Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-10, 15:53
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή Ενηλικη χελώνα μαζί με μικρά;

Τα Χριστούγεννα θα κολλήσω ενα μεγάλο ενυδρείο για την χελώνα μου (100μ*40π*30υ).

Η χελώνα που έχω είναι 6.5 ετων περίπου και το μήκος του καβουκιού της είναι περίπου 15 εκατοστά.

Θελω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω αλλα 2 μικρά χελωνάκια μαζί της. Νομίζω πως έχω διαβάσει οτι είναι λίγο επιθετικές προς τα μικρα, αλλα δεν είμαι σίγουρος. Διαβασα και αυτό, αλλα δεν αναφέρει κάτι.

Επίσης, τα διακοσμητικά πρεπει να είναι μη-ασβεστολιθικά; Αμα είναι περνω καμια ξυλόπετρα που απ'οσο γνωρίζω είναι ουδέτερη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-10, 17:41
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Για τι χελωνα μιλας ακριβως?Θαρρω οτι οι νεροχελωνες θελουν το σκληρο το νερακι τους για να μην εχουν προβλημα με το καβουκι τους.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-10, 17:50
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αυτή με τα κόκκινα "αυτια". Και εγώ ετσι πιστευα αλλα νομίζω πως είχα διαβάσει κάπου οτι δεν πρέπει να είναι πολύ αλκαλικό το νερό τους. Δεν είμαι σίγουρος όμως.

Εχεις κ εσύ νεροχελώνες Γιώργο;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-10, 18:11
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή με τα κόκκινα "αυτια". Και εγώ ετσι πιστευα αλλα νομίζω πως είχα διαβάσει κάπου οτι δεν πρέπει να είναι πολύ αλκαλικό το νερό τους. Δεν είμαι σίγουρος όμως.

Εχεις κ εσύ νεροχελώνες Γιώργο;
Ειχα πολυ παλιοτερα απλα κατι ειχα διαβασει τελευταια σε ενα αρθρο για χελωνες καπου απο εδω μεσα κιολας ηταν το λινκ.Αν το βρω θα το ποσταρω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-10, 18:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν και δε θεωρω αξιοπιστη πηγη το wiki http://en.wikipedia.org/wiki/Red-eared_slider ... μεγαλη εντυπωση μου κανει οτι δεν εχει μεγαλωσει τοσο πολυ η χελωνιτσα σου ... οπου και να εψαξα τις "δινουν" με μεγεθος τουλαχιστον 20 cm ... τις αρσενικες που ειναι μικροτερες απο τις θυληκιες ...
Μεχρι στιγμης που την εχεις? Εχεις φιλτρο ... ?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-10, 18:57
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δυστυχως για τα πρώτα 5 χρονια της ζωης τις δεν ήξερα τίποτα απο το πως να τις κρατάω. Σε μια πλαστική τετραγωνη χελωνιέρα με λίγο χαλίκι χωρίς θερμοστατη φιλτρο λάμπες κτλπ. Ετρωγε μόνο τις γαρίδες γιατί δεν ξέραμε οτι θέλει τίποτα άλλο, δεν μας είχε πει κανενας... Καθε χειμώνα επεφτε σε ψιλοναρκη και το θεωρούσαμε φυσιολογικότατο.

Τώρα είναι σε ενα λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο με θερμοστάτη και φίλτρο και μια θερμολαμπα. Παλι δεν είναι καλά και το ξέρω. Τωρα θέλω μεσα στα χριστουγεννα να τις κάνω ενα ενυδρείο με όλα τα κομφόρ.

Θα βάλω θερμοκαλώδιο κατω απο χοντρό χαλίκι, ενα εξωτερικό sun-sun ή ισως κάνω sump. Αμα ξες να κολλάς ποιο οικονομικό βγαινει το σαμπ για αυτά που προσφέρει!

Δες κ εδώ μετα την δημοσιευση Νο 39 και πρότεινε κ εσυ αν εχεις καμια άποψη.

Οσο αφορα την ερώτησή μου, μπορω να βάλω ένα μικρό 3-4 εκατοστά με αυτήν ή θα έχω πρόβλημα; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλα η χελώνα είναι θηλυκή.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-10, 19:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ολοι εχουμε κανει λαθη που προερχονται απο αγνοια ...

