Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-11-13, 21:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά να πω και εγώ την άποψη μου μια που χρησιμοποιώ ζεόλιθο.
Κατά αρχήν απορώ με τον φίλο kwstas82 που χρησιμοποιεί ζεόλιθο σε αλμυρό νερό, το πρώτο πράγμα που έμαθα ήταν ότι δεν χρησιμοποιείται με τίποτα παρουσία αλατιού. Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά αυτό έχω διαβάσει.
Έχω ζεόλιθο στα χρυσόψαρα λόγω μεγάλης ιχθυοφόρτισης και αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως έχω μειωμένα νιτρικά, όχι μηδενικά, προφανώς επειδή μου μειώνει την αμμωνία φυσιολογικά μειώνονται και τα νιτρικά. Δεν μου καταστρέφει τη βιολογία γιατί λόγω της ιχθυοφόρτισης δεν κατακρατεί όλη την αμμωνία και περισσεύει για το βιολογικό φίλτρο. Κάθε 2 μήνες περίπου την βάζω σε αλατόνερο για 24 ώρες και μετά καλό ξέπλυμα και πάλι μέσα στο φίλτρο. Κάπου είχα διαβάσει, δεν θυμάμαι που να σας πω το link, πως για 1 κιλό ζεόλιθο χρειάζονται 3 κουταλιές της σούπας αλάτι, εγώ σε μισό κιλό ζεόλιθο βάζω 2 κουταλιές της σούπας καθαρό αλάτι χωρίς πρόσθετα.
Χρησιμοποιώ αυτόν http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2630.

Πριν φτάσω στο σημείο αυτό έκανα καθημερινές μετρήσεις για να καταλήξω στη ρουτίνα που έχω σήμερα και να βεβαιωθώ πως είναι ασφαλές, αλλά έχω και το νου μου γιατί έχω διαβάσει πως ο ζεόλιθος μόλις φτάσει σε κάποιο βαθμό πληρότητας αρχίζει και απελευθερώνει αμμωνία, μη μου γυρίσει μπούμερανγκ. Θεωρώ πως θέλει προσοχή όταν χρησιμοποιείται και μόνο σε ειδικές περιπτώσεις
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-13, 01:34
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Τον εχω τακη σε εναν ιδιοκατασκευη αντιδραστηρα και τους αναδευω καθε 3-4 μερες ,,,,μαζι με την χρηση βοτκας και mb7 κραταω χαμηλα τα νιτρικα και τα φωσφορικα στο νερο ,οι γερμανοι την μεθοδο την λενε ζεοβιτ, οι αμερικανοι νεοζεο ...η αρχη ειναι ιδια ,απλα αλλαζουν τα ονοματα στα ζουμια
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-13, 03:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε άλλο θέμα ο φίλος kfg12345 ανέφερε μια χρήσιμη βιβλιογραφία για τον ζεόλιθο.
Την μεταφέρω κι εδώ:
http://www.mrsec.psu.edu/education/n...ng_ammonia.pdf
http://www.zeolite-products.com/medi...%20zeolite.pdf
http://www.worldfishcenter.org/Naga/...uabyte%204.pdf
http://www.aseanenvironment.info/Abstract/41013464.pdf
http://eprints.ru.ac.za/1742/1/Mwale-MSc-TR00-89.PDF
Απο συζητηση με τον πανεπιστημιακο Γεωχημικο που γραφει και στο 2ο ποστ (η πλεον αρμοδια επιστημη, η οποια ασχολειται με τη χημεια των πετρωματων οπως και του ζεολιθου) εχω αυτα και μου φτανουν για να μη βγαζω τα ματια στο διαβασμα να βγαλω συμπερασματα (οχι αλλο καρβουνο ), απο τη στιγμη και που δεν τον χρειαζομαι τον ζεολιθο (βαση μετρησεων και πορειας ενυδρειων) αλλα και εστω σε περιπτωση αναγκης, εχω αλλους τροπους αντιμετωπισης.
Παράθεση:
Με τον όρο "φυσικός ζεόλιθος" αναφερόμαστε σε μία ομάδα ένυδρων αργιλλοπυριτικών ορυκτών με συγκεκριμένες απορροφητικές ιδιότητες λόγω της χημικής σύστασης καθώς και της κρυσταλλικής δομής αυτών των ορυκτών.
Οι "ενυδρειακοί ζεόλιθοι" (KENT, API, κ.λ.π.) θεωρώ πως απέχουν αρκετά από το φυσικό ορυκτό. Πιθανά, είναι αρκετά τροποποιημένοι/επεξεργασμένοι, με αποτέλεσμα ο καθένας "ενυδρειακός ζεόλιθος" να έχει και διαφορετικές ιδιότητες απορροφησιμότητας και να προσομοιάζει πιο πολύ σε αυτό που λέμε ιοντο-ανταλλακτική ρητίνη, με ότι αυτό συνεπάγεται. Υπάρχει ακόμα και θαλασσινός "ενυδρειακός ζεόλιθος" για χρήση σε reef ενυδρεία τα οποία έχουν ως στόχο το U.L.N.S. (ultra low nutrients system), το οποίο πρακτικά σημαίνει : περιεκτικότητα νιτρικών = 0ppm και περιεκτικότητα φωσφορικών = 0ppm.
Υπάρχει λοιπόν τεράστιο μπέρδεμα και γιαυτό, προσωπικά δε θα χρησιμοποιούσα ενυδρειακό ζεόλιθο σε γλυκό νερό. Απορρόφηση αμμωνίας/αμμωνίου μπορεί να γίνει και με άλλους χημικούς τρόπους, οι οποίοι δεν """συγκρούονται""" με την κρίσιμη βιολογική λειτουργία του ενυδρειακού συστήματος που συντελλούν τα πορώδη βιολογικά υλικά τα οποία χρησιμοποιούμε για την αερόβια βακτηριακή αποίκιση...

