Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-10-12, 12:46   #1
Στρώσιμο νέου ενυδρείου
billyme
Junior Member
Εγγραφή: 18-10-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 13

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
billyme Ο χρήστης billyme δεν είναι συνδεδεμένος 19-10-12, 12:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αγόρασα και εγώ το πρώτο μου ενυδρείο και μετά απο πολύ διάβασμα ξεκίνησα το στρώσιμο του. Έβαλα αντιχλώριο, και ενα άλλο υγρο της Sera που τωρα μου διαφευγει το ονομα για τα βακτηρια, ακολουθως εβαλα σε δυχτακι λιγη τροφη για ψαρια ωστε να σαπισει και να ξεκινησει ο κυκλος. Μετα απο 3 μερες το νερο αρχισε να θολωνει και να ειναι σαν εριξα γαλα μεσα. αυτο ειναι φυσιολογικο; θα περιμενω και θα καθαρισει; το φιλτρο το εχω και λειτουργει απο την πρωτη στιγμη.
Εμφανίσεις: 6188
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-12, 13:19
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Μάλλον δεν διάβασες αρκετά γιατι άρχισες με λάθη.
Από τη στιγμή που ρίχνουμε αντιχλώριο στο νερό περιμένουμε μία με δύο ώρες και στη συνέχεια ρίχνουμε το sera bio nitrivec όπου και θολώνει το νερό.
Η θολουρα αυτη θα διαρκέσει από 4 - 24 ώρες ανάλογα με το νερό.
Μετά από μία μέρα λοιπόν πρέπει να βάλεις ψάρι μέσα και να ταίζεις φυσιολογικά έτσι ωστε να αρχισουν τα βακτηρια να τρεφονται.
Αν ειχες διαβάσει τις οδηγίες στη συσκευασια του bio Νitrivec δεν θα ειχες κάνει λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-12, 13:45
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν διάβασες αρκετά γιατι άρχισες με λάθη.
Από τη στιγμή που ρίχνουμε αντιχλώριο στο νερό περιμένουμε μία με δύο ώρες και στη συνέχεια ρίχνουμε το sera bio nitrivec όπου και θολώνει το νερό.
Η θολουρα αυτη θα διαρκέσει από 4 - 24 ώρες ανάλογα με το νερό.
Μετά από μία μέρα λοιπόν πρέπει να βάλεις ψάρι μέσα Καλύτερα να αποφυγεις να βάλεις ψάρι, πριν στρώσεις το ενυδρείο (το έγραψα όσο πιο φιλικά μπορούσα) και να ταίζεις φυσιολογικά έτσι ωστε να αρχισουν τα βακτηρια να τρεφονται.
Αν ειχες διαβάσει τις οδηγίες στη συσκευασια του bio Νitrivec δεν θα ειχες κάνει λάθος.
Το στρώσιμο του ενυδρείου με τα ψάρια μέσα και εις βάρος της υγείας τους, πρέπει να αποφεύγεται
Πρώτα στρώνεται το ενυδρείο και μετά μπαίνουν τα ψάρια

Θα σου πρότεινα, αν βιάζεσαι να το στρώσεις, να βάλεις αγγελία για να βρεις μπολι από συγχομπίστα
Διαφορετικά, μελέτησε τη μέθοδο στρωσίματος με αμμωνία. Υπάρχουν αναλυτικότατες οδηγίες στο φόρουμ και επίσης υπάρχουν γνώστες της μεθόδου οι οποίοι θα σε βοηθήσουν

