Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-10, 08:43
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εννοεις?? σε υγρη μορφη?? το διοξειδιο σε ατμοσφαιρικη πιεση και θερμοκρασια περιβαλλοντος δεν μπορει να εχει υγρη μορφη. υγρο μενει λογω της τεραστιας πιεσης στη μπουκαλα. δεν υπαρχει περιπτωση να βγαινει υγρο. μονο σε αερια κατασταση.

Σωστά! Μήπως το υγρό είναι νεράκι (λέω τώρα...) ; Αν χύνεται από τη μπουκάλα σου σε υγρή μορφή και παραμένει υγρό, σίγουρα δεν ειναι διοξειδιο, και πήγαινε να το δείξεις στο μαγαζί που το αγόρασες, γιατί κάτι δεν πήγε καλά...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-10, 14:13
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά! Μήπως το υγρό είναι νεράκι (λέω τώρα...) ; Αν χύνεται από τη μπουκάλα σου σε υγρή μορφή και παραμένει υγρό, σίγουρα δεν ειναι διοξειδιο, και πήγαινε να το δείξεις στο μαγαζί που το αγόρασες, γιατί κάτι δεν πήγε καλά...
πρεπει να εχεις δικιο..οταν την γυρισα ετρεχε υγρο σε υγη μορφη..πως μπορει να ειναι νερο αφου αγορα φιαλη co2?...και πως μπορει πριν λιγο καιρο να ειχε πιεση και να εβγαζε και τωρα να μην βγαζει?
δε μπορω να καταλαβω..και το μαγαζι που την αγορασα ειναι στην Αθηνα και δεν εχω τη δυνατοτητα να την στειλω για να την δουν
το υγρο που βγαινει ειναι ασπρο διαφανη με πολλα μαυρι ρινισματα απο κατι να αιωρονται μεσα στο υγρο..χτες που το εχυσα στο μπαλκονι σημερα παρατηρω πως στο σημειο που επεσε το πλακακι απο ασπρο εγινε χρυσαφι(μπρουτζινο)
πολυ περιεργο μου φαινεται ολο αυτο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...ανεπιστροφη βαλβιδα χρησιμοποιεις?
δε γνωριζω
ειναι πανω στο μανομετρο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μίμης : 28-09-10 στις 14:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-10, 14:23
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
δε γνωριζω
ειναι πανω στο μανομετρο?
Η ανεπίστροφη θα μοιάζει κατά πάσα πιθανότητα κάπως έτσι και είναι αυτή που επιτρέπει να περνά από μέσα της το αέριο προς το ενυδρείο,αλλά όχι να γυρίζει νερό από το ενυδρείο.Υπάρχει,όμως,περίπτωση να μπορέσει να γυρίσει νερό και να μπει στη μπουκάλα?Κάπως τραβηγμένο μου φαίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-10, 14:26
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ανεπίστροφη θα μοιάζει κατά πάσα πιθανότητα κάπως έτσι και είναι αυτή που επιτρέπει να περνά από μέσα της το αέριο προς το ενυδρείο,αλλά όχι να γυρίζει νερό από το ενυδρείο.Υπάρχει,όμως,περίπτωση να μπορέσει να γυρίσει νερό και να μπει στη μπουκάλα.Κάπως τραβηγμένο μου φαίνεται.
οχι δεν εχω αντεπίστροφη...αααοποτε εχει μπει νερο απο το ενυδρειο...τωρα καταλαβα..οποτε θα πρεπει να παω να μουν την γεμισουν ξανα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-10, 14:31
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ανεπίστροφη θα μοιάζει κατά πάσα πιθανότητα κάπως έτσι και είναι αυτή που επιτρέπει να περνά από μέσα της το αέριο προς το ενυδρείο,αλλά όχι να γυρίζει νερό από το ενυδρείο.Υπάρχει,όμως,περίπτωση να μπορέσει να γυρίσει νερό και να μπει στη μπουκάλα?Κάπως τραβηγμένο μου φαίνεται.


Και εγω δυσκολο το βλεπω...(αν και οχι ακατορθωτο.Δεν ξερω μηπως εκανε καμια αναρροφηση η μπουκαλα αλλα και παλι γιατι να την κανει).Μιμη την διαχυση του διοξειδιου μηπως την κανεις με κυκλοφορητη;;;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-10, 14:36
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω δυσκολο το βλεπω...(αν και οχι ακατορθωτο.Δεν ξερω μηπως εκανε καμια αναρροφηση η μπουκαλα αλλα και παλι γιατι να την κανει).Μιμη την διαχυση του διοξειδιου μηπως την κανεις με κυκλοφορητη;;;
εχω ενα μικρο φιλτρακι και εγω βαλει το σωλινακι του διοξυδιου στη θεση του σπογου στο φιλτρακι ωστε να διαχεεται καλυτερα..ειναι η μονη λογικη εξηγηση που υπαρχει μεχρι στιγμης και μου φαινεται και η πιο πιθανη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-10, 14:56
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Αν υποθέσουμε ότι το νερό γύρισε προς την μπουκάλα για οποιονδήποτε λόγο,θα μπορούσε να μπει μέσα στην μπουκάλα?Τί γίνεται όταν η μπουκάλα τελιώνει?Εξακολουθεί να υπάρχει πίεση μέσα της?Γιατί,αν υπάρχει,τότε είναι δύσκολο να εισχώρησε το ο,τιδήποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-10, 15:22
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Πιεση οταν εχει αδειασει δεν εχει.Το θεμα μου ειναι πως ανεβηκε το νερο πανω απο το ενυδρειο προκειμενου να κατεβει στην μπουκαλα.Οπωια ανς και να εχει πηγαινε να την γεμισεις και θα σου πουν αυτοι.Να βαλεις και μια ανεπιστροφη.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μπουκαλα co2 που θα βρω??? akis7 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 29-06-10 22:25
Μπουκαλα C02 Krisos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 17-08-09 22:14
ατυχημα με μπουκαλα co2 enzo Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 6 26-06-09 15:37
ξαφνικο προβλημα με μπουκαλα co2 antonis t83 Γλυκό νερό - Γενικά 6 26-07-08 19:35
προβλημα με μπουκαλα co2.... imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-06-08 20:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05051 seconds with 14 queries