Με θερμοστατη στο 30-31 και με καλοριφερ σπιτιου να αναβει μονο απο τις 18:00 - 24:00 εχω αποτελεσμα απο 24-26 βαθμους.
απο οτι φαινεται η αποδοση του θερμοστατη εξαρταται απο το καλοριφερ μου. Οταν το αναβω ο θερμοστατης εχει τη δυναμη να ανεβασει αργα αλλα σταθερα τη θερμοκρασια (δεν ξερω ως που). Επισης ομως οταν το σβηνω ο θερμοστατης δεν εχει τη δυναμη να διατηρησει τη θερμοκρασια η οποια πευτει αργα και σταθερα (παλι δεν ξερω ως που)

Τον αλλο μηνα (γιατι μας εχουν τελειωσει και τα φραγκα ) θα παρω εναν jager 300ρη και θα αντικαταστησω τον juwel. ελπιζω να μπορει να τοποθετηθει στην ιδια θεση (μεσα στο φιλτρο). Θα δω παλι πως θα παει η αποδοση . αν κανει πολυ κρυο ισως βαζω και τους δυο το πρωι που κλεινω τα καλοριφερ.
Νικο ουτε σε αρρωστο(μακρια απο ολους) δεν περνουν τοσες φορες θερμοκρασια την ημερα.
Απάντηση με παράθεση
  #219  
Παλιά 19-01-12, 15:30
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

χαχαχαχα! το υπεραναλυουμε για να κανουμε και τη συζητηση.
Σημερα θα αρχισω να καταγραφω το μετρητη στο λεβητοστασιο κατσε και θα δεις.
Απάντηση με παράθεση
  #220  
Παλιά 19-01-12, 15:35
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

ετσι.γερα.
ανεβασε καμμια φωτο να δουμε το στησιμο.(πρεπει να εχει ξεθολωσει εντελως).
Απάντηση με παράθεση
  #221  
Παλιά 19-01-12, 15:44
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

σημερα θα βγαλω
χθες επαιξα λιγο με το βυθο για να παει αμμος παντου ομοιομορφα (και να φυγουν και κατι φουσκαλες με αερα και ξαναθολωσε λιγο.

η αμμωνια που εχει το νερο ομως δεν παιζει ρολο στο θολωμα?

επισης το μπροστινο κρυσταλο εσωτερικα εχει ιχνη. πως τα αφαιρω αν δεν εχω μαγνητη?

βουταω χερι και με τι τριβω το γυαλι?
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 19-01-12, 15:49
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

η αμμωνια εχω την εντυπωση πως δεν θολωνει το νερο(?)
για το τζαμι κοψε λιγο ενυδριακο βαμβακι(filterwool) και καθαρισε το τζαμι.προσεξε μην κατεβεις πολυ χαμηλα και πιασεις και αμμο γιατι θα κανεις γραντζουνιες.
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 19-01-12, 17:16
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

το θόλωμα είναι η σκόνη (της άμμου κυρίως) που με το ανακάτεμα σηκώθηκε πάλι. δε νομίζω οτι η αμμωνία δημιουργεί θολούρα, άμεση τουλάχιστον

εαν είχες ξεβγάλει και ανακατέψει την άμμο αρκετές φορές πριν τη βάλεις (πολύ μανίκι βέβαια για τόση πολή άμμο) θα έβγαζε λιγότερη προς καθόλου θολούρα, όπως και αν είχε μπεί το νερό με το μαλακό χωρίς να ανακατεύει άμμο (πχ να έπεφτε πανω σε ενα πιατάκι ή λεκάνη) δε πειράζει όμως σταδιακά θα κάτσει ή/και θα περάσει από το φίλτρο

Ενα καινούριο απλό σφουγγάρι, με την κίτρινη μεριά, αυτό χρησιμοποιώ εγώ για τη θολούρα του τζαμιού πριν τις αλλαγές νερού και είμαι ΟΚ (το οποίο δεν πρέπει να έχει καθόλου ίχνη απορριπαντικών και θα το ξεβγάλεις και καλά πρωτα, θα το έχεις και μόνο για το ενυδρείο)

προσωπικά δε θα το καθάριζα σε αυτή τη φάση, νομίζω ότι αυτό το φίλμ έχει / θα έχει και βιολογία

επίσης πάντα πριν βάλεις χέρι στο νερό να αποσυνδέεις το θερμοστάτη, και μετά πάντα να τον συνδέεις !
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 19-01-12, 19:06
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

ok!

