Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-03-14, 12:50
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιες οι μετρησεις?
Οι μετρήσεις είναι υγρές NO2 TEST και NH4 TEST της JBL.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-03-14, 22:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι ποια ειναι τα αποτελεσματα
ΝΗ3/ΝΗ4
ΝΟ2
ΝΟ3
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 31-03-14, 13:42
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Μιά χαρά.
NH4 : 0.005
NO2 : 0.01
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-03-14, 17:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΝΟ3?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-03-14, 17:30
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Δεν έχω.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-03-14, 18:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τοτε μπορει το στρωσιμο να ειναι ακομα στην αρχη του κυκλου του αζωτου και να αρχισουν να αυξανονται αμμωνια και νιτρωδη και οχι να μηδενιζουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-03-14, 18:09
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Αφού έχω βάλει το στρωμένο μήνες τώρα φίλτρο μέσα και δουλεύει full.
Τι άλλο μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την κατάσταση;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-03-14, 18:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν υποθεσουμε οτι η βιολογια ειναι ενεργη και ολα ειναι ΟΚ, χωρις μετρηση νιτρικων εκτος οτι δεν μπορεις να επιβεβαιωσεις το προηγουμενο, δεν μπορεις επισης να καθορισεις τις ρουτινες αλλαγων σου.
Και τα ΝΟ3, υποθετω γνωριζεις, οτι ειναι τοξικα απο ενα σημειο και μετα.

Εκτος κι αν λειτουργεις Large.
Πχ εχεις τεραστια ποσοτητα νερου για ελαχιστη ιχθυοφορτωση και κανεις αλλαγες μεγαλυτερες και συχνοτερες απο οτι χρειαζεται συνηθως μια τετοια κατασταση (χρειαζεται και αναλογη εμπειρια φυσικα, για να γνωριζει καποιος κατι τετοιο)
Πχ εγω δεν μετραω συστηματικα NO3, αλλα εχω 2 fancy χρυσοψαρα σε 500 λιτρα και κανω 100-120 λιτρα αλλαγη καθε εβδομαδα. Φτανουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 31-03-14, 18:34
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Η βιολογία κατα 90% είναι ενεργή, γιατί το φίλτρο αποσυνδέθηκε από το ρεύμα για λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 31-03-14, 18:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πως υπολογισες το "90%"?

Δεν παιζει ρολο μονο το ποσο εμεινε εκτος λειτουργιας το φιλτρο.
Τα βακτηρια ειναι ζωντανοι οργανισμοι που επηρεαζονται απο τις αλλαγες συνθηκων οπως και τα ψαρια.
Πχ δεν μπορεις να παρεις ενα ψαρι απο το Α ενυδρειο και να το βαλεις στο Β, ετσι απλα.
Πρεπει να ειναι ιδιο το νερο σε ολα. pH GH KH θερμοκρασια κλπ
To νεο ενυδρειο που μπηκε το φιλτρο, ειχε το ιδιο νερο με το παλιο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 01-04-14, 06:48
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Ναι έκανα μετρήσεις πριν το βάλω (αυτές που έχω) και ήτανε ίδιες.
Τώρα για το φίλτρο, αμα επιρεάστηκε τοσο δεν το ξέρω.
Το 90% το είπα γιατί δεν είδα να ανεβαίνουν η αμωνία και τα νιτρώδη.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-04-14, 13:27
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Το ψαράκι είναι πολύ ζωηρό και κινητικό, και δεν φένεται να έχει κάποιο πρόβλημα (ευτυχως).
Επισης, μπορείτε να μου προτήνετε κάποιο οικονομικό αντιχλώριο, γιατί αυτό που παίρνω εγώ τελειώνει πολύ γρίγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-04-14, 13:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψαράκι είναι πολύ ζωηρό και κινητικό, και δεν φένεται να έχει κάποιο πρόβλημα (ευτυχως).
Επισης, μπορείτε να μου προτήνετε κάποιο οικονομικό αντιχλώριο, γιατί αυτό που παίρνω εγώ τελειώνει πολύ γρίγορα.
Prime της Seachem
το συγκεκριμμένο αντιχλώριο αποτοξικοποιεί και Αμμωνία
http://www.petsupermarket.gr/6416/%C...ime-100ml.html
http://www.petsupermarket.gr/6417/%C...ime-250ml.html

