Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-15, 08:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μπράβο για την κατασκευή και χίλια μπράβο που την μοιράστηκες μαζί μας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-15, 21:10
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο πολυ ενδειαφερον και με πολυ μικρο κοστος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Γιάννη για την παρουσίαση του συστήματος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Γιαννη για την ωραια κατασκευη και την αναλυτικη προυσιαση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο για την κατασκευή και χίλια μπράβο που την μοιράστηκες μαζί μας!!!
Να ειστε καλα παιδια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φλοτέρ δεν θα έπρεπε να είναι το ένα ψιλά και το άλλο πιο χαμηλά ώστε να υπάρχει μία ποσότητα λίτρων που θα συμπληρώνει;
Με το συστηματακι αυτο η σταθμη του νερου διατηρειται στο ιδιο επιπεδο με τα φλοτερακια ολη την ωρα. και οταν χρειαζεται η αντλια να λειτουργησει τοτε συμπληρωνει οσο νερο εφυγε με την εξατμιση. Η σταθμη γενικως μενει ιδια ολη την ωρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 12-02-15 στις 21:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-15, 22:09
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.618
Προεπιλογή

Κατάλαβα!Για πιο λόγο όμως προτίμησες να το στήσεις έτσι;Το καλοκαίρι θα δουλεύει σχεδόν όλη την ώρα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-02-15, 01:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιαννη μπραβο,πολυ καλο

ελα βρε που θα δουλευει ολη την ωρα,ποση εξατμιση θα εχει και σε ποση ωρα αφου ειναι κλειστο το ενυδρειο?αν υπαρχει καπακι και στο σαμπ,ακομα καλυτερα.ετσι κιαλλιως,το νερο που ισως "χανει" θα το κερδιζει σε σταθεροτητα παραμετρων στο νερο.

μαλιστα το βλεπω και πιο απαραιτητο σε ενυδρεια μαλακου νερου.
αν ειχα ενυδρειο τωρα θα το εφτιαχνα κιεγω σιγουρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-15, 11:01
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατάλαβα!Για πιο λόγο όμως προτίμησες να το στήσεις έτσι;Το καλοκαίρι θα δουλεύει σχεδόν όλη την ώρα!
Τι εννοείς φίλε μου? Πως αλλιώς δηλαδή δουλεύουν τα άλλα γνωστά συστήματα αυτόματων αναπληρώσεων νερού? Πάνω κάτω δεν έχουν την ίδια ιδέα με του συστήματος που έχω κάνει εδώ?

Τώρα που το σκέφτομαι και το έψαξα λίγο, στο ebay βρίσκεις φλοτερακια ίδια μέ αυτά που έχω βάλει απλά με πιο μεγάλο μάκρος. Θα βάλω link όταν θα είμαι στο υπολογιστή. Με αυτά φαντάζομαι η αντλία θα δουλεύει μια και καλή σε μακρύτερα χρονικά διαστήματα. Άμα το είχα κανεί έτσι, θα ήταν καλύτερο λες?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιαννη μπραβο,πολυ καλο

ελα βρε που θα δουλευει ολη την ωρα,ποση εξατμιση θα εχει και σε ποση ωρα αφου ειναι κλειστο το ενυδρειο?αν υπαρχει καπακι και στο σαμπ,ακομα καλυτερα.ετσι κιαλλιως,το νερο που ισως "χανει" θα το κερδιζει σε σταθεροτητα παραμετρων στο νερο.

μαλιστα το βλεπω και πιο απαραιτητο σε ενυδρεια μαλακου νερου.
αν ειχα ενυδρειο τωρα θα το εφτιαχνα κιεγω σιγουρα.
Τι έγινε Γιώργο, δεν έχεις κανένα ενυδρείο να τρέχει τώρα? Κι όμως στο μικρό μέ το sump παρόλο που έχω καπάκια πάνω κ κάτω έχω τρελή εξάτμιση. Για να δούμε το καλοκαίρι πως θα γίνεται χαίρομαι που σου αρέσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-15, 11:26
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.618
Προεπιλογή

