Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-15, 23:59
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστιχός η έμπνευση κάποια στιγμή ελλατώνετε.. μετά έρχετε η ανακύκλωση και μετά αρχίζεις να τα βαριέσε.. αλλά πάντα υπάρχουν καλητεχνικά μυαλά που φέρνουν κάτι καλό όμορφο και καινούριο.. αυτο και εγώ ακόμη δεν το έχω δει... καμία σχέση με το παρελθών η μουσική του σήμερα.. ο tiesto δεν είναι τυχαίο που ψιλό χάθηκε , τα πάλια κομάτια του είναι αριστουργήματα! όπως και τον faithless .. και αυτοι χαθήκανε..
-------------------------
αα.. το φυτάκι που είδες στο ενυδρείο μου είναι το myriophylum όπως είπες.. είχε τρελή ανάπτυξη και όμορφο αποτέλεσμα, είχα μέτριο φωτισμό με co2 και λίπασμα υγρό και σε ταμπλέτες.. αν το βάλεις χωρίς το co2 θα αναπτ. αργά και θα γεμήση τριχοειδή άλγη στα φύλλα του... θέλει το co2 του..
-------------------------
φίλε Michali(s) και η μουσική άλλαξε .. και έμεις μεγαλώνουμε... ασ'τα..!! με άλλα ακούσματα είμαστε μαθημένοι.. και απο άλλους έχω ακούσει οτι δεν αναγνωρίζουν τους dj s.. η μουσική τους έχει αλλάξη αρκετά..
Μανος76 το ειχα ξαναδει το ενυδρειο σου πριν κανα μηνα τυχαια,τωρα εχεις αλλαξει setup; παντως αυτο το φυτο δen το χω δει σε petshop καθολου..Ουφ τελειωσα και με την αλλαγη νερου σκουπα βυθου κτλ με τα γκαπυ να πληθαινουν "βρωμιζουν" το ενυδρειο πολυ γρηγορα, αρχισαν να φαινονται και τα πρωτα αρσενικα
Ημασταν Κατερινη πριν κανα μηνα ανεβηκαμε για αρραβωνες φιλης ωραια ηταν μου αρεσε μας πηγαν και για καφε εκει στην πλατεια δεν θυμαμαι ονομασια..
Να σας πω εναν ιντερνετικο σταθμο που ακου πολυ τωρα τελευταια παιζει χαλαρη pop electronica ετσι ατμοσφαιρικη μουσικη,εχω κρατησει πολλα ωραια κομματια που δεν τα ηξερα, offradio λεγεται δοκιμαστε τον
Υ.Γ. Το ονομα μου ειναι Θεμης, καλο βραδυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-15, 09:02
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Χάρηκα Θέμη!
Θα ακούσω τον σταθμό ευχαριστώ!
όποτε ξανά έρθεις Κατερίνη χτύπα! να πιούμε ένα καφέ!

απο τότε μέχρι τώρα έχω αλλάξει 3 φορές setup...
και χτες το χάλασα εντελώς γιατί πάλιωσε (11 ετών είναι) και έχουν φθορά η σηλικόνες.. ξεκόλλησε μια κόντρα και σε κάποια σημεία στον πάτο η σηλικόνη έγινε ασπρη και ξεκολλάει σε κάποια σημεία.. θα πάρω άλλο και θα δω τι και πως θα το κάνω..

έδωσα τα γκαπάκια μου και της αμανο..

Σήμερα μετα απο 23 συνεχόμενα χρόνια δεν έχω ενυδρείο! μου φάνηκε κάπως..

Εχω όμως ένα μικρό δοχείο απο πλέξι διάφανο 20 λίτρα με red chery γαριδούλες.. (μου τα έκανε δώρο το πετ που πήγα πίσω τα γκάπι κ αμανο) γεμάτο φυτά με ένα μικρό φίλτρο και σαλίγκαρακια λαθρεπιβάτες..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
..Ουφ τελειωσα και με την αλλαγη νερου σκουπα βυθου κτλ με τα γκαπυ να πληθαινουν "βρωμιζουν" το ενυδρειο πολυ γρηγορα, αρχισαν να φαινονται και τα πρωτα αρσενικα
Μια χαρά είσαι να τα χαίρεσαι!! άντε να δούμε και τι χρώματα θα σου βγάλουν!!!

