Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-12, 11:49
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή bba

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:180
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.): Φυτεμενο με ξυλα Κοινωνικο
Χρονος λειτουργιας:2,5 μηνες
Υποστρωμα και ποιο:jbl Aquabasis Plus 5lt
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):sera daylight 30w,JBL Solar Tropical 30w,juwel high light color 45w

Φωτοπεριοδος:9 η
JBL 9 η sera 7 η juwel 4 (προσφατως 4 για ενα διαστημα την ειχα κλειστη)
Παροχη CO2:μπουκαλα
Χρηση excel:
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:seachem flourish,Flourish Potassium,Kent Pro Plant,Flourish Iron
Ταμπλετες λιπανσης:
sera florenette a
Προγραμμα λιπανσης:το ψαχνω αλλα εριχνα flourish,potassium 1 φορα την εβδομαδα ελαχιστη ποσοτητα και τα φυτα ειδικα η rotala εγερνε απο τοτε που αυξησα τις ποσοτητες και προσθεσα και τα αλλα 2 λιπασματα τα φυτα μεταμορφωθηκαν που δειχνει οτι πεινουσαν
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):1 φορα την εβδομαδα 30%
Θερμοκρασια:24-25
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:
ΡΟ4:
Fe:
ΡΗ:7,5
KH:7
GH:11
Φιλτρανση:eheim 2215
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):23 tetra, 1 πλεκο, γαριδες πρεπει να ειναι 30,40
Ειδη φυτων:anubia,anubia nana,Bacopa monieri,hygrophila corymbosa siamensis 53b,hygrophila Dwarf,lilaeopsis mauritiana,cryptocoryne tropica ,Cryptocoryne undulata,java moss(Taxiphyllum barbieri),Singapore Moss - Vesicularia dubyana,ludwigia arcuata,Monosolenium tenerum, rotala rotundifolia, valisneria spiralis,Microsorum mini, Hemianthus callitrichoides
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):5
Περιγραφη αλγης:εχει προσκοληθει σε ξυλα κυριως καποια φυτα και τωρα τελευταια στο χαλικι
Ποτε εμφανιστηκε:εμφανιστηκε πριν απο το καινουργιο ενυδρειο 2,5 μηνες στο προηγουμενο setup που ειχα με diy co2 αλλα φαινεται οτι δυστυχως δεν εκανα καλη απολυμανση
Αλλα σχολια:εχω ηδη ριξει μια μεγαλη ποσοτητα 2 φορες οξυζενε πανω στην αλγη αλλα δεν βλεπω να πτοειται
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-12, 01:01
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Στο δικό μου το ενυδρείο αύξησα λίγο παραπάνω το διοξείδιο για κανα 2 βδομάδες, απομάκρυνα ότι φύλο και διακοσμητικό είχε προσβληθεί και στην συνέχεια η άλγη δεν έφυγε, αλλα μπορούσα να την αφαιρέσω σχετικά εύκολα μηχανικά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-12, 01:26
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο δικό μου το ενυδρείο αύξησα λίγο παραπάνω το διοξείδιο για κανα 2 βδομάδες, απομάκρυνα ότι φύλο και διακοσμητικό είχε προσβληθεί και στην συνέχεια η άλγη δεν έφυγε, αλλα μπορούσα να την αφαιρέσω σχετικά εύκολα μηχανικά.
Σωστος !
Παιδια η bba πολυ δυσκολα εξαφανιζεται. Μπορεις ομως να την ελεγξει κανεις μεχρι του σημειου να διακρινεται δυσκολα και μονο απο πολυ κοντα.
-αφαιρεση με το χερι ή βρασιμο των ξυλων ,πετρων κλπ
-αυξηση του co2
-μειωση των ΡΟ4 αν ειναι αυξημενα
-αλγοφαγα: σαλιγκαρια bumble bee και SAE (εγω δεν το ειδα, αναφερεται ομως απο αλλους) ειναι τα μονα που την τρωνε.
-το excel σε υπερδοσολογια την σκιζει αυτη την αλγη και βοηθαει πολυ στον ελεγχο της. Εγω προσθετα και καθημερινα κανονικες δοσεις και στην αλλαγη νερου εκανα παλι υπερδοσολογια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-12, 15:16
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Πηρα το excel και σκεφτομαι να το διοχετευσω με συριγγα σε διπλασια ποσοτητα απο την προτεινομενη αλλα μετα τι θα κανω αλλαγη νερου η το αφηνω? και 2η δοση ποτε ριχνω η μπορει και να μην χρειαστει, η ριχνω με συριγγα την 1η μερα και μετα σε ολο το ενυδρειο οπως λενε οι οδηγιες
ο μπελας ειναι οτι ταυτοχρονα εχω και ick
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-12, 15:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
-αλγοφαγα: σαλιγκαρια bumble bee και SAE (εγω δεν το ειδα, αναφερεται ομως απο αλλους) ειναι τα μονα που την τρωνε.
Τα zebra snail κανουν τρομερη δουλεια.
Μιλαμε για κανονικο κουρεμα γουλι σε ξυλα που δεν εβλεπες ξυλο.

