Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-09-11, 23:55
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Eρωτηση φιλου για πετρες....

Καλησπερα. Φιλος μου εχει εκτος ενυδρειου εδω και κανα χρονο θαλλασινο βραχο (νεκρος πλεον). Μπορει να τον βαλει σε ενυδρειο γλυκου νερου για κιχλιδες?

Φανταζομαι πως οχι, απλα να κανω και την ερωτηση μιας και με παρακαλεσαι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-11, 00:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν προκειται για κιχλιδες μαλακου νερου οχι....αν προκειται για σκληρου ναι.
αν πριν ο βραχος ηταν ζωντανος τοτε θα πρεπει να τον απαλλαξει απο υπολλειματα οργανισμων που ενδεχομενως θα εχουν "αποξηρανθει" και οταν βυθιστουν και παλι σε νερο σηπτικα φαινομενα θα σηκωσουν αμμωνια. κανε μια σχετικη αναζητηση για "κουραρισμα".
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-11, 00:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν προκειται για κιχλιδες μαλακου νερου οχι....αν προκειται για σκληρου ναι.
αν πριν ο βραχος ηταν ζωντανος τοτε θα πρεπει να τον απαλλαξει απο υπολλειματα οργανισμων που ενδεχομενως θα εχουν "αποξηρανθει" και οταν βυθιστουν και παλι σε νερο σηπτικα φαινομενα θα σηκωσουν αμμωνια. κανε μια σχετικη αναζητηση για "κουραρισμα".
Εγινε, σε ευχαριστω πολυ. Bρηκα ηδη κατι θεματα εδω στο φορουμ για κουραρισμα και τα διαβαζω. Με λιγα λογια, να φυγει οτι ζωντανο υπαρχε πανω στον βραχο και εχει αποξηραθει πλεον ετσι?

Διαβαζω και αυτο το θεμα τωρα που εχεις μιλησει παλι καθως και αλλα παιδια, ειναι κατι παρομοιο με αυτο που θελει ο φιλος μου.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38549
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-09-11, 08:08
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Αν ειναι αφρικανες να πρσεξει την αιμηροτητα του βραχου,γιατι μπορει να τραυματιστουν τα ψαρια.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-09-11, 09:23
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Και γιατί να μην τον πουλήσει σαν νεκρό βράχο σε κάποιον που θέλει να στήσει θαλασσινό και να βγάλει και κανα φράγκο για καμια τροφή και κανα αντιχλώριο και να βάλει καμια πετρούλα μέσα που θα φέρνει περισσότερο στον βιότοπο που ζούν τα ψάρια που θα φιλοξενήσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-09-11, 13:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σωστη η σκεψη σου ...αλλα ειναι θεμα προσεγγισης του καθενος. ο θαλασσινος βραχος ειναι ομορφος και μπορει βιοτοπικα να μη δενει...αλλα ο φιλος να τον προτιμα.
επισης εχει ενα ατου. ειναι πολυ ελαφρυς σε σχεση με τις συμπαγεις πετρες.

για τον ιδιο λογο (του βαρους) εβαλα στα τροφεους μου μονο λαβα και γλιτωσα απο πολυ μεγαλο φορτιο. http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=36
αν και λεγοταν οτι θα τραυματισει τα ψαρια....εδω και αρκετους μηνες δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-09-11, 13:52
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστη η σκεψη σου ...αλλα ειναι θεμα προσεγγισης του καθενος. ο θαλασσινος βραχος ειναι ομορφος και μπορει βιοτοπικα να μη δενει...αλλα ο φιλος να τον προτιμα.
επισης εχει ενα ατου. ειναι πολυ ελαφρυς σε σχεση με τις συμπαγεις πετρες.

για τον ιδιο λογο (του βαρους) εβαλα στα τροφεους μου μονο λαβα και γλιτωσα απο πολυ μεγαλο φορτιο. http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=36
αν και λεγοταν οτι θα τραυματισει τα ψαρια....εδω και αρκετους μηνες δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Πάνο δεν διαφωνώ ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει στο ενυδρείο του αλλά σαν οπαδός των βιοτοπικών ενυδρείων και μεγάλος θαυμαστής της αφρικανικής ομορφιάς θα ήθελα να κατευθύνω τον φίλο προς την κατά την γνώμη μου σωστή κατεύθυνση!

