Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-13, 19:03
puntakias22 Ο χρήστης puntakias22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2013
Περιοχή: agio dimitrio athina
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή ζωντανα φυτα

καλησπερα και παλι.εστησα το 150 ενυδρειο μου εχτες και περιπου τωρα συμπληρωνει 24 ωρες λειτουργειας με μπολι απο ενα φιλο.στην αρχη σκεφτομουν να βαλω κανα δυο πλαστικουρες μεσα αλλα μολις ειδα τα δικα του ενυδρεια αλλαξα γνωμη.ο φιλος μου εδωσε και ενα κομματι κερατοφυλλο για αρχη και το εχω να επιπλεει..οποτε διαβασα εδω στο φορουμ για ευκολα μη απαιτητικα φυτα :

Ceratophyllum demersum (hornwort). Ρουφήχτρα στην κυριολεξια νιτρικων και αλλων θρεπτικων, ο καλυτερος βοηθος του βιολογικου μας φιλτρου, και καταπολεμητης της αλγης. Μπορειτε να το "πιασετε" στο χαλικι, σαν να φυτευατε, ή απλως να το αφησετε να επιπλεει. Σκοτωνεται δυσκολα!
Shinnersia rivularis, Limnophila sessiliflora, Bacopa monnieri, Egeria (Elodea) densa, Hygrophila difformis (ντοματια), Hygrophila polysperma (η original πρασινη, οχι η κοκκινη variation), Hygrophila corumbosa (πιο αργης αναπτυξης αλλά εξ ισου μη απαιτητικη), και Ludwigia repens (μεγαλωνει καλά σε μη απαιτητικα ενυδρεια, χωρις να παιρνει ομως κοκκινο χρωμα, εκτος αν την αφησετε να ψηλωσει και να πλησιασει το φως)


ολα μαρεσουν!!!χαχαχαχα το θεμα ειναι πως τα ζηταω???παω στο πετσοπ και λεω αυτο το ονομα???και ανα καποιος εχει και τα πουλαει η τα δινει η το οτιδηποτε πρεπει κατι να προσεξω?????ευχαριστω,οπως εχω πει για αρχη θελω να βαλω κανενα γκαπακι και οτι μου πει καποιος οτι ταιριαζει μαζι του
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-13, 20:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και παλι.εστησα το 150 ενυδρειο μου εχτες και περιπου τωρα συμπληρωνει 24 ωρες λειτουργειας με μπολι απο ενα φιλο.στην αρχη σκεφτομουν να βαλω κανα δυο πλαστικουρες μεσα αλλα μολις ειδα τα δικα του ενυδρεια αλλαξα γνωμη.ο φιλος μου εδωσε και ενα κομματι κερατοφυλλο για αρχη και το εχω να επιπλεει..οποτε διαβασα εδω στο φορουμ για ευκολα μη απαιτητικα φυτα :

Ceratophyllum demersum (hornwort). Ρουφήχτρα στην κυριολεξια νιτρικων και αλλων θρεπτικων, ο καλυτερος βοηθος του βιολογικου μας φιλτρου, και καταπολεμητης της αλγης. Μπορειτε να το "πιασετε" στο χαλικι, σαν να φυτευατε, ή απλως να το αφησετε να επιπλεει. Σκοτωνεται δυσκολα!
Shinnersia rivularis, Limnophila sessiliflora, Bacopa monnieri, Egeria (Elodea) densa, Hygrophila difformis (ντοματια), Hygrophila polysperma (η original πρασινη, οχι η κοκκινη variation), Hygrophila corumbosa (πιο αργης αναπτυξης αλλά εξ ισου μη απαιτητικη), και Ludwigia repens (μεγαλωνει καλά σε μη απαιτητικα ενυδρεια, χωρις να παιρνει ομως κοκκινο χρωμα, εκτος αν την αφησετε να ψηλωσει και να πλησιασει το φως)


ολα μαρεσουν!!!χαχαχαχα το θεμα ειναι πως τα ζηταω???παω στο πετσοπ και λεω αυτο το ονομα???και ανα καποιος εχει και τα πουλαει η τα δινει η το οτιδηποτε πρεπει κατι να προσεξω?????ευχαριστω,οπως εχω πει για αρχη θελω να βαλω κανενα γκαπακι και οτι μου πει καποιος οτι ταιριαζει μαζι του
Θα σου πρότεινα να βάλεις μια αγγελία στην οποία θα ζητάς τα φυτά που σε ενδιαφέρουν είτε ως χάρισμα είτε για αγορά
Τις περισσότερες φορές ειναι καλύτερης ποιότητας απ αυτά που πωλούνται σε πετ σοπ και σίγουρα θα τα βρεις πιο φθηνα!

Σ οτι αφορά τα γκαπις, στο ενυδρείο μπαίνουν ως χαρέμι 1m/2-3fm και ως ζωοτόκα συνήθως επικρατεί η άποψη να μπαίνουν με ζωοτόκα
Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...18&postcount=2

Μπορείς να τα συνδιάσεις με ξιφοφόρους ή πλάτυς. Οχι ταυτόχρονα αυτά τα δύο είδη, γιατί υβριδίζουν

Πριν απ ολα, προηγούνται μετρήσεις για να δεις αν επιασε το μπόλι και εφόσον έπιασε, αρχίζεις να προσθέτεις σταδιακά τον πληθυσμό των ψαριών

Και εννοείται ΠΟΛΥ
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΕ ΖΩΝΤΑΝΑ! ChocolatePuma Διατροφή 138 07-02-13 16:40
ζωντανα φυτα! drak7family Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 31-12-09 13:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03351 seconds with 15 queries