Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 07-07-10, 19:41
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση .

Με σοκ διαπιστωσα οτι εχεις δικαιο,ειναι μονο οι αρσενικες!Να φανταστεις μεχρι να το πεις δεν ηξερα καν τα φυλλα γιατι λογο της απουσιας υφαλμυρου για το γονο ποτε δε με ενοιαξε τι ειναι η καθεμια!!
Βεβαια καποια στιγμη ειχα μαλλον αναπαραγωγη γιατι ειχα δει κατι σαν μικρα λευκα σπερματοζωαρια να κολυμπανε -καλυτερα δεν μπορω να το θεσω...-αλλα νομιζα τοτε οτι ηταν υδρες γιατι ηταν σχετικα φρεσκο το ενυδρειο με μολις 3 μηνες στρωμενο βυθο και εγω ακομα διαβαζα για να μαθω σχετικα με το αθλημα.
Μολις τωρα διαβασα για τη διαφορα στις ουρες και ειδα οτι εχω 2 θηλυκιες-η μια η γιγαντια- και 3 αρσενικους.Λες?.......

Εχω παααρα πολυ εξατμιση γιατι ειναι ανοιχτο-ειμαι σιγουρος οτι το διαβασες στο προφιλ,συγνωμη που ξεχασα να το αναφερω εδω-και αυτος ειναι και ο λογος που κανω αλλαγες ανα 4 μερες στο 35% ΜΑΖΙ με την εξατμιση(υπολογισε απο εξατμιση ενα 15-20% στο δεκαημερο περιπου).

Αλγες δεν εχω σχεδον καθολου εδω και 5 μηνες,μαλλον λογο συνδιασμου οτοκυκλων με γαριδες και σαλιγκαριων δεν προλαβαινω να τις δω.

Τωρα σχετικα με τα φυτα και τα νιτρικα εχω το εξης προβλημα. Αναπτυσονται μια χαρα,μαλιστα το ξεκινησα αραια φυτεμενω αλλα απο τα κλαδεματα απο τις ludwigia θα γινει στο τελος πυκνοφυτεμενο(ειχα 8 κοτσανια,τωρα εχω 16 στο ενα ενυδρειο και 6 στο αλλο...).
Το προβλημα μου ειναι οτι αδυναμουν-σαπιζουν στο κορμο τους και βγαζουν συνεχως ριζες απο το κορμο. Αναπτυξη εχουν με φυλλα και ψηλωνουν συνεχεια αλλα με προβληματιζει η βαση των φυτων. Μηπως φταιει οτι τις εχω πυκνοφυτεμενες και δεν βλεπει φως τον κορμο των φυτων?

Με την αμμωνια τι να κανω αν εχω ιχνη ρε Αλεξανδρε,τα μωρα λυπαμαι να τα πεταξω σε pet shop,και να τα δωσω ακομα δεν θελω σε χομπιστα γιατι θα ψοφησουν απο το σοκ(ασε που δε ξερω και φυλλο ακομα....).
Νομιζα οτι δεν θα ενοχλει τα αλλα ζωα η μικρη ανοδος της αμμωνιας.
Πιστευεις οτι με αμμωνια απο 0 εως 0,17 μπορει να χασω γαριδες?Δε θα αντεξουν την μικρη ανοδο αμμωνιας μεχρι να μεγαλωσουν τα γκαπυ και να τα δωσω?

Σε αλλο ενυδρειο δεν μπορω να τα παω,γιατι στο ενα εχω red cherry ετοιμογεννες και στο αλλο μια πολυ δολοφονικη μονομαχο.....
Και να παρω και αλλο δε γινεται τωρα,δε θα προλαβαινω με τπτ,ηδη ζοριζομαι σε θεμα ελευθερου χρονου λογο δουλειας,σχεσης κλπ(και να μην αναφερω οτι με εχουν παρει στο ψιλο οικογενεια ,γκομενα,συνεργατες,φιλοι γιατι ξεκινησα με ενα εβυδρειο δωρο τα Χριστουγεννα ως αρχαριος και τωρα εχω δυο σπιτι και μια μονομαχιερα στη δουλεια,χχαχαχχαχα...)
-------------------------
Δεν ξερω αν το εχεις στα sites αλλα με βοηθησε να καταλαβω το φυλλο απο τις γαριδες γιατι εχει λεπτομερεστατη περιγραφη στις φοτο,ριξε μια ματια(μαζι βεβαια με το http://www.theshrimpfarm.com/index.shtml που το εχεις αλλα ειχε μονο κειμενο)

http://theaquariumwiki.com/Caridina_multidentata

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μανος Θες : 07-07-10 στις 19:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 07-07-10, 19:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση .

Με σοκ διαπιστωσα οτι εχεις δικαιο,ειναι μονο οι αρσενικες!
Μολις τωρα διαβασα για τη διαφορα στις ουρες και ειδα οτι εχω 2 θηλυκιες-η μια η γιγαντια- και 3 αρσενικους.Λες?....... Οπως το ειχες υποπτευθει απο την αρχη, ζευγαρωνουν γι αυτο εχουν παθει φρενιτιδα οι αρσενικοι. Αν δεν εχει συμβει ηδη, συντομα θα δεις τις γιγαντιες θηλυκιες σου γεματες αυγα.

Εχω παααρα πολυ εξατμιση γιατι ειναι ανοιχτο-ειμαι σιγουρος οτι το διαβασες στο προφιλ,συγνωμη που ξεχασα να το αναφερω εδω-και αυτος ειναι και ο λογος που κανω αλλαγες ανα 4 μερες στο 35% ΜΑΖΙ με την εξατμιση(υπολογισε απο εξατμιση ενα 15-20% στο δεκαημερο περιπου).
Οχι δεν το διαβασα στο προφιλ σου αλλα ανεφερες την θερμοκρασια στα 45 λιτρα και το θεωρησα πολυ πιθανο. Παρατηρω συχνα το φαινομενο οι γαριδες μου να γινονται νευρικες οταν λογω δουλειας και υποχρεωσεων , δεν συμπληρωσω το νερο απο την εξατμιση. Συμπληρωνω σε ολα τα ενυδρεια με Α/Ο. Μαλλον οφειλεται στο οτι ειναι ευαισθητες στις αλλαγες σκληροτητων. Αλλα μιλαμε για πιο ευαισθητες γαριδες. Στις αμανο δεν εχω παρατηρησει να τις ενοχλει τοσο αλλα ειπα να το τσεκαρω στην περιπτωση σου.

Αλγες δεν εχω σχεδον καθολου εδω και 5 μηνες,μαλλον λογο συνδιασμου οτοκυκλων με γαριδες και σαλιγκαριων δεν προλαβαινω να τις δω.

Τωρα σχετικα με τα φυτα και τα νιτρικα εχω το εξης προβλημα. Αναπτυσονται μια χαρα,μαλιστα το ξεκινησα αραια φυτεμενω αλλα απο τα κλαδεματα απο τις ludwigia θα γινει στο τελος πυκνοφυτεμενο(ειχα 8 κοτσανια,τωρα εχω 16 στο ενα ενυδρειο και 6 στο αλλο...).
Το προβλημα μου ειναι οτι αδυναμουν-σαπιζουν στο κορμο τους και βγαζουν συνεχως ριζες απο το κορμο. Αναπτυξη εχουν με φυλλα και ψηλωνουν συνεχεια αλλα με προβληματιζει η βαση των φυτων. Μηπως φταιει οτι τις εχω πυκνοφυτεμενες και δεν βλεπει φως τον κορμο των φυτων? Το πιο πιθανο ειναι να μην περναει φως στο κατω μερος των φυτων. Με τα μωρα μεσα και συχνο ταισμα το θεωρω απιθανο να ξεμεινεις και να εμφανιστει ελλειψη νιτρικων.

Με την αμμωνια τι να κανω αν εχω ιχνη ρε Αλεξανδρε,
Νομιζα οτι δεν θα ενοχλει τα αλλα ζωα η μικρη ανοδος της αμμωνιας.
Πιστευεις οτι με αμμωνια απο 0 εως 0,17 μπορει να χασω γαριδες?Δε θα αντεξουν την μικρη ανοδο αμμωνιας μεχρι να μεγαλωσουν τα γκαπυ και να τα δωσω?
Το να μετρησεις καποια στιγμη ιχνη αμμωνιας δεν ειναι τοσο κακο, συμβαινει και μπορει να αποδοθει και σε αστοχια των τεστς. Το να μετρας ομως καθε φορα εστω και ελαχιστη αμμωνια, σημαινει οτι κατι συμβαινει ειτε με την ιχθυοφορτιση, ειτε με την βιολογικη δυναμη του/των φιλτρων σου.Μπορει να μην χασεις απο αυτο τις αμανο σου αλλα να εισαι σιγουρος οτι μακροπροθεσμα τις επιρρεαζει αρνητικα.
Αν εχεις και αλλες αποριες περι φυτων , λιπανσης κλπ καλυτερα να τις ανεβασεις σε νεο θεμα στην αντιστοιχη κατηγορια για να μην μπερδευονται τα 2 θεματα
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 07-07-10, 20:09
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ,δε εχω αλλες αποριες με τη λιπανση και βασικα το ανεφερα εδω μηπως και ειχε σχεση με τις γαριδες για να ειμαι πιο ακριβης(και επειδη ξερω οτι εχεις πολυ εμπειρια σχετικα με λιπανση σε φυτεμενα γαριδαδικα το ειπα γιατι επισης ηξερα οτι θα γνωριζες την απαντηση,μουχεχεχεχε)

Καλα η ζεστη τα επιασε και σεξουαλιζονται ολα μαζι?!