Το φύτο είναι απο πετ κάποια στιγμή μπορεί να το βρεις.. δυστυχώς δεν το έχω τώρα να σου έστελνα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 16-04-15 στις 09:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-15, 10:37
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Να σαι καλα Μανο ευχαριστω πολυ για την προσκληση οταν ανεβουμε ξανα εννοειταιΚι εγω σκεφτομαι να βαλω amano καποια στιγμη ή red cherry αν και απο οτι παρατηρω σε αλλα παιδια θελουν κρυψωνες και moss που εγω δεν εχω τωρα..Και τρεφονται και με αλγες σωστα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-15, 08:20
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

τα γκαπάκια δεν ξέρω αν θα της πειράξουν..
τρώνε άλγη, τροφή απο τα ψάρια και οτι βρούν ακόμη και κανένα νεκρό ψάρι.. αν έχεις μπόλικα φυτά μια χαρά θα είναι, θα κρύβονται κάτω απο τα φύλλα αλλά αν τα γκάπι τα κυνηγάνε δεν θα της βλέπεις να κάνουν βόλτες στο ενυδρείο..

της αμάνο βάλε της άφοβα.. είναι μεγάλες όμορφες τρώνε τα πάντα!!!
-------------------------
αφιερωμένο!.. www.youtube.com/watch?v=bD3ivUZXfoY

έχω το διπλό cd MaGIKal joyrney 1998-2008... το είχα πετύχει σε εφημερίδα..
-------------------------
και ένας δικό μας..!!! πολύ κάλος μουσικός και καλό παιδί..

-Dino MFU.. έχει έρθει και Κατερίνη, την πρώτη φόρα που τον είχα ακούσει είχα όλο το βράδυ μια ανατριχίλα και φυσικά χτυπιόμουν σαν το ψάρι έξω απο το νερό..

δες τον στο youtube..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 17-04-15 στις 08:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-15, 16:56
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή προχωρημενος αρχαριος;;

ειπα να αναβασω μερικες προσφατες φωτο ετσι οπως προχωραει το ενυδρειο..Πλεον υποστηριζεται απο εξ.φιλτρο sun sun 302 1000 lt/h ειδα μεγαλη διαφορα στη ροη αλλα αυτο που μου κανε ΤΡΟΜΕΡΗ εντυπωση ειναι το ποσο καθαρο ειναι το νερο στις αλλαγες.Πριν με το εσ.φιλτρο οταν εκανα αλλαγη νερου με σκουπα βυθου ο κουβας γεμιζε απο φυλλα,υπολ.τροφης κ.α. σκετη θολουρα..Τωρα τιποτα πλεον η σκουπα ειναι σχεδον περιττη!!Τα φυτα μια χαρα με εξαιρεση τη repens rubin που με το ζορι κρατιεται ενα κλωναρι μου μεινε συνεχεια πεφτουν τα φυλλα,ολα τα κοκκινα θελουν πολυ φως για να κρατηθουν τελικα..Επισης και τα γκαπυ δειχνουν να απολαμβανουν την ισχυρη ροη ενω εγινα πολλα σε λιγο θα χαριζω...
Η marsilea αργα αλλα σταθερα γεμιζει σιγα σιγα το χωρο μπροστα αλλα πιανει και αλγη τριχοειδη σε πολλα φυλλα..Προσθεσα και cabompa caroliana την οποια δεν προλαβαινω καθε 10 μερες την κλαδευω δεν το περιμενα γιατι αναφαιρεται σαν σχετικα απαιτητικο σε φως φυτο..

Ενα θεματακι το χω ομως..BBA φουντιτσες σε μερικα σημεια στο υποστρωμα μπροστα και πανω στην πετρα κυριως.Την αφαιρω μηχανικα οπου βλεπω αλλα γιατι;ελλειψη co2;Ευτυχως ειναι λιγη αν και δεν ειναι ασχημη σαν αλγη..
Λιπαινω σταθερα πλεον 1,5 μλ flourish, 5 ml καλιο και 5-6 ml excel εβδομαδιαιως..Νιτρικα πριν την αλλαγη 20-25.diy co2 εδω και 10 μερες..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-15, 17:16
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Ξεχασα τις φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00563.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  70,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00580.jpg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  89,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00570.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  65,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00568.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  55,8 KB  
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-06-15, 23:26
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

θα σου παρει καιρο για να χαθει τελειος η μαυρη αλγη.. ο οργανικος ανθρακας δεν βοηθαει και πολυ. το co2 να το εχεις με 2 μπουκαλια και καθε βδομαδα να αλλαζεις το ενα με καινουριο μιγμα εναλαξ για να εχεις πιο σταθερη ροη φυσαλιδων και να βαζεις σχεδον 1 κουτ. του γλυκου μαγια.. η αλγη ειναι δυσκολο να βρεθει ακριβως τι την προκαλη.. μια πληρξς αναφορα των συνθηκων και παραμετρων θα βοηθουσε .. μια χσρα παντος το εχεις και τα τα γκαπι σου κουκλια!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος με 25 λίτρα ενυδρείο manolistone Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-12-12 22:15
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες Stergios90 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-04-12 18:45
Πρώτο ενυδρείο (αρχάριος), απορίες :) Caede Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-07-10 16:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05800 seconds with 15 queries