Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης)

Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) Η άγρια πανίδα που συγκεντρώνεται περιμετρικά της δεξαμενής μας. Ποιά η σωστή διαχείρηση, η μέριμνα και η υπευθυνότητα του ιδιοκτήτη?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-11, 16:09
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, τί θερμοκρασίες πιάνεις εκεί?
Oι σαρακηνίες αντέχουν, έχουν μαλιστα εγκλιματιστεί και σε φυσικό περιβάλλον και στο κλίμα της Αγγλίας, δε θα τους πειράξει το κλίμα στη βόρεια Ελλάδα..
Απλά καθυστερεί έτσι λίγο η ανάπτυξή τους την ανοιξη.. Οι μεν διοναίες από την άλλη χρειάζονται μια περίοδο χαμηλών θερμοκρασιών για την διάπαυσή τους το χειμώνα, ενώ οι δροσέρες αν μείνουν έξω απλά χάνουν ολοκληρωτικά την βλάστησή τους και ξεκινάνε την άνοιξη από την αρχή με νέο φύλλωμα...



Για τα χρυσοψαρα πιθανον να έχεις δίκιο, μια και δεν λειτουργουσε το φίλτρο, απο την άλλη τα δυο κόι που τα έχω πάνω από δέκα χρόνια (μην πω περισσότερα, και τώρα που το σκέφτομαι πρέπει κάποια από τα μεγάλα χρυσόψαρα που έχασα να ήταν συνομηλικά τους) δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-11, 18:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Oι σαρακηνίες αντέχουν, έχουν μαλιστα εγκλιματιστεί και σε φυσικό περιβάλλον και στο κλίμα της Αγγλίας, δε θα τους πειράξει το κλίμα στη βόρεια Ελλάδα..
Τί μου λες τώρα βρε φίλε... Ούτε που μπορούσα να το διανοηθώ!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα χρυσοψαρα πιθανον να έχεις δίκιο, μια και δεν λειτουργουσε το φίλτρο, απο την άλλη τα δυο κόι που τα έχω πάνω από δέκα χρόνια (μην πω περισσότερα, και τώρα που το σκέφτομαι πρέπει κάποια από τα μεγάλα χρυσόψαρα που έχασα να ήταν συνομηλικά τους) δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα..
Αν μείνει η ίδια κατάσταση φίλε, λειπούμαι που θα το πω, αλλά και τα κοι σου θα κινδυνέψουν.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-11, 19:30
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Τελεια λιμνη japetus ,τρελλα τα περιεργα σου φυτα !(πρεπει αν μας κανεις καμια διαλεξη για αυτα με πολλες λεπτομερειες!

Το χρυσοψαρο σου αν εχεις δυνατη αντλια μπορει να το τραβηξε και με το καιρο και την πιεση να ξεκολλησε το κεφαλι τους

ή

να περασε κανενας γατος που προτιμα το κεφαλακι

ή

να εχεις σατανιστες εκει στη γειτονια σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-11, 20:04
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μιχάλη, αν ήταν γάτα θα το είχε φάει όλο και η αντλία δεν είναι τόσο δυνατή που να μπορέσει να το ρουφήξει... Λες να έχω σατανιστές;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελεια λιμνη japetus ,τρελλα τα περιεργα σου φυτα !(πρεπει αν μας κανεις καμια διαλεξη για αυτα με πολλες λεπτομερειες!
Αν θέλεις έτσι για μια αρχική ενημέρωση γι αυτα τα φυτά (που μαζί με τα υδρόβια είναι τα αγαπημένα μου), μπορείς να δεις ένα παλιοτερο ποστ μου σε άλλο φόρουμ εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-11, 20:17
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις έτσι για μια αρχική ενημέρωση γι αυτα τα φυτά (που μαζί με τα υδρόβια είναι τα αγαπημένα μου), μπορείς να δεις ένα παλιοτερο ποστ μου σε άλλο φόρουμ εδώ

Καλα ...αψογα .... τα βρισκουμε ευκολα αυτα τα φυτα ή τα εκανες ειδικη παραγγελια?

Ειδικα για το Drosera capensis http://www.youtube.com/watch?v=cZ7Fws1HaL0 αφου λες οτι ειναι ευκολο φυτο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-11, 21:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Είναι ευκολότερο να φανταστείς κάποιο κυνηγό όταν απουσιάζει τελείως ένα ψάρι από τη λίμνη σου, παρά να το βρεις μισό. Όλα αυτά, γιατί οι γάτες και όλα τα υδρίβια πτηνά που κυνηγούν ψάρια, τα τρώνε ολόκληρα, ή μάλλον τα καταπίννουν. Τώρα, μισό ψάρι στην επιφάνεια του νερού? Τί να σου πω?
Αν η αντλία έχει μεγάλο άνοιγμα για την προπέλλα, ίσως ο Μιχάλης να έχει δίκαιο. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Πρόσεχε για λίγο τη λίμνη σου και ίσως πιάσεις επ' αυτοφόρω τον δράστη!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-11, 21:49
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αυτο μου κανει και μενα εντυπωση, αν ηταν καποιο μεγαλυτερο ζώο θα το είχε φάει όλο, αν πάλι ήταν κάποιο μικρότερο θα προτιμούσε να το φάει από την κοιλιά που είναι μαλακότερη. Στην αντλία δεν χωραει να μπει, έχει πλέγμα γύρω της..

Μιχάλη, D.capensis βρίσκεις σχετικά εύκολα στην αγορά μια και είναι εύκολο φυτό. Μην περιμένεις όμως κάτι τόσο εντυπωσιακό όπως στο πολύ ωραίο βιντεάκι που ανέβασες, δεν είναι τραβηγμένο σε πραγματικό χρόνο. Παίρνει ώρες για να τυλιχτεί το φύλλο γύρω από το θύμα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05088 seconds with 13 queries