Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-06-08, 10:38   #1
Τα φώτα σας παρακαλώ
StamatisK
Junior Member
Εγγραφή: 30-06-2008
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 11

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
StamatisK Ο χρήστης StamatisK δεν είναι συνδεδεμένος 30-06-08, 10:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καταρχήν να χαιρετήσω όλα τα μέλη του forum. Καλώς σας βρήκα.

Πρίν από δύο μήνες περίπου έφεραν δώρο στον γιό μου δύο χρυσόψαρα ( ένα comet και ένα funtail ) μαζί με ένα πλαστικό ενυδρειάκι 14 λίτρων αγορασμένο από το Carrefour. Επειδή το «άθλημα» μου άρεσε, άρχισα να ψάχνω στο internet για να μάθω μερικά πράγματα και φυσικά το πρώτο πράγμα που κατάλαβα είναι ότι αν θέλουμε να κρατήσουμε τα χρυσοψαράκια μας θα πρέπει να πάμε σε περισσότερα λίτρα και πραγματικό ενυδρείο. Δυστυχώς καθώς ο διαθέσιμος χώρος είναι εξαιρετικά περιορισμένος, η μόνη λύση (και αυτή τραβηγμένη από τα μαλλιά καθώς έχω καταλάβει το μισό τραπέζι της κουζίνας και η γυναίκα μου με στραβοκοιτάζει) ήταν το JUWEL 60 . Στο ενυδρείο θα μείνουν αυστηρά μόνον τα δύο χρυσοψαράκια και αυτό για όσο χρόνο το μέγεθός τους το επιτρέπει, μετά βλέποντας και κάνοντας.

Το 60αρι αγοράστηκε, στήθηκε και εδώ και δύο βδομάδες άρχισε το στρώσιμο με καθαρή αμμωνία (τα ψαράκια παραμένουν στο 14 λιτρο) . Η αρχική συγκέντρωση είναι 3 mg/lt και κάνω καθημερινές μετρήσεις με υγρό τέστ της JBL για την αμμωνία και στίκ της ίδιας εταιρείας για τα υπόλοιπα ( ΝΟ2, ΝΟ3, ΡΗ, σκληρότητες ) . Η θερμοκρασία του νερού είναι 30 βαθμοί. Επίσης ακολουθώντας την (λανθασμένη όπως αποδεικνύεται) συμβουλή ενός πετσοπά, τρείς μέρες μετα την αρχή του στρωσίματος έριξα μέσα 3 κάψουλες Bactozyme και 60 ml Safe Start της Tetra.

Αυτά που με προβληματίζουν και για τα οποία θα ήθελα την συμβουλή σας είναι τα εξής :

1. Δύο σχεδόν βδομάδες μετά την αρχική προσθήκη αμμωνίας (και χωρίς να έχω προσθέσει άλλη από τότε) η συγκέντρωση της αμμωνίας είναι σταθερά 3 mg/lt και οι τιμές των ΝΟ2 και ΝΟ3 παραμένουν μηδενικές. Είναι αυτό φυσιολογικό ? Δεν θα έπρεπε να έχει αρχίσει ο κύκλος μετά από τόσο καιρό ?
2. Το ενυδρείο το έχω διακοσμήσει με πλαστικά φυτά, αλλά θέλω να προσθέσω και λίγο κερατόφυλλο. Είναι ασφαλές να το βάλω τώρα ή καλύτερα να περιμένω μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο ?
3. Το Σάββατο αγόρασα ένα κομμάτι mopani και αφού το ξέπλυνα λίγο το έριξα στο ενυδρείο. Το νερό κιτρίνισε (αυτό το περίμενα , δεν με πειράζει). Υπάρχει περίπτωση το ξύλο να ποτίσει με την αμμωνία και να γίνει εστία μόλυνσης για το ενυδρείο ? Αν ναι τι μου προτείνετε να κάνω ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα με το εξαιρετικά φλύαρο post.
Εμφανίσεις: 2605
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-06-08, 22:04
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Γεια σου και απο μενα.Ηρθες στο καταλληλο μερος
-Το μικρο πλαστικο ενυδρειακι το θεωρεις καλυτερο απο το 60αρι?
-Γνωμη μου βαλε τα υλικα (αμμο,διακοσμο,φυτα) στο "μεγαλο" βαλε νερακι φρεσκο με αντιχλωριο και βαλε και τα ψαρακια σου μεσα να χαρουν το νεο τους σπιτικο...
Προχωρα με συχνες αλλαγες2-3 φορες την εβδομαδα και ψαξε για "μπολι" απο κανενα γνωστο ή καποιον απο μας που να ειναι κοντα σου με υγιες ενυδρειο