1 ml= 20 σταγόνες για 40 λίτρα νερό
-------------------------
και εδώ
http://www.petcumulus.gr/shop-produc.../seachem-prime
Διάβασε δοσολογία για το χλώριο αλλά και για αμμωνία και νιτρώδη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 02-04-14 στις 13:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-04-14, 13:59
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ.
Θα περάσω να πάρω.
-------------------------
Αλλη μια ερώτηση. Σήμερα μάλλον θα πάω στο πετsupermarket για να πάρω το αντιχλώριο. Θέλω να πάρω και τροφή, γιατί έχω μόνο μπαλάκια της sera για χρυσόψαρα, και επειδή έχω ακούσει (μάλλον διαβάσει) πως τα χρυσόψαρα τρώνε και άλλες τροφές, μη καασκευασμένες για χρυσόψαρα είμαι ανάμεσα σε http://www.petsupermarket.gr/6136/%C...es-1176gr.html και http://www.petsupermarket.gr/6155/%C...es-1176gr.html. Απο την περιγραφή φαίνονται καλές και οι δύο. Να πάρω την πρώτη, που φαντάζομαι θα έχει διαφορετικά συστατικά από αυτές για τα χρυσόψαρα, ή δεν κάνει.

Επίσης, βιταμίνη μπορώ να πάρω και την http://www.petsupermarket.gr/3009/%C...amin-15ml.html , ή δεν κάνει για χρυσόψαρα;



Το ξέρω πως μπορεί να είναι γελείες οι ερωτήσεις μου, αλλα θέλω να συγουρευτώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pans : 03-04-14 στις 13:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-04-14, 14:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ.
Θα περάσω να πάρω.
-------------------------
Αλλη μια ερώτηση. Σήμερα μάλλον θα πάω στο πετsupermarket για να πάρω το αντιχλώριο. Θέλω να πάρω και τροφή, γιατί έχω μόνο μπαλάκια της sera για χρυσόψαρα, και επειδή έχω ακούσει (μάλλον διαβάσει) πως τα χρυσόψαρα τρώνε και άλλες τροφές, μη καασκευασμένες για χρυσόψαρα είμαι ανάμεσα σε http://www.petsupermarket.gr/6136/%C...es-1176gr.html και http://www.petsupermarket.gr/6155/%C...es-1176gr.html. Απο την περιγραφή φαίνονται καλές και οι δύο. Να πάρω την πρώτη, που φαντάζομαι θα έχει διαφορετικά συστατικά από αυτές για τα χρυσόψαρα, ή δεν κάνει.

Επίσης, βιταμίνη μπορώ να πάρω και την http://www.petsupermarket.gr/3009/%C...amin-15ml.html , ή δεν κάνει για χρυσόψαρα;



Το ξέρω πως μπορεί να είναι γελείες οι ερωτήσεις μου, αλλα θέλω να συγουρευτώ.
Προσωπικά, τα χρυσόψαρά μου τα τάιζω τα πάντα από έτοιμες τροφές, μέχρι και τροφή για σαλάχια τους δίνω που τη κέρδισα στη πίτα. Φυσικά πέφτει και ζεματισμένος αρακάς μια φορα την εβδομάδα, και τώρα που ανοίγει ο καιρός και σκαλίζω το λαχανόκηπο ρίχνω και γαιοσκώληκες.
Οι βιταμίνες αυτές είναι μια χαρά, δεν χρειάζεται και τακτικά, αν έχεις φρεσκοανοιγμένες τροφές μπορεί και να μη χρειάζεται να βάλεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 03-04-14, 14:29
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Στην ανοιγμένη τροφή εδώ και δύο μήνες περίπου να βάζω; Αν ναι, πόσο και κάθε πότε; Αυτό για τους γεωσκώληκες που είπες σε τί μέγεθος χρυσόψαρων τους δίνεις και κάθε πότε. Πώς τους καθαρίζεις.