Απλά έτσι όπως λέω με τα φλοτέρ πιο ψιλά το ένα από το άλλο θα χάνεις ας πούμε 20λ θα τα γεμίζει,όταν μετά από ώρα ξανά χάσει 20λ πάλι το ίδιο!Το λέω καθαρά για θέμα κάποιας διαφοράς λίτρων αλλιώς το σύστημα φαίνεται πολύ καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-15, 12:43
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα που το σκέφτομαι και το έψαξα λίγο, στο ebay βρίσκεις φλοτερακια ίδια μέ αυτά που έχω βάλει απλά με πιο μεγάλο μάκρος. Θα βάλω link όταν θα είμαι στο υπολογιστή. Με αυτά φαντάζομαι η αντλία θα δουλεύει μια και καλή σε μακρύτερα χρονικά διαστήματα. Άμα το είχα κανεί έτσι, θα ήταν καλύτερο λες?
http://www.ebay.com/itm/2-x-ZP10010-...item1c37347d3d

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-15, 23:26
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Φιλε μου καλησπερα,

Οπως εγραψα παραπανω την εκανα και εγω αυτην την αναπληρωση με το συγκεκριμενο ρελε και την συνδεσμολιγια του σχεδιου σου. Ολα καλα αλλα ηθελα να σε ρωτησω κατι που δεν μου αρεσε. Οταν τα φλοτερακια ειναι και τα 2 επανω=σταθμη ψιλη το συστημα ειναι κλειστο φυσικα. Οταν πεφτουν κατω και τα 2 ανοιγει και στελνει νερο η αντλια, οποτε οταν ξαναανεβουν κλεινει. Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οτι, ενω αν ανεβει το ενα μονο, κλεινει το συστημα και η αντλια σταματαει, οταν ειναι και τα 2 επανω και πεσει μονο το ενα δεν ανοιγει το συστημα! πρεπει να πεσουν και τα 2! Επειδη ομως αν ειναι να κολησει καποιο (προοριζετε για θαλασσινο), θα ειναι οσο ειναι κλειστο το συστημα και πιασει αλατι καποιο φλοτερακι, δηλαση οταν ειναι επανω, ακυρωνετε ετσι η χρηση των 2 φλοτερ , αφου για να λειτουργησει πρεπει να πεσουν και τα 2 και οχι το 1.

Ενω αντιθετα οταν ειναι και τα 2 κατω και ανεβει μονο το ενα, τοτε κλεινει το συστημα και λειτουργει σαν πραγματικο back up, το ενα μονο φλοτερ. Αλλα στις πιο πολλες περιπτωσεις, οπως εγραψα στα θαλασσινα τουλαχιστον, αν ειναι να κολησει καποιο, θα ειναι στην επανω θεση! Με αλλα λογια οπως ειναι, μας προστατευει απο περιπτωσεις πλημμυρας-να μην αδειασει ολο το βαρελι της αναπληρωσης στο ενυδρειο- αλλα δεν μας προστατευει απο πτωση της σταθμης και ανεβασμα της αλατοτητας αλλα και ξενερισμα της αντλιας της επιστροφης, αφου στο θαλασσινο στο διαμερισμα επιστροφης του sump , εχουμε τ αφλοτερακια.

Το εχεις παρατηρησει και εσυ? Μπορουμε να αλλαξουμε κατι στην συνδεσμολογια για να μην συμβαινει αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-04-15, 23:18
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
εκανα πατατα με την αγορα των συγκεκριμενων φλοτερ. παρολο που ειναι με πιο μεγαλο μακρος, εκει που νομιζα οτι θα δουλευαν μεχρι να φτασουν πανω στο τερμα, σταματανε αμεσως με το που ανεβουν στην αρχη. καμια διαφορα δηλαδη με τα απλα που ειχα. τσαμπα τα εδωσα τα 6 ευρω. το γραφω εδω για να μην το παθει καποιος αλλος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αυτοματη αναπληρωση... vasilhs Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 28-09-14 14:31
Αυτοματη αναπληρωση - αυτοματη αλλαγη νερου Qbrain DIY . Φτιάχτο μόνος σου 40 11-08-13 10:22
αυτοματη αναπληρωση νερου τραπεζιτης Λοιπός εξοπλισμός 5 07-03-09 12:02
αυτοματη αναπληρωση ποια??? alan boy Λοιπός εξοπλισμός 8 18-04-08 08:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06391 seconds with 15 queries