ΥΓ φυσικα υπαρχει το μειονεκτημα οπως ξερουμε, οτι τα θηλυκα αφηνουν αυγα που δεν ξεκολλανε με τιποτα και ειναι αντιαισθητικα. Χιλιες φορες καλυτερα η αλγη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-12, 15:54
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

θα δοκιμασω την τυχη μου με excel αλλωστε το πηρα ηδη το θεμα ειναι οτι σε δοσολογιες κτλπ ο καθενας κανει οτι του κατεβει και δεν μπορω να προχωρησω χωρις να ειμαι σιγουρος, η συριγγα ειναι μαλλον η πιο αποτελεσματικη αλλα ειναι αδυνατον να ψεκασω σε ολα τα σημεια αφου δεν φαινονται γιατι τα ξυλα εχουν πανω moss, Microsorum απο την αλλη καποιοι ειχαν επιτυχια με το να ριξουν στο νερο κατευθειαν και ετσι διαχεεται παντου αλλα πρεπει να ριξεις πολυ και δεν ξερω αν θα γινει ανεκτο απο τις γαριδες, επισης πρεπει να ριξω και φαρμακο (Protozin αυτο εχω) για το ick συντομα και δεν ξερω μηπως ειναι καλυτερο να κανω πρωτα την θεραπεια και μετα να ασχοληθω με την bba
Ψιλιαζομαι οτι η juwel color την κανει την ζημια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-12, 16:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g3org3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψιλιαζομαι οτι η juwel color την κανει την ζημια
εχω τετοια λαμπα χωρις προβλημα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-12, 16:28
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

τοτε εχω πολλα watt και λιγη φυτομαζα παντως το co2 ειναι αφθονο η ειρωνια ειναι οτι με diy co2 τα φυτα πηγαιναν σφαιρα πραγμα που δειχνει οτι δεν εχω πετυχει τις ισορροπιες
-------------------------
Βρηκα ενα αρθρο που λεει οτι με excel 1.σε ολο το ενυδρειο βαζουμε 2ml/10gal η 3ml/10gal (με περισοτερο ρισκο) καθε μερα μεχρι να φυγει η αλγη η και τα ψαρια, 2. με συριγγα 1ml/10gal καποιοι λεει το κανουν 2 φορες την μερα, σταματας το φιλτρο για 30 λεπτα, δεν διευκρινιζει αλλα φανταζομαι οτι αλλαγη νερου δεν κανεις
Σωστα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g3org3 : 14-02-12 στις 16:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-03-12, 19:03
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Ευχαριστα νεα η bba δεχτηκε μεγαλο πληγμα περιοριστηκε και αρχισε να ασπριζει με excel, επελεξα την μεθοδο σε ολο το ενυδρειο ετσι ριχνω καθε μερα διπλασια καποιες φορες και τριπλασια ποσοτητα απο την προτεινομενη, μονο καποια σαλιγκαρια απεβιωσαν, αναρωτιεμαι ως ποτε να ριχνω excel και ποτε να αρχισω τα λιπασματα καθως και την αυξηση του φωτισμου (τωρα χρησιμοποιω 60watt απο 100) για 8 ωρες
-------------------------
μπορειτε να με βοηθησετε λιγο ρε παιδια απο τοτε που αρχισα με φυτεμενο ασχολουμαι ολο με αλγες και αρρωστιες
βαζω λοιπον τις φωτο να μου πειτε αν θεωρειτε αρκετη φυτομαζα αυτη για να αναψω και την 3η λαμπα.
Τα stem τα εχω κλαδεψει η μια η δυο φορες δεν θυμαμαι (στο 3ο κλαδεμα θα αρχισω την γλυπτικη) αλλα οτι εχει μεγαλωσει μεχρις στιγμης ειναι με 2 λαμπες και αρα πιο χοντροκομμενα, ενταξει δεν ειναι πολυ απαιτητικα εκτος απο την ludwigia arcuata ενα κοκκινο που δεν ξερω ονομα, ακομη δεν φαινονται πανε πολυ αργα, την blyxa και την green rotala που εβαλα προσφατα παρολο που παει σφαιρα αλλιως θα μεγαλωσει με 100w
οχι πολυ για 2,3 ωρες το μεσημερι σκεφτομαι να την αναβω, ε να ριχνω και κανα flourish και καλιο μια φορα την εβδομαδα, σιδηρο το φοβαμαι εχει γινει και η εξης πατεντα ολα τα ξυλα που βλεπετε δεν ειναι εκ του φυσικου ειναι ολα κομμενα απο αλλες ριζες και τα εχω συναρμολογησει με συνδετηρες και καρφια τα οποια ομως σκουριαζουν!