Έχω δει ενυδρείο με θαλασινό βράχο και all male haps και καθαρά από οπτικό αποτέλεσμα ήτανε μούρλια αλλά θα το πρότεινες σε κάποιον;

Από την άλλη το να χρησιμοποιήσει βράχο που έχει 5 ευρώ το κιλό για γλυκό νερό το βρίσκω λίγο κάπως αλλά άμα του περισσεύουν μαγκιά του.

Τέλος για να δείξω ότι απλά προσπαθώ να κατευθύνω προς την σωστή κατεύθυνση και δεν έχω πρόβλημα με το τι κάνει ο καθένας στο ενυδρείο του να πω στον φίλο ότι αν τελικά τον χρησιμοποιήσει να μην φοβάται για την αιχμηρότητα του αφού μετά από λίγο καιρό θα γίνει βούτυρο με την άλγη και επίσεις τα ψάρια μας δεν είναι τόσο χαζά όσο τα νομίζουμε.

Ήμουν και εγώ το τσάκ να βάλω λάβα στο δικό μου αλλά τελικά δεν μετάνιωσα καθόλου που δεν έβαλα μιας και το οπτικό αποτέλεσμα ικανοποιεί τα γούστα μου πλήρως
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-09-11, 15:08
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους. Θα μεταφερω στο φιλο μου οτι λετε και ας κανει οτι θελει εκεινος μετα.
-------------------------
Τα ψαρια που εχει ειναι τα εξης:

julidochromis

frontosa

duboisi

pseudotropheus

Μπορει λοιπον να χρησιμοποιησει τους θαλασσινους μετα απο καλο κουραρισμα για αυτα τα ψαρια? Ειναι σκληρου νερου αν δεν κανω λαθος ετσι?

Οι βραχοι ειναι ηδη στον ηλιο πανω απο ενα χρονο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 16-09-11 στις 15:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-09-11, 15:27
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστω ολους. Θα μεταφερω στο φιλο μου οτι λετε και ας κανει οτι θελει εκεινος μετα.
-------------------------
Τα ψαρια που εχει ειναι τα εξης:

julidochromis

frontosa

duboisi

pseudotropheus

Μπορει λοιπον να χρησιμοποιησει τους θαλασσινους μετα απο καλο κουραρισμα για αυτα τα ψαρια? Ειναι σκληρου νερου αν δεν κανω λαθος ετσι?

Οι βραχοι ειναι ηδη στον ηλιο πανω απο ενα χρονο.
¶νοιξε και ένα θέμα για να συζητήσουμε αν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα ψάρια του θα έλεγα εγώ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-09-11, 16:37
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
¶νοιξε και ένα θέμα για να συζητήσουμε αν μπορεί να χρησιμοποιήσει τα ψάρια του θα έλεγα εγώ!!!!!
Kαλα απο τετοιο θεμα συμβατοτητας μη με μπλεξετε. Ξερω οτι εαν κοιταξω τα λιτρα του (rio 300) και το προφιλ των ψαριων που εχει και τον αριθμο των ψαριων καθε ειδους θα απογοητευτω. Δεν εχει σωστες αναλογιες ψαριων σιγουρα πχ. αυτα που πανε ομαδα κλπ. Οτι και να του πω εγω εκεινος θα βαλει οτι ψαρια θελει δυστυχως. Για τις πετρες ρωτησα και του ειπα και τελος. Συγνωμη αν ακουγομαι καπως, απλα δεν μπορω να κανω τον δασκαλο σε 2 φιλους μου, σε αυτον και σε αλλον εναν. Βαζουνε οτι τους αρεσει και τελος. Δεν μπορω να σκαω. Δεν παω καν να δω τα ενυδρεια τους.