Τεταρτη
8:00 = 26.2
18:00 = 24.8
24:00 = 25.9

Πεμπτη
8:00 = 25.4
18:00 = 24.8
24:00 = ?

παλι 24,8 το βρηκα μολις γυρισα απο τη δουλεια. Αρα μαλλον αρχιζει και σταθεροποιειται η κατασταση.
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 19-01-12, 19:08
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

λογικά εκεί θα κειμένεσαι. Καλά είναι!
Απλά πρόσεξε το νερό των αλλαγών να μην έχει μεγάλη διαφορά με το νερό του ενυδρείου σου και πάθουν τίποτα τα μελοντικα σου ψάρια!
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 19-01-12, 19:15
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

δεν με πειραζει να κυμαινομαι εκει (εφοσον ειναι οκ η θερμοκρασια για τα ψαρια. αυτο που με πειραζει ειναι οτι ο θερμοστατης ειναι στους 31. Αν μια μερα κανει ζεστη ισως καταφερει να τους πιασει και να φαω κακκαβια. Μπλιαχχχχ!
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 19-01-12, 19:20
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Μην σε απασχολεί τίποτα τέτοιο! Να σε απασχολεί που άμα όμη γένητο σου τύχει κάτι και θες να ανεβάσεις θερμοκρασία και ο θερμοστάτης έχει φουλάρει και δεν πάει άλλο και η θερμοκρασία σου είναι στους 25 τότε θα έχεις πρόβλημα!
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 19-01-12, 20:20
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

jager σου ρχομαι
θα τον παρω 300ρη και θα αντικαταστησω τον juwel. και οταν χρειαστω emergency σηκωμα θα βαζω και τους 2.

εβαλα φελιζολ στην πλατη του ενυδρειου. οχι παντου αλλα κατι ειναι και αυτο. οταν ξαναπερασω απο leroy θα παρω ενα μεγαλο κομματι. Dow εβαλα . ειναι οκ?
-------------------------
παμε μερικες φωτο. Ξεθολωσε λιγο το τοπιο αλλα οχι εντελως.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

και τελος ο μαυροπινακας της κουζινας στον οποιο γραφω την πορεια του στρωσιματος (και οχι μονο / supermarket κτλ )



Uploaded with ImageShack.us

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 19-01-12 στις 20:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 19-01-12, 21:02
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Όμορφο Νίκο..μπράβο!

Απορώ πως θα αντέξεις να το έχεις 1 μήνα χωρίς ψάρια μέσα...
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 19-01-12, 21:10
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

ευχαριστω!

το προβλημα ειναι πως θα αντεξω απο τη γεωργια που ειναι ανυπομονη!
και αυτη ψαρια θελει!

25,2 η θερμοκρασια αυτη τη στιγμη.
και νομιζω εχω πετυχει τα 3ppm αμμωνιας. αντε λιγο παρακατω
ειμαστε στην τριτη μερα στρωσιματος.

Ερωτηση.
το τεστ της API το διαβαζεις βλεποντας το χρωμα που εχει το υγρο οταν ο σωληνας "ακουμπαει" στο καρτελακι ή οταν το κρατας σε αποσταση?
Απάντηση με παράθεση
  #231  
Παλιά 19-01-12, 21:18
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Το ενυδρείο τα σπάει!!!!
Φοβερό αποτέλεσμα και πιστεύω τα ψάρια σου θα το εκτιμήσουν!
Μόλις πιάσει και άλγη να δεις!
Ο πίνακας στο τέλος είναι όλα τα λεφτά!
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 19-01-12, 21:53
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

εχεις την αγωνια σου εχεις και τη μουρμουρα.μην υποκηψεις.
αν και το ειχα δει το στησιμο δια ζωσης το αποτελεσμα σε δικαιωσε.πολυ καλο.
το φιαλιδιο το ακουμπας πανω στο λευκο τμημα διπλα στη χρωματικη διαβαθμιση.
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 20-01-12, 09:35
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

ευχαριστω κωστα,
και τωρα που θα ερθουν και οι ανουμπιες...
-------------------------
Τεταρτη
8:00 = 26.2
18:00 = 24.8
24:00 = 25.9