Περιμενε κι αλλες γνωμες
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-08, 22:59
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StamatisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν να χαιρετήσω όλα τα μέλη του forum. Καλώς σας βρήκα.

Πρίν από δύο μήνες περίπου έφεραν δώρο στον γιό μου δύο χρυσόψαρα ( ένα comet και ένα funtail ) μαζί με ένα πλαστικό ενυδρειάκι 14 λίτρων αγορασμένο από το Carrefour. Επειδή το «άθλημα» μου άρεσε, άρχισα να ψάχνω στο internet για να μάθω μερικά πράγματα και φυσικά το πρώτο πράγμα που κατάλαβα είναι ότι αν θέλουμε να κρατήσουμε τα χρυσοψαράκια μας θα πρέπει να πάμε σε περισσότερα λίτρα και πραγματικό ενυδρείο. Δυστυχώς καθώς ο διαθέσιμος χώρος είναι εξαιρετικά περιορισμένος, η μόνη λύση (και αυτή τραβηγμένη από τα μαλλιά καθώς έχω καταλάβει το μισό τραπέζι της κουζίνας και η γυναίκα μου με στραβοκοιτάζει) ήταν το JUWEL 60 . Στο ενυδρείο θα μείνουν αυστηρά μόνον τα δύο χρυσοψαράκια και αυτό για όσο χρόνο το μέγεθός τους το επιτρέπει, μετά βλέποντας και κάνοντας.

Το 60αρι αγοράστηκε, στήθηκε και εδώ και δύο βδομάδες άρχισε το στρώσιμο με καθαρή αμμωνία (τα ψαράκια παραμένουν στο 14 λιτρο) . Η αρχική συγκέντρωση είναι 3 mg/lt και κάνω καθημερινές μετρήσεις με υγρό τέστ της JBL για την αμμωνία και στίκ της ίδιας εταιρείας για τα υπόλοιπα ( ΝΟ2, ΝΟ3, ΡΗ, σκληρότητες ) . Η θερμοκρασία του νερού είναι 30 βαθμοί. Επίσης ακολουθώντας την (λανθασμένη όπως αποδεικνύεται) συμβουλή ενός πετσοπά, τρείς μέρες μετα την αρχή του στρωσίματος έριξα μέσα 3 κάψουλες Bactozyme και 60 ml Safe Start της Tetra.

Αυτά που με προβληματίζουν και για τα οποία θα ήθελα την συμβουλή σας είναι τα εξής :