....προσωπικά δεν προτείνω τον ζεόλιθο (ούτε το φυσικό ορυκτό αλλά ούτε και τον ενυδρειακό) για χρήση (χημική ή βιολογική) στο ενυδρειακό περιβάλλον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-12-15, 02:12
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παλιο θεμα μεν φρεσκια απορια δε , τελικα η χρηση ζεολιθου με παρουσια αλατιου στο νερο σε γλυκο ενυδρειο δημιουργει προβλημα ?
Γιατι εχω μπερδευτει με τους θαλασσινους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-12-15, 07:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλιο θεμα μεν φρεσκια απορια δε , τελικα η χρηση ζεολιθου με παρουσια αλατιου στο νερο σε γλυκο ενυδρειο δημιουργει προβλημα ?
Γιατι εχω μπερδευτει με τους θαλασσινους
Ελα ντε, αυτη την απορία εχω και εγω
Γιατι μπορεί να μην αφηνει αμμωνία γιατι μπορεί να μη τη δεσμευει, αρα τι κάνει τότε ;

Δες εδω
http://www.geoanthos...s/periballon/el
Επίσης ο Ζεόλιθος, μπορεί εύκολα να αναγεννηθεί πλένοντας τον με διάλυμα NaCl (αλάτι) σε συγκέντρωση 10%. Έτσι, θα απομακρυνθούν τα δεσμευμένα ιόντα αμμωνίου και ο Ζεόλιθος θα είναι έτοιμος πάλι προς χρήση. Εάν δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε να αναγεννήσουμε τον Ζεόλιθο τότε μπορούμε να τον αντικαταστήσουμε και τον παλιό Ζεόλιθο να τον προσθέσουμε στα φυτά μας καθώς θα είναι ένα άριστο λίπασμα πλούσιο σε άζωτο.

Δες και εδώ
http://www.feeders.g...τρωμα-ενυδρεία/
Επαναφόρτιση:
Μετά το πέρας των 2 μηνών μπορείτε εύκολα να επαναφορτίσετε το ζεόλιθο σας. Σε 1 λίτρο νερό διαλύστε 3 κουταλιές της σούπας αλάτι φαγητού. Αφήστε το ζεόλιθο μέσα στο διάλυμα για 24 ώρες και μετά ξεπλύνετε καλά με νερό βρύσης. Είναι έτοιμος πάλι για χρήση.
Η χρήση ζεόλιθου δεν αντικαθιστά τη περιοδική αλλαγή νερού του ενυδρείου αλλά επιμηκύνει τη συχνότητα.
Δεν συνιστάται η χρήση ζεόλιθου σε νέα ενυδρεία που δεν έχουν κάνει κύκλο, γιατί θα αποτρέψει την ανάπτυξη των ωφέλιμων βακτηρίων.
Σε ενυδρεία αλμυρού νερού η παρουσία του αλατιού εμποδίζει τη δράση του ζεόλιθου.
Ο ζεόλιθος μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως υπόστρωμα στον βυθό μαζί με χαλίκια και άμμο (αρκεί να μην ρίχνετε αλάτι μέσα στο ενυδρείο). Θα προσφέρει μια μεγάλη επιφάνεια για να εποικίσουν τα βακτήρια


