Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 02-04-04, 22:34
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή "Κατέβασμα" pH... κλπ

Αν γράψω καμμιά π@π@ριά παρακάτω, παρακαλώ διορθώστε με...

Λοιπόν.
Επειδή έβαλα κάποια (λίγα) φυτά στο ενυδρείο, αποφάσισα να κάνω και ένα DIY CO2 με ζάχαρη και μαγιά - άλλωστε το κόστος με αυτή την μέθοδο είναι μηδαμινό σε σχέση με μπουκάλες CO2, μανόμετρα κλπ. Μου φαινόταν "περίεργο" και δύσκολο, αλλά τελικά είναι πανεύκολο και δουλεύει μια χαρά.
Μια βδομάδα μετά την κατασκευή του DIY CO2, τα έσκασα τα ευρά και αγόρασα ένα ηλεκτρονικό pH-μετρο.
Γέμισα το μικρό δεκαπεντάλιτρο που έχω για καραντίνα με νερό βρύσης και αμέσως μετά πήρα τις εξής μετρήσεις:
pH = 7.6
GH = 16
KH = 12
NO3 = 5ml/l
Επειδή όμως παντού στο internet λένε οτι το νερό της βρύσης πρέπει να το μετρήσεις αφού αυτό έχει "κάτσει" κανα 24ωρο, το ξαναμέτρησα την άλλη μέρα και το pH ήταν 8,2 - τα υπόλοιπα το ίδιο.
Στο ενυδρείο, είχα pH = 7,8 , GH =17, KH =12 και NO3 = 5ml/l ( φαίνεται οτι τα φυτά κάνανε δουλειά, γιατί πρίν τα βάλω τα νιτρικά πλησιάζανε στα 10ml/l ). Επίσης, το διοξείδιο "έριξε" το pH από 8,2 σε 7,8 ( ο "diffuser" που χρησιμοποιώ είναι πωρόλιθος - οπότε σχεδόν μισός βαθμός pH παρακάτω μια χαρά είναι ).
Το πρόβλημα είναι οτι ακόμα κι έτσι, το pH είναι ανεβασμένο και με δεδομένη την ΚΗ = 12, το διοξείδιο κάνει "προσωρινή δουλειά".
Σήμερα, μετά από 2 βδομάδες λειτουργίας, το DIY CO2 "ξεθύμανε". Ετοίμασα λοιπόν ένα νέο μίγμα και μέχρι να αρχίσει να βγάζει αέριο έκανα μετρήσεις:
pH = 8,5 ( εδώ "ζαλίστηκα"... )
GH = 17
KH = 12
NO3 = 5ml/l

Προφανώς κάτι που υπάρχει στο ενυδρείο ανεβάζει το pH από 8,2 σε 8,5... Για διακόσμηση έχω μια κατασκευή από κομμάτια τούβλων κολλημένα και πασαλειμμένα με μαύρη σιλικόνη. Το όλο "οικοδόμημα" είναι καλυμμένο με άμμο ( αμμοβολή με το χέρι ). Επίσης, δύο πετραδάκια που συγκρατούν δυο φυτά - τα άλλα φυτά είναι δεμένα στο ξύλο - και τα οποία δοκιμάστηκαν με υδροχλωρικό οξύ και φαίνονται μη ασβεστολιθικά. Υποψιάζομαι οτι ή το χαλίκι (μάλλον) που έχω για υπόστρωμα ή η άμμος που καλύπτει τη κατασκευή με τα τούβλα "την κάνουν τη δουλειά"...

Τέλος η εισαγωγή, να μπώ στο "ψητό"...( "κατέβασμα" του pH - και συνεπώς της GH ).

Υπάρχουν οι εξής τρόποι :
1. Κάποιο εμπορικό "pH regulator" ή acid buffer - όπως τα βρήκα στο διαδίκτυο - ο οποίος απορρίπτεται επειδή νομίζω οτι "όσο λιγότερα χημικά τόσο καλύτερα".
2. Αντίστροφη όσμωση. Μου φαίνεται δύσκολο (και το DIY CO2 δύσκολο μου φαινόταν - αλλά δεν είναι ) όμως σε αντίθεση με το DIY CO2, "είναι πολλά τα λεφτά Άρη..." κοστίζει αρκετά ρε gmt.
3. Τύρφη. Παίρνω "τέτοιο πράμα" για τα φυτά μου, αλλά αυτή είναι ειδική για γλάστρες και περιέχει λιπάσματα και διάφορα άλλα... κάνει για φιλτράρισμα ή πρέπει να ζητήσω κάτι συγκεκριμένο ( προσανατολίζομαι αναγκαστικά σε αυτόν τον τρόπο).
4. Διοξείδιο του άνθρακα - υπάρχει ήδη.
5. Bogwood - επίσης υπάρχει.

Ενας ακόμα τρόπος είναι να κάνω η να αγοράσω έναν πιο "σοβαρό" diffuser για το διοξείδιο από τον πωρόλιθο που έχω τώρα, ωστε να χάνεται λιγότερη ποσότητα CO2.

Βέβαια υπάρχει (και είναι η πιο ανέξοδη) λύση να βάλω κιχλίδες...

Τι προτείνετε ?

ΥΓ : μιλάμε για ενυδρείο 100 λιτρων.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10272 seconds with 13 queries