Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-18, 12:23
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ασέ Δημήτρη μ πόσα τραβήξαμε 4 μήνες και τελικα το αποτελεσμα ένα ενυδρειο προβληματικο από πολλές απόψεις . Να σε ρωτήσω ομως κατι που δεν καταλαβα όταν λές τελείωμα οι βανες να είναι δηλαδή πολύ κοντα στις τρύπες στο τζάμι ή μέσα στο σάμπ . Τελίωμα δηλαδη ειναι εκει που σκαει το νερο απο τους σωληνες ή στην υπερχειλιση ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-05-18 στις 10:03
  #2  
Παλιά 23-05-18, 13:00
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Ναι εκεί εννοω στο σαμπ.κοιτα θόρυβο έχουμε σ 3 σημεία:σωλήνες,υπερχείλιση Κ Εκεί που σκάει το νερό.μ αυτον τον τρόπο τελειώνουμε μ τους σωληνες.αλλα πρέπει να μ πεις τι αποφάσισες γιατι είναι συνάρτηση.....θα αλλάξεις σωλήνες,Σάμπ,θα μπει από κάτω??θα το διαμορφώσεις αλλιώς????αποφάσισε κ τα λέμε,λύσεις υπάρχουν.ΜΗΝ ΣΚΑΣ.
  #3  
Παλιά 23-05-18, 17:11
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαρίστω πολύ Δημήτρη για το αληθινό ενδιαφέρον , το κουράγιο που μου δίνεις και τη στήριξη που μου δείχνεις και εσύ και όλοι οι υπόλοιποι . Πραγματικά παιδιά δεν ξέρω ακομή τι θα κάνουμε θα δω και τα πολύ χρήσιμα βιντεακια που μου στειλατε καθως και να διαβασω προσεκτικα ολα οσα μου γραψατε ξανά και τελος θα προσπαθησω να φωνάξω τον τεχνικό που μου το έφτιαξε για να του εξηγησω αυτα που μου είπατε εσεις και θα σας ενημερώσω για την πορεία ...

Να είστε όλοι καλά σύντομα θα σας γράψω για το πως θα κινηθούμε !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-05-18 στις 10:03
  #4  
Παλιά 23-05-18, 21:30
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
σύντομα θα σας γράψω για το πως θα κινηθούμε !!!
Ολα να πανε καλα ευχομαι και τα βασανα σας να τελειωσουν συντομα. Αναμενουμε λοιπον
  #5  
Παλιά 24-05-18, 13:01
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά για να συνοψίσουμε θα τον πάρω σημερα τηλεφωνο να ερθει αυριο το απόγευμα εάν μπορέσει να του τα πω . Οι μικρότερες και απαραίτητες μεταβολές που μπορούν να γίνουν ποιες είναι ? Θα ήθελα να μην αλλάξει το ενυδρειο και εάν γίνεται να κρατήσουμε το σαμπ αυτό για να μην φτίαχνουμε απο την αρχη αλλο ενυδρειο .

Λογικά θα αλλάξουν όλοι οι σωλήνες και το κουτί της υπερχείλισης ολόκληρο ? Να σας πω απλώς οτι τα κεφαλάκια από τις γωνίες των σωλήνων γυρίζουν μέσα στο κουτί . Οπότε τα τρία επίπεδα ίσως θα μπορούσαμε να τα δημιουργήσουμε και με το υπάρχον κουτί κάπως έτσι ? ( http://prntscr.com/jlzxue ) . Ώστε να κατεβαίνει νερό μόνο από τον έναν σωλήνα που παρεπιπτοντως τον μετρήσαμε και είναι φ16 δεν ξέρω εάν το λέω καλά έχει διάμετρο ο καθένας 16 εκατοστά ( http://prntscr.com/jlzz66 ) . Επίσης δεν ξέρω τι θα γίνει με τις τρύπες από πάνω και με τις τρύπες στο τζάμι ( http://prntscr.com/jlzg ) , αυτά τα καπάκια θα μείνουν και τα 3 με τις τρύπες τους ? Και απλώς η συνέχεια του σωλήνα που κατεβαίνει στο σαμπ με μια συστολή θα μπει σωλήνας με μικρότερη διατομή ? Αλλά το σύστημα των σωλήνων ειναι ενιαίο οπότε πάλι δεν θα μπαίνει αέρας εάν μείνουν και οι 3 τρύπες πάνω στα καπάκια της φωτογραφίας ?


