Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-08, 21:18
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Γνώμες για εσ. φίλτρο Rio 180 - να το βγάλω;

Λοιπόν με έχει "πιάσει το μικρόβιο" φαίνεται, και σκέφτομαι το ενδεχόμενο εξωτερικού φίλτρου στο Rio 180. Δεν έχω μεγάλη ιχθυοφόρτηση αυτή τη στιγμή (5 zebra, 8 melanotaenia praecox, 2SAE και λίγες γαρίδες), αλλά σκέφτομαι να βάλω άλλα 6-8 "μικρά" ψάρια των 5-7cm σε κάποια φάση (ίσως ότο...) οπότε ίσως φτάσω το 1.25 λίτρα ανά cm ψαριού.

Ήθελα τις γνώμες των πιό έμπειρων για τα εξής:

1. Μήπως το μαμίσιο εσωτερικό φίλτρο του Juwel (με κυκλοφορία 600λίτρα/ώρα) κάνει μιά χαρά δουλειά (αν όχι, γιατί όχι και τζάμπα ψάχνομαι;

2.Αν βάλω εξωτερικό φίλτρο (π.χ. JBL cristalprofi E900 ή κάποιο αντίστοιχο της Eheim) είναι καλύτερα να ξηλώσω το εσωτερικό; Απ΄τη μιά θέλω να εξοικονομήσω χώρο, και δε θέλω να έχω και το μαύρο κουτί του εσωτερικού, και τους σωλήνες του εξωτερικού - νομίζω θα είναι αντιαισθητικό. Απ' την άλλη λέω μήπως το χρειαστώ κάποτε (π.χ. χαλάει το εξωτερικό) και αν το ξεκολήσω τώρα, δεν θα μπορώ να το ξανα-εγκαταστήσω.

3. Αν ξεκολήσω το εξωτερικό (από άλλα ποστ βλέπω ότι μερικοί το έχουν κάνει - το μετάνιωσε κανένας και το χρειαστώ προσωρινά λόγω βλάβης του εξωτερικού, σκέφτομαι μήπως γίνεται καμμιά πατέντα με βεντουζάκια, για να ξαναπιάσει στο γυαλί χωρίς μόνιμη κόληση. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό ή ψάχνω μπελάδες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-08, 21:41
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Προσωπική γνώμη.. ¶φησέ το.. Είσαι ακόμα στα ξεκινήματα, και δυστυχώς το χόμπι, όπως και κάθε χόμπι, έχει μπόλικα έξοδα.. Ίσως χρειαστεί π.χ. αν δεις ότι σου αρέσουν τα φυτά, να πάρεις κάποια μπουκάλα CO2, να ρίξεις χρήματα για extra φωτισμό, ή αν θέλεις να πας σε μαλακό νερό να κοιτάξεις για Α/Ο, και χίλια δυο άλλα θέματα εξοπλισμού (αναφέρω τα χοντρά).. Δε λέω ότι θα πάει "τσάμπα", το αντίθετο μάλιστα.. Λέω όμως να μή βιαστείς να αυξήσεις το budget αγοράζοντας κάτι μάλλον "δευτερεύον"..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-08, 21:49
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Σε στημένο ενυδρείο πολύ φασαρία η αφαίρεση του εσωτερικού φίλτρου όμως. been there, done that..
1. Μπορείς να αναβαθμίσεις το εσωτερικό από άποψη υλικών και να κάνει δουλειά..
2.Αν το κρατήσεις το εσωτερικό παράλληλα με εξωτερικό μπορείς να το έχεις μηχανικό.. Και σε περίπτωση βλάβης του εξωτερικού να σε κρατήσει για λίγες μέρες η βιολογία των σφουγγαριών. Δεν έχεις και καμιά τσιπούρα μέσα..
¶λλωστε αν του κάνεις βαρύ φύτεμα τα φυτά βοηθάνε πολύ στην απορρόφηση παραγώγων του κύκλου του αζώτου.
3.Από κοντά δεν το έχω δει. Αν είναι κλειστό από πίσω και δεν μπάζει θα γίνεται αυτό που θες. Εναλλακτικά, του κολλάς ένα κομμάτι πλέξι από πίσω να μην μπάζει και το κάνεις ότι θες.