Το θεμα ειναι οταν διαπιστωσουμε τη πραγματικοτητα να διορθωσουμε οσο μπορουμε τη κατασταση!

Αν ειναι θυληκια ισως φτασει και το μεγιστο μηκος της απο οτι διαβαζω ειναι 33 cm ... νομιζω πρεπει να αυξησεις το πλατος κατα πολυ απο οτι σχεδιαζεις ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-12-10, 19:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ θα το απέφευγα. Είναι ήδη μεγάλος ο κίνδυνος να χτυπηθούν όταν είναι ίδιας ηλικίας. Όταν μάλιστα έχουν τόσο μεγάλη διαφορά σε τόσο μικρό κλειστό σύστημα δεν προτείνεται με τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-10, 20:01
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολοι εχουμε κανει λαθη που προερχονται απο αγνοια ...

Το θεμα ειναι οταν διαπιστωσουμε τη πραγματικοτητα να διορθωσουμε οσο μπορουμε τη κατασταση!

Αν ειναι θυληκια ισως φτασει και το μεγιστο μηκος της απο οτι διαβαζω ειναι 33 cm ... νομιζω πρεπει να αυξησεις το πλατος κατα πολυ απο οτι σχεδιαζεις ...
Δεν έχω σκοπό να είναι το τελικό. Θα κάνω και μεγαλύτερο. Αυτό για καμια πενταετία νομίζω θα το κρατήσω εκτός κ αν αυξηθεί τοσο πολύ ο ρυθμός ανάπτυξής της.

Αμα θέλω να βάλω και αλλα 2 χελωνάκια, προτείνεις να τα μεγαλώσω ξεχωριστά και οταν φτάσουν σε κάποιο μεγεθος, τότε να τα βάλω μαζί με την κυρία; (Εννοείται πως μπορώ να βρω και μεγαλύτερες, απλα είναι ποιο ευχάριστο να τα έχεις απο μικρά.)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα το απέφευγα. Είναι ήδη μεγάλος ο κίνδυνος να χτυπηθούν όταν είναι ίδιας ηλικίας. Όταν μάλιστα έχουν τόσο μεγάλη διαφορά σε τόσο μικρό κλειστό σύστημα δεν προτείνεται με τίποτα.
Οταν λες να χτυπηθούν τι εννοείς; Στα σοβαρά μεταξύ τους ή νυχιες καταλάθος;

Οπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω και πολλά πράγματα αλλα προσπαθώ να μαθω!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-12-10, 20:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ρώτα ό,τι θες και άμα ξέρουμε λέμε!

Τα κατά λάθος είναι πολύ πιο ελαφρά και αντιμετωπίσιμα συνήθως, αλλά τα σοβαρά για διεκδίκηση ας πούμε τροφής ή επειδή το ένστικτό τους τους λέει ότι αυτός δεν πρέπει να ζήσει θα σου κοκκινίσουν το νερό!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-12-10, 20:12
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή



Και πώς αντιμετωπίζεται καποιος τετοιος τραυματισμός;

Αλλο. Απο τροφή τις δίνω τα κλασσικά γαριδάκια και αυτήν μια φορα στο τόσο. Εχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη...

...περα απο ζωντανά ψαράκια;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-12-10, 20:20
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Με στοργή και προδέρμ! Απομόνωση και φροντίδα για αρχή.

Της δίνεις μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνης και δεν είναι σωστή αυτή η διατροφή για την ηλικία της. Όσο είναι μικρές χρειάζονται πολύ πρωτεΐνη και όσο μεγαλώνουν τρέφονται κατά κύριο λόγο με λαχανικά. Εγώ στη θέση σου θα έκανα ένα πρόγραμμα π.χ. μέρα παρά μέρα pellets και λαχανικά και μία μέρα νηστεία. Γαρίδα ή ψαράκια ή γρύλλους κλπ μία φορά την εβδομάδα το πολύ. Θα είναι δύσκολη η μετάβαση στα λαχανικά μάλλον, αλλά μην υποκύψεις στις πιέσεις της! Αν έχεις πρόβλημα θα το συζητήσουμε τότε. Και καμιά βιταμίνη μια φορά την εβδομάδα ή συμπλήρωμα ασβεστίου θα κάνει καλό. Ρίξε μια ματιά εδώ για τα φυτά που προτείνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-12-10, 20:36
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Επειδή ήδη έχω πρόβλημα, για πες για τα λαχανικά; Της είχα δώσει λίγο μαρούλι και λίγο μήλο μια φορα. Το μαρούλι δεν το πείραξε. Το μήλο επειδή το έκοψα κομματάκια και το ανακάτεψα με γαριδούλες το έφαγε.