1. Δύο σχεδόν βδομάδες μετά την αρχική προσθήκη αμμωνίας (και χωρίς να έχω προσθέσει άλλη από τότε) η συγκέντρωση της αμμωνίας είναι σταθερά 3 mg/lt και οι τιμές των ΝΟ2 και ΝΟ3 παραμένουν μηδενικές. Είναι αυτό φυσιολογικό ? Δεν θα έπρεπε να έχει αρχίσει ο κύκλος μετά από τόσο καιρό ?
2. Το ενυδρείο το έχω διακοσμήσει με πλαστικά φυτά, αλλά θέλω να προσθέσω και λίγο κερατόφυλλο. Είναι ασφαλές να το βάλω τώρα ή καλύτερα να περιμένω μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο ?
3. Το Σάββατο αγόρασα ένα κομμάτι mopani και αφού το ξέπλυνα λίγο το έριξα στο ενυδρείο. Το νερό κιτρίνισε (αυτό το περίμενα , δεν με πειράζει). Υπάρχει περίπτωση το ξύλο να ποτίσει με την αμμωνία και να γίνει εστία μόλυνσης για το ενυδρείο ? Αν ναι τι μου προτείνετε να κάνω ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα με το εξαιρετικά φλύαρο post.
Καλωσήρθες και καλή αρχή !!!!
Ο κύκλος θέλει για να ολοκληρωθεί 4 - 5 βδομάδες σε αργό και σταθερό στρώσιμο. Αν όμως βάλεις μπόλι τα πράγματα γίνονται πολύ πιό γρήγορα.
Και εγώ ξεκίνησα να στρώνω ενυδρείο με χρυσόψαρα από τις 21 του μηνός παράλληλα με το ήδη στρωμένο μου με τροπικά. Σήμερα και εδώ και 3 μέρες το ενυδρείο τρέχει κανονικά με πολύ καλές μετρήσεις και 2 χρυσοψαρούληδες. Το μπόλι είναι η καλύτερη περίπτωση και επίσης τα φυσικά φυτά μέσα στο ενυδρείο και όχι τα ψεύτικα.
Δυστυχώς τοενυδρείο με τα τροπικά είναι σε θεραπεία και γι' αυτό δεν μπορώ να σου δώσω μπόλι αλλά το νέο μου μπορεί να δώσει κάτι ..... Αν θές πές μου, Μαρούσι μένω να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.....
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-07-08, 00:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες φιλες.
Ναι, τι κερδιζεις με το να ειναι τα ψαρια στο μικρο ενυδρειο αφου και αυτο ειναι αστρωτο?
Βαλτα οπως σου ειπανε στο μεγαλο αφου βαλεις φρεσκο νερο με αντιχλωριο και αν δεν βρεις μπολι ριχνε μεσα αυτο το ζουμι με τα "ζωντανα" βακτηριδια το nitrivec της sera για να επιταχυνεις (?) το στρωσιμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-07-08, 07:47
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Καλως ηλθες,θα ηθελα να συμπληρωσω οτι το mopani δεν θα ειναι εστια
μολυνσης.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-07-08, 10:45
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Καλημέρα!
Δουλεύω στο Χαλάνδρι,
μπορώ να σου φέρω εγώ μπολι αρκεί να μου το πεις έγκαιρα και να έρθεις να το πάρεις από το γραφέιο μου (Εθν. Αντιστάσεως)
Και πες μου αν χρειάζεσαι και τίποτα άλλο.
-------------------------
Α.....
δεν ξέρω πολλά απο χρυσόψαρα,
αλλα δεν θα βράσουν στους 30????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AlexandraT : 01-07-08 στις 10:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-07-08, 15:10
StamatisK Ο χρήστης StamatisK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά βρήκα μπόλι από συνάδελφο. Χθές το απόγευμα μου έδωσε μια χούφτα χαλίκι (με μπόλικη μούργα) από το δικό του ενυδρείο. Το έβαλα μέσα σε ένα τούλι και το έριξα στο Juwel. Τώρα περιμένω να γυρίσω σπίτι για να κάνω μετρήσεις να δώ τι έγινε.

Το 14αρι έχει ένα υποτυπώδες φιλτράκι το οποίο όμως όπως φαίνεται κάνει δουλειά. Οι μετρήσεις μου δίνουν μηδέν αμμωνία , μηδέν νιτρώδη και νιτρικά που όταν ξεπερνάνε το όριο κάνω 50% αλλαγή του νερού. Γι αυτό κρατάω τα χρυσόψαρα εκεί. Τα ταλαιπώρησα ήδη μια φορά βάζοντας τα στο άστρωτο 14αρι , δεν θέλω να τα ξαναυποβάλω πάλι στην ίδια δοκιμασία.