Υ.Γ. Συγνώμη αν σας κουράζω με αυτήν τη ριπή ερωτήσεων.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 03-04-14, 14:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην ανοιγμένη τροφή εδώ και δύο μήνες περίπου να βάζω; Αν ναι, πόσο και κάθε πότε; Αυτό για τους γεωσκώληκες που είπες σε τί μέγεθος χρυσόψαρων τους δίνεις και κάθε πότε. Πώς τους καθαρίζεις.



Υ.Γ. Συγνώμη αν σας κουράζω με αυτήν τη ριπή ερωτήσεων.
Η τροφή 2 μηνών είναι οκ, δεν χρειάζεται,
υπόψη,
και οι πολλές βιταμίνες δεν κάνουν καλό.
Βγάζω τους γαιοσκώληκες, τους ξεπλένω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ με νερό σε ένα σουρωτήρι, ψιλοκόβω μερικούς και τους ρίχνω φρέσκους και ζωντανούς εκείνη τη στιγμή, και στους υπόλοιπους, κόβω μερικές φετούλες από μία σκελίδα σκόρδο, ανακατεύω με λίγο νερό, και αυτό το σκορδόζουμο, μαζί με τους γαιοσκώληκες ζωντανούς στη κατάψυξη, και 1 ή 2 φορές την εβδομάδα κόβω ροδέλες από τους κατεψυγμένους γαιοσκώληκες, τους βάζω σε ένα ποτήρι με νερό ενυδρείου να ξεπαγώσουν, και ταΐζω, και τα χρυσόψαρα και τα τροπικά (ροδόστομους & Νέον). Γαιοσκώληκες συνήθως ταΐζω πριν την αλλαγή νερού, γιατί λερώνεται το νερό αρκετά, αλλά όταν ρίχνω, τα πιάνει αμόκ τα ψάρια, τρελαίνονται.

-------------------------
Προσοχή όμως για τους γαιοσκώληκες, δεν βάζω λιπάσματα και τίποτα χημικά στο λαχανόκηπο.
Σκέφτομαι μήπως κάνω και εκτροφή σε χώμα από καρύδα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-04-14 στις 14:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-04-14, 15:03
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τροφή 2 μηνών είναι οκ, δεν χρειάζεται,
υπόψη,
και οι πολλές βιταμίνες δεν κάνουν καλό.
Βγάζω τους γαιοσκώληκες, τους ξεπλένω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ με νερό σε ένα σουρωτήρι, ψιλοκόβω μερικούς και τους ρίχνω φρέσκους και ζωντανούς εκείνη τη στιγμή, και στους υπόλοιπους, κόβω μερικές φετούλες από μία σκελίδα σκόρδο, ανακατεύω με λίγο νερό, και αυτό το σκορδόζουμο, μαζί με τους γαιοσκώληκες ζωντανούς στη κατάψυξη, και 1 ή 2 φορές την εβδομάδα κόβω ροδέλες από τους κατεψυγμένους γαιοσκώληκες, τους βάζω σε ένα ποτήρι με νερό ενυδρείου να ξεπαγώσουν, και ταΐζω, και τα χρυσόψαρα και τα τροπικά (ροδόστομους & Νέον). Γαιοσκώληκες συνήθως ταΐζω πριν την αλλαγή νερού, γιατί λερώνεται το νερό αρκετά, αλλά όταν ρίχνω, τα πιάνει αμόκ τα ψάρια, τρελαίνονται.

