Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-10, 16:10
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Ρύθμιση CO2: Ph controller ή drop checker ?

Εδώ και μερικούς μήνες πειραματίζομαι με τη ρύθμιση του διοξειδίου στο φυτεμένο μου, και ήθελα να μοιραστώ μερικές απορίες/προβληματισμούς...

Αν ο στόχος μου είναι να διατηρώ ένα συγκεκριμένο επίπεδο ppm Co2, τελικά είναι το Ph controller το κατάλληλο εργαλείο;

Ρωτάω γιατί η σχέση ph/co2 υποθέτει ότι ο μόνος "ρυθμιστής" στο νερό είναι άλατα του ασβεστίου (απ'τα οποία προκύπτει το ΚΗ, και ο υπολογισμός του Co2 από τα Ph, KH), αλλά στην πραγματικότητα μάλλον δεν είναι έτσι, με τόσες χημικές ενώσεις που κυκλοφορούν στο ενυδρείο (π.χ. προϊόντα μεταβολισμού, αποσύνθεσης, κλπ, τα οποία δε νομίζω να μην επηρρεάζουν το Ph).

¶ρα, πολύ πιθανό η σχέση Ph/Kh να μου δίνει λάθος αποτέλεσμα σχετικά με το πόσο CO2 έχει το νερό.

Αντίθετα, ένα drop checker - στο οποίο μπορώ να βάλω νερό με καλά ελεγχόμενο ΚΗ (φτιάχνοντάς το π.χ. με μαγειρική σόδα και απεσταγμένο νερό) δεν θα υποφέρει από το παραπάνω πρόβλημα (γιατί απλά το νερό του δεν ανακατεύεται με αυτό του ενυδρείου). Φυσικά το πρόβλημα εκεί είναι να "ταιριάξει" κανείς το χρώμα του υγρού στο drop checker με την επιθυμητή απόχρωση του πράσινου για να ξέρει ότι έχει τη συγκέντρωση CO2 που θέλει, αλλά προσωπικά μου φαίνεται ευκολότερο (και υπάρχουν και "διπλά" drop checkers που νομίζω ότι κάνουν τη σύγκριση παιχνίδι - αν και είναι ακόμα ακριβούτσικα).

Προς επαλήθευση των παραπάνω, χτες έκανα μια δοκιμούλα. Μέτρησα το ΚΗ του νερού μου (ήταν ΚΗ=12.5, με υγρό τεστ της Lamotte - αρκετά μεγαλύτερης ακρίβειας από τα υγρά τύπου Sera κλπ).
Μέτρησα επίσης το ph του νερού με 2 διαφορετικά ph-metra (ένα aqua light controller + aquamedic ηλεκτρόδιο, και ένα ph-μετρο "στυλό", και τα 2 καλιμπραρισμένα χτες), και βρήκα ph=6.6 και 6.7 αντίστοιχα.
Με βάση αυτά, η περιεκτικότητα του νερού σε διοξείδιο θα έπρεπε να είναι γύρω στα 80ppm - αδύνατο!

Αντίθετα, το χρώμα του drop checker μου (με νερό KH=5, το οποίο επαλήθευσα με υγρό τεστ KH της Lamotte) αντιστοιχούσε σε Ph περίπου 6.6, που σημαίνει CO2=37ppm.

Αν δεχτούμε ότι το drop checker είναι το σωστό, αυτό σημαίνει ότι τα ph-μετρα θα έπρεπε να δείχνουν Ph=7 (με βάση τη σχέση Kh/Ph/CO2), ή αντίστοιχα ότι η "επιρροή" άλλων χημικών ενώσεων στο ενυδρείο μου ρίχνει το ph περίπου 0,3 σε σχέση με το τι θα ήταν αν το ph καθορίζονταν αποκλειστικά από τα KH/CO2.


Μετά από όλα τα παραπάνω, κλείνω υπέρ της χρήσης του drop checker. Βέβαια ο Ph controller "αντιμετωπίζει" διάφορα θέματα όπως π.χ. αν αλλάξει η ανατάραξη της επιφάνειας θα πρέπει ίσως να ρυθμίσω τη βελονοειδή μου για λιγότερες/περισσότερες φυσαλίδες/λεπτό. Αλλά στην περίπτωσή μου, το επίπεδο στο οποίο σταθεροποιεί ο controller το Ph δε σημαίνει και πολλά πράγματα (γιατί δεν μπορώ να είμαι σίγουρος σε ποιό επίπεδο πρέπει να τον ρυθμίσω)....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-10, 17:11
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Ουαου φοβερος συγχρωνισμος.=p Ειμαι την φαση σημερα που ψαχνω ακριβως αυτο το πραγμα.. εμενα συμβαίνει κατι αλλο ομως..Εχω εναν drop checker με kH 4,5-5 που εχω φτιαξει με απιονισμενο και σοδα. Ο drop checker λοιπον ηταν κιτρινος προς το πρασσινο που σημενει λιγο πανω απο 30 ppm. Κανοντας μέτρηση με το τεστακι pH της tropic marin μου το εβγαλε 7.6 - 8 που σημαίνει γυρο στο 2-3ppm co2.. Αλλαξα το νερο του drop checker και εβαλα απο το ενυδρειο νερο και ηταν σκουρο μπλε. Αυξησα co2 τωρα μεχρι να γινει ανοιχτο πράσινο ο drop cheker με νερο ενυδρειου και εκανα παλι μετρισεις pH kH και μου βγαιζουν σωστες μετρήσεις. Οποιος μπορει να διαφωτίσει επι του θεματος γιατι και εγω εχω προβλιματιστει
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-10, 17:32
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Μιά πιθανή εξήγηση είναι ότι το ΚΗ του διαλύματός σου δεν ήταν 4.5 αλλά κάτι άλλο (ακόμα και με ζυγαριά ακριβείας, ένα 20% σφάλμα μπορεί να το έχεις, για διάφορους λόγους).

