Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-12-15, 19:17
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Για βάλε να δούμε.
Τρώνε όλα?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-12-15, 21:04
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Όλα τρώνε κανονικά. Από όρεξη δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης, καθημερινά και πριν από τη χορήγηση του φαρμάκου και του epsom salts έκανα 40% αλλαγή νερού. Όπως θα δείτε και από φωτο-βιντεο, με την αλλαγή της φωτοπεριόδου λόγω της χορήγησης του φαρμάκου, έχω αρχίσει να γεμίζω άλγη.

Φάκελος φωτογραφιών:
http://s1027.photobucket.com/user/ko...?sort=3&page=1

Βίντεο:
http://www.dailymotion.com/video/x3i...195725_animals
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-12-15, 09:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Ούτε οπτικά μπορώ να βγάλω συμπέρασμα
Προτείνω αυτό που θα έκανα εγώ, χωρίς να είναι βέβαιο ότι είναι σωστό :
Συνέχισε να ταΐζεις τροφή με μετρονιδαζόλη για άλλες 5-6 μέρες.
Μέρα παρά μέρα αλλαγές νερού, μείωση διάρκειας φωτισμού.
Δώσε παράλληλα και ένα αντιβακτηριακό αντιβιοτικό όπως το Furanol της JBL.
Καλή επιτυχία!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-12-15, 16:36
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Βακτηριακή μόλυνση ή τοξικότητα αμμωνίας

Μετρήσεις έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-12-15, 17:27
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ναι, έκανα μετρήσεις και σήμερα με τα υγρά τεστ της Sera και είναι οι παρακάτω:

Αμμωνία: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 0

Έκανα αλλαγή νερού προχτές και χτες δεν τα τάϊσα. Θα συνεχίσω για κάποιες μέρες ακόμα μετρονιδαζόλη...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-01-16, 20:54
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μετά από αρκετό διάστημα που έχουμε να τα πούμε, επανέρχομαι με νέα δεδομένα και αρκετές απορίες/ερωτήσεις!
Το διάστημα που είχα το πρόβλημα με τα ψάρια, ακολούθησα τις συμβουλές σας χωρίς να μπορέσω όμως να σταματήσω την κατάσταση! Δυστυχώς, πέθαναν πολλά ψάρια και αυτή τη στιγμή έχει μείνει ένα Labidochromis, ένα Mpanga και 2 Helena snails. Η τελευταία απώλεια ήταν πριν μια εβδομάδα(ένα labidochromis). Από τότε η συμπεριφορά των εναπομείναντων συνεχίζει να είναι φυσιολογική(τρώνε κανονικά και βολτάρουν). Επειδή δε θέλω να βιαστώ, να βάλω ψάρια και να έχω τα ίδια προβλήματα θέλω τη γνώμη σας για τα επόμενα βήματα. Ποια διαδικασία πιστεύετε ότι πρέπει να ακολουθήσω για να μπουν τα επόμενα ψάρια; Περιμένω να δω αν θα πεθάνει κάποιο άλλο και αν όχι, βάζω ψάρια ή το ξεκινάω τελείως από την αρχή;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-01-16, 13:50
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Εγω παντως θα τα εβγαζα ολα εξω και θα εκανα νεο ξεκίνημα... νομιζω πως βιολογια και νερο θα ειναι επιβαρυμενα απο αρρώστιες φαρμακα και πιθανον να εχεις τα ιδια....
Δικη μου άποψη.... και πολυ προσεχτικά το στήσιμο και τα υλικα....ολα απι κόσκινο!!!
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-02-16, 23:59
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Επανέρχομαι μετά από περίπου ένα μήνα και δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά. Ενώ όλα κυλούσαν ομαλά, από θέματα ρουτίνας, μετρήσεων, συμπεριφοράς κτλ, χθες είχα άλλη μια απώλεια(Mpanga). Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το τι γίνεται, τι φταίει και συνεχίζω να έχω απώλειες. Προτίμησα να μην βιαστώ και προσθέσω χαρέμι, αλλά να διατηρήσω την πολύ μικρή ψαροσύνθεση ένα διάστημα για να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα κτλ, ίσως και για ψυχολογικούς λόγους.