Γενικά χρειάζεται υπομονή και αρκετό διάβασμα
Αν θέλεις, για να βοηθηθείς ακόμη περισσότερο, πες μας κάποια στοιχεία για το ενυδρείο σου
Διαστάσεις ενυδρείου
Ποιο φίλτρο έχεις
Αν έχεις βάλει φυτά μέσα
Τι ψάρια σκοπευεις να βάλεις κλπ
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-12, 13:56
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Όταν οι οδηγίες από ενα σκέυασμα βακτηρίων γράφουν οτι πρεπει να μπει ψάρι μετά από 24 ώρες πρεπει να ακολουθηθουν πιστά.
Από τη στιγμή που ο φίλος ακολουθησε αυτη τη μεθοδο στρωσίματος έτσι πρέπει να γίνει όπως δηλαδη αναγράφει ο κατασκευαστής του σκευάσματος.
Απλά εδω μπερδευτηκαν οι τρόποι.
Ή ξεκινάς χρησιμοποιώντας βακτηρια έτοιμα ή ρίχνοντας τροφή χωρις ζωντανά μεσα έτσι ώστε να ξεκινησει ο κύκλος του αζώτου.
Έχω στησει το ενυδρειο μου με την μέθοδο με τα έτοιμα βακτήρια και δεν ειχα κανενα προβλημα.Ακολυθησα όμως πιστά τις οδηγίες και δεν έκανα του κεφαλιού μου, μπερδευοντας τις διάφορες μεθόδους στρωσίματος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-10-12, 14:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν οι οδηγίες από ενα σκέυασμα βακτηρίων γράφουν οτι πρεπει να μπει ψάρι μετά από 24 ώρες πρεπει να ακολουθηθουν πιστά.
Από τη στιγμή που ο φίλος ακολουθησε αυτη τη μεθοδο στρωσίματος έτσι πρέπει να γίνει όπως δηλαδη αναγράφει ο κατασκευαστής του σκευάσματος.
Απλά εδω μπερδευτηκαν οι τρόποι.
Ή ξεκινάς χρησιμοποιώντας βακτηρια έτοιμα ή ρίχνοντας τροφή χωρις ζωντανά μεσα έτσι ώστε να ξεκινησει ο κύκλος του αζώτου.
Έχω στησει το ενυδρειο μου με την μέθοδο με τα έτοιμα βακτήρια και δεν ειχα κανενα προβλημα.Ακολυθησα όμως πιστά τις οδηγίες και δεν έκανα του κεφαλιού μου, μπερδευοντας τις διάφορες μεθόδους στρωσίματος.
Θα διαφωνήσω, κάθετα, οριζόντια και διαγωνίως!
Δεν μου λένε και πολλά οι οδηγίες στα συγκεκριμένα σκευάσματα
Για τα βακτήρια ή αλλιως "ζουμια" και το πόσο χρήσιμα είναι, υπάρχουν διάφορες απόψεις

¶λλο ομως η χρησιμότητα των σκευασμάτων κι άλλο "βαζω το ψάρι σε 24ώρες"

Νομίζω (η αλήθεια είναι ότι είμαι σίγουρος...αλλά...) πως σε κανένα σημείο του φόρουμ δεν υπάρχει χομπίστας ο οποίος να υποστηρίζει ότι στρώνουμε ενυδρείο με το ψάρι μέσα!!

(Επειδή όμως ο νέος συγχομπίστας δεν πρέπει να απογοητευτεί...ας το κλείσουμε εδω)
Αυτααααα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-12, 14:03
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

ο φίλος δε νομίζω να έχει ψάρια μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-10-12, 16:16
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

γιατι σε καθε παρομοιο θεμε πρεπει να αρχιζουν οι αντιπαραθεσεις για τη μεθοδο εναρξης?

Αυτα ειναι γνωστα και ο καθενας απιλεγει οτι νομιζει.

Για οσους αμφιβαλλουν για την αποτελεσματικοτηα των βακτηριων υπαρχουν αντιστοιχοι που βεβαιωνουν οτι δουλευουν.
Αν καποιος δεν μπορει να "το δουλεψει το πραμα" δεν δημαινει οτι το προϊον ειναι σκαρτο.

Τα παρασκευασματα αναφερουν αμεση εισαγωη ψαριων. Οποιος θελει το ακολουθει. Οποιος θελει δουλευει με αμμωνια αντι για ψαρι και αναβαλει την εισαγωγη μεχρι να βεβαιωθει οτι εχει στρωθει το φιλτρο.

Δεκτες οι αποψεις του καθενος και η προτροπη προς τους αλλους, αλλα γιατι τετοια απολυτοτητα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν διάβασες αρκετά γιατι άρχισες με λάθη.
Από τη στιγμή που ρίχνουμε αντιχλώριο στο νερό περιμένουμε μία με δύο ώρες και στη συνέχεια ρίχνουμε το sera bio nitrivec όπου και θολώνει το νερό........
Μαλλον δεν τα εμαθες καλα

Το αντιχλωριο δρα αμεσσα και δεν χρειαζεται η αναμονη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-12, 17:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι σε καθε παρομοιο θεμε πρεπει να αρχιζουν οι αντιπαραθεσεις για τη μεθοδο εναρξης?