Μπορείς να μου προτείνεις καποια συγκεκριμένη τροφή που λες pellets; Και γενικά για τις βιταμίνες και το συπμλήρωμα ασβεστίου.

Centrum V κάνει;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-12-10, 23:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Άσ' την μόνο με το μαρούλι και μην την κοιτάς και θα δεις τι θα κάνει η πείνα! Άμα και πάλι δεν τρώει θα δούμε.

Από pellets κοίτα τι μπορείς να βρεις από Mazuri, Reptomin, JBL, Sera, ίσως Zoo Med (ποτέ δεν τα συμπάθησα προσωπικά). Βιταμίνες της Sera το υγρό στο οποίο θα ποτίζεις το pellet να μαλακώσει τελείως και θα το δίνεις στο στόμα χωρίς να πέσει στο νερό καλύτερα. Εγώ δεν έδινα ποτέ μόνο μία τροφή, αλλά από δύο για να καλύπτονται οι ελλείψεις. Για μένα καλύτερα πήγαινε ο συνδυασμός αυτής με αυτή και τη βιταμίνη μια φορά την εβδομάδα. Ποσότητα χοντρικά όσο το κεφάλι (χωρίς το λαιμό). Συμπλήρωμα ασβεστίου δε χρειάστηκα ποτέ με τη σωστή διατροφή και τη UVB, αλλά αν χρειαστείς αυτό και πρέπει να υπάρχει και κάποιο που παίρνεις από το φαρμακείο και κάνει, αλλά δε θυμάμαι όνομα τώρα. Το ζήτημα είναι να προσέχεις στην τροφή η αναλογία ασβεστίου προς φώσφορο να είναι τουλάχιστον 2:1 γιατί ο φώσφορος δεσμεύει το ασβέστιο και να έχουν αρκετή βιταμίνη Α και C για πιο σίγουρη αποφυγή των ασθενειών.

Κάνει και η Centrum V αλλά μόνο σαν υπόθετο και θα αντιδράσει!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-12-10, 00:21
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

αν τα χελωνακια εχουν το μεγεθος του 2ευρου πιθανοτατα να τα τραυματισει,αν οχι να τα φαει..καλητερα να βρεις χελωνες στο ιδιο μεγεθος με αυτην που εχεις...
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-12-10, 00:40
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Καμιά ιδέα για το που μπορώ να βρώ τις τροφές αυτες στην Ελλάδα; Δεν είμαι τόσο θρασύς ωστε να ρωτήσω στην Θεσσαλονίκη!

Ποια λάμπα UV (απλή όχι Τ προτείνετε; Ως θερμόλαμπα έχω ένα κόκκινο σποτάκι. Σωστό δεν είναι αυτό; Ενα μαγαζί με ηλεκτρολογικά αυτή μου είχαν δώσει.

@Ryu: Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-12-10, 00:54
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Γιατί να μην τις βρεις; Σχεδόν όλες και άλλες τις βρήκα στην Πάτρα (έστω και μετά από παραγγελία τη μία), στη Θεσσαλονίκη θα δυσκολευτείς; Για τη θερμοκρασία βάλε ό,τι θες αρκεί να την πηγαίνει εκεί που πρέπει. Εγώ έχω απλό λαμπτήρα πυρακτώσεως. Η άλλη να είναι UVB 5% και περίπου στα 20 εκατοστά από το basking spot και να αλλάζεται κάθε χρόνο το πολύ. Μάρκα τώρα ότι βρεις (π.χ. Reptisun).
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-12-10, 01:05
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Οκ για την UV. Στην Θεσσαλονίκη σε ενα μαγαζί οταν είχα ρωτήσει μου είχαν πει για μια λάμπα στα 50W αν θυμάμαι καλα, μαρκα που πρωτη φορά ακουγα γύρω στα 25€.