Μιας και έχω φτάσει σε αυτό το σημείο, αποφάσισα να αδειάσω το ενυδρείο και να ξεκινήσω από την αρχή με μπόλι. Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος από εσάς με το μπόλι;

Αυτό που θέλω με τη νέα προσπάθεια είναι να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες να έχω πάλι τα ίδια. Έχω αφιερώσει πάρα πολύ χρόνο στο διάβασμα(προφανώς έχω κάνει λάθη μέχρι τώρα), είναι η 2η αποτυχημένη προσπάθεια και πραγματικά, από τότε που πήρα το ενυδρείο το έχω χαρεί ελάχιστα, οπότε δε θέλω να έχω τα ίδια γιατί θα το παρατήσω το χόμπι. Τι να κάνω με τα υλικά; Το ενυδρείο έχει μέσα άμμο πολύ καλά καθαρισμένη, μία ρίζα και πολλές πέτρες όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες σε προηγούμενο ποστ. Ποια διαδικασία προτείνετε να ακολουθήσω;

Ευχαριστώ πολύ για τη μέχρι τώρα ανταπόκριση!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-02-16, 00:13
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καποιες φορες η ζωη ειναι παραξενη.δεν μπορω να διακρινω κανενα προβλημα σε οσα διαβασα.στη θεση σου θα τα εβγαζα ολα εξω για απολυμανση και βρασιμο του βιολογικου υλικου.επισης πλυσιμο με καυτο νερο στα σφουγγάρια.μπολιασμα απο την αρχη και τοποθετηση του πρωτου χαρεμιου μεχρι να δυναμωσει η βιολογια.μετα βαζεις και τα υπολοιπα.επισης η ριζα ειναι υποπτη αν δεν ειχε απολυμανθει σωστα.μην την ξαναβαλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-02-16, 00:18
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
καποιες φορες η ζωη ειναι παραξενη.δεν μπορω να διακρινω κανενα προβλημα σε οσα διαβασα.στη θεση σου θα τα εβγαζα ολα εξω για απολυμανση και βρασιμο του βιολογικου υλικου.επισης πλυσιμο με καυτο νερο στα σφουγγάρια.μπολιασμα απο την αρχη και τοποθετηση του πρωτου χαρεμιου μεχρι να δυναμωσει η βιολογια.μετα βαζεις και τα υπολοιπα.επισης η ριζα ειναι υποπτη αν δεν ειχε απολυμανθει σωστα.μην την ξαναβαλεις.
Ευχαριστώ πολύ. Όσον αφορά τη ρίζα, την αγόρασα από ενυδρειακό κατάστημα, δεν την έβρασα (γιατί δε χωρούσε και κάπου), αλλά την καθάρισα με σφουγγάρι και βραστό νερό. Θεωρείς ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 27-02-16, 00:38
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

θεωρω οτι δεν χρειαζεται καμια ριζα στο ενυδρειο σου.επισης κανεις δεν γνωριζει με τι ειχε ερθει σε επαφη οσο ηταν στο πετσοπ.σαν ξυλο εχει την ιδιοτητα να απορροφάει ουσιες σαν σφουγγαρι.υπαρχει λοιπον μεγαλη πιθανοτητα να σου απελευθερωσε στο νερο κατι τοξικο που εστειλε τα ψαρακια αδιαβασταδεν μου εχει τυχει κατι τετοιο ουτε στο λεω με σιγουρια αλλα ειναι πολυ πιθανο απο τη στιγμη που τα ψαρακια εδειχναν μια χαρα και δεν ειχαν κανενα σημαδι αρρωστιας.ενα ψαρι που χαιρει ακρας υγειας δεν φευγει απο τη μια στιγμη στην αλλη παρα μονο απο καποια πολυ τοξικη ουσια ή απο μεγαλη δωση αμμωνιας(πραγμα που δεν ειχες).γι αυτο βγαλε τη ριζα και κανε απολυμανση ολων των υλικων για να μας λυθει η απορια.δεν ειναι λογος για να σταματησεις το χομπι.ολα καλα θα πανε με καλη θεληση
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-03-16, 20:03
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι. Μην έχοντας εμπιστοσύνη στα τεστ της Sera,βρήκα από φίλο συνχομπίστα το τεστ αμμωνίας της API. Μετρήσεις μετά από 12 μέρες από την τελευταία αλλαγή νερού:
ΝΗ3/ΝΗ4 (τεστ API): 0,5 ppm
NO2(Sera): 0
NO3(Sera): ~10