Παρατήρηση-spam: Τελευταία πολύ αναφέρεται ο κανόνας εκατοστά και λίτρα κλπ..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-08, 22:28
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

1) κανει μια χαρα την δουλεια του, κανει επισης καλο καθαρισμο της επιφανειας του νερου, συνισταται να αφαιρεσεις καποιο απο τα μπολικα σφουγγαρια και να προσθεσεις καποιο εξελιγμενο βιολογικο υλικο, siporax, substrat pro, οι περισσοτεροι που το βγαζουν το κανουν για αισθητικους λογους, να μην πιανει χωρο στο ενυδρειο

2) δεν υπαρχει σαφη απαντηση, μπορεις να κανεις οτι θες
ειτε να τα τρεχεις και τα δυο ταυτοχρονα ειτε να απενεργοποιησεις εντελως το εσωτερικο, ναι θα μπορεις να το ξαναεγκαταστησεις, εχει 8 τσιμπιες σιλικονης 4 στο πλαινο και 4 στο πισω τζαμι

3) με βεντουζακια δυσκολο το βλεπω αλλα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να το ξηλωσεις και να βαλεις ενα εξωτερικο, το εσωτερικο το εχεις για δευτερευουσες εργασιες οπως ανακατεμα νερου στο βοηθητικο βαρελι που κανεις την ετοιμασια του νερου σου κλπ επισης μια αλλη σημαντικη χρηση ειναι για βοηθητικο εαν χαλασει το κανονικο σου φιλτρο, σαν εσχατη λυση αναγκης βαζεις τα στρωμενα βιολογικα υλικα στο εσωτερικο και απλα το ακουμπας στο χαλικι του ενυδρειου σου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-08, 00:43
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο ενυδρείο το τρέχω εδώ και 6 χρόνια με το εσωτερικό του φίλτρο και με ένα 2217.
Μπορεί το 2217 να φαντάζει υπερβολή αλλά έχω να πω το εξής.
Δεν είδα ποτέ το φιλμ επιφανείας.
δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ΝΟ3
δεν είχα ποτέ πρόβλημα αισθητικής...μια χαρά το κρύβεις με κάποια φυτά.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-08, 01:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Δεδομενο : το ενυδρειο ειναι ηδη στημενο.

2. Επιλογες :
α) Λειτουργεια μονο με εσωτερικο φιλτρο.
β) Λειτουργεια με εσωτερικο και εξωτερικο φιλτρο.
γ) Λειτουργεια μονο με εξωτερικο φιλτρο.


Με το δεδομενο 1, η επιλογη γ ειναι δυσκολη αφου πρεπει να αδειασεις το ενυδρειο.
Αν γινει, τοτε το κερδος ειναι οτι κερδιζεις χωρο στο ενυδρειο και αναβαθμιζεις τη φιλτρανση.
Η ασφαλεια σε περιπτωση βλαβης γινεται απλα με το να εχεις διαθεσιμο το εσωτερικο να το γεμισεις με τα υλικα του εξωτερικου και να το βαλεις απλα σε μια μερια στο ενυδρειο χωρις να το κολλησεις, μεχρι να επισκευαστει το εξωτερικο.

Η επιλογη 2 ειναι υπερβολη κατα τη γνωμη μου και θα ηταν δεκτη μονο αν το εξωτερικο φιλτρο ηταν καποιο μικρο πχ σε στυλ eheim ecco με 2-3 λιτρα υλικα και 400-500 λιτρα/ωρα αλλα με spraybar για να μοιραζεται η ροη και δεν γινεται πλυντηριο το ενυδρειο.
(συνυπολογιζομενης και της 600 λ/ωρα ροης του εσωτερικου, συνολο ονομαστικη ροη 1000 λ/ω, πραγματικη σιγουρα λιγοτερα )
Η επιλογη 3 με νορμαλ ιχθυοφορτιση ειναι κι αυτη καλη, με την προυποθεση οτι θα αντικαταστησεις το πρασινο και μαυρο σφουγγαρι με βιολογικο υλικο (siporax ή substrat pro) με σειρα απο πανω προς τα κατω filterpad(ασπρο), μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι, βιολογικο υλικο, δυο μπλε ψιλοτρυπα σφουγγαρια.
Τα δυο ψιλα μπλε σφουγγαρια στο τελος μη τα πειραζεις, ουτε το πλαστικο θηκακι τους, αφου φαινεται οτι ειναι μελετημενα βαση της ροης του φιλτρου να κανουν απονιτροποιηση εκτος απο το οτι κρατανε τα ψιλα σκουπιδακια πριν επιστρεψει το νερο στο ενυδρειο.αριου κλπ