Οποτε μπορείς πες μου μερικές μαρκες με την αντίστοιχη τιμή τους για να μην με πιάσουν αδιάβαστο.

Η UV και η θερμόλαμπα πρεπει να φωτιζουν στο ίδιο σημείο; Να είναι αναμενες ταυτόχρονα; Ξερω πως η UV πρεπει να ανάβει 2-3 ώρες την μερα.

Το καπάκι είναι απαραίτητο για την διατήρηση της θερμοκρασίας ε;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-12-10, 01:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τιμές δε θυμάμαι να σου πω την αλήθεια, αλλά η δική μου 25W T8 έκανε 20 ευρώ. Στο ίδιο σημείο να εστιάζουν και η UVB αναμένη 10-12 ώρες την ημέρα.

Το καπάκι είναι καλό να υπάρχει και για τη διατήρηση της θερμοκρασίας αλλά κυρίως για να μην κάνει ρεύμα ο αέρας μέσα και πάθει καμιά πνευμονική μόλυνση.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-12-10, 01:28
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τιμές δε θυμάμαι να σου πω την αλήθεια, αλλά η δική μου 25W T8 έκανε 20 ευρώ. Στο ίδιο σημείο να εστιάζουν και η UVB αναμένη 10-12 ώρες την ημέρα.

Το καπάκι είναι καλό να υπάρχει και για τη διατήρηση της θερμοκρασίας αλλά κυρίως για να μην κάνει ρεύμα ο αέρας μέσα και πάθει καμιά πνευμονική μόλυνση. Καλα, υπερβολες...
Την λάμπα τόσο την έχεις εσύ; Εγώ είμαι σίγουρος πως ειχα διαβασει οτι δεν πρεπει όλη την ώρα... Ισως ήταν λάθος η πηγη.

Πως ελέγχεις την θερμοκρασία του αέρα ή του Basking spot?

Κατι τεχνητές θερμαινόμενες πέτρες καλύτερα να μην τις χρησιμοποιούμε λόγο υγρασίας ε;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-12-10, 11:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ να συμφωνήσω ότι είναι υπερβολές και το καπάκι μου είναι απλά μια σανίδα που κρατάει τη λάμπα στη θέση της, αλλά έχασα χελώνα έτσι όταν το ενυδρείο ήταν στην είσοδο του σπιτιού. Εγώ στα λέω και εσύ κάνε ό,τι θες.

Τη θερμοκρασία την ελέγχεις με... θερμόμετρο! Απλά μετράς τη θερμοκρασία στο basking spot για να δεις σε τι απόσταση πρέπει να είναι η λάμπα. Κάτι το οποίο προσαρμόζεις όταν πας από χειμώνα σε άνοιξη κλπ. Τώρα άμα η θερμοκρασία στο σπίτι σου παίζει από 0-30 την ίδια μέρα ε θα βρούμε λύση με ελεγκτές αλλά δε νομίζω να χρειαστεί! Αυτές οι πέτρες δεν είναι για αρχή απαραίτητες για κάποιο ιδιαίτερο λόγο, οπότε...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-12-10, 13:26
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν είναι σε είσοδο σπιτιου, οπότε ολα οκ! Που το ξες οτι την έχασες εξαιτίας αυτου;

Ε εντάξει, 0-30 δεν παει. Είναι μεταξυ 18-25 συνήθως. (το πατρικό μου, γιατί εδώ στα Γιαννενα είναι απο 15 μέχρι 22 αμα έχω και την σομπα αναμενη οταν ανάβουν τα καλοριφέρ! ) Δηλαδή με 25W λάμπα είμαι οκ; Θα μπορουσες να μου πεις 3-4 μαρκες που κάνουν καλές λάμπες; Και χαλαλι τα €. Ξερω για Sera και για την ReptiSun που μου είπες εσύ.