Μια λύση είναι να μετρήσεις το ΚΗ του διαλύματός σου με ακρίβεια, αφού το φτιάξεις.

Το πρόβλημα με το νερό του ενυδρείου είναι ότι δεν ξέρεις κατά πόσο το Ph οφείλεται στην ισορροπία KH/CO2 και κατά πόσο σε άλλα...

Η άλλη λύση (ίσως παρακινδυνευμένη) είναι να αυξάνεις το CO2 μέχρι να δεις αλλαγή στη συμπεριφορά των ψαριών, και μετά να μειώσεις λίγο παρακάτω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-10, 17:54
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Οχι ειναι μετριμενο τοσο το kH δεν φταιει αυτο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα με το νερό του ενυδρείου είναι ότι δεν ξέρεις κατά πόσο το Ph οφείλεται στην ισορροπία KH/CO2 και κατά πόσο σε άλλα...
Σε αυτο θα συμφωνήσω εκει εχω καταλήξει και εγω ειδικα οταν μιλάμε για φυτεμενα που αρεκτα λιπάσματα παιζουν ρολο buffer του ph.
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-10, 18:31
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Και η λύση χωρίς να έχω τις γνώσεις για να καταλάβω τι σχέση με το KH: αφού ηλεκτρονικά το pH είναι σωστά μετρημένο (1. γιατί τα έχεις καλιμπράρει και 2. γιατί και το drop την ίδια τιμή δίνει) γιατί δεν πας σε pH Controller στον οποίο θα ρυθμίσεις το pH έτσι ώστε να σου δίνει το ppm του Co2 σύμφωνα με το drop;

Δηλαδή, σύμφωνα με το παραδειγμά σου: θέλεις 37 ppm Co2, βάλε τον pH controller στο 6.6.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-10, 18:48
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Και η λύση χωρίς να έχω τις γνώσεις για να καταλάβω τι σχέση με το KH: αφού ηλεκτρονικά το pH είναι σωστά μετρημένο (1. γιατί τα έχεις καλιμπράρει και 2. γιατί και το drop την ίδια τιμή δίνει) γιατί δεν πας σε pH Controller στον οποίο θα ρυθμίσεις το pH έτσι ώστε να σου δίνει το ppm του Co2 σύμφωνα με το drop;

Δηλαδή, σύμφωνα με το παραδειγμά σου: θέλεις 37 ppm Co2, βάλε τον pH controller στο 6.6.
Ναι, το έχω σκεφτεί και αυτό - σωστή η λογική σου. Και μάλιστα αν έχεις και controller και drop checker, το τελευταίο σε "προειδοποιεί" όταν το ηλεκτρόδιο του controller θέλει καλιμπράρισμα, γιατί ο controller σου λέει 6.6 π.χ αλλά βλέπεις το drop checker να μην έχει το συνηθισμένο του χρώμα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-10, 00:27
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Και η λύση χωρίς να έχω τις γνώσεις για να καταλάβω τι σχέση με το KH: αφού ηλεκτρονικά το pH είναι σωστά μετρημένο (1. γιατί τα έχεις καλιμπράρει και 2. γιατί και το drop την ίδια τιμή δίνει) γιατί δεν πας σε pH Controller στον οποίο θα ρυθμίσεις το pH έτσι ώστε να σου δίνει το ppm του Co2 σύμφωνα με το drop;

Δηλαδή, σύμφωνα με το παραδειγμά σου: θέλεις 37 ppm Co2, βάλε τον pH controller στο 6.6.
Αυτο εκανα και εγω τωρα απλα δεν ξερω κατα ποσο η τιμη του drop ειναι αντιπροσωπευτική .. μολις καλιμπραρισα με καινουργια υγρα το ph controller μου και περνω τις ακόλουθες τιμες, ph 6.4 kH 9 (που σημαίνει γυρο στο 100ppm περιπου co2,οι αμανο θα με ειχαν χαιρετίσει πρωτες πρωτες πραγμα που δεν συμβαίνει) και ο drop checker μου με υγρο με kH 4.5 ειναι πράσινο ανοιχτο.. κατι αντιστοιχο με αυτο που λεει ο aquaman πιο πανω
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ph controller temp controller απο fish-street!! Papas35 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 12-10-09 11:14
Ρύθμιση CO2 nikosm1 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 23-02-09 05:37
Καλιμπράρισμα-Ρύθμιση Aqualight Ph Controller Zorba_The_Freak Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 11-07-08 19:25
Ρύθμιση CO2 gaslan Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 19-04-07 14:55
Ρύθμιση PH, GH nikolas87 Γλυκό νερό - Γενικά 11 02-04-07 20:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05012 seconds with 13 queries