-------------------------
Προσοχή όμως για τους γαιοσκώληκες, δεν βάζω λιπάσματα και τίποτα χημικά στο λαχανόκηπο.
Σκέφτομαι μήπως κάνω και εκτροφή σε χώμα από καρύδα

Μπράβο σου, φένεται πως ασχολείσαι και αγαπάς πολύ τα ψαράκια σου. Όμως το απ' έξω του γεωσκώληκα- φλουδι, πώς να το πώ - δεν είναι σκληρό; Δεν μπορεί να κάτσει στον λαιμό τους (χτύπα ξύλο). Επίσης, δεν έχω καταλάβει τι έχει το σκορδόζουμο, που το έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές, που είναι καλό για τα ψάρια, και που το χρειαζόμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-04-14, 15:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο σου, φένεται πως ασχολείσαι και αγαπάς πολύ τα ψαράκια σου. Όμως το απ' έξω του γεωσκώληκα- φλουδι, πώς να το πώ - δεν είναι σκληρό; Δεν μπορεί να κάτσει στον λαιμό τους (χτύπα ξύλο). Επίσης, δεν έχω καταλάβει τι έχει το σκορδόζουμο, που το έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές, που είναι καλό για τα ψάρια, και που το χρειαζόμαστε.
Το εξωτερικό του γαιοσκώληκα είναι μαλακό, δεν είναι καβούκι. Δεν παθαίνουν τίποτα, να δεις οι ροδόστομοι πως το τρώνε που είναι και μικρά ψαράκια.
Το σκορδόζουμε είναι πολυ καλο αντιμικροβιακό και αντιμυκητιακό, αλλά με μέτρο ε, δεν θα τα ταίσεις σκορδαλιά και τζατζίκι, πολύ λίγο χρειάζεται
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-04-14, 19:34
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εξωτερικό του γαιοσκώληκα είναι μαλακό, δεν είναι καβούκι. Δεν παθαίνουν τίποτα, να δεις οι ροδόστομοι πως το τρώνε που είναι και μικρά ψαράκια.
Το σκορδόζουμε είναι πολυ καλο αντιμικροβιακό και αντιμυκητιακό, αλλά με μέτρο ε, δεν θα τα ταίσεις σκορδαλιά και τζατζίκι, πολύ λίγο χρειάζεται
Οκ χαχαχα.
-------------------------
Μόλις γύισα απο το μαγαζι. Μέσα, είδα το φίλτρο F-800, καινούριο μοντέλο και συνεπώς καλύτερο από το παλιό (το καινούριο 410 lt/h και το παλιο 350 lt/h) 8,5Ε. Το παλιό μοντέλο το είχα πάρει πριν 6-7 μήνες, χωρίς να ξέρω, ενώ ήταν ανοιγμένο το κουτί ήδη (χωρίς να φάνηκε να λίπει τίποτα) από έναν πετσοπα 25 Ε. Μαζί με το φίλτρο μου πάσατε και μια τροφή σε τεράστιο κουτι, 7,5 Ε που δεν ξόδεψα ούτε το 1/5 και μπαγιάτεψε. Και ήταν και ανοιγμένη ήδη.Έχει καταντήσει ξευτίλα πια το φαινόμενο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pans : 03-04-14 στις 19:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 07-04-14, 17:00
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Για το Πάσχα τι δυσκία με τροφή λέτε να βάλω;
Επίσης, σκεύτηκα, για το καλοκαίρι που θα λείπω 20 μέρες να βάλω χρονοδιακόπτη για τα ανεμιστηράκια, που θα τα ανάβει 2-3 ώρες.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-04-14, 17:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το Πάσχα τι δυσκία με τροφή λέτε να βάλω;
Επίσης, σκεύτηκα, για το καλοκαίρι που θα λείπω 20 μέρες να βάλω χρονοδιακόπτη για τα ανεμιστηράκια, που θα τα ανάβει 2-3 ώρες.
Α.Πόσες μέρες θα λείπεις και για τι ψάρια μιλάμε?

Β. Τα ανεμιστηράκια δουλευουν ιδανικα με controller ελέγχου θέρμανσης & ψυξης πχ STC1000

Με τον χρονοδιακόπτη δεν θα εχεις σταθερες συνθηκες, γιατι οι 2-3 ωρες μια δροσερης μερας δεν έχουν καμία σχεση με τις 2-3 ωρες σε περίοδο καυσωνα

