Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-09, 19:00
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή Θα με τραλλάνει το PH !!!!!!!!

Γεια σε όλους, εχω πρόβλημα με τις μετρήσεις του ΡΗ. ας τα πάρουμε απο την αρχή (ελπίζω να μην σας κουράσω πολύ). Έχω δυο ενυδρεία σχετικά καινούργια και θελω να κατεβάσω λίγο το ΡΗ και τις σκληρότητες χωρίς την χρήση CO2. από πλευράς στρωσίματος είμαστε οκ ΝΗ3 0 ΝΟ2 0 ΝΟ3 10-20. τα ενυδρεία και τα δύο έχουν λίγα φυτά χαμηλών απαιτήσεων. οι μετρήσεις της βρύσης (παλλήνη) είναι GH 8 και ΚΗ 6. το ΡΗ (τεστ υγρό σερα) μου έβγαινε από 6,5 ως 8 σε διαφορετικές μέρες, είναι συτό δυνατόν ????? γιαυτό πήρα και δεύτερο τεστ υγρό tropic marin και τώρα μου βγαίνει 8, θα μετρήσω και αύριο.

1ο) 45 λίτρα καθαρά τρέχει από 1/2 χωρίς ψάρια και είναι στρωμένο. είχε PH 8 (ygro sera), GH 8 kai KH 5 (ygra sera), όλα καλά ως έδω. Επείδη έπρεπε να ρίξω λίγο το PH και τις σκληρότητες έβαλα πριν μια εβδομάδα τύρφη περίπου 70γρ (pure terra, aqua pearl) kai πήρα και υγρό τεστ της Tropic marin για το ΡΗ και παρατήρησα οτι σιγά σιγά κατέβηκαν το ΡΗ στο 7,6, GH στο 6 ενώ το ΚΗ έμεινε σταθερό στο 5.

2ο) 15λίτρα καθαρά τρέχει από 28/1 είναι στρωμένο και έχει ένα μονομάχο. το ΡΗ σε αυτό μου έβγαινε 7,5-8, πιο κοντά στο 8 συνήθως, με το υγρό της σερα, ενώ οι σκληρότητες ήταν GH 9, KH 7. μετά έκανα δυο άλλαγές (4λιτρα, μετα από 2 μέρες 3 λίτρα) με απιονισμένο νερό για να ριξω ΡΗ και σκληρότητες. Το αποτέλεσμα ήταν το ΡΗ να γίνει 8 και η GH 6 kai KH 5. μετά ο μονομάχος έπαθε fin rot οπότε έβαλα αλάτι και melafix και σταμάτησα το απιονισμένο νερό. δέκα μέρες μετά που ψαράκι μου αρχισε να συνέρχεται αγόρασα ένα τεστ tropic marin για ΡΗ ( για να είμαι σίγουρη οτι δεν φταίει το test) και βρήκα τα εξής ΡΗ 8,2 GH 8 και ΚΗ 5, έβαλα και σε αυτό μικρή ποσότητα της ίδιας τύρφης (δεν χωράει πολύ το φίλτρο) για να δω τι θα γίνει και παράληλα έκανα αλλαγές με 1/3 απιονισμένο και 2/3 βρύσης. το αποτέλεσμα είναι σήμερα ΡΗ 8.2 σταθερά, GH 6 και ΚΗ 5.


μήπως καλαβαίνει κάποιος τι συμβαίνει, γιατί εγώ θα τρελλαθώ εντέλως
κάπου κάνω κάποιο λάθος άλλα δεν μπορώ να καταλάβω που, καμία βοήθεια παρακάλω πολύ μπορώ να έχω ?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρω και συγνώμη να σας κουρασα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-09, 19:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στα ενυδρεια σου γινονται ποικιλες χημικες αντιδρασεις..ηταν σε διαδικασια στρωσιματος..στο ενα εβαλες και αλατι....μικρες μεταβολες δε γινονται αντιληπτες απο τα τεστ ευκολα...εστω και τα υγρα...
η γνωμη μου ειναι εφοσον δε βλεπεις μεγαλες μεταβολες να μεγαλωσεις ειτε την ποσοτητα της τυρφης ειτε την αναλογια του απιονισμενου νερου....και θα τη βρεις συντομα την ακρη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-09, 08:23
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Κάνε όπως σου έγραψε ο Πάνος.
Μιας και τα λίτρα είναι λίγα μπορείς να πειραματιστείς με ασφάλεια και σε ένα πλαστικό δοχείο. Τύρφη εκτός από τις θήκες του φίλτρου μπορείς να βάλεις και σε μια κάλτσα ενυδρειακή και να την κρεμάσεις κοντά στην έξοδο του φίλτρου.
Η δυσκολία είναι ότι το νερό βρύσης δεν έχει σταθερές τιμές οπότε το καλλίτερο είναι η προετοιμασία να γίνεται σε χωριστό δοχείο.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-09, 09:33
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

