Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-13, 23:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οσο πιο αργα, τοσο το καλυτερο. Μια χαρα ειναι η αλλαγη σου, αν την κανεις και λιγο πιο αργα, μαις και μπορεις να χαμηλωσεις την αντλια, καλυτερα. Με τα φιλτρα να δουλευουν, φυσικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-13, 23:24
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο πιο αργα, τοσο το καλυτερο. Μια χαρα ειναι η αλλαγη σου, αν την κανεις και λιγο πιο αργα, μαις και μπορεις να χαμηλωσεις την αντλια, καλυτερα. Με τα φιλτρα να δουλευουν, φυσικα.
Ναι, μπορώ και πιο αργά. Μέχρι τη μισή ρύθμιση όμως. Αν την βάλω πιο χαμηλά δεν μπορεί να φτάσει το νερό από το μπάνιο που έχω το δοχείο προετοιμασίας στο σαλόνι που είναι το ενυδρείο. Βασικά πιστεύω πως δεν μπορεί να ανεβάσει το νερό επάνω στο ενυδρείο αλλά πρέπει να φταίει και η απόσταση αφού το λάστιχο είναι 10μ. Θα την βάλω να δουλεύει στο 70 - 80%. Νομίζω πως θα είναι ικανοποιητικά. Θα κάνει βέβαια περίπου μισή ώρα να το αλλάξει αλλά οκ. Δεν ξέρω τώρα αργότερα που όταν φτάσω τις αλλαγές με 40% ή και 50% (λόγο λιπασμάτων) πόση ώρα θα κάνει. Αν την έχω τόσο χαμηλά πιστεύω πως θα ξεπερνάει την 1 ίσως και 1:30 ώρα.
Το μόνο που με προβληματίζει αυτό που λέτε με τα φίλτρα ανοιχτά είναι το νερό που πέφτει από το Spray bar. Αυτός ο θόρυβος που δημιουργεί και οι μπουρμπουλήθρες που βγάζει καθώς σκάει κάτω δεν στρεσάρει τα ψάρια;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-13, 00:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Προσωπικα με ανοιχτα φιλτρα κανω αλλαγες εδω και 1.5 χρονο και δεν ειχα ιχνη στρεσαρισματος κατα τη διαδικασια. Μερικες φορες μαλιστα παιζουν και με το νερο που πεφτει. Ασε που εχω δει γαριδα να ανεβαινει στο spray bar που ειναι εκτος νερου και να κανει βουτια ξανα μεσα! Αν ειναι ρυθμιζομενο το φιλτρο σου, το πολυ-πολυ χαμηλωσε το λιγο.

Ενταξει, δεν χρειαζεται και τοση ωρα η αλλαγη, δεν ειναι προσαρμογη ψαριων. Βρες τους ρυθμους σου για να μην κουραζεσαι εσυ πρωτα απ' ολα και τελικα σου φαινεται βουνο να κανεις μια αλλαγη, με αποτελεσμα να μην τις κανεις στην ωρα τους. Ετσι κι αλλιως δεν προκειται να παρεις ενα κουβα και να πεταξεις νερο στο ενυδρειο, οποτε σιγα-σιγα για 15-20 λεπτα, πιστευω οτι εισαι μια χαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-13, 00:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η διαρκεια μιας ασφαλους αλλαγης νερου, δεν εξαρταται μονο απο το ποσοστο (πχ 20%) αλλα απο τη διαφορα που εχουν οι παραμετροι του νερου του ενυδρειου με αυτου της αλλαγης.

Δλδ αν εσυ εχεις στο ενυδρειο:
θερμοκρασια 28
GH 2
pH 5
και κανεις αλλαγη 20% με νερο:
θερμοκρασιας 15
GH 10
pH 7.5
πρεπει κανεις 100πλασια ωρα απο οτι εγω που εχω στο ενυδρειο:
θερμοκρασια 28
GH 2
pH 5
και κανω αλλαγη 80% με νερο:
θερμοκρασιας 28
GH 2
pH 5

-------------------------
Αυτη πχ μπορει να ειναι πιο σωστη αλλαγη αν το νερο ειναι ιδιο http://youtu.be/YWMnPZKJWaE
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 29-01-13 στις 00:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-13, 02:41
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαρκεια μιας ασφαλους αλλαγης νερου, δεν εξαρταται μονο απο το ποσοστο (πχ 20%) αλλα απο τη διαφορα που εχουν οι παραμετροι του νερου του ενυδρειου με αυτου της αλλαγης.