Αύριο έχω προγραμματισμένη αλλαγή ~50%. Τις τελευταίες μέρες όμως έχω παρατηρήσει ότι μαυρίζει η άμμος. Ψάχνοντας βρήκα αντίστοιχες περιπτώσεις που μίλαγαν για κυανοβακτήριο. Σας παραθέτω και φωτογραφία για να μου πείτε τι γνώμη σας κι αν όντως επιβεβαιώνετε, τρόπους αντιμετώπισης. Υπάρχει περίπτωση δηλητηρίασης των ψαριών και να προέρχονται οι απώλειες από αυτό? Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει στο νερό καιρό και απλά τις τελευταίες μέρες να υπάρχει έξαρση?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-03-16, 20:41
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το κυανοβακτηριο ειναι στην αρχη του μαλλον.εμενα οταν πηγε να βγει εκανα πληρη συσκωτιση για 4 μερες και εφυγε.δεν ξερω αν απλα ετυχε.μετα απο αυτο δεν ξαναβγηκε.
παντως για τους θανατους που λες δεν ειναι το κυανο αλλα η αμμωνια που εχεις..για καποιο λογο δεν εχει στρωσει και πρεπει να το παρακολουθησεις.εχει κανενα ψαρι τωρα μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-03-16, 20:57
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Έχω ένα μικρό labidochromis. Το στρώσιμο έγινε με μπόλι από τον Τάκη(ελαφρόπετρα).. Υπάρχει περίπτωση με τις αγωγές που ακολουθήσαμε(epsom salt, flagyl) να "ξεστρώθηκε" και να χάλασε η βιολογία; Όπως και να χει, έχω αποφασίσει να κάνω απολύμανση και να το ξεκινήσω από την αρχή, απλά δεν έχω βρει ακόμα μπόλι..
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-03-16, 21:12
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ετυχες στην περιπτωση.δε σημαινει οτι επειδη εχουμε βαλει μπολι το ενυδρειο μπορει να σηκωσει τα παντα βιολογικα.παντα υπαρχει η πιθανοτητα να καταρευσει το συστημα ειτε απο υπερβολικο ταισμα ειτε απο καποια θεραπεια ειτε γιατι ηταν ανωριμο ακομα.για να ειμαστε σιγουροι για τη σταθεροτητα της βιολογιας θα πρεπει το ενυδρειο να τρεχει υγειες για 2-3 χρονια και να ειμαστε τυπικοι στις κινησεις μας απεναντι του.εγω προσωπικά δεν εχω τεστ αμμωνιας πλεον παρα μονο νιτρικων.και αυτα τα χρησιμοποιώ σπανια.
επειδη σου παρουσιαζει και κυανοβακτηριο,σιγουρα η απολυμανση και το στησιμο απο την αρχη θα σε βοηθησει πολυ.δεν χρειαζεσαι βιασυνη.κανε το στησιμο σου,το στρωσιμο,μετρησεις και μετα οταν βαλεις τα πρωτα ψαρια θα παρακολουθεις αμμωνια και νιτρωδη μην κανουν καμια ξαφνικη παρουσια.
βημα βημα θα ενημερωνεις εδω και θα συζηταμε για το πως πρεπει να κινηθεις.
ευχομαι να ηταν η πρωτη και τελευταια φορα που ταλαιπωρήθηκες!!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 07-03-16, 15:50
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Ξεκινάω σήμερα σιγά σιγά τη διαδικασία της απολύμανσης. Το πρώτο στάδιο είναι η απολύμανση των πετρών. Διάβασα ότι μπορώ να τους βάλω μέσα σε νερό και να ρίξω λίγο χλωρίνη και μετά πολύ καλό ξέβγαλμα. Τι αναλογία νερού/χλωρίνης προτείνετε να έχω και πόσο να τις αφήσω για μούλιασμα;

Υ.Γ Ενημερώνω ότι θα ζητάω τη γνώμη σας σε κάθε βήμα γιατί έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά και θα ήθελα επιτέλους να χαρώ με το νέο ξεκίνημα
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 07-03-16, 18:04
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Φίλε αν χρειαστείς μπολι έχω κ ήμαστε κοντά.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 07-03-16, 18:12
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Η αναλογία θα πρέπει να είναι 1 προς 20.Δηλαδή φαντάσου στο 1l τα 100ml θα είναι η χλωρίνη.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 07-03-16, 18:13
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

κανε ενα ελαφρυ βρασιμο σε κατσαρολα και ειναι οκ.δεν θα χρειαστεις χλωρινη.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 07-03-16, 18:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Αν βάλεις χλωρίνη, την απλή όχι συμπυκνωμένη και με αρώματα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-03-16, 00:31
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Χρησιμοποίησα σήμερα σε μικρότερη αναλογία μία ultra χλωρίνη που είχα ήδη(πράσινη χωρίς αρώματα), τις μούλιασα σε νερό για αρκετές ώρες και μετά τις ξέπλυνα με καυτό νερό και τις έτριψα με σφουγγάρι. Τις έχω βάλει μέσα σε κουβάδες με αρκετό αντιχλώριο και θα τις αφήσω όλο το βράδυ. Αύριο θα συνεχίσω με τις υπόλοιπες.

