Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 09-01-14, 16:46
cgrigor Ο χρήστης cgrigor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2013
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Απορίες για χελωνάκια νερού

Καλησπέρα και από εμένα,

Εδώ και τρεις μήνες προστέθηκαν στην οικογένεια δύο ακόμα μέλη η Λίλα και η Άνιαν (έτσι τα ονόμασαν οι μικρές μου). Δυστυχώς στα pet shops δεν σου δίνουν καμία πληροφορία για τα χελωνάκια όταν τα αγοράζεις, παρά μόνο αλλαγή του νερού κάθε 3-4 μέρες , 2 γαριδούλες το πολύ τη μέρα (προφανώς για να μην θέλουν πολύ καθάρισμα και να μην μεγαλώνουν πολύ) και λίγες σταγόνες αποχλωρίωσης .
Αφού διάβασα ορισμένα πράγματα στα forums έκανα μερικές διορθωτικές κινήσεις αλλά έχω ακόμα απορίες. Καταρχήν ζούνε σε ένα ενυδρείο 40*25 με 12cm ύψος νερού στο οποίο έχω τοποθετήσει χαλίκι, θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 26C και φίλτρο. Αλλαγή νερού 100% από το φίλτρο της βρύσης μου με προσθήκη 9 σταγόνων jbl biotopol Τ, πλύσιμο τοιχωμάτων μόνο με σφουγγάρι και πλύσιμο χαλικιού με φρέσκο νερό κάθε εβδομάδα. Επίσης πλύσιμο τον υπόλοιπων αντικειμένων του ενυδρείου και των σφουγγαριών του φίλτρου με το νερό που βγάζω από το ενυδρείο. Είχαν ξεκινήσει να τρώνε 2-3 γαρίδες με τάση προς το καθόλου όμως μετά την τοποθέτηση του θερμοστάτη δεν τα προλαβαίνω. Τρώνε 4-5 γαρίδες επί 2 φορές τη μέρα και παρόλα αυτά με κοιτάνε σαν τρελά και για άλλο. Μερικές φορές τους δίνω λίγο μαρούλι ή βρασμένο καρότο (μόνο το ένα τα προτιμάει). Τέλος τα έχουμε δίπλα σε νότιο παράθυρο και τα βλέπει ο ήλιος αρκετές ώρες την ημέρα.

Ερωτήσεις λοιπόν:

1. Η ποσότητα τροφής είναι εντάξει ή πρέπει να τρώνε μέχρι να μην θέλουν άλλο;
2. Λαχανικά από τώρα ή πρέπει να περιμένω να μεγαλώσουν;
3. H θερμοκρασία που δείχνει το θερμόμετρο μέσα στο νερό όταν το βλέπει ο ήλιος είναι 32C χωρίς καμία αλλαγή στην συμπεριφορά τους. Είναι πρόβλημα η θερμοκρασία αυτή;
4. To νερό τους φαίνεται καθαρό (απομακρύνω και τα περιττώματα τους κάθε μέρα με σύριγγα) αλλά στο πλύσιμο του χαλικιού έχει αρκετές βρωμιές. Πρέπει να γίνονται αλλαγές πιο συχνά;
5. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα για στρώσιμο του ενυδρείου και για αυτό πλένω το φίλτρο και τα υπόλοιπα πράγματα του ενυδρείου με το παλιό νερό του, αλλά επειδή δεν το κατέχω το θέμα χρειάζομαι βοήθεια
6. Τελευταίο και πολύ σημαντικό. Το νερό του ενυδρείου μειώνεται άρα εξατμίζεται. Υπάρχει πρόβλημα υγείας για τους υπόλοιπους από εμάς ; Το ενυδρείο βρίσκεται στο υπνοδωμάτιο των κοριτσιών και το βράδυ το σκεπάζω με ένα κομμάτι plexy glass .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3856a.jpg
Εμφανίσεις:  3476
Μέγεθος:  146,5 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3857a.jpg
Εμφανίσεις:  2744
Μέγεθος:  182,8 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3858a.jpg
Εμφανίσεις:  7033
Μέγεθος:  144,5 KB
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες για τις παραμέτρους του νερού Skydiver Γλυκό νερό - Γενικά 36 31-12-13 00:09
Νέα Χελωνάκια daron Άλλα ζώα 6 29-08-10 15:56
Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου exelix Άλλα ζώα 6 20-12-09 17:16
Αρχαριος με χελωνάκια ntararis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-01-08 09:03
Ενυδρείο για χελωνάκια spirit Γλυκό νερό - Γενικά 15 05-09-03 17:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07979 seconds with 16 queries