ΥΓ1 Μην βασιζεσαι στο δυνατο φιλτρο για overstocking.
Τα περισσοτερα προβληματα μεγαλης ιχθυοφορτισης παραμενουν και με καλη φιλτρανση.
Δεν ισχυει ο κανονας λιτρα/εκ ψαριου κλπ
Τη συνθεση των ψαριων υπολογισε τη αλλιως (ανοιξε αλλο γι'αυτο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-08, 11:49
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις τεκμηριωμένες απαντήσεις παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι θα μου άρεζε (αισθητικά) να φύγει το εσωτερικό, αλλά το πιστεύω όταν λέτε ότι είναι μανούρα η αφαίρεσή του, ειδικά σε γεμάτο ενυδρείο. Νομίζω ότι θα το αφήσω όπως είναι τώρα μέχρι να σκεφτώ έναν "αποδοτικό" τρόπο για να το βγάλω χωρίς να αδειάσω (πολύ) νερό και ψάρια (ήδη διαβάζω για κοπίδια, χορδές και τέτοια). Ήδη το αναβάθμισα με siporax σύμφωνα με τις προτάσεις εδώ και σε παλαιότερα σχετικά ποστ.

Μια άλλη ερώτηση, που ίσως να κάνει τη διαφορά στην απόφασή μου: Με το εξωτερικό φίλτρο, γενικά, θα πρέπει να περιμένω ότι θα τρέχουν νερά κάπου κάπου γύρω απ' το ενυδρείο;
Εννοώ π.χ. όταν θα το καθαρίζω/ανοιγοκλείνω καπάκι, αποσυνδέω σωλήνες, κλπ. Ή είναι γενικά "στεγνή" υπόθεση;
Επίσης, πρέπει να βάλω βαλβίδα αντεπιστροφής;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-08, 13:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Μια άλλη ερώτηση, που ίσως να κάνει τη διαφορά στην απόφασή μου: Με το εξωτερικό φίλτρο, γενικά, θα πρέπει να περιμένω ότι θα τρέχουν νερά κάπου κάπου γύρω απ' το ενυδρείο;
Εννοώ π.χ. όταν θα το καθαρίζω/ανοιγοκλείνω καπάκι, αποσυνδέω σωλήνες, κλπ. Ή είναι γενικά "στεγνή" υπόθεση;
Επίσης, πρέπει να βάλω βαλβίδα αντεπιστροφής;
Βαλβιδα οχι.
Αν ειναι καλη ποιοτητα φιλτρο δεν υπαρχουν διαρροες, πρεπει να το σπασεις για να συμβουν τετοια πραγματα.
Στις αλλαγες υπαρχουν τροποι να γινονται στεγνα.
Αν εχεις μοντερνο φιλτρο (πχ eheim professional II) ειναι ετσι κατασκευασμενο που μολις λυνεις το κλιπ των σωληνων, κλεινει η ροη και τσεγανοποιει μονο του.
Στα κλασσικα υπαρχουν τα διπλα βανακια για τετοια δουλεια.
Απο πατεντες δεν ξερω, (καλομαθημενος γαρ, professional II).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-08, 14:45
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αρκεί αφενός να μήν κάνεις καμία "βλακειούλα" και πας να το αποσυνδέσεις έχοντας ξεχάσει τα βανάκια ανοιχτά, και την πατήσεις όπως ο westie τις προάλλες..