Πεμπτη
8:00 = 25.4
18:00 = 24.8
24:00 = 25.9

Παρασκευη
8:00 = 25.9
20:00 = 25.3


To φελιζολ εκανε δουλεια μαλλον.
Δεν εχασα καθολου θερμοκρασια απο τις 12 τη νυχτα που εσβησα το καλοριφερ.
Ολα πανε κατ ευχην. Θα κοψω τα ασκοπα ποστ για να μην σας πρηζω κιολας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 20-01-12 στις 09:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 20-01-12, 10:00
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Oπότε όλα πάνε κατ'ευχήν! ¶ντε καλό στρώσιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 21-01-12, 23:39
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Γεια σας και παλι.
Μια ερωτηση
Το θολωμα εχει σταθεροποιηθει. εδω εχω μια φωτο που τραβηξα πριν 2 λεπτα.
εσεις το βλεπετε να ξεθολωσε εντελως? θα ξεθολωσει κι αλλο η μπα ως εδω ειναι? παντως κρυσταλλο δεν το λες σε καμια περιπτωση



Uploaded with ImageShack.us
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 21-01-12, 23:52
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

που χαθηκες εσυ?καλησπερα Νικο.αστο να στρωσει πρωτα και μετα προσθετεις ενεργο ανθρακα στο φιλτρο σου για μερικες μερες και θα σου κανει το νερο κρυσταλλο.εχω διαβασει πως καλο ειναι στο στρωσιμο να μην υπαρχει ανθρακας.
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 22-01-12, 00:01
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

γεια σου κωστα. ε ειπα να μην σας πρηζω με τα ιδια θεματα περι θερμοκρασιας. ολα καλα πανε. Ελπιζω και απο βιολογικης πλευρας.

Κωστα στο εξωτερικο μου φιλτρο σιγουρα δεν εχω ανθρακα αλλα στο εσωτερικο το juwel στα μαμισια υλικα νομιζω ειχε εκτος απο μπλε σφουγκαρια και το κλουβακι με τα λευκα μπιλακια και ενα πιο λεπτο μαυρο σφουγγαρι. μηπως εννοεις αυτο? αν ειναι αυτο παντως σιγουρα δεν μου εκανε το νερο κρυσταλλο
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 22-01-12, 00:01
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Το αν ξεθόλωσε θα το καταλάβεις αν το κοιτάξεις απο πλάγια. Αλλά μην περιμένεις να ξεθολώσει αμέσως. Το δικό μου έκανε να γίνει κρύσταλο 3-4 μέρες και είναι και λιγότερα λίτρα. Πόσο μάλλον το δικό σου. Υπομονή, στρώσιμο, γερά νεύρα, και όλα θα'ρθουν!
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 22-01-12, 00:09
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

αυτο το μαυρο σφουγγαρι <<υποτιθεται>> πως κανει την δουλεια του ανθρακα αλλα......καταλαβες.θα το αφαιρεσεις αργοτερα και θα βαλεις ανθρακα της seachem(matrix) και θα δεις τη διαφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 22-01-12, 00:11
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αν βιάζεσαι πολύ για το ξεθόλωμα υπάρχει ενα σκευασμα της APi, που είναι ειδικά για αυτή τη δουλεια. Ονομάζεται AccuClear, και ουσιαστικά δεσμευει τα αιωρούμενα σωματίδια, και μετά μαζεύεται απο το σφουγγάρι. Μπορείς να το πάρεις αν θέλεις. Ο ανθρακας είναι ποιό πολύ για χημικό καθάρισμα. Μετά κάποια θεραπεία με φαρμακο, αμα π.χ. πέσει πολύ παραπανω λίπασμα. Το μηχανικό εξαρτάται καθαρά απο τους πόρους του σφουγγαριου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αν ξεθόλωσε θα το καταλάβεις αν το κοιτάξεις απο πλάγια.
Απο μπροστά δεν φαινεται αν είναι θολό ή όχι;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΞΕΚΙΝΑΜΕ Gladiator Γλυκό νερό - Γενικά 55 15-11-11 23:55
Ενυδρειο 400λτ τανγκανικα... imichal Tanganyika 31 15-08-11 12:34
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10090 seconds with 13 queries