Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 18-11-04, 02:09
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή Ερωτήσεις για συσκευή R.O.

Είμαι ένας φρέσκος κάτοχος συσκευής R.O. τριών σταδίων (thanks daukalion for the info - όντως όπως μου είπες το νερό που βγάζει έχει πρακτικά μη μετρήσιμη αγωγιμότητα, εγώ το μετράω γύρω στα 20 μS/cm... αλλά τέτοια νούμερα... "παρ' τ' αυγό και κούρευτο..." ).

Μερικές ερωτήσεις :

1. Οσον αφορά το sediment και τον ανθρακα, οι οδηγίες λένε "αλλαγή κάθε χρόνο", αλλά και "service life 1500 gallons" - δηλαδή κάτι παραπάνω από πεντέμισι χιλιάδες λίτρα. Με βάση τις αλλαγές νερού που κάνω, για να "συμπληρωθούν" αυτά τα πεντέμισι χιλιάδες λίτρα, θα χρειαστούν σχεδόν τρία χρόνια. Συνεπώς...? Κρατάω το κεφάλι μου ήσυχο για δυο χρόνια ας πούμε και μετά αλλάζω τα δυο πρωτα στάδια... ή για καλό και για κακό τα αλλάζω ετησίως ? - άσχετα από την (κατα τη γνώμη μου καλύτερη) αλλαγή μόλις αυτά παρουσιάσουν "προβλήματα" ?

2. Για την μεμβράνη, οι οδηγίες λένε "αλλαγή κάθε τρία χρόνια". Αλλά με βάση τα παραπάνω - και με ένα μπακάλικο σκεπτικό - πιθανόν να αντέξει και έξι χρόνια... Η ερώτηση είναι η ίδια (Κρατάω το κεφάλι μου ήσυχο για πέντε χρόνια ας πούμε και μετά αλλάζω την μεμβράνη... ή για καλό και για κακό την αλλάζω στην τριετία) - πάλι άσχετα από την αλλαγή μόλις παρουσιαστεί "δυσλειτουργία" ?

3. (και βασικότερη) Μπορείτε εσείς οι κάτοχοι R.O. να δώσετε ένα νούμερο - λίτρα ανά ώρα - που σας παρέχει η συσκευή (για σύγκριση) ? - να πω εδώ οτι με την δοκιμή που έκανα, μου έδωσε περίπου 9 λίτρα σε μια ώρα... δηλαδή περίπου 215 λίτρα το 24ωρο.

Η βασική μου απορία (ερωτ. 1 κ 2) είναι η εξής: Τα υλικά "αχρηστεύονται" περισσότερο με βάση τον χρόνο χρησιμοποίησής τους, η με βάση τον όγκο νερού που "επεξεργάζονται" (η και τα δύο... οπότε τα αλλάζω όταν παρουσιαστει πρόβλημα...)
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03972 seconds with 12 queries