Αλεξάνδρα, το θέμα της θερμοκρασίας με προβληματίζει και εμένα. Τώρα βέβαια το νερό είναι 30 βαθμοί χωρίς τα ψαράκια μέσα , αλλά αργά η γρήγορα τα χρυσόψαρα θα μετακομίσουν και θα πρέπει να τρέχω για ανεμιστηράκια (κι άλλες μπρίζες , ποιος ακούει την σύζυγο )
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-07-08, 15:44
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Δεν ειναι μπελάς,
και δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλουν καλοκαίρι αλλιώς... Οποτε κάντο να ξεμπερδεύεις....
Πας στο e-shop που έχεις και κοντά παίρνεις ενα ανεμιστηράκι (8mm), πας σε ενα ηλεκτρονικό παίρνεις και ένα τροφοδοτικό τα συνδεέις και τέλος....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-07-08, 16:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ειναι στρωμενο το μικρο τοτε αστα τα ψαρια εκει μεχρι να στρωσει και το μεγαλο.
Αλλα λιγο "χαλικι" σε τουλι δεν νομιζω να κανει τιποτα σοβαρο στο στρωσιμο.
Θελεις μουργα απο το φιλτρο του. Μπολικη, που θα την βγαλει οταν κανει συντηρηση.
Και λιγα υλικα απο το φιλτρο (μακαρονι ή substrat κλπ) που θα το ριξεις ολα μαζι μεσα στα υλικα του δικου σου φιλτρου.
Ποιο φιλτρο εχεις στο juwel? το εσωτερικο το compact.
θα πρεπει να "κοιταξεις" και λιγο το "πειραγμα" του.
πχ αν εινει αυτο το φιλτρο, τοτε εχει μεσα ενα μαυρο (ανθρακα) σφουγγαρι, ενα πρασινο και μπλε χοντροτρυπο και ψιλοτρυπο.
Ο ανθρακας καποια στιγμη θα πρεπει να βγει, ιδιως αν βαλεις φυτα.
Καποιο/α απο τα αλλα σφουγγαρια να αντικατασταθει απο καλο βιολογικο υλικο (Siporax ή substrat pro ή αστερακι) που εχει μεγαλυτερη ικανοτητα φιλοξενιας βιολογικου υλικου.
Δλδ φιλτρο με μικρη χωρητικοτητα εχει περισοτερη βιολογια οταν εχει τετοια υλικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-07-08, 18:21
StamatisK Ο χρήστης StamatisK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παιδια βοήθεια παρακαλώ !!!
Σήμερα το απόγευμα καθώς έκανα τις μετρήσεις μου , παρατήρησα κάτι σαν μικρό έντομο να κινείται στο τζάμι του ενυδρείου. Το ψάρεψα με την απόχη και οντως ηταν ενα ζωύφιο περίπου 5 χλστ σαν καφετια μπαλιτσα απο ζελέ με δύο κεραιες και ουρα. Παρατηρώντας καλύτερα μπόρεσα να βρω ακόμα δύο , πολύ μικρότερα , και προφανώς θα υπάρχουν και άλλα.
Εχει κανείς ιδέα τι είναι αυτά τα πράγματα ? Είναι δυνατον να υπήρχαν τίποτε αυγα στο μοπάνι ή το κερατόφυλλο που έριξα και να εκκολάφθηκαν μέσα στο νερο ? Και πώς είναι δυνατόν να ζούν και να μεγαλώνουν μάλιστα τοσο γρήγορα σε περιβάλλον με 3 mg/lt αμμωνία ?
Ανησυχώ πολυ μήπως γεμίσουν το ενυδρείο και κανουν κακο στα ψαράκια. Σας παρακαλώ , αν καποιος ξέρει κάτι, ας μου γράψει τι είναι , πόσο επικίνδυνο είναι και πως αντιμετωπίζεται.
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-08-08, 15:35
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.640
Προεπιλογή