Δλδ αν εσυ εχεις στο ενυδρειο:
θερμοκρασια 28
GH 2
pH 5
και κανεις αλλαγη 20% με νερο:
θερμοκρασιας 15
GH 10
pH 7.5
πρεπει κανεις 100πλασια ωρα απο οτι εγω που εχω στο ενυδρειο:
θερμοκρασια 28
GH 2
pH 5
και κανω αλλαγη 80% με νερο:
θερμοκρασιας 28
GH 2
pH 5

-------------------------
Αυτη πχ μπορει να ειναι πιο σωστη αλλαγη αν το νερο ειναι ιδιο http://youtu.be/YWMnPZKJWaE
Και εμένα με άγχωνε η πίεση του Spray Bar από το φίλτρο...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-13, 08:56
Το avatar του χρήστη ducatisti
ducatisti Ο χρήστης ducatisti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2007
Περιοχή: Ηράκλειο - Αττικης
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαρκεια μιας ασφαλους αλλαγης νερου, δεν εξαρταται μονο απο το ποσοστο (πχ 20%) αλλα απο τη διαφορα που εχουν οι παραμετροι του νερου του ενυδρειου με αυτου της αλλαγης.

Δλδ αν εσυ εχεις στο ενυδρειο:
θερμοκρασια 28
GH 2
pH 5
και κανεις αλλαγη 20% με νερο:
θερμοκρασιας 15
GH 10
pH 7.5
πρεπει κανεις 100πλασια ωρα απο οτι εγω που εχω στο ενυδρειο:
θερμοκρασια 28
GH 2
pH 5
και κανω αλλαγη 80% με νερο:
θερμοκρασιας 28
GH 2
pH 5

-------------------------
Αυτη πχ μπορει να ειναι πιο σωστη αλλαγη αν το νερο ειναι ιδιο http://youtu.be/YWMnPZKJWaE
απο αντιστροφη οσμωση ειναι το νερο αλλαγης?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-14, 00:59
kalafan Ο χρήστης kalafan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

ωχ !!!

εκανα κοτσάνα !!!

εβαλα το Τ και το βανακι στην ΕΙΣΟΔΟ του φιλτρου...αν το χρησιμοποιησω μονο γαι αδειασμα και οχι για γεμισμα εχω θεμα απωλειας βιολογιας απο το φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-04-14, 02:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalafan Εμφάνιση μηνυμάτων
ωχ !!!

εκανα κοτσάνα !!!

εβαλα το Τ και το βανακι στην ΕΙΣΟΔΟ του φιλτρου...αν το χρησιμοποιησω μονο γαι αδειασμα και οχι για γεμισμα εχω θεμα απωλειας βιολογιας απο το φιλτρο?
ΟΚ για τη βιολογια αν δεν βαζεις νερο απο εκει στο ενυδρειο.
Θα πρεπει ομως και να βγαζεις το φιλτρο απο τη πριζα, για να μη μενει και λειτουργει με αερα η φτερωτη και υπερθερμανθει και καει καποια στιγμη.
Ή (αν τραβαει κι αυτη νερο) να σου κοβει ροη απο την εξαγωγη του νερου στην αποχετευση και αργει περισσοτερο το αδειασμα.
Γενικα βολευει το Τ στην εξοδο, αφου (εκτος οτι μπορεις να βαζεις κι απο εκει νερο στο ενυδρειο) θα βοηθαγε και το φιλτρο, να βγει πιο γρηγορα το νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-15, 05:24
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Να ρωτησω κάτι σχετικά με τη βιολογία που αναφέρθηκε στην πρώτη σελίδα.

Την επιρροή της διαφορετικής θερμοκρασίας νερού στα ψάρια την καταλαβαίνω. Στη βιολογία όμως γιατί????? Τι παθαίνουν τα βακτήρια όταν μπει στο ενυδρείο νερό θερμοκρασίας 15'C αντί για 25'C?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-15, 05:52
tsantos Ο χρήστης tsantos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι παθαίνουν τα βακτήρια όταν μπει στο ενυδρείο νερό θερμοκρασίας 15'C αντί για 25'C?
Τιποτα!!!
Αν δεν εχει αντιχλωριο το νεο νερο και μπει στο φιλτρο υπαρχει προβλημα για τα βακτηρια!
Μαλλον παρανοηση εχει γινει στην πρωτη σελιδα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-12-15, 06:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι δεν εχει γινει παρανοηση.
Οι μεταβολες και στη θερμοκρασια (ακομα και μεσα σε διαρκεια ωρων), επηρεαζουν αρνητικα τα νιτροποιητικα βακτηρια.
Ποσο μαλλον οι αποτομες μεταβολες, πχ σε μια αλλαγη νερου και ιδιαιτερα σε πτωση θερμοκρασιας.
(Ενας απο τους λογους που δεν πιανει μερικες φορες το μπολιασμα, ειναι γιατι το μπολι παει σε ενυδρειο με νερο διαφορετικων παραμετρων -και θερμοκρασιας δλδ- ή γιατι καθυστερησε η μεταφορα και κρυωσε το νερο αποτομα κλπ).