Και αφεταίρου, αρκεί να γίνεται σωστά η σύνδεση των σωλήνων πάνω στο φίλτρο.. Σε ένα παλιό φίλτρο, σε ένα ενυδρείο στην Κώ, για παράδειγμα, είχανε χαλάσει τα "ρακοράκια", και παιδευτήκαμε αρκετά για να το καταφέρουμε να μή χάνει.. Βέβαια, με καινούριο φίλτρο, και με σωστή μεταχείριση (γιατί το συγκεκριμένο ήτανε "ταλαιπωρημένο"), δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-12-08, 18:42
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

καλου κακου να εχεις παντα μια πετσετα κοντα σου
αυτο που σου ειπε ο delta ειναι σωστο μολις κλεισεις τους διακοπτες και ελευθερωσεις το κλιπ που αποσυνδεει τους σωληνες απο την κεφαλη δεν χανει νερα απο καπου, παρολα αυτα ειναι φυσιολογικο να μεινουν μερικες σταγονες απο την εξωτερικη μερια
για αυτο σου ειπα για την πετσετα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-12-08, 21:12
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Λοιπόν, ευχαριστώ και πάλι για τις γνώμες - νομίζω ότι με βοηθησε πολύ η συζήτηση. Τελικά κατέληξα στο JBL cristal profi E900, το οποίο λέω να δουλέψω στην αρχή παράλληλα με το εσωτερικό τουλάχιστον μέχρι να στρώσει, και μετά να βρω τρόπο αφαίρεσης του εσωτερικού ώστε να χρησιμοποιηθεί μόνο σε περίπτωση ανάγκης σαν backup. Το κάνω κυρίως για λόγους χώρου και για να διώξω το μαύρο κουτί από τη γωνία.

Τώρα, αν μπορέσω να βρώ και διαφανείς σωλήνες εισόδου/εξόδου...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-12-08, 21:21
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

http://cgi.ebay.com/Inflow-Outflow-L...13.m153.l1262]
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-08, 21:36
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

to jbl που εχεις η θα παρεις εχει γκριζους ημιαδιαφανους σωληνες
ειναι μια χαρα για να μην φαινονται καθολου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-08, 23:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
...Τελικά κατέληξα στο JBL cristal profi E900, το οποίο λέω να δουλέψω στην αρχή παράλληλα με το εσωτερικό τουλάχιστον μέχρι να στρώσει, και μετά να βρω τρόπο αφαίρεσης του εσωτερικού ώστε ....
Πολυ καλη επιλογη για τα λ7 του.
Με γεια.
Ελπιζω να πηρες βιολογικα υλικα, τα δικα του δεν μου αρεσουν
http://www.aquaristic.net/jbl-crista...00.html?lang=1
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...01%20l%20lose/
http://www.aquaristic.net/eheim-ehfi...ro.html?lang=1

αν και με τετοιο καδο και καπακια απο σαμπανιες να βαλεις για υλικο θα σε καλυπτει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-12-08, 00:23
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
αν και με τετοιο καδο και καπακια απο σαμπανιες να βαλεις για υλικο θα σε καλυπτει
Καλό! . Η αλήθεια είναι ότι δεν πήρα άλλα υλικά γιατί ήθελα να δω πρώτα τα μαμίσια (δεν μπορούσα να καταλάβω τι ακριβώς έχει μέσα). Υποθέτω ότι έχει σφουγκάρια - αν είναι έτσι μάλλον θα αντικαταστήσω μέρος τους με siporax. Σε ένα βιντεάκι που βρήκα στο youtube φαίνεται να έχει ήδη siporax κάτω-κάτω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-12-08, 08:11
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

οχι δεν ειναι siporax ειναι απλο κεραμικο μακαρονι για μηχανικο καθαρισμο του νερου, ειναι στο κατω καλαθι που σημαινει πρωτο στην ροη του νερου μεσα στο φιλτρο

η γνωμη μου (εχω το πιο παλιο αλλα πιο μεγαλο cristalprofi 500)
κατω καλαθι κεραμικο υλικο (αυτο που εχει) και στο πανω μερος του καλαθιου ενα σφουγγαρι (εχει μπολικα μεσα )
τα δυο επανω γεματα με siporax (το φτηνο που σου ειπε ο Σπυρος) και επανω απο το επανω καλαθι θα βαλεις και το συνθετικο βαμβακι για να μην περασει τιποτα προς την αντλια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-12-08, 08:19
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