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g3org3 : 05-03-12 στις 19:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-03-12, 19:21
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g3org3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστα νεα η bba δεχτηκε μεγαλο πληγμα περιοριστηκε και αρχισε να ασπριζει με excel, επελεξα την μεθοδο σε ολο το ενυδρειο ετσι ριχνω καθε μερα διπλασια καποιες φορες και τριπλασια ποσοτητα απο την προτεινομενη, μονο καποια σαλιγκαρια απεβιωσαν, αναρωτιεμαι ως ποτε να ριχνω excel και ποτε να αρχισω τα λιπασματα καθως και την αυξηση του φωτισμου (τωρα χρησιμοποιω 60watt απο 100) για 8 ωρες
-------------------------
μπορειτε να με βοηθησετε λιγο ρε παιδια απο τοτε που αρχισα με φυτεμενο ασχολουμαι ολο με αλγες και αρρωστιες
βαζω λοιπον τις φωτο να μου πειτε αν θεωρειτε αρκετη φυτομαζα αυτη για να αναψω και την 3η λαμπα.
Τα stem τα εχω κλαδεψει η μια η δυο φορες δεν θυμαμαι (στο 3ο κλαδεμα θα αρχισω την γλυπτικη) αλλα οτι εχει μεγαλωσει μεχρις στιγμης ειναι με 2 λαμπες και αρα πιο χοντροκομμενα, ενταξει δεν ειναι πολυ απαιτητικα εκτος απο την ludwigia arcuata ενα κοκκινο που δεν ξερω ονομα, ακομη δεν φαινονται πανε πολυ αργα, την blyxa και την green rotala που εβαλα προσφατα παρολο που παει σφαιρα αλλιως θα μεγαλωσει με 100w
οχι πολυ για 2,3 ωρες το μεσημερι σκεφτομαι να την αναβω, ε να ριχνω και κανα flourish και καλιο μια φορα την εβδομαδα, σιδηρο το φοβαμαι εχει γινει και η εξης πατεντα ολα τα ξυλα που βλεπετε δεν ειναι εκ του φυσικου ειναι ολα κομμενα απο αλλες ριζες και τα εχω συναρμολογησει με συνδετηρες και καρφια τα οποια ομως σκουριαζουν!