οκ, ευχαριστώ, θα δοκιμάσω.
το θέμα είναι οτι το "μεγάλο" πάει μια χαρά σήμερα κατέβηκε πάλι λίγο το ΡΗ του στο 7,4. το μικρό με τον μονομάχο με έχει τρελλάνει, θα δοκιμάσω κα ετοιμάζω το νέρο από την προηγουμένη και θα περιμένω μερικές μέρες να δω αποτελέσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-09, 15:52
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙς ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΔΥΟ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΟΠΟΥ ΤΑ ΓΕΜΙΖΕΙς ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΚΤΥΟ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΤΙς ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΕς ΤΙΜΕς ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΜΕΣΑ (ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΧΑΛΙΚΙ ΚΤΛ ) ΟΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΙς ΤΙΜΕς

ΕΝΤΟΠΗΣΕ ΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕ ΤΟ........
ΠΑΝΤΩς ΕΧΕΙς ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕς ΤΙΜΕς ΓΙΑ ΔΙΚΤΥΟ
ΤΟ ΠΧ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΣΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΗ
ΟΠΟΤΕ ΔΕς ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΣΤΑΚΙΑ ΣΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΚ
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-09, 17:02
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Γιατι φωνασκουμε?

Επι της ουσιας, σε 15 λιτρα να διατηρεις σταθερο ph ειναι ασκηση για λιγους λυτες.
Επειδη το νερο στην Αθηνα δεν ειναι ιδιατερα σκληρο, θα σου συνιστουσα να εχεις τον μονομαχο με νερο βρυσης και να μην ασχολεισαι και πολυ παραπανω. Κρεμασε και μια καλτσα με τυρφη μεσα και αλλαζε την καθε μηνα, αν σ'αρεσει το καφε χρωμα και μην ξαναμετρησεις ποτε ξανα Ph.
Τελικα η σταθεροτητα των συνθηκων θα προσφερει περισσοτερα οφελη απο το χαμηλοτερο ph.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-09, 17:28
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

αμαν χιλια συγνωμη ....ημουν στη δουλεια και μου ξεφυγε η γραμματοσειρα εκει ειναι περιεργη !!!!!!!!!!!!!!!!
-------------------------
ακομα και στα 45λιτρα ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις σταθερες τιμες
-------------------------
και συμφωνω πολυ με την τελευταια προταση του αφεντικου ..........
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 05-03-09 στις 17:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-03-09, 11:25
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Το μόνο που έχω καταφέρει με όλες τις προσπάθειες που έχω κάνει είναι να ανεβωκατεβάζω το GH από 6-9. Το ΚΗ έιναι από 4-5 και το ΡΗ γύρω στο 8 τις τελευταίες 20 μέρες. Από αύριο θα αρχίσω τις αλλαγές χωρίς αλάτι, γιατί το ψαράκι είναι πολύ καλύτερα και λέω να περιμένω κανένα μήνα να δω που θα σταθεροποιήθει η κατάσταση.

Η διαφορά που έχουν τα δύο ενυδρεία από πλευρά διακόσμισης είναι το χαλίκι και οτι το 45λιτρο έχει δυο ρίζες με anubies (η μια θα μεταφερθεί στο μικρό όταν φύγει το αλάτι), οπότε η μόνη διαφορά θα είναι το χαλίκι. Είναι δυνατόν το χαλίκι να κάνει διαφορά μόνο στο ΡΗ και όχι στις σκληρότητες?? ο χρόνος θα το δείξει.