Αυτα ειναι γνωστα και ο καθενας απιλεγει οτι νομιζει.

Για οσους αμφιβαλλουν για την αποτελεσματικοτηα των βακτηριων υπαρχουν αντιστοιχοι που βεβαιωνουν οτι δουλευουν.
Αν καποιος δεν μπορει να "το δουλεψει το πραμα" δεν δημαινει οτι το προϊον ειναι σκαρτο.

Τα παρασκευασματα αναφερουν αμεση εισαγωη ψαριων. Οποιος θελει το ακολουθει. Οποιος θελει δουλευει με αμμωνια αντι για ψαρι και αναβαλει την εισαγωγη μεχρι να βεβαιωθει οτι εχει στρωθει το φιλτρο.

Δεκτες οι αποψεις του καθενος και η προτροπη προς τους αλλους, αλλα γιατι τετοια απολυτοτητα?



Μαλλον δεν τα εμαθες καλα

Το αντιχλωριο δρα αμεσσα και δεν χρειαζεται η αναμονη.
Σχετικά με τα σχόλια
Όντως για τα βακτηρια έχουν ειπωθεί πολλα και οι απόψεις διαφέρουν
Εκεί που διαφωνησα είναι στο να στρώνουμε ενυδρείο με το ψαρι μέσα
Τότε γιατί μετράμε αμμωνία και νιτρωδη και τα θέλουμε στο μηδέν...αφού δεν κάνουν κακό?
Ή να το πω αλλιώς : Γιατί να πρέπει να περάσει το ψαρι τα χίλια μυρια και να στρώσει το ενυδρειο πάνω του?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-10-12, 18:02
billyme Ο χρήστης billyme δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Για να εξηγησω πως το σκεφτηκα και λειτουργησα ετσι. Αρχικα εριξα το sera bio nitrivec και οντως εγραφε οτι μπορω να βαλω το ψαρι μετα απο 24 ωρες ομως επειδη υπηρχαν οντως πολλες αντιπαραθεσεις για το αν δουλευουν η οχι την επομενη μερα (μετα απο 24 ωρες) εβαλα αντι το ψαρι, την τροφη σε σακκουλακι για να δημιουργησει η τροφη την αμμωνια και οχι το ψαρι ωστε να τραφουν τα βακτηρια και να μην πεθανουν και παραλληλα για να μην ταλαιπωρησω το ψαρι. οποτε η αμμωνια υπαρχει αλλα οχι απο το ψαρι, το θεμα μου ειναι η θολουρα και κατα ποσο αυτο ειναι φυσιολογικο και αν θα φυγει...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-10-12, 20:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billyme Εμφάνιση μηνυμάτων
εβαλα αντι το ψαρι, την τροφη σε σακκουλακι για να δημιουργησει η τροφη την αμμωνια και οχι το ψαρι ωστε να τραφουν τα βακτηρια και να μην πεθανουν και παραλληλα για να μην ταλαιπωρησω το ψαρι.
ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ!
το να στρωνεις με ψαρια δεν εχει να κανει και τοσο με ζωοφιλια αλλα μαλλον με το αντιθετο.
Προσωπικα ειμαι απο αυτους που θεωρουν τα μπουκαλο"βακτηρια" ως απλως μια απατη, αλλα οπως και να χει απο τη στιγμη που ριχνεις τροφη δημιουργεις αμμωνια οποτε ετσι κι αλλιως θα στρωσει.
Το τι προτεινει η καθε εταιρια δε μας ενδιαφερει, αυτο που μας νοιαζει ειναι να περνανε καλα τα αγαπημενα μας κατοικιδια.