Επισης στις 20 μερες του καλοκαιριου, θα πρέπει να έχεις λύσει το θέμα της αναπληρωσης του νερου λογω εξάτμισης, εκτός κι αν υπάρχει κάποιος που θα φροντίζει το ενυδρείο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-04-14, 18:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το Πάσχα τι δυσκία με τροφή λέτε να βάλω;
Επίσης, σκεύτηκα, για το καλοκαίρι που θα λείπω 20 μέρες να βάλω χρονοδιακόπτη για τα ανεμιστηράκια, που θα τα ανάβει 2-3 ώρες.
Για 4-5 ημέρες το Πάσχα , και τίποτα να μη βάλεις δεν θα υπάρξει πρόβλημα, δεν παθαίνουν τίποτα λίγες ημέρες νηστικά, και στη φύση δεν τρώνε κάθε ημέρα. Την ημέρα που θα φύγεις, ταισέ τα πολύ καλά, κάνε και αλλαγή νερού 50% και θα είναι μια χαρα. Για το καλοκαίρι όμως 20 ημέρες είναι πολλές, και για τάισμα , και για αναπλήρωση αλλά και για αλλαγή που είναι το πιο σημαντικό.
Για τα ανεμιστηράκια ότι σου είπε ο Σακης (ChocolatePuma). Είναι εξίσου σημαντικό και αυτό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-04-14, 20:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμφωνω, ταισμα για 5 μερες δεν χρειαζονται. (οι τροφες διοκοπων, μπορουν να προκαλεσουν προβληματα στο νερο).
Τα ψαρια αντεχουν και παραπανω νηστικα (αναλογα το μεγεθος, μπορει και πολυ παραπανω)
Το καλοκαιρι ομως για 20 μερες δεν κρατιεται χωρις φροντιδα το ενυδρειο. (Εκτος αν υπαρχουν αυτοματισμοι, αυτοματη ταιστρα, αυτοματη αλλαγη νερου, αυτοματη αναπληρωση, απομακρυνσμενος ελεγχος κλπ)
Με χρονοδιακοπτη τα ανεμιστηρακια, ξεχνα το.
Οχι μονο οταν λειπεις διακοπες, αλλα και στο σπιτι να εισαι.
Οσο και να τα υπολογισεις, οι θερμοκρασιες και η υγρασια αλλαζζουνι καθημερινα. Δεν μπορεις να το ρυθμισεις σωστα με καμια δυναμη και να κρατηθει σωστη θερμοκρασια, οχι για 20 μερες, αλλα ουτε για 2-3. (δοκιμασμενα και εγγυημενα).
Χρειαζεται controller θερμοκρασιας.
Καποιος πρεπει να κανει αναπληρωση της εξατμισης καθε μερα ή μερα παραμερα (αν δεν βαλεις αυτοματη αναπληρωση).
Αν ταιζεις κανονικα, πρεπει να γινονται και οι αλλαγες κανονικα στην ωρα τους, αντε το πολυ με λιγο καθυστερηση (αναλογα τα περιθορεια των μετρησεων)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-04-14, 06:56
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Οπότε για το Πάσχα δεν κάνω τίποτα.
Για το καλοκαίρι, μια αυτόματη ταϊστρα, ένα stc1000 από αγγελία (αν προλάβω), κι μια αυτόματη αναπλήρωση (δεν έχω ιδέα πόσο περίπου κοστίζει), πόσο κοστίζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-04-14, 07:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε για το Πάσχα δεν κάνω τίποτα.
Για το καλοκαίρι, μια αυτόματη ταϊστρα, ένα stc1000 από αγγελία (αν προλάβω), κι μια αυτόματη αναπλήρωση (δεν έχω ιδέα πόσο περίπου κοστίζει), πόσο κοστίζουν.
Από ebay o STC-1000 από 12 -14 Ευρώ
http://www.ebay.com/itm/251473113550...%3AMEBIDX%3AIT
Επίσης θα χρειαστείς και ανεμιστηράκια
και αυτόματη ταΐστρα 15 Ευρώ περίπου
http://www.ebay.com/itm/New-LCD-Digi...item4abfa2fcc5
για αυτόματη αναπλήρωση δεν γνωρίζω, αυτή θέλει προσοχή για να μη πλημυρίσεις το σπίτι
Προλαβαίνεις βρε μέχρι το καλοκαίρι, δεν κάνουν πάνω από 1 μήνα να έρθουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-04-14, 12:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29960
Μονο να υπολογισεις την ποσοτητα που θα εξατμιστει και να εχεις το καταλληλο δοχειο που χωραει αυτο το νερο (και παραπανω φυσικα)
Για τα ψαρια που δεν πρεπει να ανεβαινουν οι σκληροτητες, η αναπληρωση πρεπει να γινεται με νερο απο αντιστροφη ωσμωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-04-14, 13:32
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το Πάσχα τι δυσκία με τροφή λέτε να βάλω;
με έκανες και γέλασα με την καρδιά μου, που λένε.
έβγαλε η sera κατεψυγμένο αρνάκι.