Οσο για τα τεστάκια και εμένα μου φάνηκε περίεργο, στην αρχή είχα της σερα και μου έβγαινε από 6,5 εως 8 το ΡΗ και μετά πήρα και της Tropic marin και τρεις μέρες τώρα το νερό της βρύσης μου δείχνει να έχει ΡΗ 8.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-03-09, 14:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εχεις τεσταρει λιγο χαλικι με aquaforte? (εκτος ενυδρειου...)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-03-09, 14:34
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Γιατί δεν βάζεις μονο απιονισμενο με ιχνοστοιχεία και ταλαιπωρείσαι; Ολα θέλουν τον χρόνο τους. Με επαναλαμβανόμενες αλλαγές αο νερού ιχνοστ. και αν θελεις βάζεις και λίγη τυρφη με καλτσάκι κοντά στην ροή όλα θα πάνε εκεί που θέλεις. Υπομονή και αγόρασε καλά τεστάκια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-03-09, 14:42
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε τοσα λιγα λιτρα, η χρηση απιονισμενου θελει αρκετη εμπειρια, οπωσδηποτε ηλεκτρονικο tds meter και ph-meter και παλι δυσκολα θα βγει ακρη.
Επισης με το απιονισμενο υπαρχει ενα γενικοτερο θεμα (ειναι λαχειο) γιατι το φτιαχνουνε για σιδερα και δεν θεωρειται ποσιμο. Ποτε δεν ξερεις πως εχει παραχθει.
Προσωπικα ΔΕΝ θα εβαζα ΠΟΤΕ απιονισμενο νερο σε ενυδρειο.
Το ξερω οτι το εχουν δοκιμασει πολλοι χωρις κανενα προβλημα, αλλα απο τη στιγμη που η παραγωγη του δεν πιστοποιειται με καποιο τροπο που να το κανει καταλληλο για ζωντανους οργανισμους, εχει ρισκο.
Επισης μερικες φορες η παραγωγη του απιονισμενου γινεται με ρητινες που κανουν ανταλλαγη των ιοντων μαγνησιου με ιοντα νατριου (αν θυμαμαι καλα)
Τεχνικα αυτο το νερο δεν θεωρειται σκληρο, ομως εχει αποδειχθει οτι ενοχλει τα ψαρια που θελουν μαλακο νερο εξισου.
Τελικα το νερο της βρυσης εχει πολυ μικροτερο ρισκο, ειδικοτερα σε περιοχες με μετριο προς μαλακο νερο οπως η αθηνα ή τα χανια. Για τη θεσσαλονικη, ειτε αφρικανες και guppies, ειτε οσμωση....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-03-09, 15:16
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις τεσταρει λιγο χαλικι με aquaforte? (εκτος ενυδρειου...)
το δοκίμασα (πάνω σε ένα πλαστικό γάντι) και έβγαλε κάτι λίγες μπουρμπουλήθρες μολις τα έριξα πάνω στις πλάκες καρύστου για να τα πετάξω έβγαλε αφρούς, οπότε υποθέτω οι τα χαλικάκια μου είναι εντάξει ??? ή δεν έπρεπε να κάνει ούτε λίγες μπουρμπουλήθρες ??
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-03-09, 15:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καθολου μπουρμπουληθρες δε πρεπει να κανει για να ειναι μη ασβεστολιθικο..αδρανες τελειως...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-03-09, 15:20
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

To χαλικι σου ειναι μαλλον ασβεστολιθικο και πρεπει να το αντικαταστησεις. (αν και αφρους βγαλαν οι πλακες καρυστου που ωςι γνωστεον ειναι εντονα ασβεστολιθικες..)
Κανονικα πρεπει να δοκιμασεις με στεγνο χαλικι.
Κανει για guppies, οχι ομως για μονομαχο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-03-09, 15:22
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καθολου μπουρμπουληθρες δε πρεπει να κανει για να ειναι μη ασβεστολιθικο..αδρανες τελειως...
ΩΩΩΧ!!! άρα κάποια από τα πετραδάκια είναι ασβεστολιθικά, φτού

τα βγάζω ??? και με τα φυτά που είναι μέσα τι θα κάνω ?????

τον μονομάχο να τον βγάλω για να κάνω την αλλάγη ??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-03-09, 15:26
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τον μονομαχο θα τον παρκαρεις σε ενα μεγαλο μπωλ με μια πετσετα απο πανω για να μην πηδηξει.
Τα αδειαζεις ολα, βαζεις χαλικι ΟΥΔΕΤΕΡΟ χαλαζιακο (που εχεις τσεκαρει με aquaforte πριν) βαζεις λιγο νερο, φυτευεις, συμπληρωνεις νερο , αντιχλωριο, φερνεις τη θερμοκρασια γυρω στους 25, και μετα κανεις προσαρμογη τον μονομαχο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-03-09, 15:49
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

οκ ευχαριστώ, θα πάω να πάρω χαλίκι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05978 seconds with 12 queries