και άλλο ένα
http://vickytoxotis....og-post_21.html
Φίλτρα: Μπορούν να αλληλεπιδράσουν με το ύδωρ για να απορροφήσουν ή να απελευθερώσουν
ιόντα (ιοντική ανταλλαγή). Οι ζεόλιθοι χρησιμοποιούνται ως αποσκληρυντικά νερού, για να
αφαιρέσουν ιόντα ασβεστίου, τα οποία αντιδρούν με το σαπούνι στον σχηματισμό αφρού. Το ύδωρ
φιλτράρεται με ζεόλιθο φέροντα νάτριο, ο οποίος απορροφά το ασβέστιο και απελευθερώνει ιόντα
νατρίου στο ύδωρ. Όταν ο ζεόλιθος δεν μπορεί να απορροφήσει άλλο ασβέστιο, μπορεί να
επαναφορτιστεί με ξέπλυμά του με άλμη (ένα κορεσμένο διάλειμμα χλωριούχου νατρίου), η οποία
αποβάλλει τα ιόντα ασβεστίου και τα αντικαθιστά με νάτριο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-12-15, 08:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν δημιουργει προβλημα ακριβως,απλα δεν συστηνεται σε νεοστημενα ενυδρεια γιατι δεν θα αφησει τα ωφελιμα βακτηρια να αναπτυχθουν,αφου η αμμωνια θα κρατιεται στο ζεολιθο.

σε ωριμο ενυδρειο με σωστη ρουτινα και καθαριοτητα δεν θα πρεπει να υπαρχει προβλημα γιατι υπαρχει ηδη βιολογια (και μεσα στα υλικα και στις επιφανειες του ενυδρειου)και δεν υπαρχει και αμμωνια.

αυτο ομως που μπορει να συμβει ειναι να αποδυναμωσει την υπαρχουσα βιολογια αφου οι ρυποι δεν θα επαρκουν για πολυ μεγαλο αριθμο βακτηριων.
που σημαινει πως αν καποια στιγμη βαλεις αλατι και ο ζεολιθος "αδειασει" αυτη η αμμωνια που εχει κρατησει θα παει στο νερο ξαφνικα αφου η βιολογια δεν θα φτανει για να τη διασπασει.

απτην αλλη,ενα ποσοστο βιολογιας θα αναπτυχθει και στο ζεολιθο,οποτε ισως να εξισοροπει καπως τα πραγματα.δεν ξερω ποση θα ειναι αυτη ομως,οποτε θα πας δοκιμαζοντας και ρισκαροντας καπως.

ισως(δεν το εχω δοκιμασει) να ειναι καλυτερα αν μπει σε τελευταιο σταδιο μετα τα βιολογικα υλικα στο φιλτρο.αλλα δεν εχω παιξει τοσο πολυ με το ζεολιθο για να δω πως συμπεριφερεται αναλογα με τη θεση του.
εχω την εντυπωση ομως πως επειδη λειτουργει ιοντοανταλλακτικα,δεν θα εχει μεγαλη διαφορα η θεση στην οποια βρισκεται στο φιλτρο...
δηλαδη ακομα και αν τον εβαζες σε σακουλακι εκτος του φιλτρου μεσα στο ενυδρειο,παλι το ιδιο θα ητανε.

οταν ξερεις τι κανεις,ποσο ταιζεις και ποση αμμωνια δημιουργει το ταισμα που κανεις και τα ψαρια σου,τοτε μπορεις να το ελεγξεις καπως.
αλλα καποιος που ριχνει αβερτα φαι και εχει γερη βιολογια μεν,αλλα δεν "ασχολειται" και πολυ με ολα τα υπολοιπα(η καποιος που στηνει ενυδρειο πρωτη φορα)
θαναι πιο δυσκολο να το ελεγξει και μπορει κατι να στραβωσει πιο ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-15, 08:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιώργο σε αλμυρό νερό όμως ποια θα είναι η συμπεριφορά του ζεόλιθου ;
Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω μάλλον δεν θα κάνει τίποτα , ότι απορροφάει θα το αφήνει πάλι, σαν απλό χαλίκι θα λειτουργεί, άντε να αναπτυχθεί βιολογία πάνω του.
Σε γλυκό νερό δεν βλέπω κάποιο λόγο να τον χρησιμοποιεί κάποιος, αν έχεις σωστή ιχθυοφόρτιση και επαρκές φίλτρο δεν τον έχεις ανάγκη, αν έχεις όμως υπερβολική ιχθυοφόρτιση ή για ώρα ανάγκης θα βοηθήσει, αρκεί να έχεις το νου σου να τον αλλάζεις, μια ρουτίνα επί πλέον δηλαδή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ειναι ο ζεολιθος ??? ilias8573 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 29-12-09 00:38
Salifert τεστ PO4-οδηγιες χρησης maikl Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 22-08-09 06:24
ΖΕΟΛΙΘΟΣ msigouros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 08-07-07 14:05
αλλαγη χρησης ενυδρειου popay72 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 16-02-07 09:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05569 seconds with 14 queries