Περα απο την UV αλλη απαραίτητη λάμπα; Κ δεν εννοώ για απλο φως για να την βλέπω!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-12-10, 13:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το ξέρω γιατί όταν αρρωσταίνουν τα πνευμόνια της χελώνας το καταλαβαίνεις από την πρώτη μέρα που αρχίζει να σκούζει. Που την κρατάς στο χέρι σου και αντί να τρέξει να φύγει σε κοιτάει στα μάτια και βγάζει ήχους σαν να φωνάζει βοήθα με. Που 3 εβδομάδες τη βλέπεις να αργοπεθαίνει ατάιστη επειδή ο μοναδικός κτηνίατρος της περιοχής (που δεν έχει πιάσει ποτέ ερπετό) αρνείται να σου δώσει το φάρμακο που χρειάζεται. Ένα φάρμακο που μπορεί να σκοτώσει πιο γρήγορα από την αρρώστια (είτε από λάθος είτε γιατί καταστρέφει το συκώτι και ειδικά στα μικρά) και σου βγαίνει η πίστη να φτιάξεις τη σωστή αναλογία και πρέπει να δίνεται καθημερινά με ένεση.

Άσ'το, μην τα ρωτάς!

Εγώ με 25W είμαι μια χαρά, δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα. Αν κάποιος πιστεύει ότι χρειάζονται παραπάνω ας το πει και σε μένα να το ξέρω. Μάρκες άντε θυμάμαι και τη ReptiGlo.

Όχι, δε χρειάζεσαι κάποια άλλη. Μπορείς βέβαια να πάρεις και λάμπα που είναι και θερμαντική και UVB δύο σε ένα, απλά εγώ δεν τις προτιμώ. Άμα έχεις έλλειψη χώρου θα σε βολέψει.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-12-10, 13:56
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Και απο μόνωση για της λάμπες στα ντουί; Η δεν έχουν πρόβλημα; Βεβαια εσύ εχεις Τ8 θα μου πεις.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-12-10, 14:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν βάλεις λάμπα που είναι για να ζεσταίνει πρέπει να είναι σε κεραμικό ντουί. Οι απλές, όπως η δική μου, είναι μια χαρά και με πλαστικό. Αν έχεις ανοιχτό ενυδρείο δε χρειάζεται μάλλον τίποτα για μόνωση, αλλά αν θέλεις κάνεις πατέντες, δεν είναι τίποτα. Πάντα βέβαια μπορείς να αγοράσεις και στεγανό σποτάκι! Με αυτές τις λάμπες που θες πάντως θα χρειαστείς και κάτι τέτοιο:http://www.reptilica.gr/product_info...%28gr_18527%29
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-12-10, 14:49
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Γιατί θα το χρειαστώ αυτό;

Η UV θελουν κεραμεικό ή απλο ντουι;

Απλή λαμπα ("Οι απλές, όπως η δική μου, είναι μια χαρά και με πλαστικό.") εννοείς οι Τ8; Σε τι μηκος βγαινουν οι Τ8;

Ασχετο: Το σαϊτ αυτό είναι αξιόπιστο; Εγώ είχα ακούσει περυσι για κάποιους που ακόμη περιμένουν τα πράγματά τους.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-12-10, 15:10
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για να πηγαίνει το φως στη χελώνα και όχι στα μάτια σου!

Οι UVB δε χρειάζονται κάτι ειδικό. Όσες είναι ας πούμε κεραμικές για θερμοκρασία χρειάζονται.

Όταν λέω απλές εννοώ μια από τις παλιές πυρακτώσεως. Οι Τ8 βγαίνουν σε διάφορα μήκη, δες τον κατάλογο μιας εταιρείας.

Για αυτό το site διάβασα ό,τι και εσύ και δεν έχω προσωπική άποψη. Δε θα αγόραζα εύκολα λόγω ακριβών μεταφορικών. Απλά χρησιμοποίησα ένα σύνδεσμο για να σου δείξω τι εννοώ.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-12-10, 13:25
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

οκ καταλαβα.

Παω για ερευνα αγοράς και ψώνια!