Σκουριάζουν;
Μου ακούγεται πολύ απειλητικό για τα ψαράκια σου.
Δεν ξέρω, ας μιλήσουν οι εμπειρότεροι, αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να έχεις αποφύγει σιδερένια αντικείμενα στο νεράκι σου...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-03-12, 19:23
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

ναι κοινα καρφια ειναι και καμποσα ομως απο την αλλη αν εχω φυτο μεσα που χρειαζεται σιδηρο δεν θα το παιρνουν απο εκει?
δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι οι ωρες που εχω σπαταλησει ειναι απειρες οχι για αυτο το σχεδιο αλλα γενικα, το εχω αλλαξει 30 40 φορες σχεδον καθε μερα χερια μεσα και αλλαγες, αν τωρα χρειαστει να το ξεστησω απο αυτο μαλλον θα ειναι η τελευταια φορα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-03-12, 19:54
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g3org3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι κοινα καρφια ειναι και καμποσα ομως απο την αλλη αν εχω φυτο μεσα που χρειαζεται σιδηρο δεν θα το παιρνουν απο εκει?
δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι οι ωρες που εχω σπαταλησει ειναι απειρες οχι για αυτο το σχεδιο αλλα γενικα, το εχω αλλαξει 30 40 φορες σχεδον καθε μερα χερια μεσα και αλλαγες, αν τωρα χρειαστει να το ξεστησω απο αυτο μαλλον θα ειναι η τελευταια φορα.
Κατ'αρχήν ψυχραιμία!
Όμως, μάλλον, η σκουριά είναι ύπουλος εχθρός της υγείας των ψαριών μας, αυτό ξέρω.
Ο σίδηρος από τα λιπάσματα που ρίχνουμε για τα φυτά, δεν έχει σχέση με τον καθεαυτό σίδηρο των καρφιών...Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.
Δεν είχες καμιά απώλεια ως τώρα, έτσι δεν είναι;
Όμως ας περιμένουμε, θα βοηθήσουν σύντομα οι παλιότεροι με τις γνώσεις τους.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-03-12, 19:58
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

οχι απωλεια δεν ειχα αλλα δεν εχουν προλαβει να σκουριασουν αρκετα, βασικα τα καρφια ειναι χωμενα στα ξυλα μικρο κομματι ειναι εκτεθειμενο στο νερο οι συνδετηρες ειναι που ειναι εξω (ειναι αυτοι που βαζουν στους καμβαδες γυρω γυρω)
βασικα νομιζα οτι ολοι αυτο κανουν ειναι δυνατον να παρεις μια ριζα που να "στεκει" οπως ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-03-12, 20:21
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g3org3 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι απωλεια δεν ειχα αλλα δεν εχουν προλαβει να σκουριασουν αρκετα, βασικα τα καρφια ειναι χωμενα στα ξυλα μικρο κομματι ειναι εκτεθειμενο στο νερο οι συνδετηρες ειναι που ειναι εξω (ειναι αυτοι που βαζουν στους καμβαδες γυρω γυρω)
βασικα νομιζα οτι ολοι αυτο κανουν ειναι δυνατον να παρεις μια ριζα που να "στεκει" οπως ειναι
Με πετονιές κυρίως πιάνουν πέτρες, ξύλα κλπ εντός των ενυδρείων.
Έχω δει και κομμάτια από ρίζες να τα ενώνουν με ξύλινες σφύνες, ακριβώς για να αποφύγουν τα σιδερένια αντικείμενα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-03-12, 20:30
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

που θα βρω ξυλινες σφηνες ξερεις μηπως
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-03-12, 20:49
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g3org3 Εμφάνιση μηνυμάτων
που θα βρω ξυλινες σφηνες ξερεις μηπως
Σε μαγαζιά τύπου πράκτικερ, λιρόι μέρλιν ή και μικρότερα μαγαζιά με είδη επιπλοποιίας, κουζίνας ίσως και σιδηρικών, ρώτα τους, δε χάνεις τίποτα.
Με τρυπάνι κάνεις τρύπες στις ρίζες που θέλεις να ενώσεις και κοιτάς να είναι ίδιας διατομής με τις σφήνες. Συμπληρώνεις αν χρειαστεί και λίγη πετονιά, ψιλή, ώστε να μη φαίνεται και είσαι οκ!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-03-12, 21:08
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

να εισαι καλα θελω παντως να το αποφυγω γιατι ειναι μεγαλη κουλτουρα
παλιοτερα παντως ειχα αυτην την πετρα οπου μετα απο καποια χρονια απεκτησε αυτην την μαυροκοκκινη κηλιδα δεν ξερω αν ειναι απο σιδηρο αν ειναι παντως δεν ειχε βγαλει προβλημα οποτε φανταζομαι οτι ουτε τωρα θα εχω, αλλωστε πχ πολλοι θερμοσιφωνες εχουν καποια σκουρια μεσα ετσι δεν ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-03-12, 22:22
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα με τα ψαράκια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-03-12, 22:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βγαλε οτιδηποτε μεταλλικο μη ανοξειδωτο.