Για τα επόμενο βήμα: Την Τετάρτη σκέφτομαι να βράσω σε κατσαρόλα το βιολογικό υλικό(ελαφρόπετρα και substrat pro) των 2 φίλτρων που έχω. Υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος απολύμανσης ή θα είμαι οκ;
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-03-16, 00:34
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μια χαρα θα εισαι
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-03-16, 17:06
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Τελικά ο καθαρισμός του φίλτρου λόγω υποχρεώσεων μετατίθεται για σ/κ, αλλά έχω μια άλλη απορία. Κατά την αφαίρεση των πετρών και το κυνήγι του labidochromis(το χάρησα σε συνχομπίστα του φόρουμ), ανακατεύτηκε η άμμος η οποία είχε κυανοβακτήριο. Ποιος είναι ο τρόπος να την καθαρίσω τώρα; Υπάρχει κίνδυνος αν μείνει έτσι; Γιατί είναι αδύνατον να την αφαιρέσω(είναι γύρω στα 60 κιλά)...

Ευχαριστώ πολύ για όλα(δε θα το γράφω σε κάθε ποστ μου)
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 10-03-16, 13:54
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δεν μπορεις να τη βαλεις σε λεκανες την αμμο?καλο ειναι να την καθαρισεις γιατι πολυ το φοβαμαι μην ξαναβγει.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 10-03-16, 14:40
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Με ! Υπάρχει καμια πατέντα να γλυτώσω την ταλαιπωρία (είναι πολλά τα κιλά!) ή κλασσικά κουβάς--άμμος--άφθονο νερο--συνεχές ανακάτεμα?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 10-03-16, 14:45
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το τελευταίοκαι μετα στεγνωμα καλο στον ηλιο..
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 14-03-16, 13:11
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλή σαρακοστή με υγεία και καθαρά νερά σε όλους/ες! Προχωρώντας με την απολύμανση, χτες έπλυνα με καυτό νερό τα σφουγγάρια του φίλτρου και τα έβαλα σε νερό να μουλιάσουν. Το βιολογικό υλικό(ελαφρόπετρα και substrat pro) το έβρασα, μετά το ξέπλυνα με καυτό νερό και το άφησα να στεγνώσει. Τον κάδο του φίλτρου(Εξωτερικό JBL Cristalprofi Greenline E1501) τον καθάρισα με διαλυμένο ξύδι σε νερό και τον ξέπλυνα με καυτό νερό μέχρι να φύγει η μυρωδιά. Νομίζω δεν χρειάζεται κάτι άλλο έτσι;

Όσο για τις επόμενες κινήσεις: έχω να πλύνω την άμμο, να καθαρίσω τις σωληνώσεις του φίλτρου και να καθαρίσω με νερό/ξύδι το ενυδρείο. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 14-03-16, 17:30
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μια χαρα νομιζω εισαι.συνεχισε ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-03-16, 20:54
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Όπως το κάνεις,είσαι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 24-03-16, 22:06
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλοι/ες μου! Τελείωσε η απολύμανση, ξεκίνησε και τελείωσε(σχεδόν) το στήσιμο και το ενυδρείο γέμισε νερό! Τα φίλτρα μπήκαν σε λειτουργία με άνθρακα μέσα για να καθαρίσει ό,τι έχει μείνει και σιγά σιγά φεύγει η θολούρα του νερού κλπ.. Θα το αφήσω να τρέξει έτσι, μέχρι να βρω μπόλι. Οπότε πρέπει να προχωρήσει το στρώσιμο με μπόλι (με τη βοήθειά σας). Να επαναλάβω ότι έχω μέσα στο φίλτρο ελαφρόπετρα και substrat pro για βιολογικό υλικό.

Σχετικά με την ψαροσύνθεση που έρχεται σιγά σιγά στην κουβέντα, έλεγα να κάνω την ίδια επιλογή με του προηγούμενου ενυδρείου, δηλαδή labidochromis caereleus, Pseudotropheus acei, Melanochromis maingano και Pseudotropheus elongatus mpanga(η κάθε 4-5αδα στην ώρα του). Τι λέτε εσείς; Έχετε κάποια καλύτερη πρόταση;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Malawi 330 λίτρα my way Κλεόβουλος Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 169 15-11-20 22:13
Malawi 240 λίτρα sofianos7 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 17 22-12-14 23:34
700 λίτρα malawi giorgio Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 43 25-04-13 13:57
Malawi 500 λίτρα ntritzt Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 32 21-12-12 16:33
400 λίτρα Malawi! \/ag Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 19 23-11-12 01:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07983 seconds with 13 queries