δεν διαβασα τα παραπάνω σχόλια...αλλά πάρε ένα εξωτερικό!!!θα είναι το μόνο πράγμα στο οποίο θα χαρείς 100% τα λεφτά που έδωσες,,,κι ας σου στερλησει τα χρήματα για κάτι άλλο...αξίζει πολύ,ειδικά για μεγάλα ανυδρεία..στο 60άρι μου πήρα εξωτερικο...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-12-08, 10:36
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δεν ειναι siporax ειναι απλο κεραμικο μακαρονι για μηχανικο καθαρισμο του νερου, ειναι στο κατω καλαθι που σημαινει πρωτο στην ροη του νερου μεσα στο φιλτρο

η γνωμη μου (εχω το πιο παλιο αλλα πιο μεγαλο cristalprofi 500)
κατω καλαθι κεραμικο υλικο (αυτο που εχει) και στο πανω μερος του καλαθιου ενα σφουγγαρι (εχει μπολικα μεσα )
τα δυο επανω γεματα με siporax (το φτηνο που σου ειπε ο Σπυρος) και επανω απο το επανω καλαθι θα βαλεις και το συνθετικο βαμβακι για να μην περασει τιποτα προς την αντλια
Αντε αρχίζουν πάλι οι μετατροπές και οι παραγγελίες online....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-12-08, 18:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτα επρεπε να τα αγορασεις μονοκοματα αν τα πηρες απο γερμανια για να γλυτωνεις μεταφορικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-12-08, 01:35
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

εγω παντως το εσωτερικου σε ριο 180 το βγαλα σε 15 λεπτα με γεματο ενυδρειο το μονο κακο ειναι οτι ξεφυτευτηκαν μερικα φυτα τιποτα παραπανω
δεν θεωρω δυσκολο να το βγαλεις αν πιανουν και λιγο τα χερια σου καντο με ενα μαχαιρακι απο αυτα με τις ελαστικες λαμες , εγω εσπασα 2-3 κοπιδια και ακρη δεν εβγαλα

απο κει και περα παιζει και η πατεντα που εχει κανει καποιος και εχει βαλει τις σωληνες εισοδου εξοδου απο το εξωτερικο φιλτρο εντος του εσωτερικου κουτιου και αν θυμαμαι ειχε αφησει και καποια σφουγγαρια να λειτουργουν κατι σαν προφιλτρα κατι τετοιο

το εσωτερικο γενικα της juwel δουλευει πολυ καλα αν εξαιρεσεις τον κυκλοφοριτη που εχω ακουσει σε πολλους να σταματαει ετσι ξαφνικα ειδικα μετα κανα χρονο και ειναι ακριβος ο ατιμος και περνει μονο juwel μεσα

τωρα για τα ψαρια αυτο με τα cm απλα ξεχασε το κοιταξε πρωτα τις συμβατοτητες σε θεμα νερου αλλα και συμπεριφορας την αναγκη για κοπαδι η οχι κτλ και αφου εισαι αρχαριος καλυτερα πριν πας να τα αγορασεις κανε μας ενα ποστ και ζητα μια γνωμη
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-12-08, 07:40
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως το εσωτερικου σε ριο 180 το βγαλα σε 15 λεπτα με γεματο ενυδρειο το μονο κακο ειναι οτι ξεφυτευτηκαν μερικα φυτα τιποτα παραπανω
δεν θεωρω δυσκολο να το βγαλεις αν πιανουν και λιγο τα χερια σου καντο με ενα μαχαιρακι απο αυτα με τις ελαστικες λαμες , εγω εσπασα 2-3 κοπιδια και ακρη δεν εβγαλα
...
το εσωτερικο γενικα της juwel δουλευει πολυ καλα αν εξαιρεσεις τον κυκλοφοριτη που εχω ακουσει σε πολλους να σταματαει ετσι ξαφνικα ειδικα μετα κανα χρονο και ειναι ακριβος ο ατιμος και περνει μονο juwel μεσα