φιλε delta επειδη ειμαι ασχετος μηπως μπορεις να μου εξηγησεις αυτο με το μαυρο σφουγγαρι;εγω εχω ενα ριο 125 με λιγα φυτα και το φιλτρο μου εχει ανθρακα τι πρεπει να κανω;να το βγαλω;και τι να βαλω;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-08-08, 17:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε delta επειδη ειμαι ασχετος μηπως μπορεις να μου εξηγησεις αυτο με το μαυρο σφουγγαρι;εγω εχω ενα ριο 125 με λιγα φυτα και το φιλτρο μου εχει ανθρακα τι πρεπει να κανω;να το βγαλω;και τι να βαλω;
Ο ανθρακας εχει εκτος των αλλων ιδιοτητων και την ιδιοτητα να κατακρατει τυχων λιπασματα που ριχνεις για τα φυτα, οπως και ουσιες γενικοτερα που χρησιμευουν στα φυτα.
Αν τον εχεις πανω απο 1-2 μηνες οτι ηταν να κρατησει το κρατησε και τωρα ειναι ενα απλο σφουγγαρι σαν τα μπλε, για φιλοξενια βακτηριων (βιολογιας).
(Τα παλιοτερα σφουγγαρια ανθρακα εχω ακουσει οτι (λογω ποιοτητας), οταν περναγε η δραστικοτητα τους γυριζαν στο νερο οτι επικινδυνη ουσια ειχαν μαζεψει, με ασχημα αποτελεσματα).
Σε ενα φυτεμενο ενυδρειο δεν πρεπει να υπαρχει ανθρακας εκτος περιπτωσεων μετα απο φαρμακευτικη αγωγη για να μαζεψει τα υπολειμματα των φαρμακων.
Για καλυτερα αποτελεσματα στη φιλτρανση στα Juwel, εγω θα προσεθετα (οπως και εκανα, μεχρι που το αντικατεστησα με ενα εξωτερικο φιλτρο στο τελος) στη θεση σφουγγαριων οπως το πρασινο και το μαυρο και ισως και ενα απο τα ψιλοτρυπα μπλε, με καλο βιολογικο υλικο οπως siporax ή substrat pro μεσα σε δυχτακι. (εβγαλα το κλιπ για εχει μεσα ελατηριο που σκουριαζει).
Να προσεξεις λοιπον ποια σειρα θα εχουν τα υλικα (πρωτα τα μηχανικα και μετα βιολογικα υλικα).
Το περιεργο ειναι η κατασκευη του φιλτρου και η ροη του νερου μεσα του.
Η διαδρομη του νερου ειναι απο πανω προς τα κατω αλλα με μια παρακαμψη στη μεση του φιλτρου. Υπαρχει λοιπον μια τρυπα στο κεντρο που ανεβαζει το νερο στην εξοδο πριν περασει απο τα κατω υλικα (μπλε σφουγγ.)
Στη φωτο ειναι οι δυο τρυπες που οδηγουν το νερο στο σωληνα που φαινεται στη 2η φωτο και εκει συνδεεται η αντλια που επιστρεφει το νερο στο ενυδρειο.
Φωτο 1
Φωτο 2
Εγω θα εβαζα απο πανω προς τα κατω > filter pad (ασπρο) > Μπλε σφουγγαρι > siporax ή substrat > μπλε σφουγγαρι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φώτα σας για τα φώτα μου παρακαλώ!!! Tassos1 Φωτισμός 3 13-03-08 15:00
τα φώτα σας παρακαλώ roti Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 07-11-07 23:34
Τα φώτα σας παρακαλώ... giagligian Γλυκό νερό - Γενικά 12 30-10-07 12:30
τα φώτα σας παρακαλώ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ Malawi 6 10-02-06 23:41
Τα Φώτα σας παρακαλώ!!! ababapanos Γλυκό νερό - Γενικά 30 14-03-04 01:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06676 seconds with 13 queries