Ευχαριστω και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-09-11, 17:01
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πρότεινα να τους πείς να κάνουν μία εγράφη για να μάθουν μόνοι τους αν θέλουν!Διαφορετικά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι με μερικούς ανθρώπους είναι σαν να μιλάς σε τοίχο!Πάντως τα ψάρια που έγραψες έχουν άλλες διατροφικές συνθήκες, είναι από άλλες λίμνες, δεν κάνουν για το μέγεθος του ενυδρείου, που να αρχίσω και πού να τελειώσω!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-09-11, 17:25
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εχω προσπαθησει να τους πεισω μερικες φορες να εγγραφουν αλλα χωρις επιτυχια. Αλλες φορες εχω ψαξει για τα ψαρια που εχουν και εχω προσπαθησει να τους πεισω να δωσουν καποια που δεν ταιριαζουν και να κανουν ενα σωστοτερο ενυδρειο απο αυτο που εχουν. Δυστυχως δεν τους ενδιαφερουν πολλα πραγματα. Αυτος εδω με τις πετρες τουλαχιστον εδωσε ενα yellow lab ως οτι δεν ταιριαζει, μενει και εκτος Αθηνων και ο πετ σοπας εκει του ειπε οτι ολα αυτα που εχει ειναι tanganyika. Ασε... ο αλλος εχει αφησει το αγγελοψαρο μεσα που του εμεινε (ειχε 2) και του λεω να το χαρισει, (βαριεται την διαδικασια ελεος) μαζι με ενα οσκαρ, ενα pseudotropheus saulosi, ενα πλεκο σε 180 λιτρα μικτα anubias ενυδρειο. Ειχε και αλλα ψαρακια, 2 μολλυ 3 γκαπυ 3 τετρα και τα εκανε μαμ το οσκαρ που εχει γινει θηριο μεσα σε ουτε ενα χρονο που το εχει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-09-11, 19:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο δεν διαφωνώ ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει στο ενυδρείο του αλλά σαν οπαδός των βιοτοπικών ενυδρείων και μεγάλος θαυμαστής της αφρικανικής ομορφιάς θα ήθελα να κατευθύνω τον φίλο προς την κατά την γνώμη μου σωστή κατεύθυνση!

Έχω δει ενυδρείο με θαλασινό βράχο και all male haps και καθαρά από οπτικό αποτέλεσμα ήτανε μούρλια αλλά θα το πρότεινες σε κάποιον;
δε θα ειχα λογο να μη το προτεινω αν κατανουσα οτι ανταπεξερχεται καλυτερα στις απαιτησεις του.
ενα παραδειγμα σου εδωσα με το βαρος. αν φοβαται να γεμισει με πολλες και βαριες πετρες γιατι να μη το προτεινω??
μπορει επισης να θελει να δημιουργησει περισσοτερες κρυψωνες με λιγοτερες πετρες..και σε αυτο ο βραχος υπερτερει λογω του πολυ ακανονιστου σχηματος που συνηθως εχει.

Από την άλλη το να χρησιμοποιήσει βράχο που έχει 5 ευρώ το κιλό για γλυκό νερό το βρίσκω λίγο κάπως αλλά άμα του περισσεύουν μαγκιά του.
απο τη στιγμη που τον εχει ετσι κι αλλιως..και δε θα τον αγορασει..κι εφοσον δεν αλλοιωνεται και μπορει αργοτερα να χρησιμοποιηθει ξανα ως νεκρος σε θαλασσινο....δεν υφισταται οικονομικο θεμα. δεν εχει να χασει κατι.

Τέλος για να δείξω ότι απλά προσπαθώ να κατευθύνω προς την σωστή κατεύθυνση και δεν έχω πρόβλημα με το τι κάνει ο καθένας στο ενυδρείο του να πω στον φίλο ότι αν τελικά τον χρησιμοποιήσει να μην φοβάται για την αιχμηρότητα του αφού μετά από λίγο καιρό θα γίνει βούτυρο με την άλγη και επίσεις τα ψάρια μας δεν είναι τόσο χαζά όσο τα νομίζουμε.
σε αυτο συμφωνω κι εγω.

Ήμουν και εγώ το τσάκ να βάλω λάβα στο δικό μου αλλά τελικά δεν μετάνιωσα καθόλου που δεν έβαλα μιας και το οπτικό αποτέλεσμα ικανοποιεί τα γούστα μου πλήρως
κι εγω δε μετανοιωσα που εβαλα λαβα γιατι το ενυδρειο ειναι πανω απο τονο...και αν ειχα κοτρωνια μεσα θα αισθανομουν ακομη πιο ανησυχος.
βλεπεις λοιπον και απο αυτο...οτι τελικα ειναι τι ζητα ο καθενας...

απο τη στιγμη που δεν ενοχλει τα ψαρια....ολα οκ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eρωτηση για CO2 petros27 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 27-03-09 07:48
Eρωτηση για CO2 petros27 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 26-03-09 17:07
Eρωτηση για ΑΟ giannisfot Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 13-05-08 21:41
Eρωτηση για FLUVAL octania246 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 25 13-06-07 08:29
Eρωτηση! (κυκλοφορητης) CC-Gio Αρχάριοι γλυκού νερού 36 10-07-06 14:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06058 seconds with 13 queries