Να συμπληρωσω πως τη μεθοδο με τις τροφες τη θεωρω επισεις λιγο...χμμμμ... σα να πας Αθηνα-Πειραια μεσω μεσω Μοσχας, αφου αμμωνια ειναι το ζητουμενο, οποτε γιατι να μη στρωσει καποιος απλα με αμμωνια χωρις βρωμιες? Όπως και να χει απο τη στιγμη που ειναι μια δοκιμασμενη μεθοδος που δουλευει ειναι οκ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-10-12, 03:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billyme Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρασα και εγώ το πρώτο μου ενυδρείο και μετά απο πολύ διάβασμα ξεκίνησα το στρώσιμο του. Έβαλα αντιχλώριο, και ενα άλλο υγρο της Sera που τωρα μου διαφευγει το ονομα για τα βακτηρια, ακολουθως εβαλα σε δυχτακι λιγη τροφη για ψαρια ωστε να σαπισει και να ξεκινησει ο κυκλος. Μετα απο 3 μερες το νερο αρχισε να θολωνει και να ειναι σαν εριξα γαλα μεσα. αυτο ειναι φυσιολογικο; θα περιμενω και θα καθαρισει; το φιλτρο το εχω και λειτουργει απο την πρωτη στιγμη.
Καλα το πας, μην ανησυχεις.
Θολωσε γιατι εβαλες πολυ τροφη για αρχη.
Απο τη στιγμη που δεν εχεις ψαρια μεσα, δε σε νοιαζει.
Κανε καμια μετρηση να δεις ποτε θα ειναι ετοιμο για ψαρι.
Η τροφη αν μουχλιασει αλλαξε τη με φρεσκια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-10-12, 09:37
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billyme Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρασα και εγώ το πρώτο μου ενυδρείο και μετά απο πολύ διάβασμα ξεκίνησα το στρώσιμο του. Έβαλα αντιχλώριο, και ενα άλλο υγρο της Sera που τωρα μου διαφευγει το ονομα για τα βακτηρια, ακολουθως εβαλα σε δυχτακι λιγη τροφη για ψαρια ωστε να σαπισει και να ξεκινησει ο κυκλος. Μετα απο 3 μερες το νερο αρχισε να θολωνει και να ειναι σαν εριξα γαλα μεσα. αυτο ειναι φυσιολογικο; θα περιμενω και θα καθαρισει; το φιλτρο το εχω και λειτουργει απο την πρωτη στιγμη.
απλα κανε μια ανωδυνη δοκιμη πανω σε αυτο που λεει ο νικος.
βαλε σε ενα ταπερ νερο και την αναλογη δοσολογια απο αυτο το υγρο της sera το nitrivec χωρις να βαλεις κατι αλλο μεσα.
μετα απο μερικες ωρες παρε δειγμα και μετρα αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-10-12, 10:12
billyme Ο χρήστης billyme δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

δεν εχω αγορασει ακομα τα τεστ λογω οικονομικων, εβγαλα το σακουλακι επειδη σαπισε η τροφη, να περιμενω να καθαρισει το νερο, ή να συνεχισω ριχνω λιγη τροφη καθε μερα? αν την ριχνω ετσι χωρις δυχτακι δεν θα λερωθει το νερο και ο βυθος?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-10-12, 10:18
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εγω στο λεω γιατι σε καθαρο αποχλωριομενο νερο εβαλα nitrivec και μετα απο 8 ωρες μετρησα αμμωνια 2.
αυτο το σκευασμα δεν διαφωνω οτι περιεχει βακτηρια αλλα σιγουρα περιεχει και κατι για να τρωνε οσο καιρο βρισκονται στο μπουκαλακι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-10-12, 12:50
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στο λεω γιατι σε καθαρο αποχλωριομενο νερο εβαλα nitrivec και μετα απο 8 ωρες μετρησα αμμωνια 2.
αυτο το σκευασμα δεν διαφωνω οτι περιεχει βακτηρια αλλα σιγουρα περιεχει και κατι για να τρωνε οσο καιρο βρισκονται στο μπουκαλακι.
εκτος απο τροφη χρειαζονται και οξυγονο....
αυτο που το βρισκουν?


παντως αυτο που ισχυιζεσαι θεωρητικα δεν "στεκει".


τοστρωσιμο με σκετο νερο πρωτη φορα το ζκουω. Υπαρχει κανειςπου ισχυριζεται οτι δουλευει?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-10-12, 13:43
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
εκτος απο τροφη χρειαζονται και οξυγονο....
αυτο που το βρισκουν?