ΠΗΓΗ: το βιβλιο https://books.google.gr/books/about/...UC&redir_esc=y
των καθηγητων Erik Arvin, Mogens Henze, Poul Harremoes, Jes la Cour Jansen,

"Just like any other bacteria. nitrifying bacteria are especially sensitive to sudden variations in the temperature.
When the temperature rise is fast (in the course of hours), the increase in the growth rate is lower than expected, whereas a sudden temperature drop
(το C διαγραμμα δλδ, στον παρακατω πινακα, με πτωση ακριβως σαν της ερωτησης, απο τους 25C στους 15C) gives a much higher decline in the activity that could be expected".


__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-12-15, 06:43
tsantos Ο χρήστης tsantos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Για να το λενε Σπυρο τοτε ετσι ειναι,παντως πρακτικα δεν εχω δει ποτε καποια αλλαγη στα νιτρικα μετα απο αλλαγη προς τα πανω,προς τα κατω ναι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-12-15, 15:54
Το avatar του χρήστη zer0c00l
zer0c00l Ο χρήστης zer0c00l δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2015
Περιοχή: Αθήνα , Παγκράτι
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

ως νεος χρηστης ενυδρειου για χελωνα νερου

το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρων με ενδιαφερει η ευκολη αλλαγη νερου αν μπορειτε μια βοηθεια πως θα γινει και που θα βρω τα απαραιτητα υλικα.
__________________
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-12-15, 19:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zer0c00l Εμφάνιση μηνυμάτων
ως νεος χρηστης ενυδρειου για χελωνα νερου

το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρων με ενδιαφερει η ευκολη αλλαγη νερου αν μπορειτε μια βοηθεια πως θα γινει και που θα βρω τα απαραιτητα υλικα.
Στο ποστ 43 γραφω πως μπορει να γινει και με υλικα απο καταστηματα με υδραυλικα.
Απο εκει και μετα, αναλογα το ενυδρειο και το φιλτρο του ο καθενας προσαρμοζεται.

Για λαστιχα, παρε αλφαδολαστιχο διαφανες (δεν χρειαζεται ακριβο ενυδρειακο).

Για αντλια χρειαζεσαι μια που να μπορει να σηκωνει το νερο ψηλα.
Αυτο το βλεπεις απο το μανομετρικο που εχει και οχι τη ροη λιτρων ανα ωρα.
Μια καλη και ρυθμιζομενης ροης (γιατι δεν θελουμε και να μπαινει αποτομα το φρεσκο νερο στο ενυδρειο) ειναι η compact eheim 1000 λ/ω
https://www.eheim.com/en_GB/products...s/compact-1000
με Pumping head (μανομετρικο) στα δυο μετρα.
Σε αυτη μπαινει 16/22 λαστιχο, αλλα υπαρχουν και συνδεσμοι (ανταπτορες) για να ενωνουν μεγαλυτερα με πιο λεπτα λαστιχα, αν δεν σου κανει.

Βαρελι ή δοχειο γενικα (για την προετοιμασια του νερου), καταλληλο για ποσιμο νερο (πχ αυτα τα κεραμυδί βαρελια για τις ελιες) που να χωραει το νερο της αλλαγης

Τωρα βλεπω οτι το ενυδρειο ειναι μονο 60 λιτρα.
Δεν ξερω αν χρειαζεται το συστημα.
Εχεις εξωτερικο φιλτρο?

-------------------------

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ενζυμα και οι δομικες πρωτεινες εχουν ενα σχημα στο χωρο (αναφερεται ως "τριτοταγη/3D μορφη". Οι κυριοτεροι παραγοντες που επηρεαζουν τις ...επιδοσεις των ενζύμων ειναι
Α. Η θερμοκρασια, και
Β. Το pH
Αν χαμηλωσουμε λοιπον την θερμοκρασια κατω απο τους 23-25'C επιβραδυνεται η λειτουργια των ενζυμικων πρωτεϊνων - ειτε αυτο σημαινει πιο αργη κυτταρικη διαιρεση (growth rate), είτε χαμηλοτερο ρυθμο διασπασης της αμμωνιας, κ.ο.κ.
Ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη απαντηση.
Η βιολογια λοιπον, οπως καταλαβα και απο το βιβλιο και απο αλλα αρθρα που εχω διαβασει, επηρεαζεται σημαντικα απο τη θερμοκρασια.
Το ποσο και πως επηρεαζεται δεν ενδιαφερει τους περισσοτερους, απλα ο καθενας θελει να καλυπτονται οι απαιτησεις του συστηματος του (ενυδρειου).
Σε αλλα συστηματα μπορει να φανει αμεσως προβλημα απο τη διακοπη της λειτουργιας της βιολογιας, σε αλλα οχι.