Με λίγα λόγια εάν αλλαχθουν οι σωλήνες και με συστολές μπουν2μόνο μικρότεροι σωλήνες με κλιση ( ο τρίτος να καταργηθεί αν και δεν ξέρω εαν γινεται αυτό ) που να κατεβαίνουν στο σαμπ και οι βάνες μπουν ακριβώς πάνω από τη στάθμη του σαμπ θα λυθεί το πρόβλημα του θορύβου λέτε ? Τι να του πω αυριο αμα έρθει ????
  #6  
Παλιά 24-05-18, 13:36
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Οι σωλήνες σου είναι Φ50!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έτσι όπως είναι το κουτί δεν γίνεται να τροποποιηθεί σε bean animal η υπερχείλισή σου..
Θα μπορούσε όμως να σου φτιάξει ένα κουτί υπερχείλισης πίσω από το τζάμι, όπως στο βίντεο που σου έστειλα παραπάνω και οι 3 αυτές τρύπες απλά να μεταφέρουν το νερό από το παλιό κουτί υπερχείλισης στο νέο...
Από το κάτω μέρος της νέας αυτής υπερχείλισης, θα κατεβαίνουν οι σωλήνες ΣΩΣΤΗΣ διατομής πλέον... Οπότε ούτε συστολές θα χρειαστείς...
Αν κάνεις αυτή την φασαρία, σκέψου να φτιάξεις νέο μικρότερο sump από κάτω!! Δεν θα το μετανιώσεις.. Και οι σωλήνες θα πηγαίνουν κάθετα στο sump, ο όποιος μικρός θόρυβος από πιτσιλίσματα και από τις αντλίες θα εγκλωβίζεται από κάτω... Οι αντλίες σου θα ανεβάζουν περισσότερο νερό και γενικά το σύστημα θα λειτουργεί καλύτερα.. Σου ξαναλέω ότι ένα sump 100 λίτρων θα σου κοστίσει άλλα 30 ευρώ το πολύ..
Επόμενη εκδοχή είναι να κάνεις τα παραπάνω και να χρησιμοποιήσεις το υπάρχων sump... Απλά επειδή οι σωλήνες θα ξεκινουν πολύ πιο χαμηλά, από τη βάση του νέου κουτιού, πιστεύω οτι θα πρέπει να γίνουν σε U σχήμα..
Και η εκδοχή του φίλου Δημήτρη, να βάλεις τις βάνες στο τέλος... Σίγουρα θα μειωθεί ο θόρυβος, αλλά για το πόσο, με 8000 λ/ω συνολικά αντλίες, δεν ξέρω...
Αν αλλάξεις τους σωλήνες οπως λες στο τέλος ,με μικρότερους και βάλεις τις βάνες στο τέλος, θεωρώ αδύνατον να πετύχεις σιφωνάρισμα και μιά μικρή αλλαγή στην διατομή, κάτι να κολλήσει σε ένα σωλήνα θα είναι επικίνδυνο για πλημμύρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-05-18 στις 10:04
  #7  
Παλιά 24-05-18, 13:52
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Kαλησπέρα , το σκέφτομαι για καινούργιο σαμπ εννοειται αλλά με το παρον στην δευτερη εκδοχη δεν καταλαβα αυτο που λες ''επειδη οι σωλήνες θα ξεκινούν από πολύ πιο χαμηλά , από τη βάση του νέου κουτίου να γίνουν σε σχήμα U '' . Για να μπορέσω να του το εξηγήσω καλύτερα έχουμε κάποιο βίντεο ή εικόνα ? Εάν πάλι δεν γίνεται να κάνω ένα σαμπ μόνη μου σε κάποιον με ενυδρεια και μετά να του πω να το συνδέσει μέσω επίπλου . ¶σε που όλοι οι σωλήνες ειναι καρφωτοί στον τοίχο είχε ανοίξει καμία 20 τρύπες ... Όσο σκέφτομαι τι θα τραβήξουμε και να κλεισουμε τις τρύπες ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-05-18 στις 10:04
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τοποθέση σφουγγαριών στο σαμπ και μειωση θορύβου Νικολέτα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 22-05-18 09:50
Μεγάλο Πρόβλημα!!! tzetzos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 18-03-13 18:46
Eheim 2213 κλασική περίπτωση θορύβου medico Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 23-10-10 01:33
Mείωση θορύβου σε Red Sea Prizm Pro Skimmer chrisx Φίλτρανση 7 10-04-09 08:04
Πρόβλημα διακόσμησης λόγω ενυδρείου! xxone_17 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 13-03-08 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05029 seconds with 15 queries