Στο αλλο το ενυδρειο εχω αυγα σε 3 red cherry και εντοπισα κατι το οποιο μοιαζει πολυ με αυγα μεσα στη moss(απο τα Pseudomugul, απο τα Microrasboras θα σε γελασω).
Προβλεπω σε κανα διμηνο τυχερο αρχαριο να επανδρωνει τζαμπα ενυδρεια(αν δεν τον προλαβει ο Bokostas...)

Να σαι καλα Αλεξανδρε,θα σε ενημερωσω περι αυγων και γονου αν δω κατι συγκλονιστικο...
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 08-07-10, 00:05
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες Εμφάνιση μηνυμάτων
Προβλεπω σε κανα διμηνο τυχερο αρχαριο να επανδρωνει τζαμπα ενυδρεια(αν δεν τον προλαβει ο Bokostas...)
Μπορώ να τα κλείσω από τώρα Μάνο ή να περιμένω να εκκολαφθούν?

Μπράβο πάντως, μακάρι να είναι από Pseudomugul.
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 13-05-11, 22:12
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή Αμανο αναπαραγωγη

Πριν κανα δυο μηνες αγορασα 4 αμανο.Απο εχθες η μια εχει αβγα.Μπορουν να αναπαραχθουν σε γλυκο νερο?Απ ποτι εχω διαβασει χρειαζονται υφαλμυρο νερο για αναπαραγωγη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 13-05-11, 22:17
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

σωστα διαβασες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 13-05-11, 22:18
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Οντως φιλε χρειαζονται υφαλμυρο για την αναπαραγωγη τους και μετα προσαρμογη σιγα σιγα οσο ενηλικιωνονται παλι σε γλυκο. Γενικα θεωρειται δισκολη και χρονοβορα η αναπαραγωγη τους αλλα οχι αδυνατη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 14-05-11, 00:47
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Θα παρεμβω για να υπενθυμισω κατι που εχει παρεξηγηθει πολλες φορες και εχει μεινει λαθος εντυπωση σε πολλους.
ΜΟΝΟ ο γονος σε νερο με ισχυρη αλατοτητα και ΠΟΤΕ οι ενηλικες. Οι ενηλικες αμανο ζουν μονιμα σε γλυκο νερο και το αλατι μπορει να τις σκοτωσει.
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 14-05-11, 00:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αλλο η γεννηση και αλλο η επιβιωση του γονου και η αναπτυξη του.
Αυγα μπορεις να δεις σε γλυκο, ισως και γονο.
Απλα δεν θα τον δεις να ζει για πολυ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 14-05-11, 02:10
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΟΝΟ ο γονος σε νερο με ισχυρη αλατοτητα και ΠΟΤΕ οι ενηλικες. Οι ενηλικες αμανο ζουν μονιμα σε γλυκο νερο και το αλατι μπορει να τις σκοτωσει.
Ακριβως αυτο εννοουσα, για τον γονο. Μολις ο γονος γινει κανονικο γαριδακι (30-40 μερες αν δεν κανω λαθος) ξανα προσαρμογη στο γλυκο. Λαθος διατυπωση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 15-06-11, 00:18
ilias13 Ο χρήστης ilias13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή αλλαγη κελυφους σε αμανο

οι amano shrimps καθε ποτε αλλαζουν κελυφος κ τι σημαινει η αλλαγη?!να το αφαιρεσω το παλιο κελυφος απο το ενυδρειο?κ εχω παρατηρησει αναμεσα στα ποδια τους μια μαυρη προς το καφε μαζα σαν βρωμα,τι ειναι?το δευτερο μου ερωτημα ειναι ανεξαρτητο του πρωτου!ευχαριστω εκ των προτερων!
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 15-06-11, 01:23
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το παλιο κελυφος το αφηνεις μεσα στο ενυδρειο να το φανε. Η μαζα που λες αναμεσα στα ποδια τους ειναι αυγα
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 15-06-11, 09:36
ilias13 Ο χρήστης ilias13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

αυγα?!κ που τα εναποθετουν οι αμανο?αυτα τα καφε που εχουν οι αμανο μου φαινεται σαν ενιαια μαζα αναμεσα κ μεσα στα ποδια τους ενω στην φωτογραφια που ειναι μεγενθυμενη φαινονται τα αυγα ποιο αραια μεταξυ τους
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 15-06-11, 11:52
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν τα εναποθετουν. Τα κουβαλουν μαζι τους μεχρι να εκκολαφθουν -οπως ολες οι γαριδες.
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 26-08-11, 19:10
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή amano shrimps