τωρα για τα ψαρια αυτο με τα cm απλα ξεχασε το κοιταξε πρωτα τις συμβατοτητες σε θεμα νερου αλλα και συμπεριφορας την αναγκη για κοπαδι η οχι κτλ και αφου εισαι αρχαριος καλυτερα πριν πας να τα αγορασεις κανε μας ενα ποστ και ζητα μια γνωμη
Σωστός. Αυτά τα μαχαιράκια με τις ελαστικές λάμες τι είναι ακριβώς και που τα πουλάνε; Ήδη έλεγξα, και το κουτί του φίλτρου φαίνεται να είναι κολημένο ακριβώς πάνω στο τζάμι, δεν έχει κενό ανάμεσα, οπότε πρεπει να χρησιμοποιήσω κάτι πολύ λεπτό.

Για τον κυκλοφορητή, ήδη μου σταμάτησε μια φορά... Τον άνοιξα, είχε λίγο "μούργα" σαν αυτή που πιάνουν τα σφουγγάρια, αλλά πολύ λίγη. Παρ'όλ'αυτά ξαναξεκίνησε όταν καθάρισα τη φτερωτή.

Τώρα για τα ψάρια, πάντα ρωτάω τι και πως, απλά νόμιζα ότι εκτός από συμβατότητες, κοπάδια, νερά κλπ, ίσχυε και το cm/λίτρο. Το σβύνο το τελευταίο, λοιπόν
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-12-08, 08:07
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

κοπιδι λεγεται και ειναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ
κοντεψα να κοψω τα δαχτυλα μου με αυτο
σου προτεινω εντονος να μην το χρησιμοποιησεις καθολου
εγω τελικα με ενα απλο μαχαιρι κουζινας το εβγαλα (να κοβει το μαχαιρι βοηθαει)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-12-08, 08:54
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
κοπιδι λεγεται και ειναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ
κοντεψα να κοψω τα δαχτυλα μου με αυτο
σου προτεινω εντονος να μην το χρησιμοποιησεις καθολου
εγω τελικα με ενα απλο μαχαιρι κουζινας το εβγαλα (να κοβει το μαχαιρι βοηθαει)
Το μαχαίρι της κουζίνας δεν χωράει, οπότε χρειάζεται κάτι πιό λεπτό....
Μαχαίρια, κοπίδια...τελικά είναι χόμπυ υψηλού κινδύνου...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-12-08, 14:11
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Πολύ λεπτό και καλά ακονισμένο μαχαίρι κουζίνας
http://cooking101.abccook.com/images...-knife-big.jpg
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-12-08, 14:14
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι λέτε εμένα με έχει βολέψει η σπάτουλα :P Μια χαρά τις φτάνεις τις "πόντες" σιλικόνης.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-12-08, 14:14
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Έχω τέτοιο...! ακονίζω...για να είμαι έτοιμος...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-12-08, 16:50
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

παραλληλα με το κοψιμο το τραβαγα και δυνατα με το χερι ανοιξε το το κενο με το ζορι μην φοβασαι δεν ειναι απο ζαχαρι θελει λιγο τσαμπουκα

μπορεις να κανεις την αρχη με κοπιδι και μετα με μαχαιρι
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-01-09, 15:15
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Τελικά το φίλτρο βγήκε προχτες, με συνδυασμό λεπτό κουζινομάχαιρο, σπάτουλα από αυτές για στοκάρισμα και τράβηγμα, γιατί το ενυδρείο ηταν γεμάτο κατά 50% και με παίδεψαν οι κολλήσεις στο κάτω μέρος που δεν έφτανα...
Και πάλι ευχαριστώ όλους για τα τιπς...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνώμες για φίλτρο JBL cristalprofi E700/900 aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 10-12-08 17:20
Να βγάλω το φίλτρο άνθρακα ; makis206 Γλυκό νερό - Γενικά 16 10-07-08 12:57
Να το βγάλω ή όχι? πλυμμήρας Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 11-01-08 12:31
Φίλτρο "Αμβούργου" . Γνώμες ?? ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 10 31-07-06 10:39
Να βάλω και άλλα ψάρια ή είναι καλύτερα να βγάλω? Apostolos Demetriou Ζωοτόκα 4 10-03-05 10:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11563 seconds with 15 queries