Η βιολογια ειναι γνωστο στους περισσοτερους, οτι ποτε δεν χανεται εξ ολοκληρου.
Ακομα και σε ενα ενυδρειο που θα στησω τωρα ολοκαινουριο, μερικα βακτηρια θα υπαρχουν (ετσι ξεκιναει και το στρωσιμο).
Το θεμα ειναι ποτε θα πολλαπλασιαστουν τοσο οσο να καλυπτουν το συστημα.
Αυτα που γνωριζουμε ειναι οτι σε κανονικες συνθηκες, διπλασιαζεται ανα 15-24 ωρες περιπου. Στις συνθηκες συμπεριλαμβανεται και η θερμοκρασια.
Το ιδιο θεμα μας απασχολει και εδω. Ποτε θα ξανακαλυπτει το συστημα.
Και για αυτο το ερωτημα, δεν υπαρχει στανταρ απαντηση για ολα τα ενυδρεια.
-------------------------
Αν εχεις χρονο, (αν και εχω ενα καθηγητη βιοχημικο χομπιστα που τα περναει μαι ματια για ουσιαστικα λαθη ή παραλειψεις) τσεκαρε κι εσυ σε αυτο το θεμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933 τη μεταφραση των αρθρων σε .. "ενυδρειακη γλωσσα" και αν θες γραψε εκει.
Στο τελος εχω σε λινκ τις πηγες/αρθρα.

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-12-15 στις 19:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-02-16, 11:46
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Δεν υπάρχει περίπτωση το καθαρό νερό αντί να πάει στο spray bar, να γυρίσει στο φίλτρο;
Μήπως αυτό έχει να κάνει με την απόσταση που κόβουμε τον σωλήνα για να βάλουμε το Τ;
Το έχω κάνει έτσι στο δικό μου που στήνω τώρα με ένα dophin astro 2208 αλλά το Τ το έχω βάλει πολύ κοντά (περίπου στους 3 πόντους) απ' το ρακόρ του φίλτρου. Δεν θα έχω πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-02-16, 13:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κάτι άλλο; Δεν υπάρχει περίπτωση το καθαρό νερό αντί να πάει στο spray bar, να γυρίσει στο φίλτρο;
Μήπως αυτό έχει να κάνει με την απόσταση που κόβουμε τον σωλήνα για να βάλουμε το Τ;
Το έχω κάνει έτσι στο δικό μου που στήνω τώρα με ένα dophin astro 2208 αλλά το Τ το έχω βάλει πολύ κοντά (περίπου στους 3 πόντους) απ' το ρακόρ του φίλτρου. Δεν θα έχω πρόβλημα;
Και απο το φίλτρο που θα πάει ; δεν μπορει να παει αλλου.

--------------------------------------------
Μόλις τελειώσω με του φιλου το ενυδρείο θα σας βγάλω φωτογραφείες.
Σε αυτό έβαλα 4 βανάκια και ρακορ και ΤΑΦ τύπου LOCK (για να μην έχω σφικτηρες) και ταχυσύδεσμο στην εισοδο απο το βαρέλι.
2 βανακια στην εισοδο , το ενα κόβει την είσοδο απο το ενυδρείο και με το άλλο ανοιγω την εισοδο απο το βαρέλι, και 2 στην έξοδο , με το ένα κόβω το νερό προς το spray-bar και το άλλο ανοιγω προς την αποχετευση. Οταν μπει σε λειτουργια θα έχεται νεότερα. Κόστος για ρακορ, ΤΑΦ και βανακια , 9 Ευρω απο το Praktiker
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-02-16, 13:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κάτι άλλο; Δεν υπάρχει περίπτωση το καθαρό νερό αντί να πάει στο spray bar, να γυρίσει στο φίλτρο;
Μήπως αυτό έχει να κάνει με την απόσταση που κόβουμε τον σωλήνα για να βάλουμε το Τ;
Το έχω κάνει έτσι στο δικό μου που στήνω τώρα με ένα dophin astro 2208 αλλά το Τ το έχω βάλει πολύ κοντά (περίπου στους 3 πόντους) απ' το ρακόρ του φίλτρου. Δεν θα έχω πρόβλημα;
Το φιλτρο λειτουργει συνεχως και στελνει το νερο του ενυδρειου αλλα της αλλαγης, πισω στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικο φιλτρο Nikos! Φίλτρανση 13 29-09-08 10:15
ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΛΒΙΡΑ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-12-07 15:20
αλλαγη νερου- φιλτρο naupaktos84 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-08-07 11:26
Εξωτερικο φιλτρο ggeos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 09-11-06 10:26
φιλτρο εξωτερικο alfacom Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 01-07-04 13:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07899 seconds with 14 queries