Διαβαζοντας αρκετες πληροφοριες για τις γαριδες και συγκεκριμενα για τις Amano, μου δημιουργηθηκε το ερωτημα, για το πως ειναι (αν ειναι) δυνατη η αναπαραγωγη τους στα ενυδρεια μας! Μιας και χρειαζονται υφαλμυρο ή και αλμυρο νερο για το σκοπο αυτο, αναρωτιεμαι αν με τη προσθηκη ενυδρειακου αλατιου μπορει να γινει κατι! Επισης (αν και υποπτευομαι πως ειναι χαζη ερωτηση ) αν με καλη προσαρμογη, περασουν σε ενα αλμυρου νερου ενυδρειο, αραγε θα επιβιωσουν και τελικα ισως αναπαραχθουν? Στη φυση, ή σε επαγγελματικες αναπαραγωγες πως γινεται?! Πως τα καταφερνουν?
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 26-08-11, 20:44
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%E3%F9%E3%DE
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 27-08-11, 17:20
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Thanks Persival!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 29-04-12, 20:10
PanosP Ο χρήστης PanosP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Μαυρη κιλήδα σε Amano

Ρε παιδιά τι ακριβώς είναι αυτό το μαύρο από κάτω?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  amano.jpg
Εμφανίσεις:  326
Μέγεθος:  39,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 29-04-12, 20:17
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα αβγά εννοείς;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 29-04-12, 20:20
PanosP Ο χρήστης PanosP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Τόσο εύκολα αναπαράγονται? μου πέρασε απ το μυαλό αλλά λέω αποκλείεται.. τις έχω μόνο ενάμιση μήνα. Δηλαδή κοτέτσι το ενυδρείο έτσι..
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 29-04-12, 20:24
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

ειναι αυγομενες,αλλα δεν βγαινουν τα μικρα σε γλυκο νερο...
ειναι σχεδον αδυνατο...
δεν προκειται να δεις μικρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 29-04-12, 20:25
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δυστυχώς δε θα δεις γαριδάκια σε γλυκό νερό. Θέλουν αλμυρό για να επιβιώσουν οι ναύπλιοι.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 29-04-12, 20:28
PanosP Ο χρήστης PanosP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

μμμ.. μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 29-04-12, 20:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Φυσικά! Ένα ενυδρείο με θαλασσινό νεράκι, μετά όταν μεγαλώσουν λίγο το αλλάζεις σταδιακά σε υφάλμυρο και μετά είναι έτοιμες να ξαναμπούν σε αυτό το ενυδρείο! Δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να αναπαραχθούν αν ήταν μόνιμα σε υφάλμυρο, αλλά αν θυμάμαι καλά όχι.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 29-04-12, 20:35
PanosP Ο χρήστης PanosP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

πφφφ καλά. που να βρω θαλασσινό ενυδρείο.λεφτά δεν υπάρχουν... κρίμα
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 08-06-12, 22:09
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή γεννα αμάνο

καλησπέρα σε όλους σήμερα παρατήρησα μια γαρίδα αμάνο γεμάτη στα πόδια από κάτω με ένα σκούρο καφέ χρώμα και τα ανάλογα βίντεο..

http://www.youtube.com/watch?v=IBs--...ature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=89ZxM...ature=youtu.be


γνωρίζει κανεις λεπτομέρειες?
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 08-06-12, 22:36
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ναι έχει αβγά, αλλά μη περιμένεις να δεις γαριδάκια να μεγαλώνουν, απαιτείται υφαλμυρο νερό γι αυτό.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 05-10-12, 19:23
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

τελικα τι εγινε με τα αυγουλακια που βλεπουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 05-10-12, 22:58
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

οτι γινεται με τις αμανο:
τιποτα!

χωρις υφαλμυρο νερο,δεν επιζουν τα μικρα..

ασε που λογικα,φαγωνονται τα αυγα ετσι κ αλλιως...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 05-10-12, 23:35
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Είχα διαβάσει για μια διαδικασία μεταφοράς της μάνας σε υφάλμυρο νερό. Φυσικά δεν θυμάμαι που το διάβασα
Το εχει δοκιμάσει κανείς;;;;; με αποτελέσματα;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry Dimi Γαρίδες του γένους Neocaridina 222 11-01-15 19:41
Θέματα σχετικά με στήσιμο ΅΅γαριδάδικου΅΅ Chris82 Γαρίδες του γένους Neocaridina 64 30-11-14 12:58
Θέματα σχετικά με C.R.S.: Προβλήματα / συνθήκες el.stel Γαρίδες του γένους Caridina 61 17-03-13 02:12
Θέματα σχετικά με τη θερμοκρασία Apollwnas Γαρίδες του γένους Neocaridina 78 19-01-13 18:54
Θέματα σχετικά με τροφές για γαρίδες lucy Γαρίδες του γένους Neocaridina 72 26-10-12 08:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09175 seconds with 14 queries