Ευχαριστώ και θα ενημερώσω οταν και άμα έχω νεότερα!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-12-10, 16:49
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Για να σε βοηθήσω φίλε μου θα σου πώ ότι δεν είναι απαραίτητο να πάρεις λάμπα τ8. Αυτή τη στιγμή εγώ έχω αυτήν : http://www.nemoworld.gr/home/reptile...cent-26-w.html
και κάνει την δουλειά της πάρα πολύ καλά ! Είχα παλιότερα και zoo med αρκετά πιο ακριβή, νομίζω 46 ευρώ είχε αλλά πιστεύω οτι δε δικαιολογεί την τιμή της. Απο θερμαντική λάμπα έχω πάλι zoo med 50 watt. Αυτή όμως : http://www.nemoworld.gr/home/reptile...50w-220-v.html
είναι ακριβώς η ίδια μόνο που εγώ είχα δώσει 15 ευρώ γι αυτήν που έχω τώρα. Θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια αυτές τις 2 και για να σου λύσω και το θέμα πως θα τις στερεώσεις θα σου πώ οτι υπάρχουν φωτιστικά με μανταλάκι που ταιριάζουν κουτί σε ενυδρείο χωρίς καπάκι. Μπορείς να το ψάξεις, θα βρείς σίγουρα αλλά πρόσεξε να έχουν κεραμικό ντουί. Εγώ βρήκα σε κατάστημα με φωτιστικά στην πόλη μου με 8 ευρώ το ένα και κεραμικό ντουί αλλά περιμένω στην επόμενη παραγγελεία που θα κάνει για να μου φέρει. Δε χρειάζετε να δώσεις 20-30 ευρώ στο καθένα για να πάρεις ενυδρειακά φωτιστικά. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να έχει κεραμικό ντουί.
Αν δε βρείς φωτιστικό και θέλεις στείλε μου πμ για να μιλήσουμε και να σου δώσω το τηλ του μαγαζιού που τα βρήκα και να παραγγείλεις απο εκει.
Αν και δεν τα είδα ακόμη είναι κάπως έτσι λογικά όμως όχι πλαστικό και για την ακρίβεια το ντουί είναι πορσελάνη :
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19690
Επίσης έχω μια λάμπα UV ολοκαίνουρια στο κουτί της σαν αυτην που είχα στην αρχη αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου την στείλω. Η λάμπα είναι αυτή :
http://www.zoomed.com/db/products/En...tzOjE6IjAiO30=
46 ευρώ απο γνωστό μαγαζί της θεσσαλονίκης και το ξαναλέω οτι δεν έχει καμιά διαφορά απο την exo terra που σου πρότεινα πιο πριν αλλά περι ορέξεως... Εγώ πάντος δε την έβγαλα απο το κουτί και δουλεύω την exo terra !
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-12-10, 18:07
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Σημερα πήγα και πήρα την raffy mineral. Βρήκα και την raffy p αλλα υπήρχε μόνο η πολύ μεγάλη συσκευασία κ είπα για δοκιμαστικά να πάρω τις μικρές για να δω αν τις τρωει αυτές. Ελπιζω να επιπλέουν ετσι;

Απο λάμπες είχει zoo med κ μια αλλη μάρκα. Για κάποιο λόγο όμως δεν είχε UV λάμπες αυτής της εταιρίας. Νομίζω μόνο μια με 2% UVB και δεν ήξερα αν ήταν αρκετό.

Πόσο uva k uvb πρέπει να έχει; Θα ψάξω αυτήν της zoomed που μου είπες αλλα αμα δεν την βρω να ξέρω.

Υ.Γ. για κάποιο λόγο τα link δεν μου ανοίγουν. Μπορείς να τα ξαναβάλεις;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με χελώνα emmy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 06-07-12 12:12
Λόλα η χελώνα.. NikolasR Άλλα ζώα 13 22-01-12 15:16
Μικρά ψάρια για μικρά ενυδρεία Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 10 18-05-11 08:17
πόση ποσότητα φαγητού να δώσω στη χελώνα? water_turtle_lover Άλλα ζώα 2 17-01-10 14:34
Ενυδρείο για χελώνα (Red Stripe) NikolasR Άλλα ζώα 43 14-12-08 19:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09493 seconds with 13 queries