Δεσε οτι θες με πλαστικα δεματικα ή πετονια ή/και κολλησε με σιλλικονη (οχι αντιμουχλικη και καταλληλη για ενυδρεια).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-03-12, 16:54
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

θα χρησιμοποιησω ανοξοιδωτα καρφια δεν γινεται και διαφορετικα ολα τα κλαδια που βλεπεις ειναι στερεωμενα με προκες, ελπιζω να μην σκουριαζουν μετα απο χρονια.
Η φυτομαζα τι λετε ειναι επαρκης για 100w η θα γεμισω αλγες παλι?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-03-12, 20:32
Το avatar του χρήστη Eos
Eos Ο χρήστης Eos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Εγώ για BGA (BGA ή BBA έχεις η περιγραφή που είναι; Στο δικό μου από τις φωτογραφίες πάνω σε ξύλο έμοιαζε με τη φώτο για BBA και στο χαλίκι με τη φώτο για ΒGA) έκανα θεραπεία με ερυθρομυκίνη. Καθ όλη τη διάρκεια ψάρια και άλλα ζωντανά ήταν πιο ζωηρά από ποτέ. Αν είναι BGA πάρε σκεύασμα ERYTHROCIN σε κουτί με 12 χάπια των 500mg για 3¤ από φαρμακείο. Με ένα χάπι έκανα θεραπεία για 6 μέρες (30 λίτρα γαρ ) και καθάρισα. Εσύ για 180 λίτρα θες ένα χάπι τη μέρα για 6 μέρες, απλά είναι δυσεύρετο, εν ανάγκη παρήγγειλε το.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-03-12, 21:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο τιτλος λεει BBA.
Αντιβιωση σε αλγη δεν βαζουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-03-12, 21:24
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

η bba εχει περιοριστει κατα 90% περιπου μετα απο ενα μπουκαλι excel, επισης αρχισα να ριχνω δειλα δειλα και λιπασματα γιατι τα φυτα ασπρισαν, ανησυχω ομως μηπως αυτο που εμεινε αρκει για ενα καινουργιο ξεσπασμα και εαν ναι τοτε τι πρεπει να κανω να ξαναπαρω excel και να ριχνω αραια και που η στις αλλαγες πχ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-04-12, 16:11
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Αφου αρχισα να χρησιμοποιω και την τριτη λαμπα καθως και λιπασματα η bba πολλαπλασιαστηκε αμεσα ουτε καταλαβα πως, αυτην την φορα ομως αυξησα το co2 (λογω περικοπων excel δεν παιζει) κατα πολυ ουτε που προλαβαινω να μετρησω τις φυσαλιδες μαλλον πανω απο 5 το δευτ και ετσι η bba βγαινει ασπρη.
Αναρωτιεμαι παντως μηπως τα κοινα σωληνακια σιλικονης προκαλουν καποιο ειδος διαρροης του co2 γιατι επρεπε να το βαλω στο φουλ για να δω οξυγονο απο τα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-04-12, 18:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To CO2 εχει ορια για τα ψαρια
-------------------------
Διαχυτηρα δεν εχεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-04-12 στις 18:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-04-12, 21:28
g3org3 Ο χρήστης g3org3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2011
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

ναι διαχυτηρα με κυκλοφορητη και μπιμπερο αλλα δεν ειδα να ενοχλουνται ουτε ανεβαινουν επιφανεια γενικα χαλαρα τα βλεπω
ο πλεκο μονο επαθε κατι ζημιες για 2 ημερες δεν μπορουσε να ισορροπησει καθοταν στον βυθο και προσπαθουσε να ανεβει και επεφτε ειτε στα πλαγια ειτε ανασκελα αλλα αυτος εδω και 1,5 χρονο εχει κολλησει καποιο βακτηριο που δεν μπορουμε να βρουμε τι ειναι και μαλλον του εχει δημιουργησει καποια νευρολογικη ζημια, τωρα παντως ειναι μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16933 seconds with 14 queries