πάντως είναι πολύ καλό αυτό που έκανες με το να ρωτάς για το παραμικρό και βέβαια ο delta66 δεν παλεύεται με την άμεση καθοδήγησή του.
μπράβο σας λοιπόν.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-04-14, 14:58
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ebay o STC-1000 από 12 -14 Ευρώ
http://www.ebay.com/itm/251473113550...%3AMEBIDX%3AIT
Επίσης θα χρειαστείς και ανεμιστηράκια
και αυτόματη ταΐστρα 15 Ευρώ περίπου
http://www.ebay.com/itm/New-LCD-Digi...item4abfa2fcc5
για αυτόματη αναπλήρωση δεν γνωρίζω, αυτή θέλει προσοχή για να μη πλημυρίσεις το σπίτι
Προλαβαίνεις βρε μέχρι το καλοκαίρι, δεν κάνουν πάνω από 1 μήνα να έρθουνhttp://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29960
Μονο να υπολογισεις την ποσοτητα που θα εξατμιστει και να εχεις το καταλληλο δοχειο που χωραει αυτο το νερο (και παραπανω φυσικα)
Για τα ψαρια που δεν πρεπει να ανεβαινουν οι σκληροτητες, η αναπληρωση πρεπει να γινεται με νερο απο αντιστροφη ωσμωση.
Φοβάμαι λίγο να βάλω αναπλήρωση γιατί το πάτωμα στο δωμάτιο είναι από ξύλο, και παλια είχε πάρει υγρασία και το άνοιξαν ολο και καταλαβαίνεις. Ασε που δεν έχω ιδέα από αυτόματες αναπληρώσεις και ωσμώσεις. Μπορώ μήπως να ετοιμάσω 40 λίτρα και να πω στην καθαρήστρια να έρθει την 10η μέρα και να ρίξει όσο παίρνει;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianni zym Εμφάνιση μηνυμάτων
με έκανες και γέλασα με την καρδιά μου, που λένε.
έβγαλε η sera κατεψυγμένο αρνάκι.

πάντως είναι πολύ καλό αυτό που έκανες με το να ρωτάς για το παραμικρό και βέβαια ο delta66 δεν παλεύεται με την άμεση καθοδήγησή του.
μπράβο σας λοιπόν.
Χαχα δικιο έχεις το παρακάνω λιγάκι, απλα δεν εχω ξαναχρσιμοποιήσει, και με τα ψυχολογικά που τραβάω από προηγούμενους θανάτους προσπαθώ να κάνω ο,τι περνά από το χέρι μου.
-------------------------
Επίσης, τι θα λέγατε για 2 http://www.ebay.com/itm/Desktop-Comp...item56637bb949 ανεμιστηράκια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pans : 08-04-14 στις 14:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-04-14, 15:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάρε αυτούς να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.809151
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεο στησιμο με τροφεους kokalo Tanganyika 12 17-11-12 21:59
νεο στησιμο GIORGOSKARA Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 31 29-04-11 22:48
Στησιμο απο την αρχη???? nikosn Αρχάριοι γλυκού νερού 5 25-03-11 18:43
ΣΤΗΣΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ROULAMID Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 37 27-01-11 12:14
ολοκαινουριο στησιμο,ολα απο την αρχη ! olga Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 26-03-10 05:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09626 seconds with 15 queries