στο ραφι εννοεις περιμενοντας μεχρι να τα αγορασουμε;
ελα ντε μηπως τελικα ψωνιζουμε σκετη αμμωνια;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-10-12, 14:43
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στο λεω γιατι σε καθαρο αποχλωριομενο νερο εβαλα nitrivec και μετα απο 8 ωρες μετρησα αμμωνια 2.
αυτο το σκευασμα δεν διαφωνω οτι περιεχει βακτηρια αλλα σιγουρα περιεχει και κατι για να τρωνε οσο καιρο βρισκονται στο μπουκαλακι.
Tο σκευασμα το συγκεκριμένο γράφει να μπεί ψάρι μετά από 24 ώρες καi όχι μετά από οκτω.
Και λέει ψάρι όχι ψάρια.¶ρα χρησιμοποιώντας αυτο το σκευασμα θα φτάσεις να εχεις ψάρια ένα κοπάδι πχ μετά από δύο ή και τρεις εβδομάδες όσος χρονος χρειάζεται για να ειναι έτοιμο το νερό και με τους άλλους τροπους στρωσίματος.Αρα το πάν στον τροπο στησίματος με τα ετοιμα βακτηρια ειναι ο προσεκτικός τρόπος ταίσματος και η σταδιακή τοποθέτηση ψαριών.
Επίσης το συγκεκριμενο σκευασμα αναγράφει πώς με κάθε εβομαδιαια αλλαγή νερου πρεπει να βάζεις και την ανάλογη ποσότητα από αυτο μεσα στο ενυδρειο.Αυτο κάτι λέει.Εγώ πάντως αφου με τις μετρησεις που έπαιρνα εβλεπα οτι το ενυδρειο εστρωσε σταμάτησα να το χρησιμοποιώ.
Επίσης μετρησα αμμωνια μια εβδομαδα μετά την εκίνηση με bio nitrivec με δυο ψάρια μεσα και ήταν στο μηδέν.
Eπίσης να προσθεσω για τον φιλο που το ανέφερε,πώς δεν ειναι ακριβό σαν σκευασμα αφου τα μικρο μπουκαλάκι (αν δεν κανω λάθος ειναι 100ml) κοστιζει μόλις 5 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-10-12, 18:43
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

το οτι εστηνα ενυδρειο στρωνοντας με nitrivec με οθησε να κανω τη δοκιμη φιλε.
γιατι πολυ απλα το ενυδρειο δεν ηταν ετοιμο οχι 24 αλλα 50 ωρες μετα ειχε ακομα αμμωνια.
μπολι και παλι μπολι.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-10-12, 14:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billyme Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω αγορασει ακομα τα τεστ λογω οικονομικων, εβγαλα το σακουλακι επειδη σαπισε η τροφη, να περιμενω να καθαρισει το νερο, ή να συνεχισω ριχνω λιγη τροφη καθε μερα? αν την ριχνω ετσι χωρις δυχτακι δεν θα λερωθει το νερο και ο βυθος?
Δεν μπορω να σου δωσω ακριβεις οδηγιες γιατι δεν εχουμε μετρησεις.
Αυτο που θα ξερεις κι εσυ οπως εχω καταλαβει, ειναι οτι πρεπει να υπαρχει συνεχως αμμωνια στο νερο (και μετεπειτα νιτρωδη) για να αναπτυθχει βιολογια.
Θα προτεινα στην προκειμενη, να περιμενεις να βγαλεις οποια πηγη αμμωνιας παρεχεις και να περιμενεις να φυγει η πολλη (οχι τελειως) θολουρα, για να μη μεινει και χωρις καθολου αμμωνια.
Μετα να βαζεις στην επιφανεια του νερου μια αποχη με λιγη τροφη (οχι πολυ, στην αρχη οση θα ταιζεις το ψαρι ημερισιως και μετα σταδιακα να φτασεις στη διπλασια.
Ετσι θα γινει ομαλα και ησυχα ο κυκλος.
Στις αγγελιες νομιζω ειναι ενα θεμα του ΓιωργουΚ οπου δωριζει συνεχως μπολι
Για εναν νεο χομπιστα, χωρις υπομονη για στρωσιμο και μεχρι νζ μελετησει τα βασικα ειναι η καλυτερη μεθοδος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο νέου εξωτερικού φίλτρου mafia Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 09-10-08 09:49
Στρώσιμο ενυδρείου Filotas Αρχάριοι γλυκού νερού 36 16-10-07 11:47
Στρώσιμο Ενυδρείου Neoklis Αρχάριοι γλυκού νερού 0 28-02-07 23:19
Στρώσιμο Ενυδρείου Filippos Malawi 4 02-04-04 12:50
Στρώσιμο Νέου Ενυδρείου Filippos Γλυκό νερό - Γενικά 30 26-03-04 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13141 seconds with 15 queries